Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΟ 1.600 ΘΕΡΜΙΔΩΝ


maria+fotis

Recommended Posts

Γειά σας εγκυούλες και μη ! κανω Post αυτο το διαιτολόγιο, που μου το εδωσε με το ζόρι (χιχιχι) η γυναικολόγος μου στο προηγούμενο ραντεβού, γιατί εχω ήδη επιπλέον κιλά και φοβήθηκε μην παρω κι αλλα ανεξέλεγκτα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης...

Αισθάνομαι οτι ήδη με εχει βοηθήσει, το κανω εδώ και ενα μήνα περίπου, και οντως κρατιέμαι καλά στα κιλά μου χωρίς να πεινάω! Ελπίζω να φανεί χρήσιμο και σε αλλες κοπέλες που μπορει να ειναι στην ίδια θέση με μένα [smilie=toothy4.gif][smilie=toothy4.gif][smilie=toothy4.gif][smilie=toothy4.gif] φιλάκια !

ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΟ 1.600 ΘΕΡΜΙΔΩΝ

ΠΡΩΙΝΟ

Γάλα απαχο (240 γραμ- 1 νεροπότηρο) 86 θερμίδες

Ψωμί (30 γραμ. -μία φέτα ή δύο φρυγανιές) 70 θερμίδες

ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ

Ψωμί (45 γραμ -1,5 φέτα ή τρείς φρυγανιές) 100 θερμίδες

Φρούτο (ένα μεγάλο εποχής) 70 θερμίδες

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

Κρέας ή κοτόπουλο ή ψάρι (120 γραμ – μια μερίδα εστιατορίου) 292 θερμίδες

Ρύζι (75 γραμ - δυόμισυ κουταλιές της σούπας) ή πατάτες (75 γραμ- μια μέτρια βραστή)70 θερμίδες

Χόρτα ή πράσινη σαλάτα ΕΛΕΥΘΕΡΑ ή 1 ντομάτα 30 θερμίδες

Ψωμί (60 γραμ.) 140 θερμίδες

Ένα κουταλάκι του γλυκού λάδι 5 θερμίδες

Φρούτο 70 θερμίδες

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ

Φρούτο (ένα μεγάλο εποχής) 70 θερμίδες

ΒΡΑΔΙΝΟ

Κρέας ή κοτόπουλο ή ψάρι (60 γραμμάρια- ΜΙΣΗ μερίδα εστιατορίου) 146 θερμίδες

ή τυρί (60 γραμμάρια)

ή γιαούρτι απαχο (2 κεσεδάκια)146 θερμίδες

ή αυγά βραστά (2) 146 θερμίδες

Ζυμαρικά (60 γραμ- 2 κουταλιές της σούπας) 56 θερμίδες

Χόρτα ή πράσινη σαλάτα ΕΛΕΥΘΕΡΑ

Ψωμί (30 γραμ) 70 θερμίδες

Λάδι (κουταλιά του γλυκού) 5 θερμίδες

Φρούτο (ένα μεγάλο εποχής) 70 θερμίδες

ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ

Γιαούρτι (1 κεσεδάκι) ή γάλα (ένα νεροποτηρο) απαχα 86 θερμίδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας εγκυούλες και μη ! κανω Post αυτο το διαιτολόγιο, που μου το εδωσε με το ζόρι (χιχιχι) η γυναικολόγος μου στο προηγούμενο ραντεβού, γιατί εχω ήδη επιπλέον κιλά και φοβήθηκε μην παρω κι αλλα ανεξέλεγκτα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης...

Αισθάνομαι οτι ήδη με εχει βοηθήσει, το κανω εδώ και ενα μήνα περίπου, και οντως κρατιέμαι καλά στα κιλά μου χωρίς να πεινάω! Ελπίζω να φανεί χρήσιμο και σε αλλες κοπέλες που μπορει να ειναι στην ίδια θέση με μένα [smilie=toothy4.gif][smilie=toothy4.gif][smilie=toothy4.gif][smilie=toothy4.gif] φιλάκια !

ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΟ 1.600 ΘΕΡΜΙΔΩΝ

ΠΡΩΙΝΟ

Γάλα απαχο (240 γραμ- 1 νεροπότηρο) 86 θερμίδες

Ψωμί (30 γραμ. -μία φέτα ή δύο φρυγανιές) 70 θερμίδες

ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ

Ψωμί (45 γραμ -1,5 φέτα ή τρείς φρυγανιές) 100 θερμίδες

Φρούτο (ένα μεγάλο εποχής) 70 θερμίδες

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

Κρέας ή κοτόπουλο ή ψάρι (120 γραμ – μια μερίδα εστιατορίου) 292 θερμίδες

Ρύζι (75 γραμ - δυόμισυ κουταλιές της σούπας) ή πατάτες (75 γραμ- μια μέτρια βραστή)70 θερμίδες

Χόρτα ή πράσινη σαλάτα ΕΛΕΥΘΕΡΑ ή 1 ντομάτα 30 θερμίδες

Ψωμί (60 γραμ.) 140 θερμίδες

Ένα κουταλάκι του γλυκού λάδι 5 θερμίδες

Φρούτο 70 θερμίδες

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ

Φρούτο (ένα μεγάλο εποχής) 70 θερμίδες

ΒΡΑΔΙΝΟ

Κρέας ή κοτόπουλο ή ψάρι (60 γραμμάρια- ΜΙΣΗ μερίδα εστιατορίου) 146 θερμίδες

ή τυρί (60 γραμμάρια)

ή γιαούρτι απαχο (2 κεσεδάκια)146 θερμίδες

ή αυγά βραστά (2) 146 θερμίδες

Ζυμαρικά (60 γραμ- 2 κουταλιές της σούπας) 56 θερμίδες

Χόρτα ή πράσινη σαλάτα ΕΛΕΥΘΕΡΑ

Ψωμί (30 γραμ) 70 θερμίδες

Λάδι (κουταλιά του γλυκού) 5 θερμίδες

Φρούτο (ένα μεγάλο εποχής) 70 θερμίδες

ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ

Γιαούρτι (1 κεσεδάκι) ή γάλα (ένα νεροποτηρο) απαχα 86 θερμίδες

Γειά σου Μαράκι μου!

Πόσα κιλάκια έχεις πάρει και αγχώθηκες?Έχεις πάρει 7 κιλά?

Αφού μπορείς καλά κανεις και προσέχεις. Να απολαυσεις την εγκυμοσύνη σου πάνω από όλα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

helloooooooooo marioula !!!

οχι καλέ ! εχω βάλει στόχο να παρω ΜΕΧΡΙ 9 !

πήρα 1 kg σε όλο το 1ο τρίμηνο αλλα μετά μου ανοιξε η όρεξη !! και πήρα 1,5 κιλό σε 1 μήνα και φρίκαρε η γυναικολόγος μου χιχιχιχι... ευτυχώς με το διαιτολόγιο διατηρήθηκα και εως την 18η εβδομάδα, εχω παρει μόνο 2 κιλά! :D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

helloooooooooo marioula !!!

οχι καλέ ! εχω βάλει στόχο να παρω ΜΕΧΡΙ 9 !

πήρα 1 kg σε όλο το 1ο τρίμηνο αλλα μετά μου ανοιξε η όρεξη !! και πήρα 1,5 κιλό σε 1 μήνα και φρίκαρε η γυναικολόγος μου χιχιχιχι... ευτυχώς με το διαιτολόγιο διατηρήθηκα και στην 18η εβδομάδα, εχω παρει μόνο 2 κιλά! :D:D:D:D:D:D

Μια χαρούλα βρε Μαράκι!

Μπράβο σου! Όλα θα πάνε καλάαααα!

Μην αγχώνεσαι!

Σε φιλώωωωωωωωω και στην κοιλίτσααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρουλα το βρίσκω το διαιτολόγιο!

Μόνο που τα μισά εμένα με ανακτεύουν ακόμα και τα βγάζω...

