Μετάβαση σε περιεχόμενο
Dominique

Πρώτη οδοντόβουρτσα,πότε;

Recommended Posts

Κυρία Κιλτένη καλωσήρθατε.

Θα ηθελα να σας ρωτησω πότε πρέπει να αγοράσουμε την πρώτη οδοντόβουρτσα του μωρού και τι πρέπει να ελέγξουμε΄προτού την αγοράσουμε, τι προδιαγραφές δηλαδή πρέπει να πληρεί;

Εχω ένα αγοράκι 1 έτους και έχει βγάλει μέχρι στιγμής τα 2 κάτω μπροστά, τα 2 πάνω μπροστά και ένα άνω πλάι(¨του ματιού¨)¨.

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την στιγμή που το μωρό έχει βγάλει τα πρώτα του δοντακια τα καθαρίζουμε αρχικά με γαζα ή ειδικά δαχτυλάκια καθαρισμου νεογιλών(πωλούνται στα Φαρμακεία)σε συνδιασμό με χαμομύλι ή νερό και μετά τα 2 έτη αγοράζουμε την πρώτη παιδική οδοντόβουρτσα,οποιαδήποτε παιδική οδοντόβουρτσα είναι απόδεκτη αρκει να μην ειναι με σκληρη τρύχα(πάλι από το φαρμακείο για να μας βοηθήσει ο φαρμακοποιος να προμηθευτούμε την καλύτερη)και αρχιζουμε στην αρχή να καθαρίζουμε τα δόντια του παιδιού μονο με νερο ή χαμομύλι και αργότερα πάλι από το φαρμακείο αγοραζουμε οδοντόκρεμα που δεν θέλει ξεβγαλμα και αρχιζουμε να του δειχνουμε πως να βουρτσίζει τα δόντια του

Κιλτένη Ελευθερία

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.Πραγματικά δεν είχα ιδέα!

Μια ερώτηση ακόμα:Αυτή η διαδικασία θα πρέπει να γίνεται καθημερινά και μετά απο κάθε γεύμα;

Κυριακη μου , καλο μου ,κατσε να σου παρκαρει ο πελαργος κ να δουμε αν 8α προλαβαινεις σε κα8ε γευμα :lol::D

• Απαντήσεις

• Παίρνω ένα λάδι ειδικό... Τρώω φρούτα, σαλάτες, γιαούρτια αν δω τα πυ δύσκολα βάζω κ υποθετο... Λόγω του ότι δεν περπατάω πολύ έχει αδρανοποιηθει... 
    • Είμαι 34 εβδομάδων και έχω ένα Yorkshire terrier στο σπίτι. Σήμερα παρατήρησα μιας και δεν τον αγγίζω σε όλη την εγκυμοσύνη ότι το σώμα του μέσα από τα μαλλιά του είναι όλο πληγές!! Πήρα επείγοντος τον κτηνίατρο τηλ και μου είπε ότι μάλλον έχει σταφυλόκοκκο και να μην τον αγγίζω! Αύριο θα τον πάω από εκεί να δει και να του δώσει αντιβίωση. Έχω αγχωθει πολύ!!!😱 Μπορεί να κολλήσω?? Με γλείφει καμιά φορά στα πόδια αλλά γενικά δεν τον χαϊδεύω στην εγκυμοσύνη!! Φοβάμαι πολύ!!! Έχει κολλήσει καμία ποτέ σταφυλόκοκκο στην εγκυμοσύνη?? Είναι επικίνδυνο?? Πώς θα το καταλάβω ότι κόλλησα??? 😰😰
    • Δεν εχω θεμα γενικως, αλλα το τσεκαρουμε και το προσεχω καπως λιγακι..ολες πρεπει να προσεχουμε..
    • Ααα στα δωσανε ολα μαζι εσενα με τη μια.εμενα μου ειπε οτι οταν μου δωσει σε λιγο pregnacare θα παιρνω 4 φορες την ενδομαδα D και 3 φορες φιλισιν διοτι περιεχουν μεσα.μαγνησιο με ξεκινα την επομενη και μου ειπε trofocard αλλα δεν μου αρεσει κ προτεινα να παρω σολγκαρ ειπε οκ κ ασβεστιο μετα την 17η βδομαδα..ασε ναι ανυπομονω για καρμποναρα,τυροπιτα κ πιτα γυρο! τι δυσκολο καποιοι που εχουν κοιλιοκακη..βεβαια ισως συνηθιζεται; Δε ξερω! δεν αντεχω αλλο..μεχρι στιγμης δεν ειχα θεμα ,αλλα θελω να φαω απο δω κ περα δε μπορω..αρκετα 4 μηνες αποχη!εχασα κ 5 κιλα!!
    • @Nefeliapγιατί σου είπε όχι σε μπανάνες, σύκα, σταφύλια και τυριά έχεις θέμα με το ζάχαρο?? 
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...