Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΕΡΓΙΑ & ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙΑΣ-ΛΟΧΕΙΑΣ


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια.......πριν λιγες μερες εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ πριν απο τα χριστουγεννα εχασα κ την δουλεια μου.παρεδωσα τα χαρτια μου για ανεργεια κ οπως φαινεται θα ειμαι για 12 μηνες.κ επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι θαλω να ρωτησω.πρωτα ο θεος γενναω τον σεπτεμβρη.τα 200 ενσημα που χρειαζονται απο το ικα 2χρονια πριν την πητ τα εχω.θα μπορεσω να παρω τα επιδοματα κυοφορειας-τοκετου-λοχειας εφοσον δεν εργαζομαι αλλα εχω τα απαιτουμενα ενσημα.οπως επισης κ με το βοηθημα που δινει ο οαεδ μετα το λοχειας του ικα(οχι το 6μηνο),αν δεν κανω λαθος ειναι περιπου 800Ε,τι γινεται κ με αυτο.εχει τυχει σε καμια αναλογη περιπτωση?οταν μου δοθει η ευκαιρια θα ρωτησω κ στο ικα(ακομα δεν εχω παει) απλα ηθελα να ξερω εκ των προτερων για να απαντησω καταλληλα γιατι σε εμας εδω δεν ξερουν τι τους γινεται,αλλα λενε στην μια κ αλλα στην αλλη(απο περιπτωσεις που εχω ακουσει).θα περιμενω απαντησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πιστευω ότι θα τα πάρεις γιατί και εγώ όταν είχα μείνει έγκυος ήμουν στο ταμείο ανεργείας ήδη 3-4 μήνες και τα πήρα όλα κανονικά. Βέβαια αυτό έγινε το 2008 ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι.

Φιλιά και καλή επιτυχία........σε όλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μιχαέλα μου!

Μπήκα στη σελίδα του ΟΑΕΔ και βρήκα αυτό ρίξε μια ματιά

άκυρο το site τώρα είδα ότι δεν είναι του ΟΑΕΔ αλλα για τους εργαζόμενους σε τουριστικά επαγγέλματα.. είχα ανοίξει πολλές σελίδες και μπερδεύτηκα.. :roll::roll::roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ψαχνοντας για το θεμα αυτο επεσα σε καποια αλλα φορουμ που ειχαν αναλογο θεμα συζητησης κ απο οτι καταλαβα πρεπει να ισχυει ακομα οτι αν εχεις τα ενσημα τα παιρνεις τα επιδοματα.παντως αν ξερει καποια που προσφατα ειχε τετοιο θεμα θα ηθελα να ξερω.ευχαριστωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως άν το ψάξεις λίγο στο διαδίκτυο βρίσκεις αρκετά σχετικά θεματάκια....

Κάποιες απαντήσεις που βρήκα...

Απο το mammy βρήκα αυτό http://www.mammyland.com/forum/topic?f=23&t=15647?view=unread

Και απο άλλο μαμμαδοsite αυτό

Αν συμπληρώνεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια πριν την ΠΗΤ δικαιούσαι: επίδομα κυοφορίας, λοχείας και βοήθημα τοκετού, τα χρήματα τα οποία θα πάρεις για κυοφορία και λοχεία είναι βάση του τελευταίου μισθού σου στα μικτά πάντα, το βοήθημα είναι 930 € για όλες.

Εγώ γεννάω 25/12 πήρα το επίδομα κυοφορίας, μόλις γεννήσω θα πάρω της λοχείας και κανονικότατα παίρνω και το ταμείο ανεργίας!!!!. Τα δικαιούσαι 100% με την προυπόθεση όμως των 200 ενσήμων στη τελευταία διετία.

Πάντως να ξέρεις ότι δεν μπορεί να σε απολύσει απο την στιγμή που είσαι έγκυος έκτος αν το θέλεις και έσυ και έρθετε σε συνεννόηση... τότε αλλάζει!!! Καλή συνέχεια!!! "

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!

