Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έζησα το όνειρο...(VBAC- φυσ. τοκετός μετά από καισαρική)


Recommended Posts

Είναι σημαντικό στη ζωή μας να έχουμε πίστη και να προσπαθούμε να καταφέρουμε ακόμα και αυτό που φαίνεται αδύνατο , η γιατρός πίστεψε σε σένα επειδή το ήθελες πολύ και ήσουν σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις .Μακάρι να υπήρχαν και άλλοι γιατροί να υποστήριζαν την μάνα . Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά σου να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να είστε ευτυχισμένοι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Συγχαρητηρια Νατάσα μου.Μπράβο σου που τα κατάφερες κ εσύ.Σε καταλαβαίνω απόλυτα το ίδιο ένιωθα κ έγω ,απόλυτη ευτυχία κ λύτρωση απο την καισαρική.Τελικά δεν είχες τον Μαμόπουλο γιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατάσα μου,αν και καθυστερημένα, να ευχηθώ κι εγώ με τη σειρά μου,

ό,τι καλύτερο για το κοριτσάκι σου.......

Και να σε συγχαρώ και για την πραγματοποίηση του ονείρου σου!!!!!!

Ευχαριστώ που παρέθεσες σε άλλη δημοσίευση το θεματάκι σου,γιατί πραγματικά μ ενδιέφερε.....

Ήθελα να σε ρωτήσω όμως κάποια πράγματα......

Γιατί έκανες καισαρική στην πρώτη σου εγκυμοσύνη?

Αυτή η γιατρός που πήγες,σου απέκλεισε κάποιες περιπτώσεις κατά τις οποίες είναι αδύνατος ο φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική?Πχ να είναι το έμβρυο αγόρι κλπ

Εγώ γέννησα το γιος μου 41 εβδ και 3 ημερών.

Δεν είχα καμία ενόχληση,κανένα "μπούκωμα"...τίποτα....

Όταν έγινα 40 εβδ,πήγα να με κοιτάξει ο γιατρός "από κάτω" και μου είπε οτι πιάνει το παιδί,γιατί έχει κατέβει πολύ,και οτι θα έχω μία εύκολη γέννα!

Τελικά όμως δεν έιχα συμπτώματα και στο τέλος της 40ης εβδ. πήγα για να "ενοχλήσει" λίγο ο γιατρός την περιοχή,μήπως και ξεκινήσει ο τοκετός.....

Τίποτα.....Είχα ριξει και το περπάτημα της αρκούδας......αλλά χαμπάρι....

41 εβδ παρά μία μέρα,πήγα και μου "έξισε" τον τράχηλο,αλλά πάλι τζίφος....

Την επόμενη μέρα μου έβαλε κολπικό υπόθετο για πόνους,αλλά δεν κατάλαβα πάλι τίποτα....

Την άλλη μέρα το πρωί πήγα για δεύτερη φορά,και μου έβαλαν ορό......

Τίποτα,ούτε λίγο πέτρωμα.....

Το βράδυ της ίδιας μέρας μου έκαναν εισαγωγή στο νοσοκομείο και μου ξαναέβαλαν κολπικό υπόθετο....Το μόνο που καταφέραμε ήταν να σπάσουν τα νερά και να κάνω κάτι ψευτοπονάκια....

Εμένα το πρόβλημά μου ήταν οτι δεν έκανα διαστολή...ακόμη και τοτε που έσπασαν τα νερά.

Με έβαλαν να κοιμηθώ και την επόμενη μέρα το πρωι με εξέτασαν ξανά,αλλά ο τράχηλος ήταν κλειστός και είχε ανέβει τόσο,που η μαία δε μπορούσε καν να τον πιάσει.....

Με πόνεσε τόσο πολύ η εξέταση που είπα κάντε οτι θέλετε,εγω παραιτουμαι!!!!!!!!

Εκείνοι είπαν και για 4η πρόκληση τοκετού,πάλι με ορό,αλλά είχα ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ που δε είχα ούτε την ψυχική,ούτε τη σωματική δύναμη να γεννήσω φυσιολογικά....

Είχα γίνει κουρέλι....είχα να κοιμηθώ 1 εβδομάδα απ την αγωνία...και δεν έτρωγα κιολας γιατι μου έλεγαν οτι οι τεχνητοί πόνοι θα είναι δυνατοι και μπορεί να κάνω εμετό,γι αυτό να τρώω ελαφρά,εγώ όμως δεν έτρωγα καθόλου!!!!!!!

