Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΡΑΔΙΝΟΣ ΥΠΝΟΣ Κ ΠΙΠΙΛΑ. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!


Recommended Posts

Καλησπέρα κι απο μένα. Ελπίζω να με βοηθήσετε κορίτσια μου.

Έχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον βραδινό του ύπνο. Φαντάζομαι βέβαια οτι δεν είμαι και η μόνη αλλά έχω απελπιστεί. Από τον 1ο κιόλας μήνα άρχισα να τον βάζω στο δωμάτιό του, στο κρεβατάκι του, κι εγώ κοιμάμαι δίπλα, σε άλλο κρεβάτι. Μέχρι πρότεινος ξυπνούσε ούτως ή αλλως κατά τη διάρκεια του ύπνου για τα γεύματά του. Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου έκοψε το νυχτερινό γεύμα, τον κάνω μπάνιο κατά τις 10, τον ταίζω και κατά τις 11 με 11.30 τον κοιμίζω λίγο στην αγκαλιά μου και τον βάζω στο κρεβατάκι του. Συνήθως πεινάει κατά τις 6 το πρωί.

Θα μου πείτε, ποιό είναι το πρόβλημα.

Όταν αποκοιμιέται στΙς 11 το βράδυ, πετάει την πιπίλα και κοιμάται χωρίς αυτή. Κάθε - μα κάθε - βράδυ όμως,πότε στις 3, πότε στις 4, πότε στις 5, ξυπνάει συνέχεια, γκρινιάζει, χώνει τα μούτρα του στο στρώμα ψάχνοντας την πιπίλα του κι εγώ φυσικά ξυπνάω και του τη δίνω. Τον παίρνει ο ύπνος για 2-3 λεπτά, λέω ''ωραία, κοιμήθηκε πάλι'' ,αλλά μέχρι να ξαπλώσω πάλι, αυτός έχει ξαναξυπνήσει, φτύνει την πιπίλα και ξανακλαίει γιατί θέλει την πιπίλα του πάλι! Αυτό μπορεί να γίνεται και επί 2-3 συνεχόμενες ώρες, ώσπου ξημερώνει και φτάνει η ώρα να τον ταίσω, οπότε έχουμε μείνει ξύπνιοι και οι 2. Δοκίμασα να τον πάρω πάλι στην αγκαλιά μου να τον κοιμίσω, τίποτα. Δοκίμασα να τον ταίσω μήπως πεινάει, αλλά φαίνεται πως δεν του φταίει αυτό, γιατί όταν θέλει να φάει σηκώνει τη γειτονιά απ' το κλάμα, δεν γκρινιάζει απλά.

Μήπως δεν έχει μάθει να κρατάει την πιπίλα στο στόμα του όλη τη νύχτα? Υπάρχει κάποιος τρόπος να τη συνηθίσει? Έχει περάσει καμιά σας παρόμοια εμπειρία? Δεν ξέρω τι να κάνω, κι αυτός ταλαιπωρείται γιατί μένει ξύπνιος τη νύχτα και μετά τη μέρα είναι όλο γκρίνια, κι εγώ ξενυχτάω κι έχουν σπασει τα νεύρα μου. Θα την περάσει λέτε αυτή τη φάση της πιπίλας? Τι να κάνω ???? Βοηθήστε με....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς το ίδιο έκαναν και τα δύο μου παιδιά αλλά ήταν από την πείνα τους.

Όπως κι εσύ έτσι κι εγώ έδινα πιπίλα και κοιμώντουσαν για 30λεπτά και μετά πάλι κλάμα!!!

Μόλις όμως έφτιαχνα γαλατάκι, το έπιναν και ηρεμούσαν και συνεχίζανε τον ύπνο τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κάτσε ρε κοπελιά...

είναι 2,5 μηνών το μωράκι σου... και ονειρεύεσαι ύπνους;

χαχαχα!!!

