Μετάβαση σε περιεχόμενο

"ΠΡΟΩΡΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ" YUTOPAR & OUTROGESTAN


Recommended Posts

Καλησπέρα εγκυούλες μου! Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα..Το τελευταίο καιρό ένιωθα κάτι "μαγκώματα" στη μήτρα κ καποιες φορές σε ολόκληρη τη κοιλίτσα.Δέν έδωσα πολύ σημασία γιατί θεώρησα οτι επειδή κουραζόμουν λόγο μετακόμισης ήταν φυσιολογικό.Τελικά τα "μαγκωματάκια" έγιναν πετρώματα έντονα 4-5 τη μέρα ώσπου τις τελευταίες 2 μέρες έφτασα τα 8!Χ8ές απόγευμα συγκεκριμένα ανα 20λεπτο είχα αυτή την αίσθηση,έτσι πήγα άρον άρον στο γιατρό όπου διαπιστώθηκαν πρόωρες συσπάσεις της μήτρας.Ευτυχώς ο τράχηλος είναι πολύ καλός.Μου έδωσε ΥUTOPAR 3 τη μέρα κ κρεβατοθεραπεία πάλι! :roll: Η απορία μου όμως είναι η εξής.Παράλληλα παίρνω κ 3 outrogestan των 200 τη μέρα κ δε μου διευκρίνησε άν πρέπει αυτά να τα σταματήσω;! :? Τί να κάνω; Μήπως γνωρίζει κάποια απο εσάς ή τυχαίνει να παίρνει κάποια κ τα 2 φάρμακα συγχρόνως; Ρωτάω μπάς κ αποφύγω να τον πάρω τήλ γιατί πραγματικά τον έχω ζαλίαει κ ντρέπομαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω να σου απαντήσω

Αλλά πάρε το γιατρό σου καλέ και μην ντρέπεσαι καθόλου!!

Γι'αυτό είναι οι γιατροί για να ρωτάμε δεν είναι ντροπή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα δωσε μου τον αριθμο του να τον παρω εγω!!!αλλα αφου ειναι γιατρος σου πιστευω πως θα θυματε οτι περνεις κ ουτροζεσταν...!!!περαστικουλια κ ξαπλα ε!!!μην μαθω οτι σηκωθηκες θα στις βρεξω!!!προσοχη τον γαμπρουλη μου κ πολλα φιλακια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω κοριτσακι μου .

εχω μια απορια ....καλα με 3 ουτροτζεσταν την ημερα και καταφερεσ να εχεισ συσπασεισ !!!!!?????

δεν ειναι κακο να τον παρεισ τηλ ...μια ερωτηση 1-2 λεπτων ειναι .

κατσε και ξεκουρασου και ασε τισ δουλειεσ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρε τηλ τον γιατρο σου τωρα !!!!!!!!!!!! (εγω σε κα8ε επισκεψη ειχα κ σημειωματαριο ) εγω επερνα 6 utrog την ημερα κ ημουν στο κρεββατι 3 μηνες...

Η δουλεια τους ειναι να τους ενοχλει η καθε εγκυουλα που δεν γνωριζει κ επειδη οι γιατροι επαναλαμβανουν συχνα τις οδηγιες παραλειπουν πραγματα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ELENAKOS εγω ξεκινησα τα γιουτοπαρ (προληπτικα) οταν εκανα περιδεση τραχηλου κ τη μερα που τα ξεκινησα μου εκοψε ο γιατρος τα ουτροτζεσταν.

Παιρνω μισο γιουτοπαρ ανα 6ωρο αλλα μαλλον θα το αυξησουμε γιατι αρχισαν τα πετρωματα κ σε μενα(4-5 φορες τη μερα εχω πετρωματα).

Κανε ενα τηλ στον γιατρο και ρωτα για να εισαι σιγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κουκλίτσες μου!Θα τον πάρω τελικά.. Η αλήθεια είναι οτι είχα τόσο άγχος χθές που ξέχασα εντελώς να τον ρωτήσω. Πάντως αποκλείεται να θυμάται οτι παίρνω κ Outrogestan γιατί έχει τόσες εγκυούλες κ τα ονόματα μας κ τί παίρνει η καθεμία το θυμάται μόνο όταν μας βλέπει απο κοντά! Καλού κακού σήμερα δε πήρα Οutrogestan.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσι μου εγω εφτασα να παιρνω ως τον 4 καθε μερα 9 ουτροτζεσταν αλλα με φιλισιν.τα ουτροτζεσταν ως τον 4 ομως.κρεββατοθεραπεια πολυ και οταν ειχα συσπασεις μου δωσε τα prepar ως την 32 βδομαδα.αλλα μου φερναν πολλους παλμους και κρυο ιδρωτα και τα σταματησαμε στην 30.παρε τηλ το γιατρο και μη ντρεπεσαι να στα διευκρινησει ολα..και να θυμασαι μεγαλυτερο φαρμακο ειναι η ξαπλα !!!!!και ρωτα και για τα ουτροτζεσταν αν πρεπει να τα κοψεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ antroula μου!!Τον πήρα τελικά κ μου είπε να τα κόψω σταδιακά σε 2-3 μέρες τα Outrogestan να δούμε πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός γιατί τελευταία φορά που τα σταμάτησα είχα πόνους σα μαχαιριές στη μήτρα κ μετά να ξεκινήσω τα άλλα. Έχεις δίκιο πάντως,το κρεβάτι είναι το καλύτερο φάρμακο! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε παρε το γιατρο μη ντρεπεσαι καθολου!!!!Εδω αλλες τον παιρνουν για ψιλου πηδημα!!!

