Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η γυμναστική προλαμβάνει τον διαβήτη κύησης


lena

Recommended Posts

Η τακτική έντονη σωματική άσκηση πριν την εγκυμοσύνη μειώνει τον κίνδυνο εκδήλωσης διαβήτη κύησης, σύμφωνα με αμερικανική μελέτη που παρουσιάστηκε στο ετήσιο συνέδριο της Αμερικανικής Διαβητολογικής Εταιρίας. Ερευνητική ομάδα της Σχολής Δημόσιας Υγείας του Χάρβαρντ με επικεφαλής τον Δρ Cuilin Zhang εξέτασε την ποσότητα, τον τύπο και την ένταση της φυσικής άσκησης πριν τη σύλληψη σε σχέση με τον κίνδυνο εκδήλωσης διαβήτη κύησης στην μελέτη Nurses' Health Study ΙΙ.

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Εντάξει έχει να κάνει με τον γιατρό άλλοι δίνουν το οκ άλλοι πάλι λένε άστο καλύτερα.. και εγω στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έκανα τίποτα απολύτως ειδικά το μαλλί που το κάνω μπαλαγιαζ είχε γίνει ένα χαλί αλλά δεν με ένοιαζε.. τώρα ειπα όμως να το κάνω γιατί έχω να πάω σε βάφτιση αλλά θα το κάνω όλο σκούρο πάει το μπαλαγιαζ άλλο ότι έκανα έκανα 😂
    • @Elina98 καλως ηρθες στην παρέα θέλει λίγο χρόνο για να βγεις από δοκιμαστικό μελος μετα θα μπορεις να ανεβάσεις και φωτογραφία για να είναι θετικό το τεστ ωορρηξιας πρέπει δυο γραμμές να είναι ή ιδιες ή πρώτη πιο εντονη από της ελέγχου..  Εαν ήταν θετικό 14 ημέρα και την 15 ημέρα έπεσε, η ημέρα που εκανες ωορρηξία ήταν η 15.. γενικα τι κύκλο έχεις ;    @Girly έλα βρε κορίτσι μου μας έλειψες πολύ όμορφα τα νέα σου να ξεκουραστείς να παίζεις με το παιδάκι σου και εύχομαι να πάνε οοοολα καλά με την σπερματέγχυση σου στέλνω πολλά φιλια και όποτε μπορείς να μας γράφεις τα νέα σου 💕  @Mpourmpoulo περιμένουμε νέα από τον γιατρό σίγουρα θα είναι όλα μια χαρά και θα προχωρήσετε παρά κάτω με τις προσπάθειες σας ίσως δει αν εκανες και ωορρηξία αυτές τις μερες 😊
    • Να προστεθώ και εγώ σε αυτό το θεματάκι! Έχω και εγώ ΣΠΩ αλλά το θετικο είναι ότι κάνω ωορρηξια καθώς το παρακολουθούσαμε για αρκετούς μήνες με υπερήχους! Προσπαθούμε 1,5 χρόνο ! Είχα δυο συλλήψεις και τις δυο με σπερματεγχυνση! Η μια ήταν βιοχημικη και η άλλη ήταν παλινδρομη στην 9η εβδομάδα όπου πριν από 15 μέρες έκανα απόξεση ! Το πρόβλημα μας στην ουσια είναι το ΣΠΩ!  Τα χάπια διέγερσης δεν με πιανουν έχω αντίσταση σε αυτά και έκανα μόνο ένα ωάριο όπως και χωρίς τα χάπια αυτά! Οι ενέσεις με έπιασαν και έκανα 2 ωάρια (τελευταια εγκυμοσυνη -η παλινδρομη που ανέφερα) ! Όπως και να έχει κοριτσια μου θα τα καταφέρουμε είτε με τον απλό τρόπο είτε με τον πιο δύσκολο τρόπο (εξωσωματικη)! Μην την φοβάστε την εξωσωματικη δεν είναι και τόσο δύσκολη όλη η διαδικασία, βέβαια το χρηματικό κόστος είναι μεγάλο και γενικα λίγο χρονοβόρα διαδικασία αλλά όμως αξίζει ! Εύχομαι βέβαια να έρθει πριν μπούμε σε αυτή την διαδικασία 🙏❤️ πρέπει να το παλέψουμε γιατί το αξίζουμε όλες μας να γίνουμε μανούλες 🙏 θα περιμενω νέα σας σε αυτό το θεματάκι 🤞 σήμερα θα πάω και εγώ στον γιατρό να δούμε πως είναι η μητρα και να συζητήσουμε πως θα προχωρήσουμε και τι μας προτείνει🙏
    • Εγώ κάνω ανταύγειες μόνο, που δεν ακουμπούν τη ρίζα... οπότε φαντάζομαι ότι ούτε με φυτική θα με άφηνε. Αλλά δε με πειράζει. Είμαι αρκετά ανοιχτή ούτως η άλλως και θα ξανθίνουν κι άλλο με τον ήλιο. Και στην τελική... Χαλάλι της, της μπουμπούς μου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...