Έτσι,ο μόνος δρόμος ήταν η καισαρική.....με όλα τα επακόλουθα που έχει.....

Δηλαδή μια ψυχολογία ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!!!

Εδώ στη Χιο δεν κάνουν επισκληρίδιο,κι έτσι έκανα ολική νάρκωση.....

Γέννησα 10 το πρωι και είδα το παιδί μου στις 6 το απόγευμα,παρ όλο που τον έιχα από την πρώτη στιγμή δίπλα μου!Δε μπορούσα ούτε τα μάτια μου ν ανοίξω από τη ναρκωση....

Μετά που το συζήτησα με τη μητέρα μου,η οπόια έχει κάνει 3 παιδιά,φυσιολογικά,μου είπε ότι ο γιατρός έκανε βλακεία,γιατί όταν μου έσπασαν τα νερά και άρχισα να έχω τα πονάκια,επειδή είδε ότι δεν έχω διαστολή,δε μου έβαλε παυσίπονη ένεση για να κοιμηθώ,αλλά κάτι για να σταματήσει η διαδικασία του τοκετού,αφου ήξερε οτι εφ όσον δε είχα διαστολή,θα ήταν δύσκολος ο τοκετός....

Δε ξέρω...το πιστεύω...γιατί δεν είναι δυνατόν να εχεις τοκετό σε εξέλιξη και να κοιμάσαι...έτσι δεν είναι?Κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε.........

Στις 40 μέρες μετά που πήγα για το καθιερωμένο τσεκ απ,του πέταξα απ έξω απ έξω οτι αν θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά την επόμενη φορά και μου είπε οτι εκείνος τώρα που ξέρεις πια το ιστορικό μου,δε θα μ αναλάμβανε!

Να προσθέσω εδώ,οτι παρόν στην καισαρική μου και σε όλη τη διάρκεια προ τοκετού,ήταν και ο πρώην γυναικολόγος μου και 2ος ξάδελφος του μπαμπά μου(τέως διευθυντης της μαιευτικής),ο οπόιος μου έιπε "τώρα που είδα τον τράχηλο σου από μέσα,σου λέω οτι και μέχρι τα Χριστούγεννα να σε παλεύαμε,εγώ μπορεί να γεννούσα φυσιολιγικά,εσύ ΟΧΙ!!!!!!Τι να πω?Ήταν όντως θέμα κατασκευής του δικού μου τραχήλου και γι αυτό,ή μου το παρουσίασαν έτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταθεσή ψυχής;;;

Καλά έκανες και τα έγραψες όλα αυτά molly.

H καισαρική στην 1η εγκυμοσύνη έγινε γιατί δεν υπήρχε εξέλιξη στον τοκετό. Ήταν όμως φυσικό.

Μπήκα στις 38ε+3ημ για πρόκληση και μετά από 8 ώρες αναμονής μπήκα στο ειρουργείο χωρίς καν να έχω νιώσει το παραμικρό πονάκι. Η απόλυτη αδράνεια. Φυσικά δεν ήταν η ώρα μου να γεννήσω γιαυτό και δεν προχώρησε ο τοκετός μου.

Πάντως αν σε επόμενη εγκυμοσύνη όλα εξελίσσονται φυσιολογικά δεν υπάρχει λόγος να μην γεννήσεις κολπικά. Αρκεί μόνο μαμά και έμβρυο να μην δυσφορούν. Δεν υπάρχουν άλλοι περιορισμοί.

Ή δική σου περίπτωση μοιάζει με τη 2η εγκυμοσύνη μου. Μιας και εγώ γέννησα στις 41+4 μετά από 'σκάλισμα' που μου έκανε η γυναικολόγος και ενώ είχα πόνους σχεδόν για 4 μέρες. Απλά είχε έρθει η ώρα μου να γεννήσω.

Γιατρός δεν είμαι για να αξιολογήσω την περίπτωσή σου. Αυτό που μπορεί το φτωχό μου μυαλό να σκεφτεί είναι πως απλά δεν ήταν έτοιμο να γεννηθεί ακόμη το μωράκι σου. Ό,τι και να μας κάνουν αν δεν δωθεί το 'σήμα' από το έμβρυο ο τοκετός ΔΕΝ ξεκινάει.

