Μετάβαση σε περιεχόμενο

οζο στα δεξια!

Recommended Posts

γιατρε μου θα ηθελα τη γνωμη σας.προσφατα εκανα υπερηχο θυροειδους και μου βρηκαν ενα μικρο οζο στη δεξια μερια του λαιμου μου.ο ενδοκρινολογος μου,μ εβαλε να κανω εξεταση για αντισωματα για να δουμε αν ειναι κατι κακο.δεν εχω συμπτωματα.εχω πανικοβληθει.φοβαμαι οτι εχω καρκινο.ο γιατρος ειπε οτι οι ενδιξεις ειναι πολλυ καλες και οι αιματολογικες μου εξετασεις ειναι καλες.παιρνω βεβαια 1 θυρορμον την ημερα.ποια ειναι η γνωμη σας?μπορει να μου συμβαινει κατι τετοιο?αν δεν το εχω τωρα,υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει αργοτερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξέρω καθόλου να σου απαντήσω,είμαι όμως σίγουρη ότι δε θα είναι τίποτα.Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι γιατί συνήθως ανησυχούμε άδικα για πολλά πράγματα.Από ότι κατάλαβα και ο γιατρός σου δεν δείχνει ιδιαίτερα να ανησυχεί και σε έβαλε να κάνεις και προληπτικά τις εξετάσεις.Σου εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά. @};-[smilie=toothy4.gif]:x

γεωργια μου βγηκαν καλα τα αποτελεσματα.τη δευτερα θα τα παω να τα δει ο γιατρος.ειναι λιγο αναιβασμενα τα αντισωματα,αλλα το περιμεναμε αυτο μου ειπε και θα μου δωσει φαρμακα.ευχαριστω για το ενδιαφερον.οταν εχεις μικρα παιδια και σου λενε κατι τετοιο στα 33 σου...........τρελενεσε!!!!!!!!!!!!

Μπράβο χαίρομαι που όλα είναι καλά.Δε σου κρύβω ότι και εγώ,μερικές φορές σκέφτομαι τι θα γίνουν τα παιδάκια μου αν πάθω τίποτα. Τεσπα να εχουμε την υγεια μας και τίποτα άλλο δεν είναι σημαντικό. :mrgreen:

Αντωνη1 πριν 3 χρόνια μετά απο υπέρηχο στο λαιμό μου βρήκαν 2 οζίδια στο δεξί λεμφαδένα..εγώ είχα περάσει λοιμώδη μονοπυρήνωση και πιθανόν μου τα άφησε σαν "κουσούρι".Έκανα παρακέντηση προληπτικά κ ήταν καλοήθης ευτυχώς.Απλά κάθε 6 μήνες να το παρακολουθεις με υπέρηχο κ με έξετάσεις αίματος.Μην ανησυχείς!Απο την όψη τους κ μόνο μπορεί να καταλάβει ο γιατρός αν πρόκειται για κακοήθεια!Περαστικά! :D

Aντώνη είμαι 37 και στα 18 βρήκαν ότι έχω θυροειδή. Έκανα εξετάσεις και εξετάσεις είχα όζους στον αριστερό λοβό μέσα σε 15 μέρες με φάρμακα μεγάλωνε ήταν κακοήθεια τον αφαιρέσαμε και τώρα παίρνω φάρμακα. Δεν εννοώ ότι πρέπει να έχεις και εσύ το ίδιο με εμένα αλλά ότι ο θυροειδής αντιμετωπίζεται εύκολα.Έχω κάνει 2 παιδιά έχοντας περάσει καρκίνο θυροειδή και ζω μια φυσιολογική ζωή (αν εξαιρέσεις τις εξετάσεις κάθε 6μηνο).Μην φοβάσαι για τίποτα να ακούς ότι σου λέει ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά.Ο θυροειδής είναι η αρρώστια της εποχής μας έχουν οι περισσότεροι.

εγω τουλαχιστον γεωργια μου δεν εχω συμπτωματα καθολου.μονο ειναι πρισμενος ο λαιμος μου.ευχαριστω κοριτσια μου για τις γνωμες σας και για τη συμπαρασταση.αννα πολλυ χερομαι που πηγαν ολα καλα. :YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG:@};-@};-[smilie=toothy4.gif][smilie=toothy4.gif]

στο θυροειδη υπαρχει ο υπερ κ ο υπο.τα συπτωματα διαφερουν στο καθενα.εγω εντελως τυχαια μετα απο μια λοιμωξη ανακαλυψα οτι εχω υπερ.κανω εξετασεις,επαναληπτικες καθε δυο μηνες,δεν εχω παρει ακομα αγωγη.ειχα μια παλινδρομη τον απριλιο στην 10η εβδομαδα κ δεν αποκλειεται απο εκει κ μετα να μου δημιουργηθηκε.βεβαια στον υπερηχο φαινεται οτι τον εχω εκ γενετης.ακου να δεις κ δεν ειχα παρει χαμπαρι μεχρι τωρα.κ εχω κ ενα παιδακι.οσο για τους οζους μην ανυσυχεις.η μαμα μου πριν 4χρονια εκανε αφαιρεση.οι γιατροι ξερουν απο την πρψτη στιγμη αν ειναι κατι κακο,απλα στους αφαιρουν γιατι μπορει να υποτροποιασουν αργοτερα.μετα ακολουθεις αγωγη για μια ζωη,αλλα ειναι το λιγοτερο.θα δεις οτι δεν ειναι κατι σοβαρο.καλη επιτυχια!