Αχ αυτα τα πρεπαρ τα πηρα κι εγω στη πρωτη εγκυμοσυνη και τα σταματησα γιατι μου προκαλουσαν τα ιδια με την αντρουλα....σκατοφαρμακα!!! :evil:

Και τωρα κανονικα πρπει να παρω γιατι εχω παααραααα πολλα πετρωματα,ειδικα σημερα,αλλα το τρεναρω ρε γαμωτο και δε μπορω να κρεβατωθω κιολας γιατι εχω τον μικρο ολη μερα....

Τη Δευτερα που θα παω στο γιατρο και θα του το πω θα με κραξει και θα χει και δικιο!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια μου εσύ που έχεις τη πείρα κ τα ξέρεις έπρεπε να είχες πάρει το γιατρό σου!Λογικά κάτι άλλο θα υπάρχει εκτός απο prepar που να μη σε πειράζει :? Άντε κοντεύεις οπότε ότι κ άν πάρεις για λίγο θα είναι!Κ άν έχεις βοήθεια με το μικρό ακόμα καλύτερα.Με το καλό η τσούπρα σου!!Να χαίρεσαι κ το αγοράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω Ελενακι μου!!! :)

Μονο πρεπαρ και γιουτοπαρ ειναι γι αυτη τη περιπτωση και δυστυχως ειναι και τα δυο τα ιδια! :?

Επειδη ειμαι στο τελος λεω μηπως και τη γλιτωσω ρε γαμωτο...αν ειχα τοσες συσπασεις τοσο νωρις εννοειται οτι δε θα το ρισκαρα!!! :o

Βοηθεια δυστυχως δεν υπαρχει ιδιαιτερη και ξερω οτι ειναι απο τη κουραση οι συσπασεις...Τη Δευτερα που θα με δει ο ντοκτορ αν μου πει οτι πρεπει να τα παρω θα τα παρω...τουλαχιστον να παω 36 εβδομαδες...

Εσυ ξαπλαρε στη κρεβαταρα σου αφου μπορεις και δεν εχεις να φοβασαι τιποτα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι εγινε λοριτσακι τον πηρες το γιατο??κοιτα επειδη εχουν πολλες εγκυες και ξεχνανε τι παιρνει η καθεμια πρεπει να ρωτας συνεχεια....για φαρμακα προκειται!!!!και μη ντρεπεσαικαθολου....εμενα μου τα κοψε στον 4 τα ουτροτζεσταν...οσο για τα πρεπαρ πρεπει να πω οτι δε πρεπει να τα παιρνεις μετα την 34 βδομαδα γιατι μετα δε θα μπορεις να κανεις διαστολη....καποιοι γιατροι που θελουν να τα αρπαξουν απο καισαρικες τα δινουν και μετα την 34 ...αυτο στο λεω να το ξερεις...δε σημαινει ομως οτι τα φαρμακα τα κοβουμε απο μονες μας μαχαιρι...μπορει να μας αλλαξουν την αγωγη με κατι παραπλησιο και πιο αθωο...παντα να ενημερωνεις το γιατρο πριν κοψεις ενα χαπι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι antroula μου τον πήρα κ δέ θυμόταν οτι έπαιρνα τα outrogestan!Μου είπε να τα κόψω σταδιακά σε 2-3 μέρες να δούμε πώς θ'αντιδράσει ο οργανισμός μου γιατί τελευταία φορά που τα κόψαμε είχα πολλούς πόνους απο κάτω. Όσο για τα yutopar χθές πήρα ένα χάπι νόμιζα οτι θα πάω ανακοπή με τόση ταχυκαρδία!Έτρεμαν τα χέρια μου μέχρι που κοιμήθηκα.Είναι φυσιολογικό αυτό;Όταν τα ξανα-ξεκινήσω την άλλη εβδομάδα θα τον ρωτήσω κ γι'αυτό μη με "στείλουν".. Το διάβασα κ στις αντενδείξεις οτι απαγορεύεται μετα τις 34 εβδομάδες η χορήγηση τους!Σίγουρα υπάρχουν γιατροί που σε βάζουν για καισαρική χωρίς λόγο στο πι κ φι μόνο κ μόνο για να μη περιμένουν! Ελπίζω να μη μου τύχει κ αυτό! Σ'ευχαριστώ πολύ που με θυμήθηκες! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...