Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΝΕ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΝΑ ΔΕΙΣ....


Recommended Posts

ενταξει new_mammy θα κανω μια προσπαθεια αν και γω στην αρχη με μπουρδουκλωνε ολο αυτο το συγγενολοι ..Λοιπον οταν δυο κοπελες παντρευτουν δυο αντρες που ειναι αδερφια τοτε οι κοπελες ειναι συνυφαδες .Αντιθετα οταν δυο αντρες παντρευτουν 2 κοπελες που ειναι αδερφες τοτε αυτοι ειναι μπατζανακηδες ..

νομιζω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 331
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χα χα ! Και εγώ δεν είχα ξεκαθαρίσει μέχρι στιγμής την διαφορά!!! (συνυφάδας και μπατζανάκη...)

Καλά θα το καταλάβαινα αν επρόκειτο για διαφωνίες μεταξύ νύφης και κουνιάδας (σωστά δεν τα λέω) αλλά αυτό να ζηλεύει την άλλη νύφη είναι τελείως τρελό!!!!

Όπως και να έχει ένα ωραιότατο ΓΡΑΨΙΜΟ είναι ότι πρέπει για αυτές τις περιπτώσεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά εμένα τα πεθερικά μου 'χτύπησαν' πάλι χθες....

του είπαμε επιτέλους ότι είμαι έγκυος...και τσουπ πετάχτηκαν να πουν: να έρθετε να μείνετε στην πολυκατοικία μας :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

αυτό φυσικά δεν προκειται να γινει ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ

εκτός του ότι μενουν πολύ βόρεια στην Αθηνα και δεν μας βολεύει, μιλάμε για πεθερικά που 1 χρόνο που είμαστε παντρεμένοι δεν μας έχουν στειλει ΟΥΤΕ ΕΝΑ φαγητο, κοιτάνε πως να καβατζωθούν συνέχεια...και τώρα υποτίθεται θέλουν τι? να μένουμε κοντά για να βλέπουν τι κάνουμε!!! Και μη σας πω για να καβατζωθούν κιόλας!!!

Να φανταστείτε οι γονείς μου που έρχονται από άλλη πολή (που σκοπεύουμε να παμε να μείνουμε και εμείς λίγο αργότερα), ΣΚΙΖΟΝΤΑΙ κανονικά για εμάς...και η πεθερα μου διαβάστε τι κάνει!:

1) όποτε πηγαίναμε σπίτι της δεν μαγείρευε και έπαιρνε πίτσες ή σουβλάκια από έξω!!!! εμείς να σημειώσω δεν τρώμε ποτέ από έξω!!! Της έκανα παράπονα και το έκοψε...Α και είναι και νοικουρά, δεν εργάζεται δηλαδή για να πω ότι δεν έχει χρόνο....

2) από τα δώρα του γάμου μας (kosta boda, παρουσίαση κλπ) προσπαθούσε να δει αν μπορεί να πάρει κάτι για αυτήν!!! Αν είναι ποτε δυνατόν!! Μόλις έβλεπε ότι κάτι δεν μου πολυ-άρεσε, τσουπ...ααα έλεγε να το πάρω εγώ??? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!! και δεν μιλάμε για είδη πρώτης ανάγκης αλλά είδη πολυτελείας....κανάτες, κορνίζες, διακοσμητικά κλπ κλπ

3)Κατά τα άλλα ΚΑΘΕ Παρακευή κάνει μανικιουρ-πεντικιουρ-κομμωτηριο στο σπιτι παρακαλω....και κλαίγεται στα παιδιά της ότι δεν έχει λεφτα και παλιά ο δικός μου την χαρτζηλίκωνε αλλά τωρα φυσικά εχουν κοπει αυτά!!!

4) Να φανταστείτε ο δικός μου εργαζόταν για 7 χρόνια πριν τον γνωρίσω πάρα πολλές ώρες την ημέρα και έβγαζε πολλά χρήματα -πάρα πολλά- και δεν είχε μαζέψει ΤΙΠΟΤΑ γιατί του τα έτρωγαν αυτοί!!!!! Ήρθα εγώ βέβαια και τον έβαλα σε τάξη :lol::lol::lol:

Και δεν διαφωνώ στο να βοηθήσει κάποιος τους γονείς του που έχουν πραγματική ανάγκη αλλά το να σκίζεται ο άλλος στην δουλειά για να μου το παίζει η μάνα του κυρία επι των τιμών της βασίλισσας, ε όχι δεν το δέχομαι....

καλά μπορώ να μιλάω για ώρες για αυτό το θέμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni-f διάβασα αυτά που έγραψες πριν και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και όταν σου λέω ακριβώς είναι ακριβώς. Εμείς τα βγάζουμε δύσκολα ο αδερφός του άνδρα μου είναι πολύ καλά οικονομικά δεν τους λείπει τίποτα και τους βοηθάνε πολύ και οι γονείς της κοπέλας. Και εγώ με την πεθερά μου δεν τα πάμε καθόλου καλά αλλά την σέβομαι το είχα πει και πιο πριν, αλλά η πεθερά μου και ειδικά ο πεθερός μου έχουν μια κλίση προς τα εμάς γιατί πιστεύω πως τους έχουμε φερθεί πιο ωραία. Εκείνη το βλέπει και ζηλεύει αλλά δεν φταίω εγώ. Εκείνη με την συμπεριφορά της το έχει δημιουργήσει αυτό. Η σχέσης με τον άνδρα της (τον αδερφό του άνδρα μου) δεν είναι όπως η δική μας και το βλέπω και το καταλαβαίνω ότι μάλλον αυτό ζηλεύει τελικά γιατί αλλιώς δεν εξηγείτε δεν έχει τίποτα άλλο να ζηλέψει από εμάς. Εγώ δεν έδινα σημασία και προσπαθούσα να έχουν καλή σχέση τα αδέρφια μεταξύ τους και να βρισκόμαστε με τα παιδιά, παρόλο που βρισκόμασταν πάντα στο σπίτι μας γιατί το δικό της είναι μόνο για την μόστρα εγώ δεν είχα πρόβλημα λέω έχει κόλημα οκ.