sisi μου σε ευχαριστω για την στηριξη.εγω εχω υπο και ειχα παει σε γιατρο του ικα(γιατρο να τον κανει ο θεος)ο οποιος ποτε δεν μου εκανε υπερηχο.με αποτελεσμα τωρα που πηγα σε παθολογο του δημοσιου(σταματησα να δουλευω λογω των παιδιων και με ασφαλισε ο αντρας μου που ειναι στο δημοσιο).πηγα λοιπον στον παθολογο και εκεινος μου επεμενε να κανω υπερηχο θυροειδη.μεχρι πριν τις γεννες,δεν ειχα.μετα που γεννησα τον μικρο,τοτε μου βγηκε.ο ενδοκρινολογο μου εκανε μια εξεταση για τα αντισωματα και βγηκαν καλες.εχω 68 με οριο το 60.ουτε φαρμακα μου εδωσε να φανταστεις.σε 6 μηνες θα το ξαναδουμε.

εγω απο αντισωμματα ειμαι φουλ 2340 με 60 φυσιολογικο που σημαινει οτι εχω την προδιαθεση να δημιουργηθει.κ στον υπερυχο φαινεται οτι το εχω εκ γενετης.ετσι μου ειπε τουλαχιστον ο γιατρος που ειναι ο κορυφαιος στην πολη μας.βεβαια αν συνεχισει να μην μου δινει αγωγη θα παρω κ μια δευτερη γνωμη.ο καιρος περναει κ ειμαι ακομα στο περιμενε για ενα μωρο.τον αυγουστο που εκανα εξετασεις εδειξε η tsh 0,05 κ πριν λιγες μερες ανεβηκε στα φυσιολογικα.μου ειπε να περιμενω κ σε δυο μηνες να με ξαναδει.το κουλο ειναι οτι μεχρι τωρα οσες φορες εκανα εξετασεις ποτε δεν εδειξε κατι,ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη ουτε κ στην 2η,ολα φυσιολογικα...κ ξαφνικα απο εντελως τυχαιο γεγονος το ανακαλυψα.αντε να περασει ο καιρος να δουμε τι θα γινει.

η γνωμη μου ειναι να παρεις μια δευτερη γνωμη.εμενα μου ειπε οτι δινει φαρμακα σε οποιον εχει αντισωματα εκατονταδες και χιλιαδες με οριο το 60.πηγενε για δευτερη γνωμη ειδικα που θελεις και μωρακι.

θα περιμενω να δω τι θα μου πει το δεκεμβη που εχω ραντεβου κ αν μου πει να περιμενω παλι θα παω κ αλλου.δεν ξερω τι τακτικη ειναι αυτη να το τρεναρουν τοσο κ να σε αφηνουν χωρις αγωγη.ισως κ να ειναι για καλο βεβαια αλλα αυτη η καθυστερηση με τρελαινει.

• 2 weeks later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!! ΕΧΩ ΕΧΩ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΡΡΩΝΩ ΑΠΟ ΟΛΙΚΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΕΚΤΟΜΗ....ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΗΓΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗΡΩΝ ΑΘΗΝΩΝ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΟΖΟ 2,6 ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ.ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 2,5 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΠΕΡΝΑ ΘΘΥΡΟΞΙΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΟΖΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΟΖΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΕΡΓΟΣ.ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΥΧΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΥΠΕΡΥΧΟΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΚΥΣΤΙΚΟΣ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΑΖΑ,ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΤΑΛΑΣΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ.ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΜΟΥ!! ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...

ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΥ Η ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΛΑ ΕΙΧΑ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ .....

κοριτσακι μου καλη αναρωση να εχεις και ολα καλα θα πανε.η ξαδελφη του αντρα μου ειχε χειρουργιθει πριν 10 χρονια και ειναι καλα τωρα. [smilie=icon_flower.gif] [smilie=icon_flower.gif] [smilie=icon_flower.gif] [smilie=icon_flower.gif]

