Μετάβαση σε περιεχόμενο
Dominique

Πρώτη οδοντόβουρτσα,πότε;

Recommended Posts

Κυρία Κιλτένη καλωσήρθατε.

Θα ηθελα να σας ρωτησω πότε πρέπει να αγοράσουμε την πρώτη οδοντόβουρτσα του μωρού και τι πρέπει να ελέγξουμε΄προτού την αγοράσουμε, τι προδιαγραφές δηλαδή πρέπει να πληρεί;

Εχω ένα αγοράκι 1 έτους και έχει βγάλει μέχρι στιγμής τα 2 κάτω μπροστά, τα 2 πάνω μπροστά και ένα άνω πλάι(¨του ματιού¨)¨.

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την στιγμή που το μωρό έχει βγάλει τα πρώτα του δοντακια τα καθαρίζουμε αρχικά με γαζα ή ειδικά δαχτυλάκια καθαρισμου νεογιλών(πωλούνται στα Φαρμακεία)σε συνδιασμό με χαμομύλι ή νερό και μετά τα 2 έτη αγοράζουμε την πρώτη παιδική οδοντόβουρτσα,οποιαδήποτε παιδική οδοντόβουρτσα είναι απόδεκτη αρκει να μην ειναι με σκληρη τρύχα(πάλι από το φαρμακείο για να μας βοηθήσει ο φαρμακοποιος να προμηθευτούμε την καλύτερη)και αρχιζουμε στην αρχή να καθαρίζουμε τα δόντια του παιδιού μονο με νερο ή χαμομύλι και αργότερα πάλι από το φαρμακείο αγοραζουμε οδοντόκρεμα που δεν θέλει ξεβγαλμα και αρχιζουμε να του δειχνουμε πως να βουρτσίζει τα δόντια του

Κιλτένη Ελευθερία

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.Πραγματικά δεν είχα ιδέα!

Μια ερώτηση ακόμα:Αυτή η διαδικασία θα πρέπει να γίνεται καθημερινά και μετά απο κάθε γεύμα;

Κυριακη μου , καλο μου ,κατσε να σου παρκαρει ο πελαργος κ να δουμε αν 8α προλαβαινεις σε κα8ε γευμα :lol::D

• Απαντήσεις

• Κορίτσια μου τι κάνετε??? Χάνομαι και επανέρχομαι... Βλέπω είστε όλες μια χαρά... Πολύ χαίρομαι... Εγώ πάω πολύ καλύτερα απλά έχω πολύ στεναχώρια και άγχος... Αύριο έχω ραντεβού με το αφεντικό μου και προστασία του πολίτη στην επιθεώρηση και έχω κατά αγχωθεί... Εσείς τι κάνετε?? 
    • @Narcissa και εγώ το πρώτο έλεγα να πάρω για το νεράκι όταν ξεκινήσουμε!πάλι καλά βολεύτηκε τη σύριγγα και δεν το έχεις άγχος! Εμείς 10 κάνουμε μπάνιο όπως σας έχω ξανά πει αλλά τώρα τελευταία μου νυστάζει από πιο νωρίς η μικρή και είπαμε και εμείς να κάνουμε πιο νωρίς μπανάκι για να κοιμάται!εχθές κουτουλαγε η καημένη στο ριλαξ και ο άντρας μου γελούσε! Μασιτικο δεν έχουμε πάρει αλλά έχουμε τη σοφή που μας την είχαν φέρει δώρο και όλο αυτήν έχουμε στα χέρια και στο στόμα! @Angelmammy υπομονή...μπορεί από τον πυρετό να μην εχει όρεξη  μην ανησυχεις θα περάσει  και αυτο...
    • Τελικα τι έγινε με τον μικρό?έχει κενώσεις?
    • Και εγώ το ιδιο κανω αλλά την κρατάω στο δεξί χερι και της κρατάω και τα δύο ποδαράκια μόνο για λίγο την κρατάω από το ένα για να την πλύνω!
    • ναι θα το κανουμε αμεσα εμας α κ β ειναι 46% κ η ολικη 55% Η μεση προωθητικη ικανοτητα 32.8% μακαρι να πανε ολα καλα οπως κ στη δικη σου περιπτωση!
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...