Επίσης ο ύπνος είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις κατά τη διάρκεια του τοκετού. Σωστά σου είπαν να κοιμηθείς. Βοηθάει πολύ στο να εξελιχθεί πιο γρήγορα η διαδικασία. Και μένα με συμβούλεψαν να κοιμηθώ μόλις έκανα την επισκληρήδιο (αν και δεν ήθελα να την κάνω) αλλά τελικά δεν πρόλαβα γιατί η διαστολή μου έγινε τέλεια σχεδόν αμέσως και είχε ξεκινήσει η κάθοδος του μωρού με αποτέλεσμα να με πιέζει πολύ και σε λίγο θα έπρεπε να ξεκινήσω τις εξωθήσεις.

Το παρήγορο στην περίπτωσή σου είναι οτι είχες τη δυνατότητα να περιμένεις τόσο πολύ πέραν της ΠΗΤ.

Δεν ξέρω τί άλλο μπορώ να σου πω...

Εύχομαι να καταφέρεις να ζήσεις και συ το θαύμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης γνωρίζω πως από τη στιγμή που σπάνε τα νερά έχεις ένα 48ωρο αναμονής. Από κει και πέρα πρέπει να γεννηθεί το μωρό. Οπότε ίσως θα μπορούσαν να σου κάνουν και άλλη πρόκληση.

Απότι θυμάμαι η Λαλα γέννησε μετά από μια εβδομάδα προκλήσεων και ο τοκετός ξεκίνησε σε μέρα που δεν της είχαν κάνει πρόκληση εντελώς αυθόρμητα. Μάλλον τότε είχε έρθει η ώρα της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξέρω.......

Απλά εαν περίμενα κι άλλο μήπως έκανα κακό στο μωρό μου?

Είναι και αγόρι και ως γνωστόν τα αγοράκια δεν αντέχουν πολύ στα ζόρια.....

Ο γιατρός μου είχε πει οτι πέραν των 40 εβδομάδων ο τοκετός είναι τόσο επικίνδυνος ,όπως και στον πρόωρο ...

Η απόφαση για καισαρική στην ουσία ήταν δική μου αλλά ρε συ,ειλικρινά,δεν άντεχα κι άλλη πρόκληση!!!!!!!!!!!

Και ναι...σε αυτό το θέμα αισθάνθηκα ότι πρέπει να κάνω μια κατάθεση ψυχής!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ πάααρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Molly δεν μπορεις να ξερεις τι θα μπορουσε να γινει , στη δεδομένη στιγμη με τις υπάρχουσες συνθήκες εκανες αυτο που ενιωθες καλύτερο για σενα και το μωρο σου . Καταλαβαίνω οτι μενει ενα ερωτηματικό...

Αυτο που σου ειπε ο γιατρος σου δεν ισχυει . Εδω εμενα μου ειχαν πει οτι απο 38 εως 42 εβδομάδες ειναι "καλή" (τελειόμηνη) ημερομηνια για να ερθει το μωρο . Απλα μετα τις 40 εβδομάδες ειναι πιο συχνή η παρακολούθηση . Η φιλη μου που ειμασταν μαζι εγκυες ειχε ΠΗΤ μια βδομαδα πριν απο μένα και τελικα γεννησε 1 εβδομάδα μετα δηλ 42 και 2 μερες . Φυσιολογικά χωρις καν επισκληριδιο .

Εγω οπως στα εγραψε η lovie , μια βδομάδα μου εκαναν προκληση , ειχα πονακια και συσπάσεις αλλα εναρξη τοκετου πουθενά . Σε καταλαβαινω δεν ειναι ευκολο πράγμα , το περασα και ξερω πως ειναι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια, γιατί τότε σχεδόν όλοι οι γιατροί μόλις κλείσεις την 40η εβδομάδα σου κλείνουν ραντεβού;;; Τι έχουν να κερδίσουν από αυτό;; Τι θα τους πείραζε να περιμένουν;;; Είναι όλα τόσο μπερδεμένα :roll: ....Δεν ξέρει πια μια εγκυούλα τι είναι καλό να κάνει. Ακούει το γιατρό και πορεύεται..Πάντως η αλήθεια είναι ότι η τακτική των ραντεβού έχει ανεβάσει τα ποσοστά καισαρικών στα ύψη διότι κι εγώ πιστεύω ότι άμα δεν έχει έρθει η ώρα σου να γεννήσεις δύσκολα πιάνουν οι τεχνητοί πόνοι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...