Εκεί όμως που τα πήρα είναι ότι στην βάπτιση της ανηψιάς μου δεν κάλεσε την μαμά μου και τα αδέρφια μου. Είναι δυνατόν??? Και για να δείτε πόσο βλάκας είμαι όταν μου έφερε την πρόσκληση της λέω στην μαμά μου και στα αδέρφια μου θα την δώσω εγώ την πρόσκληση μην τρέχεις εσύ τώρα που έχεις τόσες ετοιμασίες και μου λέει Ρία δεν τους κάλεσα για να μην τους υποχρεώσω για μου φέρουν δώρο. Και συνεχίζω εγώ την βλακεία γιατί εκείνη την ημέρα το ζώον εγώ τους έκανα τραπέζι στο σπίτι μας και την ώρα που τρώγαμε τους το είπα με ωραίο τρόπο τους λέω εγώ θεωρώ ότι είμαστε μια οικογένεια και όπως κάλεσα και εγώ τον αδερφό σου στην βάπτιση της μικρής έτσι νομίζω ότι είναι το σωστό αν δεν με βλέπεις έτσι πες το μου να το ξέρω και μου λέει πρώτα ο αδερφός του άνδρα μου Ρία συγνώμη δεν το κάναμε επίτηδες δεν το σκεφτήκαμε σωστά. Και της λέω με αυτό το σκεπτικό είναι σαν μου λές ότι τον αδερφό σου και τους γονείς σου τους καλέσαμε για να μας φέρουν το δώρο. Όχι μου έλεγαν χίλια συγνώμη κτλ. Την άλλη μέρα έρχεται από το γραφείο με τις προσκλήσεις τις ανοίγω τι να δω δεν τους είχε καλέσει στο τραπέζι, όταν το είδε ο άνδρας μου τα πήρε στο κρανίο γιατί εμείς δεν κάναμε τραπέζι στην βάπτιση της Ανδριάνας λόγο πένθους και κάναμε τραπέζι μόνο στους γονείς και στους κουμπάρους και φυσικά καλέσαμε και τους γονείς της και έναν θείο της που μένουνε μαζί για να μην αισθάνοταν άσχημα δηλ σε 12 άτομα τα 3 ήταν δικά της. Και παίρνει τηλ ο άνδρας μου τον αδερφό του και του λέει τι είναι αυτά?? και του λέει ο άλλος όχι βρε λάθος κάναμε είναι καλεσμένοι αα του λέει ο άνδρας οκ και συγνώμη. Και μετά από 5 λεπτά παίρνει τηλ εκείνη και του λέει με ύφος κοίταξε να δεις το τραπέζι είναι πολύ ακριβό και δεν γίνεται να έρθουν όλοι να έρθει μόνο η μαμάς της και της λέει και ο άνδρας μου μην στεναχωρίεσαι καθόλου δεν θα έρθει κανένας. Και εγώ αναγκαστικά τα είπα μετά και στην μαμά μου και στα αδέρφια μου και δεν ήρθανε καθόλου. Και το τραπέζι που έκαναν είχαν γύρω στους 300 καλεσμένους και είδα και άσχετους καλεσμένους που δεν είναι συγγενείς και δεν κάνουν και κολητή παρέα. Μετά φταίω εγώ να μην την θέλω??

Σας ζάλισα αλλά τα είπα και ξεθύμανα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni-f διάβασα αυτά που έγραψες πριν και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και όταν σου λέω ακριβώς είναι ακριβώς. Εμείς τα βγάζουμε δύσκολα ο αδερφός του άνδρα μου είναι πολύ καλά οικονομικά δεν τους λείπει τίποτα και τους βοηθάνε πολύ και οι γονείς της κοπέλας. Και εγώ με την πεθερά μου δεν τα πάμε καθόλου καλά αλλά την σέβομαι το είχα πει και πιο πριν, αλλά η πεθερά μου και ειδικά ο πεθερός μου έχουν μια κλίση προς τα εμάς γιατί πιστεύω πως τους έχουμε φερθεί πιο ωραία. Εκείνη το βλέπει και ζηλεύει αλλά δεν φταίω εγώ. Εκείνη με την συμπεριφορά της το έχει δημιουργήσει αυτό. Η σχέσης με τον άνδρα της (τον αδερφό του άνδρα μου) δεν είναι όπως η δική μας και το βλέπω και το καταλαβαίνω ότι μάλλον αυτό ζηλεύει τελικά γιατί αλλιώς δεν εξηγείτε δεν έχει τίποτα άλλο να ζηλέψει από εμάς. Εγώ δεν έδινα σημασία και προσπαθούσα να έχουν καλή σχέση τα αδέρφια μεταξύ τους και να βρισκόμαστε με τα παιδιά, παρόλο που βρισκόμασταν πάντα στο σπίτι μας γιατί το δικό της είναι μόνο για την μόστρα εγώ δεν είχα πρόβλημα λέω έχει κόλημα οκ.