Αχχ, έτσι είναι τα σκατούλια... πάντα βρίσκουν 1 τρόπο για να ξυπνάνε τη μανούλα τους...

Υπομονή μέχρι να μάθει να παίρνει την πιπίλα μόνος του...

Πάντως, ο δικός μου, αφού έμαθε να παίρνει την πιπιλίτσα του... ξυπνάει για νερό...

Πέρα από την πλάκα... είσαι σίγουρη οτι δεν πεινάει;

είναι λίγο μικρούλης ακόμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΛΙΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ!!!! ΤΟΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 5 ΜΗΝΩΝ Κ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΠΕΥΤΕΙ Η ΜΠΙΜΠΙΛΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΦΕΝΕΤΕ!!!!! ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΞΕΧΝΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ!!!! ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΠΕΙΝΑ, ΔΟΚΟΜΑΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΠΙΜΠΙΛΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΙΑ ΤΕΡΙΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!! ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΧΑ ΜΟΝΙΜΟΣ ΤΟ ΧΕΡΙΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ Κ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΤΗΝ ΜΠΙΜΠΙ!!!Κ ΜΕ ΝΑ ΠΑΝΤΟΣ ΑΠΟ 20 ΗΜΕΡΟΝ ΚΟΙΜΑΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι απο μένα. Ελπίζω να με βοηθήσετε κορίτσια μου.

Έχω ένα αγοράκι 2,5 μηνών και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον βραδινό του ύπνο. Φαντάζομαι βέβαια οτι δεν είμαι και η μόνη αλλά έχω απελπιστεί. Από τον 1ο κιόλας μήνα άρχισα να τον βάζω στο δωμάτιό του, στο κρεβατάκι του, κι εγώ κοιμάμαι δίπλα, σε άλλο κρεβάτι. Μέχρι πρότεινος ξυπνούσε ούτως ή αλλως κατά τη διάρκεια του ύπνου για τα γεύματά του. Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου έκοψε το νυχτερινό γεύμα, τον κάνω μπάνιο κατά τις 10, τον ταίζω και κατά τις 11 με 11.30 τον κοιμίζω λίγο στην αγκαλιά μου και τον βάζω στο κρεβατάκι του. Συνήθως πεινάει κατά τις 6 το πρωί.

Θα μου πείτε, ποιό είναι το πρόβλημα.

Όταν αποκοιμιέται στΙς 11 το βράδυ, πετάει την πιπίλα και κοιμάται χωρίς αυτή. Κάθε - μα κάθε - βράδυ όμως,πότε στις 3, πότε στις 4, πότε στις 5, ξυπνάει συνέχεια, γκρινιάζει, χώνει τα μούτρα του στο στρώμα ψάχνοντας την πιπίλα του κι εγώ φυσικά ξυπνάω και του τη δίνω. Τον παίρνει ο ύπνος για 2-3 λεπτά, λέω ''ωραία, κοιμήθηκε πάλι'' ,αλλά μέχρι να ξαπλώσω πάλι, αυτός έχει ξαναξυπνήσει, φτύνει την πιπίλα και ξανακλαίει γιατί θέλει την πιπίλα του πάλι! Αυτό μπορεί να γίνεται και επί 2-3 συνεχόμενες ώρες, ώσπου ξημερώνει και φτάνει η ώρα να τον ταίσω, οπότε έχουμε μείνει ξύπνιοι και οι 2. Δοκίμασα να τον πάρω πάλι στην αγκαλιά μου να τον κοιμίσω, τίποτα. Δοκίμασα να τον ταίσω μήπως πεινάει, αλλά φαίνεται πως δεν του φταίει αυτό, γιατί όταν θέλει να φάει σηκώνει τη γειτονιά απ' το κλάμα, δεν γκρινιάζει απλά.