σισι εγω ρωτησα στο ικα επειδη ειμαι με αναρωτηκη αδεια μεχρι να γεννησω. εαν εχεις τα 200 ενσημα θα παρεις τα επιδοματα απο το ικα μονο. για να τα παρεις απο τον οαεδ θα πρεπει να εχεις δουλεια. το λεει στην ιστοσελιδα του οτι θα πρεπει να προσκομισουμε και χαρτι απο τον εργοδοτη. δυστηχως ετσι ειναι οι νομοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή και γω μόλις κατέθεσα τα χαρτιά στον Οαεδ έμεινα έγκυος να σου πω οτι. ΄

Δικαιούσαι μόνο επίδομα κύησης-τοκετού-λοχείας και τίποτα παραπάνω. Θα παίρνεις κανονικά το επίδομα ανεργίας και απλά μόλις γεννήθεί το νινί σου θα τους πας και μια ληξιαρχική πράξη γέννησης για να παίρνεις για τους μήνες που σου μένουν επιπλέον το επίδομα τέκνου.

Το 6μηνο δεν ισχύει για τις άνεργες!

Με το καλό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi με το καλό το μωράκι σου!

εγώ σταμάτησα τη δουλειά μου (φιλόλογος σε φροντιστήριο)τον Μάιο του 2010 και Ιούλιο έμαθα για την εγκυμοσύνη. τα χρήματα απο τον ΟΑΕΔ τα πήρα μέχρι και τον Δεκέμβρη και απο εκεί κ πέρα δεν δικαιούται η μέλλουσα μανούλα ΤΙΠΟΤΑ εκτός αν εργάζεται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή αν έχει εισόδημα γύρω στα 9000€, οποτε παίρνει κ κάτι ακόμη, μικρό κ συμπληρωματικό.

Τώρα πάμε στο ΙΚΑ: 56 μέρες πριν από τον τοκετό παίρνεις το επίδομα κυοφορίας, το οποίο νομίζω είναι γύρω στα 2000€ (χοντρικά), με την προϋπόθεση των 200 ενσήμων πριν από την ΠΗΤ.

Μόλις με το καλό γεννήσεις κ αφού έχεις κάνει εξουσιοδότηση στον άντρα σου, εισπράττει εκείνος (λόγω δικής σου λοχείας) το επίδομα (βοήθημα) τοκετού, το οποίο το παίρνουν ανεξαιρέτως όλες και είναι κάπου 800 ή 900€.

Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο, το ΙΚΑ δεν δικαιολογεί κάποιο ποσό (τουλάχιστον για το ΙΑΣΩ που πρώτα ο Θεός θα γεννήσω εγώ), ωστόσο δίνει ένα ποσό ΜΟΝΟ εάν γίνει τελικά καισαρική (το ποσό αν θυμάμαι δεν ξεπερνά τα 300€).

Αυτά γνωρίζω εγώ, που έχω ρωτήσει σε οαεδ κ ικα. ομολογώ ότι μπερδεύτηκα με την DIOSA που αναφέρει 3 πράγματα: επίδομα κυοφορίας, λοχείας και βοήθημα τοκετού. γνωρίζω μόνο για τα 2, ωστόσο το επίδομα λοχείας δεν το έχω ακούσει... Ας μας εξηγήσει κάποιο κοριτσάκι που το ξέρει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το επιδομα τοκετου-λοχειας ειναι τα χρηματα που παιρνεις απο το ικα,αφου γεννησεις.επειδη σου τα δινουν στο συνολο καποιοι δεν διευκρινιζουν τι ειναι τι.οποτε σου φαινεται σαν ενα επιδομα τοκετου.το κυοφοριας ειναι το πριν την γεννα.την ολη διαδικασια την γνωριζω γιατι στην μικρη μου τα ειχα περασει κ τα ξερω,τοτε ομως δουλευα.αυτο που δεν ξερω ειναι με το βοηθημα που δινει ο οαεδ οταν παρεις κ τα επιδοματα λοχειας-τοκετου απο το ικα.στο site του οαεδ λεει οτι για να το παρεις πρεπει να εχεις παρει το λοχειας-τοκετου.βεβαια ζηταει κ βεβαιωση εργοδοτη πραγμα ομως που κ στο ικα στο ζηταν,αλλα αφου δεν δουλευω κ θα παρω τα του ικα αναρωτιεμαι γιατι να μην μπορω να παρω το βοηθημα απο τον οαεδ.κ δεν μιλαω για την 6μηνη αδεια που εννοειται απαραιτητη προυποθεση ειναι να εισαι σε σχεση εργασιας.μιλαω για το βοηθημα του οαεδ,αν δεν κανω λαθος το αναφερει ως συμπληρωματικη βοηθεια μητροτητας ή καπω ετσι.ουφ κατα μπερδευτηκα...το σιγουρο τελικα ειναι οτι θα παρω τα επιδοματα απο το ικα οποτε σιγουρα ειναι πολυ καλα στην παρουσα φαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α κ κατι ακομα.στο επιδομα ανεργειας παιρνεις 10% επιπλεον για καθε παιδι?δηλαδη για 2 παιρνεις 20% κ παει λεγοντας ή 10% ανεξερετως αριθμό παιδιων?κ παλι ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας,φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω ξερω οτι παιρνουμε αδεια τοκετου,επιδομα τοκετου, και επιδομα λοχειας απο το ικα ( και γω ταμειο ανεργειας ειμαι) και στο επιδομα ανεργειας για το καθε παιδι ειναι 50 ευρω παραπανω δηλαδη τα 450 χωρις παιδι γινοντε 500 με 1 παιδι και 550 με 2 παιδια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi εγώ πάντως που ρώτησα στον οαεδ δεν δίνουν απολύτως τίποτα αν είσαι άνεργη, εκτός αν εργάζεσαι.