Εκεί όμως που τα πήρα είναι ότι στην βάπτιση της ανηψιάς μου δεν κάλεσε την μαμά μου και τα αδέρφια μου. Είναι δυνατόν??? Και για να δείτε πόσο βλάκας είμαι όταν μου έφερε την πρόσκληση της λέω στην μαμά μου και στα αδέρφια μου θα την δώσω εγώ την πρόσκληση μην τρέχεις εσύ τώρα που έχεις τόσες ετοιμασίες και μου λέει Ρία δεν τους κάλεσα για να μην τους υποχρεώσω για μου φέρουν δώρο. Και συνεχίζω εγώ την βλακεία γιατί εκείνη την ημέρα το ζώον εγώ τους έκανα τραπέζι στο σπίτι μας και την ώρα που τρώγαμε τους το είπα με ωραίο τρόπο τους λέω εγώ θεωρώ ότι είμαστε μια οικογένεια και όπως κάλεσα και εγώ τον αδερφό σου στην βάπτιση της μικρής έτσι νομίζω ότι είναι το σωστό αν δεν με βλέπεις έτσι πες το μου να το ξέρω και μου λέει πρώτα ο αδερφός του άνδρα μου Ρία συγνώμη δεν το κάναμε επίτηδες δεν το σκεφτήκαμε σωστά. Και της λέω με αυτό το σκεπτικό είναι σαν μου λές ότι τον αδερφό σου και τους γονείς σου τους καλέσαμε για να μας φέρουν το δώρο. Όχι μου έλεγαν χίλια συγνώμη κτλ. Την άλλη μέρα έρχεται από το γραφείο με τις προσκλήσεις τις ανοίγω τι να δω δεν τους είχε καλέσει στο τραπέζι, όταν το είδε ο άνδρας μου τα πήρε στο κρανίο γιατί εμείς δεν κάναμε τραπέζι στην βάπτιση της Ανδριάνας λόγο πένθους και κάναμε τραπέζι μόνο στους γονείς και στους κουμπάρους και φυσικά καλέσαμε και τους γονείς της και έναν θείο της που μένουνε μαζί για να μην αισθάνοταν άσχημα δηλ σε 12 άτομα τα 3 ήταν δικά της. Και παίρνει τηλ ο άνδρας μου τον αδερφό του και του λέει τι είναι αυτά?? και του λέει ο άλλος όχι βρε λάθος κάναμε είναι καλεσμένοι αα του λέει ο άνδρας οκ και συγνώμη. Και μετά από 5 λεπτά παίρνει τηλ εκείνη και του λέει με ύφος κοίταξε να δεις το τραπέζι είναι πολύ ακριβό και δεν γίνεται να έρθουν όλοι να έρθει μόνο η μαμάς της και της λέει και ο άνδρας μου μην στεναχωρίεσαι καθόλου δεν θα έρθει κανένας. Και εγώ αναγκαστικά τα είπα μετά και στην μαμά μου και στα αδέρφια μου και δεν ήρθανε καθόλου. Και το τραπέζι που έκαναν είχαν γύρω στους 300 καλεσμένους και είδα και άσχετους καλεσμένους που δεν είναι συγγενείς και δεν κάνουν και κολητή παρέα. Μετά φταίω εγώ να μην την θέλω??

Σας ζάλισα αλλά τα είπα και ξεθύμανα

δεν μας ζαλισες καθόλου!!πες τα!πες τα!Εγω τη μισω τη δικιά μου πειράζει?????κι επισης αυτό λέω κι εγω ότι με ζηλεύει για τη σχέση που έχω με τον αντρούλη μου κι επειδη η μαμα του μας χαιρεται που είμαστε αγαπημένοι ενω αυτή τσακωνεται συνεχεια με τον άντρα της...Ίσως να ζηλεύει κ ότι μένω Αθήνα αλλά είναι τόσο χαζή που δεν καταλαβαίνει ότι είναι τυχερή που ζει στην επαρχία κ δεν της λειπει κ τίποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni-f και εγώ την βλέπω τώρα και μου έρχεται να κάνω εμετό αλλά στεναχωριέμαι γιατί δεν θέλω ο άνδρας μου να κόψει με τον αδερφό του ούτε να μην βρίσκονται τα παιδιά αλλά ως πότε θα είμαι εγώ το κορόιδο που θα κάνει τα τραπέζια για να βρισκόμαστε?? Εκείνη δεν μας έχουν πει ελάτε μια φορά να κάτσουμε γιατί είναι τρελλή με την καθαριότητα και το μωρό της κάτω στην μαμά της μεγαλώνει για να μην χαλάει το σπίτι. Και αν τύχει καμία φορά να πάμε για να τους δώσουμε κάτι μας περιμένουν κάτω στο σπίτι της μαμάς τυχαίο δεν νομίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα αν σας πω εγω πως δεν εχω προβλημα με την πεθερα μου(αυτον τον αγιο ανθρωπο) αλλα με τη μανα μου;;;;;;; :shock:

εχω δυο μωρακια που σε λιγες μερες θα ειναι τριων μηνων.φρεσκια μαμα κ εγω κ βρεθηκα με δυο μωρακια.η μανα μου μενει δυο τετραγωνα πιο κατω απο μενα.ε ζητημα στους τρεις μηνες αν εχει ερθει 3 φορες.οκ το πρωι δουλευει αλλα τα απογευματα ολο κ θα μπορουσε να ερθει να δει πως τα παω ρε παιδι μου με δυο μωρα να μου κανει καμια δουλεια ετσι χαλαρα.τιποτα.

μια φορα που ειχε ρεπο της ζητησα βοηθεια γιατι επρεπε να παω στον οαεδ κ απαιτησε να της παω εκει τα παιδια γιατι ειχε μαγειρεμα.οταν της τα πηγα τα ταισα εκει κ της λεω στις 1 ειναι να ξαναφανε.δεν καταλαβες μου λεει θα εχεις ερθει μεχρι τις μια εγω δεν αναλαμβανω να τα ταισω δυο παιδια!!!!

χτες την πηρα κ της λεω μπορεις να ερθεις καμια ωρα να παμε λιγο σουπερ μαρκετ;ε καλα μου λεει κατσε να ξημερωσει αυριο κ βλεπουμε!!!!!

κ γενικα με εχει γραμμενη εντελως.η αδερφη μου η μικρη για να της κρατησει κανα παιδι (εχει δυο) θα τη μουρμουραει κανα μηνα.