Μήπως δεν έχει μάθει να κρατάει την πιπίλα στο στόμα του όλη τη νύχτα? Υπάρχει κάποιος τρόπος να τη συνηθίσει? Έχει περάσει καμιά σας παρόμοια εμπειρία? Δεν ξέρω τι να κάνω, κι αυτός ταλαιπωρείται γιατί μένει ξύπνιος τη νύχτα και μετά τη μέρα είναι όλο γκρίνια, κι εγώ ξενυχτάω κι έχουν σπασει τα νεύρα μου. Θα την περάσει λέτε αυτή τη φάση της πιπίλας? Τι να κάνω ???? Βοηθήστε με....

να σου ζησει..fotin..μου το μωρακι σου..

κι εμενα ειναι 1,5 μ και ξυπναει τη νυχτα για μαμμμ..και φυσικα δε μπορεις να κανεις κατι αλλο γιαυτο..παρα να σηκωθεις και να το ταισεις..!τωρα για πιπιλα..εμενα μολις αποκοιμηθει..τη φτυνει..και αυτο ειναι το νορμαλ..εφοσον χαλαρωνει..το στοματακι του!Μηπως δε κλαιει γιαυτο?μηπως κατι αλλο ενοχλει το μωρακι σου και δε κοιμαται βαθεια?ισως πειναει!ισως ποναει!τι να πω..

ευχομαι παντως να μην ειναι τιποτα..και να ειναι παροδικο!γιατι....φιλεναδα σε καταλαβαινω απολυτα με τοξενυχτι!

ααα δες κι αυτο..ισως σε βοηθησει!Εγω αυριο θα το παρω!

http://www.patakis.gr/viewshopproduct.aspx?id=232077

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω κι εγώ που για ενάμιση περίπου χρόνο ξυπνούσα τη νύχτα και έδινα πιπίλες επί δύο!!! :((8-|@-) Μπορεί να σηκωνόμουνα και δέκα φορές μέσα στη νύχτα για πιπίλα (χώρια τα ταίσματα!)!!! Αφού σκεφτόμουνα και έλεγα τόσα πράγματα έχουνε βγάλει για μωρά, ένα μηχάνημα που να ενσωματώνεται στη κούνια του μωρού και να του δίνει τη πιπίλα του όταν αυτό τη χάνει, δε μπορούν να βγάλουν?????!!! *-:)

Υπομονή...θα μεγαλώσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα :lol::lol::lol::lol::lol: κυριακ ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ ΘΕΛΩ Κ ΕΓΩ ΕΝΑ!!!!

ΚΑΙ ΘΕΛΩ Κ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΜΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΝΑ ΡΕΥΤΟΥΝ :lol::lol::lol::lol: ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΑΠΟΡΟΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΦΔΕΝ ΒΓΑΛΑΝ ΑΚΟΜΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω κι εγώ που για ενάμιση περίπου χρόνο ξυπνούσα τη νύχτα και έδινα πιπίλες επί δύο!!! :((8-|@-) Μπορεί να σηκωνόμουνα και δέκα φορές μέσα στη νύχτα για πιπίλα (χώρια τα ταίσματα!)!!! Αφού σκεφτόμουνα και έλεγα τόσα πράγματα έχουνε βγάλει για μωρά, ένα μηχάνημα που να ενσωματώνεται στη κούνια του μωρού και να του δίνει τη πιπίλα του όταν αυτό τη χάνει, δε μπορούν να βγάλουν?????!!! *-:)

Υπομονή...θα μεγαλώσει!