ρώτησε την περίπτωση μήπως παίρνεις κάτι, με την προϋπόθεση ότι όταν γεννήσεις παίρνεις ακόμη το επίδομα του οαεδ. εμένα που ήταν απο Ιούνιο-Δεκέμβριο το επίδομα κ πρώτα ο Θεός γεννάω Μάρτιο, ο οαεδ δεν καταβάλλει τίποτα επιπλέον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ.ΑΠΟ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΨΑΧΝΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΤΙΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Η ΤΟΝ ΟΑΕΔ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανταζομαι θα ισχυει το ιδιο...αν εχεις τα 200 ενσημα 2 χρονια πριν απο την πητ παιρνεις ολα τα επιδοματα απο το ικα.τωρα αν βρεις κ δουλεια θα παρεις κ απο οαεδ.αν δεν εχεις τα απαιτουμενα ενσημα παιρνεις αν δεν κανω λαθος μονο το επιδομα τοκετου που το παιρνουν ολες οι ασφαλισμενες.αν κανω λαθος ας με διωρθωσουν οσες γνωριζουν περισσοτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΓΩ ΤΙ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ 56ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ ΜΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΕΙΑΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 990 ΣΥΝΟΛΟ ΕΠΙΑΣΑ 3500ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΕΡΓΕΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ Κ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΑΝ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια μπορεις να μου πεις ποσα ηταν για τις 56 μερες και ποσα ηταν για τις 63μερες;

muriam εαν δεν εχεις 200 ενσυμα αφαιροντας τους 2 τελευταιους μηνες πριν την ΠΗΤ σου δινουν απο το ικα μονο επιδομα τοκετου 800 ή 900.

demie για τις 56 μερες δεν μπορει να ειναι τοσα πολλα, το πολυ 1000ε. επιδομα λοχειας ειναι οι 63 μερες μετα και το επιδομα τοκετου ειναι το βοηθημα για το τοκετο.

Εαν τα παρεις σιγα σιγα,οπως παιρνουμε κανονικα το μισθο, δεν σου φαινονται κ παρα πολλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο υπολογισμός των επιδομάτων γίνεται με βάση το μισθό (μεικτά). Εξαρτάται από την κλάση στην οποία βρίσκεσαι. Μη συγκρίνεις πόσο πήραν ή θα πάρουν άλλες κοπέλες γιατί σίγουρα δεν είναι το ίδιο.

Το μόνο που είναι σταθερό για όλους είναι το επίδομα τοκετού που φέτος είναι 991,20 ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά, κορίτσια!

Για το επίδομα κυοφορίας (56 μέρες πριν την πητ), μου είχε πει η υπάλληλος του ικα το ποσό κατά προσέγγιση. πιστεύω κ εγώ ότι διαφέρει από εργαζόμενη σε εργαζόμενη. άλλωστε όπως ανέφερε κ η MARIA 1984 έφτασε τα 3500€ (κυοφορίας+τοκετού), οπότε τα ποσά ποικίλλουν... θα σας ενημερώσω όταν πάω στο ικα προς τα τέλη του μήνα που θα μπω με το καλό στον 8ο μήνα κ θα πλαησιάζω την πητ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

κορίτσια καλημέρα ,εγώ αυτό που θα ήθελα ρωτήσω είναι ποια είναι η διαδικασία που χρειάζεται ώστε να πάω στο ικα για να πάρω το επίδομα για την άδεια πριν την πητ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...