η πεθερα μου παλι μενει εξω απο την πατρα.οποτε μα οποτε κ να της πω θελω να ερθεις αν μπορεις να παω για καμια δουλεια σκιζεται παιρνει το λεωφορειο κ ερχεται.κ οποτε της ζητησω μου κραταει τα μωρα κανα σαββατοβραδο για να κοιμαμαι λιγο ενα ολοκληρο βραδυ.μας παιρνει συνεχεια γαλατα κ πανες γιατι με δυο παιδια καταλαβαινετε.

η μανα μου παλι μια φορα μας εχει παρει πανες.κ οταν πηραμε τις κουνιες των μωρων μας λεει τη μια θα σας την κανω εγω δωρο.θα μας δωσει δλδ τα χρηματα.ακομα να μας τα δωσει!

αφου ντρεπομαι τον αντρα μου.οχι οτι λεει τιποτα αλλα θα το σκεφτεται δεν μπορει.

κ οχι τιποτα αλλο αλλα η μανα μου εχει καταλαβει οτι υπεραγαπαω την πεθερα μου κ συνεχεια της λεω οτι με βοηθαει πολυ κ τετοια κ εχω δει οτι ψιλοστραβωνει.το γιατι ομως νιωθω ετσι δεν καθεται να το σκεφτει.

σορυ που σας επρηξα αλλα ηθελα να σας πω κ εγω τα δικα μου!!!

γεια σου ρε new mammy με τον πεθερο σου!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni-f και εγώ την βλέπω τώρα και μου έρχεται να κάνω εμετό αλλά στεναχωριέμαι γιατί δεν θέλω ο άνδρας μου να κόψει με τον αδερφό του ούτε να μην βρίσκονται τα παιδιά αλλά ως πότε θα είμαι εγώ το κορόιδο που θα κάνει τα τραπέζια για να βρισκόμαστε?? Εκείνη δεν μας έχουν πει ελάτε μια φορά να κάτσουμε γιατί είναι τρελλή με την καθαριότητα και το μωρό της κάτω στην μαμά της μεγαλώνει για να μην χαλάει το σπίτι. Και αν τύχει καμία φορά να πάμε για να τους δώσουμε κάτι μας περιμένουν κάτω στο σπίτι της μαμάς τυχαίο δεν νομίζω.

σοβαρά?Γιατί δεν πάνε να μείνουν κι εκείνοι στη μαμά κ το σπίτι να το δείχνουν μόνο σε φωτογραφίες?Έτσι για να βλεπουμε πόσο όμορφο κ τακτοποιημένο είναι....Κι εγω δεν ΄θελω να "κοψει" ο ανδρας μου με τον αδερφό του,δεν μου αρέσει.Ακόμη κι αν εγώ κάποια στιγμη τσακωθω μαζί της

,ας μην μου μιλάει ουτε ο αδερφός του θελω εκείνοι να μιλάνε.Αλλά δεν βλέπω την ίδια προθεση από εκει...

Ακούστε ενα ακόμη περιστατικο:πλησιάζε πρωτοχρονία κ της ελεγα2-3 μέρες πριν:θελετε να πάμε καπου οι τεσσερις μας την πρωτοχρονια?και μου έλεγε:μπα,θα έχει κοσμο,κ θα έπρεπε να κλεισουμε τραπεζι κι ενα σωρο χαζες δικαιολογιες.Το βραδυ της πρωτοχρονιάς λοιπον,έιχαν έρθει κ οι γονείς μου στα πεθερικά,φαγαμε,μπηκε ο καινουριος χρόνος κ μετα από λιγο της λέει ο άντρας της:φευγουμε?Εμεινα εγω κ αισθανθηκα πολύ ασχημα!Λέει η μαμά του:εσεις δεν θα πάτε μαζί?πως να πάω?αφου δεν το προτεινε??(αυτό δεν το ειπα)τελικά μετά απόπολλές ερωτήσεις της μαμάς του γιατι εμείς δεν βγαιναμε αποφασισανε να μας το προτεινουν.Αν ήθελε να βγει με τον άντρα της μονοι τους θα μπορουσε πολυ απλά να μου το πει,δε νομιζετε?

ελπίζω να βγαλατε ακρη από αυτα που γραφω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα αν σας πω εγω πως δεν εχω προβλημα με την πεθερα μου(αυτον τον αγιο ανθρωπο) αλλα με τη μανα μου;;;;;;; :shock:

εχω δυο μωρακια που σε λιγες μερες θα ειναι τριων μηνων.φρεσκια μαμα κ εγω κ βρεθηκα με δυο μωρακια.η μανα μου μενει δυο τετραγωνα πιο κατω απο μενα.ε ζητημα στους τρεις μηνες αν εχει ερθει 3 φορες.οκ το πρωι δουλευει αλλα τα απογευματα ολο κ θα μπορουσε να ερθει να δει πως τα παω ρε παιδι μου με δυο μωρα να μου κανει καμια δουλεια ετσι χαλαρα.τιποτα.

μια φορα που ειχε ρεπο της ζητησα βοηθεια γιατι επρεπε να παω στον οαεδ κ απαιτησε να της παω εκει τα παιδια γιατι ειχε μαγειρεμα.οταν της τα πηγα τα ταισα εκει κ της λεω στις 1 ειναι να ξαναφανε.δεν καταλαβες μου λεει θα εχεις ερθει μεχρι τις μια εγω δεν αναλαμβανω να τα ταισω δυο παιδια!!!!

χτες την πηρα κ της λεω μπορεις να ερθεις καμια ωρα να παμε λιγο σουπερ μαρκετ;ε καλα μου λεει κατσε να ξημερωσει αυριο κ βλεπουμε!!!!!

κ γενικα με εχει γραμμενη εντελως.η αδερφη μου η μικρη για να της κρατησει κανα παιδι (εχει δυο) θα τη μουρμουραει κανα μηνα.

η πεθερα μου παλι μενει εξω απο την πατρα.οποτε μα οποτε κ να της πω θελω να ερθεις αν μπορεις να παω για καμια δουλεια σκιζεται παιρνει το λεωφορειο κ ερχεται.κ οποτε της ζητησω μου κραταει τα μωρα κανα σαββατοβραδο για να κοιμαμαι λιγο ενα ολοκληρο βραδυ.μας παιρνει συνεχεια γαλατα κ πανες γιατι με δυο παιδια καταλαβαινετε.

