Μετάβαση σε περιεχόμενο
Χρυσάνθη_

ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ

Recommended Posts

Θα ηθελα κ την δικη σας γνωμη...

Εχω ενα αγορακι 2,5 ετων.

Εχω κανει διακοπη κυησης στις 22 εβδομαδες λογω δισχιδη ραχη-δυσπλασια arnold chiari η παθολογοανατομικη δεν εδειξε κανενα αλλο προβλημα στη μπεμπουλα μου δηλαδη τα οργανα του ηταν ολα καλα. Ο γιατρος μου μου προτεινε σε επομενη εγκυμοσυνη φιλικο οξυ κ αγιος ο θεος.

Επισης εχω εναν ενδομητριο θανατο παλι στις 22 εβδομαδες κ εκει εκανα αμνιο...το πορισμα της αμνιο εδειξε τρισωμια 15 60% μωσαικισμου ( ο γεννετιστης που εχω μιλησει μου ειπε οτι προκειτε για ελευθερη τρισωμια (οχι μετατοπισμενη) οποτε θεωρειτε τυχαιο γεγονος. Η παθολογανατομικκη της μπεμπουλας μου δεν εδειξε τιποτε...ολα τα οργανα της ηταν αψογα...οποτε κ απο εκει δεν εχουμε βγαλει ακρη.Ειναι σπανιο κ το ποιο σπανιο απο ολα ειναι οτι δεν θα επρεπε να φτασει σε τοσες εβδομαδες....

Εχω μιλησει με αρκετους επιστημονες.....ολοι μου λενε τυχαιο γεγονος...

Απευθυνομαι κ σε σας μιας κ μονο με εμβρυολογο δεν εχω συζητησει...

Αν ο καρυοτυπος μας ειχε προβλημα ξερω οτι θα μπορουσα να κανω προεμφυτευτικη διαγνωση...το θεμα ειναι οτι ο καρυοτυπος μας βγηκε καλος....μπορει η προεμφυτευτικη να βοηθησει....?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή φίλη,

καταλαβαίνω την αγωνία και την ανησυχία σου, αλλά θα πρέπει να μείνεις σε αυτά που σου είπαν οι γενετιστές, ότι τα δύο γεγονότα ήταν τυχαία. Η προεμφυτευτική διάγνωση θα σου έδινε πλεονέκτημα στην περίπτωση που είχε διαγνωστεί κάποιο γενετικό νόσημα σε σας τους γονείς ή αν υπήρχε επανάληψη του ίδιου προβλήματος και στις δύο εγκυμοσύνες. Με την τεχνική αυτή αναζητούνται συγκεκριμένες γονιδιακές μεταλλάξεις ή αριθμητικές /δομικές χρωμοσωμικές ανωμαλίες που είναι υπεύθυνες για την εμφάνιση στο έμβρυο γνωστών κληρονομικών νοσημάτων. Πρέπει να γίνει σαφές όμως ότι η μέθοδος αναζητά συγκεκριμένα νοσήματα και δεν αποκλείει τη γέννηση ενός παιδιού με άλλης μορφής γενετική βλάβη.

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

• Προσθήκη...