Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η ΑΝΑΛΑΤΗ......sos


Lollipop

Recommended Posts

Κοριτσια S.O.S.

Στην τελευταια επισκεψη στον γιατρο βρικαμε την πιεση μου στα ανωτερα φυσιολογικα ορια......προληπτικα,ο γιατρος μου ειπε να κοψω το αλατι και οτιδηποτε περιεχει αλατι...ουτε καν ψωμακι :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Το μεσημεριανο το τρωω αναλατο και χωρις ψωμι με μιση καρδια αλλα ενδοιαμεσα πειναω πολυ....εχω καταντησει να τρωω 1 φορα τη μερα κ να με ποναει το στομαχι απο την πεινα!

Ειχε καμια σας αναλογη απαγορευση;

Πως την εβγαλε καθαρη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναλογηα παγορευση εχει ο πεθερος μου τα τελευταια 10 χρονια...αναλογη απαγορευση εχει και ενα μωρο που ξεκιναει να τρωει στερεες..ευκαιρια να αρχισεις πο τωρα προπονησεις...χιχιχι

Περαν τις πλακας, θα μαθεις να μαγειρευεις χωρις αλατι.

Θα κανεις φιλους σου καποια λαχανικα και μπαχαρικα για να νοστιμισουν λιγο το φαη σου.

ΠΧ ενδεικτικα του λεω..βαλε ψαρι η κοτοπουλο σε γαστρα, βαλε απο πανω σκορδο κρεμμυδι διαφορα λαχανικα- οτι εχεις στο ψυγειο- πχ πιπεριες, σελινο, πατατα, κολοκυθακια καροτα βαλε λεμονακι, ριζανη και ψηστα.

Επισης..θες να φας κατι γλυκο- τα γλυκα εχουν αλατι μεσα- φαε βραστη η ψητη κολοκυθα- ειναι και η εποχη της

Θες να τσιμπας κατι, βαλε σε μια πιατελα μισχο σελινο, μπαστουνακια καροτο και αγγουρι, ραπανακια, φυλλα ροκας βαλε πανω λιγο λεμονι και μασουλα τα...κανε και αυθυποβολη οτι και καλα ειναι πακοτινια..χιχιχ

Θα βρεις τροπο, φροντισε οπως σου ειπα να ενταξεις στη μαγειρη σου μυρωδικα φρεσκα, κρεμυδι, σκορδο , βαλε στις σαλατες σου φρεσκο κρεμυδακι και ανιθο...τι να γινει υπομονη..θα περασουν οι μηνες και δεν θα το καταλαβεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανα Κουράγιο

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Αχ γλυφιτζουρακι μου γλυκο, ριχτο στα φρουτα και τα λαχανικά!

Αντε καλε βοηθηστε το κοριτσάκι μας να ντερλικώσει , εχει τη μεζονετουλα της να θρεψει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Γλυφιτζουράκι μου...........

Δε σου έδωσε ο γιατρός σου εναλλακτικές????? Εάν μπορείς, φεριππήν, να βάζεις λίγο λεμονάκι εκεί που το σηκώνει???? Ή το αλάτι των διαιτητικών???? Δε σου είπε κάτι άλλο???? Ή αν μπορούσες να βάζεις λίγη..... μουσταρδίτσα..... ή λιγάκι ξυδάκι..... δίνουν φοβερή γεύση..... αλλά δεν ξέρω..... από αλάτι τί γίνεται......

Αχ.... μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω.....

Υπάρχουνε πάντως στην αγορά προϊόντα άνευ αλατιού...... κράκερς-κριτσίνια-ψωμί τοστ...... σίγουρα κι άλλα..... για ψάξτο λιγάκι μικρή μου!!!!!!!

Ακόμη..... θα μπορούσες να φας και φρουτάκια ενδιάμεσα..... έτσι δεν είναι???? Κανένα μηλαράκι.....

Σε φιλώ.... και να προσέχεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου ! εμενα δεν μου εχει τυχει αλλα μου εκανε εντυπωση που τρως μονο μια φορα την ημερα ενω θα επρεπε να τρως και πρωινο και μεσημεριανο και βραδυνο . ζητησες απο τον γιατρο να σου εξηγησει τι θα τρως ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μμμμ,με το καλό καταρχήν το μικρό σου :) Είναι μια συνήθεια,το ξερω ψιλοδύσκολο αλλά για καλό ειναι.Δεν την παλεύεις χωρίς αλάτι το φαγητό?Αν το γεμίζεις με μυρωδικά ή λεμόνι-ξυδάκι,εστω βαλσαμικο(αν κ αυτο εχει νομίζω αλάτι,αλλα εστω να ξεγελιέσαι).Ψωμακι,δοκίμασε να φτιάξεις εσύ με μαυρο αλεύρι κ χωρίς αλάτι,πανευκολο ειναι-μην πανικοβληθείς-κ δεν θα καταλάβεις πως δεν εχει αλάτι.αλλωστε,στο σπιτικό μπαινει πολύ λίγο αλάτι οπότε δεν θα καταλάβεις διαφορά.Τυράκι πόσο σε αφήνει να τρως?σ'αφήνει?