Τα ειπες ολα kyriaki78 ..οπως θα τα ελεγα κ γω ..με ακριβως τον ιδιο τροπο κ μεις ..ευτυχως οι διδυμες εκοψαν την πιπιλα σχετικα νωρις , τωρα ομως τραβαω φτου κ απ'την αρχη το ιδιο λουκι με την Αριαδνη ..Αυτο το μηχανημα θα βρεθει κανενας χριστιανος να το εφευρει ?!..αναρπαστο θα γινει ..

fotin , κουραγιο ..αυτο το κακο εχει η πιπιλα κ γω τα ιδια τραβαω κ ειναι σχεδον 9 μηνων η Αριαδνη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ρεσυ ειναι πολυ μικρουλης ακομα για να κοιμαται τοσες ωρες χωρις φαι.. δοκιμασε να τον ταισεις! μπορει να πειναει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια, δε νομίζω να πεινάει γιατί όταν πεινάει ο δικός μου μας κάνει όλους να τρέχουμε πανικόβλητοι να κάνουμε το γάλα του! Κλαίει τόσο πολύ για να φάει, ενώ αυτή η γκρίνια που έχει τη νύχτα δεν είναι γκρίνια πείνας...έτσι νομίζω τουλάχιστον...Μακάρι να ήμασταν μέσα στο μυαλουδάκι τους και να ξέραμε τι θέλουν! Θα το δοκιμάσω όμως κι αυτό. Σας ευχαριστώ όλες και χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που τα τραβάει αυτά! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΜΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟΡΑ ΚΑΗΚΕΣ!!!!!!!! ΘΑ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΜΕ ΦΑΙ Κ ΘΑ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!

ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΜΑΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΦΑΙ Κ ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΟ ΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΛΑΣΕΙΣ??????????????????????????????????????????????????

Κ ΜΕΝΑ ΑΠΟ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΟΙΜΑΤΕ, Κ ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΒΡΑΔΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΜΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΟΡΑ ΚΑΗΚΕΣ!!!!!!!! ΘΑ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΜΕ ΦΑΙ Κ ΘΑ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!

ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΜΑΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΦΑΙ Κ ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΟ ΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΛΑΣΕΙΣ??????????????????????????????????????????????????

Κ ΜΕΝΑ ΑΠΟ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΟΙΜΑΤΕ, Κ ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΒΡΑΔΥ!!!!

Θα ακουστεί και μία άλλη γνώμη τώρα. Πιστεύω ότι το μωράκι σου είναι πάρα πολύ μικρό ακόμα. Αν πεινάει, καλό θα έιναι να το ταϊσεις, κι όχι να το αφήσεις νηστικό μόνο και μόνο για να μην συνδυάσει το φαγητό με τη νύχτα. Επίσης μπορεί να γκρινιάζει γιατί πονάει, γιατί φοβάται, γιατί σε έχει ανάγκη κοντά του. Σε ένα τόσο μικρό βρεφάκι, θα πρέπει απλά να ακούς τις ανάγκες του και να τις ικανοποιείς άμεσα! Και φυσικά προγράματα και εκπαιδεύσεις θεωρώ ότι είναι πολύ πρόωρα. Ένα ήρεμο μωρό, ένα ικανοποιημένο μωρό, ένα "χορτασμένο" μωρό (από φαγητό, αγάπη, προσοχή, φροντίδα, αγκαλιά, μανούλα) πσιτεύω είναι κι αυτό που μεσοπρόθεσμα θα φτιάξει καλύτερες συμπεριφορές ύπνου, μιας και δεν θα νιώθει ανασφάλεια ή στέρηση.

Όσο για τους γιατρούς, πολλές χαζομάρες λένε, και το να μην τα ταΐζουμε βράδυ, είναι μία από αυτές. Αν πεινάσει θα φάει, δεν είναι η κυρά Λίτσα η γειτόνισσα που πρέπει να κόψει το βραδυνό γιατί έχει γίνει σαν γουρούνα, βρεφάκι είναι.

