Μετάβαση σε περιεχόμενο
Dominique

Πρώτη οδοντόβουρτσα,πότε;

Recommended Posts

Κυρία Κιλτένη καλωσήρθατε.

Θα ηθελα να σας ρωτησω πότε πρέπει να αγοράσουμε την πρώτη οδοντόβουρτσα του μωρού και τι πρέπει να ελέγξουμε΄προτού την αγοράσουμε, τι προδιαγραφές δηλαδή πρέπει να πληρεί;

Εχω ένα αγοράκι 1 έτους και έχει βγάλει μέχρι στιγμής τα 2 κάτω μπροστά, τα 2 πάνω μπροστά και ένα άνω πλάι(¨του ματιού¨)¨.

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την στιγμή που το μωρό έχει βγάλει τα πρώτα του δοντακια τα καθαρίζουμε αρχικά με γαζα ή ειδικά δαχτυλάκια καθαρισμου νεογιλών(πωλούνται στα Φαρμακεία)σε συνδιασμό με χαμομύλι ή νερό και μετά τα 2 έτη αγοράζουμε την πρώτη παιδική οδοντόβουρτσα,οποιαδήποτε παιδική οδοντόβουρτσα είναι απόδεκτη αρκει να μην ειναι με σκληρη τρύχα(πάλι από το φαρμακείο για να μας βοηθήσει ο φαρμακοποιος να προμηθευτούμε την καλύτερη)και αρχιζουμε στην αρχή να καθαρίζουμε τα δόντια του παιδιού μονο με νερο ή χαμομύλι και αργότερα πάλι από το φαρμακείο αγοραζουμε οδοντόκρεμα που δεν θέλει ξεβγαλμα και αρχιζουμε να του δειχνουμε πως να βουρτσίζει τα δόντια του

Κιλτένη Ελευθερία

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.Πραγματικά δεν είχα ιδέα!

Μια ερώτηση ακόμα:Αυτή η διαδικασία θα πρέπει να γίνεται καθημερινά και μετά απο κάθε γεύμα;

Κυριακη μου , καλο μου ,κατσε να σου παρκαρει ο πελαργος κ να δουμε αν 8α προλαβαινεις σε κα8ε γευμα :lol::D

• Απαντήσεις

• Εγώ με τον CMV ταλαιπωρήθηκα σχεδόν 2 χρόνια χωρίς λόγο ...  1088 έχεις τα παλιά αντισώματα (igG) άρα μην ανησυχείς. Έχεις ανοσία. Αυτό που παίζει ρόλο ειναι το igM, που δεν πρέπει να είναι πάνω από 1, αλλά και πάλι κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο το avidity test που σου λέει αν νοσησες προ τριμήνου ή όχι.  Εμένα ακόμα και τώρα είναι οριακά θετικά, πήγα σε λοιμωξιολογο με έναν φάκελο εξέτασεις και μου είπε να μη δίνω σημασία. Δεν μπορεί να νιώσεις 2 χρόνια συνεχόμενα. Απλώς δουλευω με παιδιά και οφείλεται κι εκεί εν μέρει... 
    • Lactaki μου από ότι θυμάμαι και σε εμένα το κάνει αυτό. Ειδικά αν το δεις από τα πλάγια είναι κατακόκκινο. Σαν να συσσωρεύεται εκεί. Πάντως το σημαντικό είναι ότι δεν σου έχει έρθει! Δοκίμασε κι ένα ακόμα αύριο το πρωί που θα έχεις καθυστέρηση.💗😘
    • εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση και μαλστα στο ειχα την πρωτη μερα με το λιγο αιμα που ειχες και μιλησαμε ειναι γιατι δεν πηγες για υπερηχο κατευθειαν εκεινη την μερα να το δεις...και μου ειπες οτι η γιατρος σου ειπε οτι θα εκανες μετα απο λιγες μερες αν θυμαμαι καλα αυχεικη και θα το εβλεπες εκει...δεν ξερω και πολλα απο γεννες και ιατρικα αλλα ηταν περιεργο...να σου πω κατι...ειναι δθσκολο αλλα αν το αφησεις να σε κρατησει πισω θα ειναι χειροτερα τα πραγματα κανε προγεννετικο ελενχο και μετα προσπαθειες...δυο ερες εμεινα ξυπνια μαζι σου,στεναχωρεθηκα πολυ οταν μας το ειπες..ειχαμε και ιδια ημερομηνια και με επηρεασε ολα αυτο και μαζι με τις ορμονες...σε παρακαλω το εχω αναγκη και εγω να μαθω ευχαριστα νεα απο σενα!!❤️
    • ακομα δεν βαζω ....περιμενω και τα αλλα αποτελεσματα και μετα θα δουμε προς το παρων σαλοσπιρ 160 και παλι εξετασεις σε δυο εβδμαδες εκτος απο αυτες που περιμενω...εχω MCV IgG 1088 και πρεπει να δουμε αν ειναι παλια λοιμωξη ή αν ειναι μεσα στην εγκυμοσυνη. τεταρτη?θα ειχα σκασει γιατι δεν πηγες αλλου να την κανεις να παρεις αποτελεσματα....δεν σου εδωσε ποσοστα να φανταστω...αντε να περασουν οι μερες...αγοραρος λοιπον ε?👍εμεις μαλλον κοριτσακι...  
    • Καλησπερα κοριτσια,τι κανετε?Πειτε μου λιγο,οσες περνατε κολικους ποτε σας πιανουν και ποσο διαρκουν?Και τι σταγονες παιρνετε?Εμενα δυο μερες ειναι μια χαρα,δυο μερες κλαιει ολη μερα.Εχω τρελαθει,δεν μπορω να καταλαβω τι εχει.Χθες την εξετασε η παιδιατρος,την βρισκει μια χαρα,ηταν κ πολυ ησυχη εκεινη την ωρα.Εμεις δινουμε σταγονες biogaia κ δεν ξερω αν τελικα κανουν δουλεια.Η γιατρος επιμενει οτι ειναι οι καλυτερες.Μηπως καμια κοπελα δινει infacolic κ βλεπει να χουν βοηθησει? 
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...