καλημέρα .Είμαι 40 και στα 23 έμαθα οτι ειχα πρόβλημα με το θηρωϊδη .Επεσα αρχικα σε ασχετη γιατρο του ΙΚΑ απορω ειλικρινα που εχουν σπουδασει και με ξεκινησε με ισχυρα φαρμακα τα οία μετα απο 2 χρονια μου τα σταματησε και με αφησε ετσι , μεσα σε αυτα τα χρόνια ειχα πολλα προβλήματα , εχανα βαρος ειχα φτασει 4 κιλα είχαν πεταχτεί τα μάτια μου είχα τρεμούλες και ήμον άρρωστη. Απο μια τυχαία επιίσκεψη στα 29 έμαθα οτι η οζοι μου η οποιοι είχαν φτασει σε ασχημο σημειο ειχα γυρισει σε ψχρους οταν μιλάμε για ψυχρούς όζους μιλαμε για καρκίνο του θηρωίδη .έτσι στα 29 μου και λιγοπριν παντρευτω έκαν την ολική θηριωκτομη και επειδή είχε μεινει στις υπόλοιπο στις φωνητικες χορδές πήρα ραιενεργό ιώδιο το οποιο σημαινει απομωνωση 3 ημερες στο νοσοκομείο και 20 ηέρες μακρια απο νέους ανθρωπους και εγκύους .Η επεμβαση πήγε καλα αν και ειχα προβλημα με το ασβεστιοευτυχως ολα εφτοιαξαν και το μονο κακο ητανμετα το ραδιενεργό ιώδιο έπρεπε να περιμένω 3 χρόνια να μείνω εγκυος .Ευτυχως ξεπεραστηκαν και εχω και τον 6χονο γιο μου , ο θηρωιδης δυστυχως είναι μια ΄θπουλη αρρωστια η οποία σε χτυπαει μεπροβλήματα στη καρδιά στα νευρα . Εδω και 11 χρονια παιρνω τη θυρωξινη 1,5 χαπι την ημερα και συντηρουμαι καποιες φορες οι εξετασεις δεν ειναι καλές επειδη δνε παιρνα σωστα τα χαπια αλλα ευτυχως τα τελευται 2 χρονια ειμαι καλα . Ο καρκινος του θηρωιδη ειναι η μονη θεραοευσιμη μορφη επειδη δνε εχεικονα αλλα ζωτικα ορανα να επεκταθει εκτο τους λεμφαδενες που δυστυχως αν παει εκει τις περισσοτερες φορες ειναι καλπαζουσα η μορφη . Αυτό που θέλει είναι ανεβασμένο το ηθικό και καλή ψυχολογία

• 1 month later...

sisi2007 τι κανεις?πως πας με το θυροειδη σου?πηρες δευτερη γνωμη?εγω το πασχ θα κανω υπερηχο να δω αν μεγαλωσε.DORA1 πως εισαι κοριτσι μου?

καλη χρονια σε ολες κοριτσια με υγεια!!antonis καλα ειμαι εκανα 10 δεκεμβριου εξετασεις και μου αυξησε την δοση απο 125 σε 150 τ4 προς το παρον καλα ,επανεξεταση για τ4 σε δυο μηνες!! μακαρι να πανε ολα καλα καινα μην εχει μεγαλωσει ο οζος... ;);) ποσο ηταν ο οζος τελευταια φορα που τον μετρησατε?

αχ αντωνης1 καλυτερα δεν γινεται....στις 9/12 πηγα στο ραντεβου μου,οι εξετασεις μου φυσιολογικες κ η διογκωση υποχωρησε κατα λιγα χιλιοστα.μου ειπε τελικα οτι ολα ηταν απο την αποβολη που ειχα κ οτι τωρα επανηρθε στα φυσιολογικα του.βεβαια το θεμα με το θυροειδη υπαρχει κ θα το παρακολουθω.μου εδωσε κ το οκ για εγκυμοσυνη κ οπως βλεπει κ στο τικερακι μου.....ειμαι ηδη!!!γρηγορα πιστολια!ειχαμε κλεισει σαντεβου για μαιο να παω για μια εξεταση ρουτινας(6μηνου) αλλα οπως φαινεται θα το επισκευτω νωριτερα...την τριτη θα παω γυναικολογο για πρωτο υπερηχο να δουμε οτι ξεκιναμε καλα(μακαρι παναγιτσα μου)κ μετα θα κλεισω ραντεβου στον ενδοκρινολογο.μου ειχε πει σε περιπτωση εγκυμοσυνησ θα το παρακολυοθουμε τακτικα με εξετασεις τις τιμες κ ισως χρειαστει να παρω χαπι.που θα χρειαστει σε καποι φαση αφου εχω θεμα.τα δικα σου νεα?υποχωρησε καθολου ή εμεινε στασιμος?

DORA1 ηταν 0,75 τον οκτωμβριο.τωρα θα κανω υπερηχο το πασχα.SISI2007 χερομαι παρα πολλυ για σενα.να εχεις την καλυτερη τελειωμηνη εγκυμοσινη και σε λιγους μηνες να κρατας στην αγκαλια σου ενα υγειεστατο μπεμπακι.οπως ειπα θα κανω υπερηχο το πασχα.μου ειχε πει στο εξαμηνο να παω.κοριτσακια μου μακαρι να πανε τα πραγματα καλα για ολες μας.

• Προσθήκη...