Αν δεις,κ αποδεις συζητησε το κ μαζί του,αν ειναι να αποφευγεις στανταρ εκείνα που εχουν πολύ αλάτι (φετα,τυριά,κονσερβες,απ'εξω,κρακερς κτλ) κ να περιοριστείς απλά σε μια μικρή προσληψη, καθημερινώς,με λίγο τυρί ή ρίψη λίγο πανω απο το φαγητό.

Υπομονή,σκέψου πως ειναι για το καλό αρχικά το δικό σου κ μετα του μωρού σου,θα περάσει ο καιρός :) φιλιά στη κοιλίτσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι..... η Ρουλίτσα έχει δίκιο!!!!!!!!!!

5 γεύματα την ημέρα δεν πρέπει κανονικά να τρώμε????

Με τα γαλακτοκομικά πώς τα πας????? Δημητριακά με γάλα, ας πούμε, γιαούρτι με φρούτα ή μέλι ή φρυγανιές?????? Τέτοια πράγματα τρως???

Δεν σε καλύπτουν απόλυτα από θέμα πείνας..... αλλά το στομάχι σου δεν πρέπει να μένει άδειο.... έτσι δεν είναι???

Έχεις σκεφθεί να πας σε Διατροφολόγο??? Να σου δώσει ένα σωστό διαιτολόγιο???? Ν΄αποφύγεις και το ανεπιθύμητο αλάτι!!!!! Στο ΑΤΤΙΚΟΝ θαρρώ υπάρχει τέτοιο τμήμα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσακια μου σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.....

Δεν ζητησα διευκρινισεις γιατι το συγκεκριμενο ραντεβου ηταν εκτακτο λογω αιμορραγιας που ειχα και το μυαλο μου ηταν στα εμβρυα.....

Ισως κ η πιεση να ηταν αυξημενη λογω της αγωνιας που ειχα(;)

Απο τυρακια μου επιτρεπει μονο ανθοτυρο και μοτσαρελα....και απο φρουτακια μου ειπε μονο 2-3 μεριδες την εβδομαδα...

Υπερβολικα μου ακουγονται ολα αυτα αλλα δε μπορω να κανω και του κεφαλιου μου!!!!

Πηρα υποκαταστατο αλατιου αλλα δεν το χρησιμοποιησα ακομα.....αυριο θα στειλω τον αντρα μου να δειξει στον γιατρο τις αιματολογικες μου(εγω ειμαι σε κατ οικων περιορσμο :( ) και θα του ζητησω διευκρινησεις.....Υπομονη.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ cottage μπορείς,που εχει κ πολύ λίγα λίπαρά,γιατι η mozzarela εχει αρκετα.Σε σαντουιτσάκι ή στη σαλατούλα!Με παξιμαδάκι,αλλά να τα τσεκάρεις πρώτα πόσο αλάτι εχουν!Πρωινό εννοείται,να τρως κανονικά τα γευματά σου οσο κ αν δεν σου κάνει κέφι,δεν ειναι τιποτα τις πρωτες μέρες μέχρι να συνηθήσεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλυκια μου λολλι ειναι δυσκολο κοπελα μου αυτο που κανεις και μπραβο σου εγω θα συμφωνησω με τα κοριτσια οτι πρεπει να ζητησεις διευκρινησεις σχετικα με το τι πρεπει να τρως,επισης να ξερεις οτι στα περισσοτερα σουπερμαρκετ αλλα και πρατηρια υπαρχουν πολλα φαγητα,ζυμαρικα,ψωμια τα οποια τρωνε οι διαβητικοι,ρωτα τον γιατρο αν μπορεις να τρεφεσαι με τετοια προιοντα,επισης αυτο με τα μπαχαρικα ειναι σωτηριο τουλαχιστον στα φαγητα,εγω γενικοτερα ειμαι τσιγκουνα στο αλατι και πιστεψε με τα μπαχαρικα δινουν πολυ ωραια γευση..Ελπιζω να την βρεις την ακρη λολλι μου φιλακια :-ss:-ss:-ss

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...