η μανα μου παλι μια φορα μας εχει παρει πανες.κ οταν πηραμε τις κουνιες των μωρων μας λεει τη μια θα σας την κανω εγω δωρο.θα μας δωσει δλδ τα χρηματα.ακομα να μας τα δωσει!

αφου ντρεπομαι τον αντρα μου.οχι οτι λεει τιποτα αλλα θα το σκεφτεται δεν μπορει.

κ οχι τιποτα αλλο αλλα η μανα μου εχει καταλαβει οτι υπεραγαπαω την πεθερα μου κ συνεχεια της λεω οτι με βοηθαει πολυ κ τετοια κ εχω δει οτι ψιλοστραβωνει.το γιατι ομως νιωθω ετσι δεν καθεται να το σκεφτει.

σορυ που σας επρηξα αλλα ηθελα να σας πω κ εγω τα δικα μου!!!

γεια σου ρε new mammy με τον πεθερο σου!!! :D

τώρα εδώ τι να πώ?????Εχεις τα δίκια σου!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, τέλειο το θέμα :lol::lol::lol::lol:

Πείτε τα κορίτσια να ξαλαφρώσετε [smilie=boxing.gif]

Εγω, μετά απο πολύ ώριμη σκέψη κατέληξα στο συμπέρασμα πως τα πεθερικά μου είναι απλώς ...πως να το πω κομψα και διακριτικά...."μπάζει το ρετιρε απο παντου"

Συνυφάδα δεν έχω, κουνιάδα έχω η οποια είναι καλή σε γενικες γραμμες αλλα έχει και αυτη την πετριά της :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καραμελενια , οι ...πετριες ειναι ελαφρια κατασταση , οταν εχεις οοοολο το βουνο ειναι το μανικι ..

λοιπον μηπως να ανοιξουμε στην κοινοτητα την ομαδα της ..Πεθεριαδας ..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni-f σε καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λές ότι έκανε την Πρωτοχρονιά ήταν μεγάλη γαϊδουριά. Και αυτό που μου την σπάει είναι που τα κάνουνε κατινίστικα γιατί δεν έχουν το θάρρος να σου πουν την αλήθεια και στην τελική δεν ταιριάζουν όλοι με όλους αλλά τα θέλουν όλα δικά τους όπου τους συμφέρει.

Αλλά μερικές φορές καλά μου λέει ο άνδρας μου καλά να πάθεις για να βάλεις μυαλό. Γιατί εγώ έχω όλη την καλή διάθεση.

Μια φορά ήτανε ένα πανηγύρι λέω στην πεθερά μου σήμερα θα πάμε στο πανηγύρι θέλετε να έρθεται?? όχι μου λέει εγά θα πάω αύριο οκ της λέω, πάω στο πανηγύρι. Την άλλη μέρα μου λέει πάμε στο πανηγύρι?? εγώ είχα κανονίσει να έρθει μια φίλη μου να κάτσουμε σπίτι με το παιδί της να παίξει με την μικρή μου και της λέω οκ και λέω στην φίλη μου να έρθει άλλη μέρα. Ο άνδρας μου δούλευε και πήγαμε με το λεωφορείο, στο δρόμο μου λέει θα είναι και η... (άσε μην λέμε ονόματα γιατί ποτέ δεν ξέρεις) τα παίρνω στο κρανίο γιατί το ήξερε ότι θα ερχόταν η φίλη μου μπορούσε δηλαδή να πήγαινε με τον γιο της που είχαν πάει με αυτοκίνητο και να μην τρώγαμε όλη την ταλαιπορία any way προσπερνάω πάλι. Όταν κάναμε την βόλτα μας εκεί που καθόμαστε να πάρουμε το λεωφορείο τσουπ έρχονται και εκείνοι, τι κάνετε όλα καλά και τα λοιπά και γυρνάει η.... και της λέει μαμά (έτσι την λέει από την πρώτη στιγμή, εμένα δεν μου βγαίνει με τίποτα) εσύ έλα μαζί μας γιατί πάμε προς το σπίτι σας και σε κλάσματα δευτερολέπτου το κανονίζουν εγώ δεν υπάρχω πουθενά μου λένε ένα γεια και φεύγουν, μου ήρθε να βάλω τα κλάματα γιατί για να πας στο σπίτι της πεθεράς μου περνάς από το σπίτι μας και στο αμάξι υπήρχε χώρος.

Που εγώ να ήμουν και να έβλεπα σε μια στάση μια φίλη μου με το παιδί θα την πήγαινα σπίτι όχι το παιδί του αδερφού μου.

Και θα σας ρωτήσω και κάτι άλλο μπορείται να μου πείτε με αυτό που έκανε τι κατάλαβε?? και τι κατάφερε?? το κέρδος ποιο ήταν δηλαδή?? Ο άνδρας μου έγινε έξαλος με αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πεθερές... Μια πονεμένη ιστορία... Εμένα ευτυχώς η δική μου είναι μακριά, αλλά όλο και καταφέρνει και μας αναστατώνει.