Το μωρό σου εσύ το ξέρεις καλύτερα από όλους. Μόνο εσύ μπορείς να βρεις τι του φταίει.Άκουσε τι σου λέει και όλα θα πάνε καλύτερα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια, η δική μου ζουζούνα είναι 9 μηνών από 4 μηνών κοιμάται γύρω στις 9:30 και ξυπνάει το πρωί κατά τις 6:30 με 7:00, όμως κατά την διάρκεια του ύπνου ξυπνάει 2-3 φορές και κλαίει. της δίνω την πιπίλα και ξανακοιμάται. δηλαδή ακόμη ολοκληρωμένο ύπνο δεν έχω κάνει. πιστεύω ξυπνάει επειδή βλέπει κάποιο όνειρο ή της πέφτει η πιπίλα ή δεν ξέρω πραγματικά γιατί. το μόνο που κάνω είναι να της δίνω την πιπίλα και να την χαιδεύω για να ξανακοιμηθεί. ελπίζω κάποια στιγμή να κοιμάται χωρίς διακοπές. υπομονή......... είναι τα αγαπουλάκια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μένα εμενα ο μπεμπης μου ειναι 3 μηνών και τον θυλαζω αποκλειστικά κοιμαται γύρω στις 9:30 αλλά καθε βραδυ έχει συνήθεια να ξυπναει στις 3:30 χωρις βεβαια να κλαιει τον γυριζω στο πλαι του βαζω την πιπιλα και κοιμαται και μετα ξυπναει στις 5:30 που τον ταϊζω και κοιμαται αμεσως και ξυπναει μετα κανονικά στις 8:30. Αυτό τον 3:30 δεν ξερω τι είναι παντως δεν τον ταιζω γιατί ξέρω πως δεν πειναει αν πεινουσε θα εκλεγε τρελα και αλλωστε το βαρος είναι μια χαρα είμαστε 6 κιλα και μονο με θυλασμο.Αλλα γενικα δεν τον πιεζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

καλημερα !! 

Η μικρη μου ειναι 3 χρονων και τωρα κοψαμε την πιπιλα. Ειμαστε στη δευτερη μερα. Δεν μου τη ζηταει, αλλα παρατηρω οτι κοιμαται δυσκολα. Εχετε κατι να μου προτεινετε?? Ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...

Λοιπόν ήρθα να σας σώσω!

 

καταρχην εάν το μωρό σας είναι 4 μηνών και κάτω μην περιμένετε θαύματα. Είναι εντελώς φυσιολογικό να μην κοιμάται. Κατά τα αλλα εάν ξυπνάει μέσα στην νύχτα για να φάει σταματήστε να ξυπνάτε τα παιδιά σας! Κάντε Dream Feeding!!! Δηλαδή πριν πέσετε για ύπνο με τα φώτα κλειστά σηκώστε το μωρό ενώ κοιμάται σιγά σιγά για να μην ξυπνήσει και βάλτε το μπιμπερό στο στόμα. Μέσα στον ύπνο του θα ξεκινήσει να πίνει. Κανονικά και ελαφρά να το ρέψετε και σιγά σιγά ξανά βάλτο κάτω στο κρεβατακι να κοιμηθεί. Έτσι δεν θα ξυπνήσει να φάει μέσα στην νύχτα. Κατά τα αλλά εάν είναι πάνω από 6 μηνών και ξυπνάει μέσα στο βράδυ λόγου πιπίλας, βουτά την πιπίλα μέσα σε μέλι και δώσε την. Θα συνεχίζει να ξυπνάει αλλά θα ελαττωθούν οι φορές και θα αποκοίμηθει πολύ πιο εύκολα.

 

αλλα αποτι έχω καταλάβει και από άλλους ο μόνος πραγματικός τρόπος για να κόψεις την συνήθεια είναι controlled crying.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...
στις On 5/6/2021 at 1:01 ΠΜ, ο/η aussieg είπε:

εάν είναι πάνω από 6 μηνών και ξυπνάει μέσα στο βράδυ λόγου πιπίλας, βουτά την πιπίλα μέσα σε μέλι

ΠΟΤΕ μέλι σε μωρό που είναι κάτω από 12 μηνών. Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος αλλαντίασης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...