Λοιπόν και εγώ 2 κιλάκια έχω πάρει και ολα στον 4ο μήνα χωρίς να το καταλάβω αλλά από ότι έχω καταλάβει γενικα, σημασία έχει κατά πόσο έχει μια φυσιολογική αύξηση το βάρος σου. Δηλαδή, εγώ πχ δεν πήρα τίποτα στο πρώτο τρίμηνο αλλά αυτό δεν λέει κάτι εάν ξαφνικά πάρω 5 σε έναν μήνα! Θα είναι σαν να ακυρώνω την προσπάθεια!

Επίσης παίζει ρόλο και με πόσα παραπανίσια κιλά ξεκινάμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σου rebbekoula !!!!! με εχει πιασει "ψυχολογικό"... δεν θελω να παω πουθενά μόνη μου..!

και να φανταστείς οτι πριν εβαζα το MP3 στα αυτιά και εκανα τρελό περπάτημα μοναχούλα μου...

γι αυτό τωρα το παλεύω μόνο με δίαιτα... η γυμναστική μου περιορίζεται στο συγύρισμα του σπιτιού :(

αλλα !!!! ε! καποια στιγμή θα γεννήσουμε... ! θα ξανακάνω τις βολτίτσες μου ! και θα εχουμε και την καλύτερη παρέα ! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι αν επιτρεπεται καλο μου ποσα κιλα εισαι??? εγω για να καταλαβεις ξεκινησα 77,5 κιλα και τωρα ειμαι 84!! :ymblushing::ymblushing::ymblushing: ο γιατρος μου ψιλοφωναζει η αληθεια αλλα δεν εχει κανει κουβεντα για διαιτα... προφανως ελπιζει οτι θα προσπαθησω μονη μου! :D:D παντως καπου διαβασα απο τις 23 βδομαδες και μετα παιρνεις σταθερα βαρος γυρω στα 300γρ τη βδομαδα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω γεννησει παρολαυτα απ το πολυ εξω σοκολαρτιτσεςτσιπουρακια,μεζεδακια κ διαφορα σκατακια απ τα 52 ειχα φτασει 70 :o με 1.60 υψος

δεν πηγαινε αλλο..το πηρα αποφαση λοιπον κ απο το μαιο ξεκινησα διατροφη οχι κατι σοβαρο απλα εκοψα τα γλυκα,το απ εξω κ ελλατωσα το βραδινο αποτελεσμα??χωρις ιδιαιτερο κοπο αυτη τη στιγμη ειμαι 61 κ ειμαι σιγουρη οτι δε θα ξαναμπουνε τα κιλα επειδη τα χανω πολυ πολυ αργα κ συνηθιζω σε υγιεινο τροπο ζωης!οποτε μακρια απο στημενες διαιτες κ ολα καλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΜΑΙ 60 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΡΩΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.....ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ????ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ?

ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΒΑΛΑ 20 ΚΙΛΑ !!!!!!

ΤΩΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΦΩΝΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΑ........................ :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σου lida !! και με το καλό το 2ο νινακι σας !!!

μμμμ... εγω στο 1ο τρίμηνο δεν πηρα παρα μονο ενα κιλάκι, μολις μετα την αυχενική μου ανοιξε αποτομα η όρεξη !!! ετσι και πηρα 1,5 κιλό σε 1 μήνα !! μόλις εκανα το διαιτολόγιο για 3 - 5 εβδομάδες και δεν πείνασα καθόλου και δεν ειχα πρόβλημα με δυσκοιλιότητα και ολα καλά ! εχω κανενα μήνα που το εχω ψιλοπαρατήσει ΑΛΛΑ απο τοτε μου "εκοψε" αρκετά τη φόρα που ειχα πάρει μετά την αυχενική !

τωρα μπηκα στον 6ο και ειμαι +4 κιλακια που για εμένα ειναι πολύ ικανοποιητικό ! και το πιο σημαντικό : δεν εχω πεινάσει καθόλου !!

επίσης σημαντικό : οσο μπορείς μακριά απο γλυκά ! :):):):):):):):)

φιλάκια !

-ΥΓ: το διαιτολόγιο που εχω ποσταρει ειναι απο την γιατρό μου ! οχι απο περιοδικά και τέτοια :) -

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...