Τον Αύγουστο είχα μια παλίνδρομη, τα πεθερικά δεν πήραν ούτε ένα τηλέφωνο όταν έμαθαν ότι έμεινα έγκυος, και ούτε ένα τηλέφωνο όταν το έχασα. Μόνο με το γιό τους μιλούσαν. Μόνο η μάνα του με πήρε μια φορά, όταν, μια βδομάδα μετά που ανακαλύψαμε ότι μάλλον υπάρχει πρόβλημα, έκανα δεύτερο υπέρηχο και επιβεβαιώθηκε η παλλίνδρομη. Με πήρε και μου είπε ότι δεν πρέπει να αγχώνομαι, ότι είναι πολύ νωρίς, ότι αυτή μετά τον τρίτο μήνα πήγαινε στο γιατρό, κι ότι το μωρό είναι μια χαρά κι ότι εγώ είμαι καινούρια και δεν ξέρω απ' αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τελικά χάνω το παιδί, κάνω απόξεση, ούτε ένα τηλέφωνο, και σε κάποια άσχετη φάση πριν καμιά βδομάδα, λέει στον άντρα μου, "ξέρεις, δε λέω πουθενά πώς έγινε, λέω ότι σήκωσε η γυναίκα σου βάρος και έτσι το έχασε"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κι όλο αυτό γιατί; Επειδή αν πει την αλήθεια, μπορεί να φταίει και το σπέρμα και να πει ο κόσμος ότι έχει ο γιόκας της πρόβλημα. Την πήρε, βέβαια, και της είπε να λέει την αλήθεια, και τα λοιπά και τα λοιπά, και του είπε ότι θα λέει ότι δεν ξέρει πώς έγινε. Είμαι, φυσικά, σίγουρη χίλια τα εκατό, ότι λέει τη μαλακία που σκέφτηκε το κουτοπόνηρο και αμόρφωτο μυαλό της, αν έχει μυαλό.

Δε νομίζω ότι θα ξαναπάω να τους δω, τουλάχιστον τα επόμενα δύο χρόνια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια τι να πω και εγω. ενω στην αρχη την κατηγορουσα την πεθερα μου γιατι μονιμως γκρινιαζε και εκανε κατι κουλα δικα της μετα αρχισε να με βοηθαει αρκετα μιας και εγωτ ης ειχα φερθει με το καλυτερο τροπο. οταν ημουν εγκυος με βοηθησε παρα πολυ και με τις δουλειες του σπιτιου αλλα και με τα εξωτερικα τρεξιματα, και στους γιατρους μαζι πηγαιναμε. το πρωτο εκνευριστικο ηταν που ενω μου ελεγε μην κανεις τιποτα καμια δουλεια θα τα κανω ολα εγω..οποτε ερχοταν να κανει δουλειες ξεκιναγε και ελεγα..εγω δεν το αφηνα να γινει ετσι τι σπιτι, τα εκανα ολα γενικα καθε μηνα. (οκ σορρυ που δεν τραβαγα ψυγεια, δεν ανεβαινα σε σκαλες να καθαριζω ντουλαπια, να κατεβαζω τα φωτιστικα και να τα καθαριζω) ολα τα αλλα τα εκανα. ξεσκονισμα, το μπανιο τα πλυντηρια μου και τα σιδερα μου. μερικες φορες ομως βοηθουσε και εκεινη αν ηταν εδω στι σπιτι.

οταν γεννησα καθε μερα εδω πρωι απογευμα για να με βοηθαει. και μου ελεγε κιολας σε βοηθαω γιατι και εγω οταν γεννησα ημουν μονη μου και ηταν ωρες που ζηταγα ενα χερι βοηθειας αλλα δεν ειχα κανεναν. και μια μερα ειχαμε κατι φιλους στο σπιτι και συνεχεια τους προσβαλλε! :shock: παω να βγαλω μεζε να τηγανισω καμια πατατα ετσι για να τσιμπανε και λεει οχι εγω θα το κανω..λεω οκ. και να ξεκινησει να λεει..να εχω το μωρο να κλαιει και να ακουω και τη γρινα της πεθερας μου. με ειχε βρει βολικη γιατι δεν μιλαγα..μονο την ακουγα. την επομενη μερα της την ειπε ο αντρας μου και μας πεταξε τα κλειδια και σηκωθηκε και εφυγε! μετα κατι μερες πηγαμε τη μπεμπα στο νοσοκομειο και σε ολη τη διαδρομη γκρινιαζε! μαλιστα μου λεει δεν σας εγξαταλειπω απλα δεν θα ξαναερθω στι σπιτι ποτε! και τοσο καιρο δεν εχω κανει τιποτα για τον εαυτο μου..σκλαβα σας ημουν! επεσα απο τα συννεφα! νομιζα οτι τοσο καιρο οτι εκανε το εκανε με τη θεληση δεν της ζητουσα ποτε τιποτα! :shock: μιλησαμε στο τηλ μερικες φορες μετα απο αυτο..την πηρα κανα 2 φορες μετα μιλησαμε και εκεινη ουτε ενα τηλ μετα..ε και εγω το αφησα δεν ξαναασχοληθηκα. μαλιστα μου λεει να παω να γραψω τα φαρμακα της μπεμπας..λεω δεν πειραζει τα εχω τακτοποιησει ολα εγω μην αγχωνεσαι για τιποτα! και με μια σχεδον αηδια μου λεει..α δηλαδη δεν θες να παω εγω? δεν υπαρχει προβλημα της λεω τα εχω ολα υπο ελεγχο. στενοχωρηθηκα τοσο πολυ μετα απο αυτο που ειπε που δεν θελω να παει σε καμια υποχρεωση δικη μου.και ετσι τις μερες που πρεπει να παω να κανω δουλειες παει λιγο πιο αργα ο αντρας μου στη δουλεια για να κραταει το μωρο και να τρεχω εγω για τις δουλειες.

μεχρι και για την ψησταρια που πηραμε γκρινιαζε! ελεος πια!!! #-o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπεραααααααα!!!

κοριτσια ποσο ελειψα???πολυ λιγο και δεν σας προλαβαινω!

λιονταρακι θυμασαι που μου ελεγες να γραψω τιποτα για τον πεθερουλη μου???

ε λοιπον ηταν τοσα πολλα που ηθελα να γραψω που δεν χωρουσαν σε ποστ γι΄αυτο και ανοιξα το θεμα!!! :D:D:D

Ανδριανα τι να πω καραφλιασα με αυτα που διαβασα,σε θαυμαζω για την υπομονη σου.

καραμελενια κανε μια εξηγηση...τι ειναι η "πετρια"?? :D:D

θελω να γινω μαμα, τι να πω και για σενα δεν παιζεται η πεθερα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα τα πεθερικα μου ειναι ιδιαιτερη περιπτωση .Ο πεθερος ειναι ενας ανθρωπος με αιτσχαιμερ οποτ οτι και να λεει και οτι και να κανει δεν τοπαιρνω στα σοβαρα .Η πεθερα μου ανακατευοτανε συνεχεια στο παρελθον μεχρι που καποια στιγμη επινοησαν με την κουνιαδα μου και την κουμπαρα μου βασικα η κουμπαρα ου το ξεκινησε και της εβαλε στο τρυπακι οτι εχω αλλη σχεση :x αυτα βεβαια πριν μεινω εγγυος στον Σταυρο .Επειδη ομως με τον αντρα μου εχουμε πολη καλη σχεση και ηξερε τη ανθρωπος ειμαι δεν τους πιστεψε και μαλιστα καποια στιγμη τη πεταξε εξω απο το σπιτι τη μανα του .

Απο ενα σημειο και μετα αρχισα να της τα χωνω επειδη τη θεωρω ατομο συμφεοντολογο .Η δε κουνιαδα μου εχει την ικανοτητα οποιο δικο μου ανθρωπο πλησιασει να μπορεσει να αποξενωσει εμενα απο αυτον το εκανε αρχικα με την παιδικη μου φιλη 20 χρονια φιλιας και επεσαν στο κενο με την κουμπαρα μου που τα κοιμιασανε και μαλιστα παρολο που ηξερε ποσο κακο εκανε στο σπιτι μα συνεχιζε να εχει σεεις μαζι της και με μια αλλη φιλη παιδικη με την οποια γινανε και κουμπαρες .

Εγω προσωπικα πλεον δεν περιμενω τιποτα αφου ακομα και στη κηδεια του πατερα μου η πεθερα μου δν εμπορουσε να μου κρατησει το παιδι και ευτυχως το αφησα σ εμια φιλη μου .Αλλα και εγω δνε κανω το παραμικρο πλεον εκανε επεμβαση στο ποδι της και δνε ηγα καθολου στο νοσοκομειο ο ανας μου πηγαινε συνεχεια - γιατι να παω ; οτανε ιχα το Σταυρο μου στο παιδω με πηρε τηλεφωνο καιμε ρωτησε πως να ερθει ; γυριζειολο το κοσμο αλλα στο νοσοκομειο δεν μπορουσενα ερθει και οχι μονο αλλα ευγε και τριημερο .Δεν την εχω αναγκη αλλα ουτε εκινη εμενα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο πεθερος μου τα ξερει ολα.εχει αποψη για ολα.ειναι (μαλλον...ΝΟΜΙΖΕΙ οτι ειναι)γιατρος.παθολογος.παιδιατρος.ψυχολογος,μαγειρας,μηχανολογος,μαστορας,κοινωνικος λειτουργος,διατροφολογος,και γενικα ξερει τα παντα :shock:

επισης οτι λεει γινεται μεσα στο σπιτι και ειναι νομος 8-)

οποιος του πει οτι εχει αδικο ,,,μαυρο φιδι που τον εφαγε... :roll:

εχει το αλαθητο του παπα! :geek:

η πεθερα μου ειναι ενα μοσχαρι που του λεει ΝΑΙ σε ολα.αλλα ειναι και πολυ κουτοπονηρη.ειναι ο τυπος

''εγω ειμαι αθωα δε ξερω τιποτα'' αλλα βαζει το χερακι της στα κρυφα :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

=))=))=))=))=))=)) γελασα πολυ!!!!

να σας πω μερικα της πεθερας μου να μου πειτε την γνωμη σας :lol::lol:

1)οταν ο σπυρος ηταν μηνων τον αφησε στον καναπε του σαλονιου μονο του και βγηκε εξω να δει τι κανουμε εμεις(την ειχαμε αφησει να τον προσεχει)

2)οταν ο σπυρος ηταν ενος χρονων αφησε την πορτα ανοιχτη και το παιδι βγηκε εξω στην βροχη,μπουσουλωντας κατεβηκε τα σκαλια και ευτυχως ειχαμε αγιο,δεν χτυπησε

3)στο παιδων που μειναμε 2 βδομαδες δεν ηρθε να δει τι κανει το μωρο παρα μονο οταν της την ειπε ο αντρας μου

4)ερχεται επισκεψη παντα οταν ταιζω η κοιμηζω τον μικρο και ακομη και οταν ειναι αρρωστη

λεγοντας μου ελα μωρε αφου δεν εχω πυρετο μονο βηχα,μηξες κτλ κτλ

5)εχει αποψη για το πως μεγαλωνω το παιδι και θεωρει αυτονοητο να βοηθουν ΜΟΝΟ οι δικοι μου γονεις

εκεινη δεν μπορει

αλλα βεβαια θελει να καμαρωνει για τον εγγονο της αλλα μονο στα λογια,στα δυσκολα μπουχος η κυρια

6)ΖΗΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ θελει οτι περνω να το παρει και αυτη αφου οτι ψωνιζω το βαζω στο σπιτι την νυχτα :lol::lol::lol: και μετα λεω αααααα αυτο το εχω χρονια!!!!!

ειναι καλος ανθρωπος δεν λεω,δεν ειναι κακια αλλα το iq της ειναι αστα να πανε η γυναικα δεν σκευτεται πριν μιλησει και αυτο ειναι το κακο οτι ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν σκευτεται τις συνεπειες των πραξεων της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni-f σε καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λές ότι έκανε την Πρωτοχρονιά ήταν μεγάλη γαϊδουριά. Και αυτό που μου την σπάει είναι που τα κάνουνε κατινίστικα γιατί δεν έχουν το θάρρος να σου πουν την αλήθεια και στην τελική δεν ταιριάζουν όλοι με όλους αλλά τα θέλουν όλα δικά τους όπου τους συμφέρει.

Αλλά μερικές φορές καλά μου λέει ο άνδρας μου καλά να πάθεις για να βάλεις μυαλό. Γιατί εγώ έχω όλη την καλή διάθεση.

Μια φορά ήτανε ένα πανηγύρι λέω στην πεθερά μου σήμερα θα πάμε στο πανηγύρι θέλετε να έρθεται?? όχι μου λέει εγά θα πάω αύριο οκ της λέω, πάω στο πανηγύρι. Την άλλη μέρα μου λέει πάμε στο πανηγύρι?? εγώ είχα κανονίσει να έρθει μια φίλη μου να κάτσουμε σπίτι με το παιδί της να παίξει με την μικρή μου και της λέω οκ και λέω στην φίλη μου να έρθει άλλη μέρα. Ο άνδρας μου δούλευε και πήγαμε με το λεωφορείο, στο δρόμο μου λέει θα είναι και η... (άσε μην λέμε ονόματα γιατί ποτέ δεν ξέρεις) τα παίρνω στο κρανίο γιατί το ήξερε ότι θα ερχόταν η φίλη μου μπορούσε δηλαδή να πήγαινε με τον γιο της που είχαν πάει με αυτοκίνητο και να μην τρώγαμε όλη την ταλαιπορία any way προσπερνάω πάλι. Όταν κάναμε την βόλτα μας εκεί που καθόμαστε να πάρουμε το λεωφορείο τσουπ έρχονται και εκείνοι, τι κάνετε όλα καλά και τα λοιπά και γυρνάει η.... και της λέει μαμά (έτσι την λέει από την πρώτη στιγμή, εμένα δεν μου βγαίνει με τίποτα) εσύ έλα μαζί μας γιατί πάμε προς το σπίτι σας και σε κλάσματα δευτερολέπτου το κανονίζουν εγώ δεν υπάρχω πουθενά μου λένε ένα γεια και φεύγουν, μου ήρθε να βάλω τα κλάματα γιατί για να πας στο σπίτι της πεθεράς μου περνάς από το σπίτι μας και στο αμάξι υπήρχε χώρος.

Που εγώ να ήμουν και να έβλεπα σε μια στάση μια φίλη μου με το παιδί θα την πήγαινα σπίτι όχι το παιδί του αδερφού μου.

Και θα σας ρωτήσω και κάτι άλλο μπορείται να μου πείτε με αυτό που έκανε τι κατάλαβε?? και τι κατάφερε?? το κέρδος ποιο ήταν δηλαδή?? Ο άνδρας μου έγινε έξαλος με αυτό.

ΑΝΔΡΙΑΝΝΑ MOY κ μια άγνωστη τη λυπάσαι να την αφήσεις βράδυ με παιδί να παίρνει λεωφορεια κ να ταλαιπωρειται.Η πθερά πως το δεχτηκε ρε γαμωτο?Εντάξει,για σένα να μην την ένοιαζε για το παιδί του γιου της?Εχω παρόμοια τέτοια περιστατικά όχι λίγα...Το κορυφαίο:η εδρφή του πατέρα μου,Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ,το αιμα του,με άφησε έγκυο στον 8 μηνανα φύγω μονη μου από το σπίτι...Είχα παέι επίσκεψη ο άντρας μου είχε υπηρεσία κ πήγα για να περάσει η ωρα...Με την κουβέντα περάσε η ωρα πηγε 11(ηταν καλοκαίρι κ θα εφευγα με το μετρο.για να πάω στο μετρό ομως έπρεπε να περπατησω κάμποσο,κ φοβομουν...και δεν προσφερθηκε κανεις να με παει μεχρι το μετρό,οχι να με πάει σπίτι...κ στο δρομο εκλαιγα...κι αν γινοταν κάτι κ τρόμαζα?Έχω χάσει πάσα ιδέα για συγγενείς...Φιλοι μου έχουν σταθει περισσότερο!Είναι απαράδεκτο!!εσύ δεν ξέρω,πως το αντιμετωπίζεις?Τι σταση κρατας?Εγω στεναχωριεμαι πολυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!

σημερα εχω πεθεροανακατασουρα και θα θυμηθω επικα γεγοντα μας!!1

απο που να αρχισω....

κοριτσια ο πεθερος μου εχει αποψη και για τις πιπιλες!!!

λεει στα παιδια οταν τα βλεπει με πιπιλα: τι ειναι αυτο το πραγμα που σου δινει η μαμα σου

βγαλτο απο το στομα.

θυμηθηκα και αλλα πολυ ωραια πραγματακια που εχει κανει

η πεθερα μου οταν ηταν στα τελευταια της ηθελε να μου κανει καποιο δωρακι

και αυτος της ειπε οτι βγηκε και μου πηρε κατι καινουριο και στην ουσια ειχε παρει μια καρφιτσα απο τα πραγματα της και μου την ειχε κανει δωρο. θα προτιμουσα να μου ελεγε παρε αυτο το πραγματακι που ειναι δικο της παρα παρε αυτο το δωρο που ειναι καινουριο και στην ουσια ηταν σαν κλεμμενο...

οταν παντρευτηκα -μαλλον πριν παντρευτω- μιλουσε με μια συγγενη και του λεει αυτη, πηρες δωρο στην νυφη σου για το γαμο? και απανταει...γιατι χρειαζεται??

στο μαιευτηριο οταν γεννησα μου εφερε δωρο ενα γλαστρακι πολυ μικρο απο αυτα που εχουν 2 ευρω στη λαϊκη-κατα τα αλλα εμενα λεει λαϊκια!!!!

μολις ειδε τον γιο μου πρωτη φορα λεει: καλε για κατσε αυτος ειναι ομορφος!!

...ενω εγω η μανα του ενα χτικιο μαλλον, ε??

ουφ...αυτα για σημερα....

αυριο παλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...