Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποτε ερχεται περιοδοσ μετα απο θεραπεια ενδομητριωσησ


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα.θελω την βοηθεια σασ.πριν 3 μερεσ ο γιατροσ μου εκανε μια ενεση daroda 3,65 για διακοπη περιοδου.θα μου κανει αλλη μια στισ 22 οκτωβριου και μετα μου ειπε θα περιμενω να αδιαθετησω και μετα θα ξεκινησω θεραπεια εξωσωματικησ.αυτο για τυχον ενδομητριωση μιασ και η εξεταση ca125 ειχε τιμη 22.βεβαια το φυσιολογικο ειναι μεχρι 33,αλλα αυτοσ μου προτεινε διακοπη περιοδου 2 μηνεσ για να εχουμε καλυτερα ωαρια για την εξωσωματικη μιασ και οι 4 προσπαθειεσ(σε αλλο γιατρο βεβαια)ηταν ακαρπεσ.το ερωτημα μου ειναι το ποτε τελικα θα αδιαθετησω.εχω κυκλο καθε 26 μερεσ.δηλαδη θα κανω την τελευταια ενεση 22 οκτωβριου.μετα απο ενε μηνα θα αδιαθετησω κανονικα?γιατι εχω ακουσει και διαβασει διαφορα και απο αλλα φορουμ που λενε οτι αν κοψεισ την περιοδο 2 μενεσ μετα απο 4 μηνεσ θα την ξαναδεισ.και το χειροτερο ακομα οτι μπορει να μην την ξαναδεισ ποτε?εχω κατα αγχωθει.λετε ν απηγα για μαλλι και να βγω κουρεμενη απο τα 33 μου χρονια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλάκι είμαι σίγουρη ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, εξάλου daronda κάνουμε κ στην εξωσωματική, μπορει να σου χαλάσει λίγο τις 26 μέρες αλλα δεν θα έχεις πρόβλημα....ρώτα κ το γιατρό σου να σε ηρεμήσει..θα δεις ....

Τα φάρμακα της 1ης εξωσω. που είχε daronda (αν λέμε το ίδιο)..με καθυστέρησαν τους 2 πρώτους μήνες 10 μέρες και μετα όλα κανονικά...

φιλιά είμαι σίγουρη θα σε βοηθήσει κ καποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση και καθησυχαστικη απαντηση σου.μολισ σου εγραψα και στο fc.μακαρι να ειναι ετσι.φιλια πολλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ρουλίνι,

έκανα θεραπεία με για ενδομητρίωση με 3 ενέσεις arvecap και αδιαθέτησα μετα από 2 μήνες περίπου.

μην αγχώνεσαι με τίποτα δεν ισχύουν οι 4 μήνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολισ διαβασα το pm.μακαρι να ειναι ετσι.με καθυσηχασεσ αρκετα μπορω να πω μιασ και εχει κανει ηδη διακοπη περιοδου και ξερεισ.οσο για τα συμπτωματα ισωσ ειναι νωρισ για να τα νιωσω γιατι 4 ημερεσ εχω κανει την ενεση.ακομα δεν εχω καταλαβει κατι.ελπιζω να περασει γρηγορα ο καιροσ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασε τις οδηγίες στο κουτί της ένεσης. Γράφει μετά από πόσο καιρό έρχεται η περίοδος.

Εμένα μετά από Arvekap ήρθε 75 ημέρες μετά.

Δεν νομίζω να κάνει 4 μήνες...και ούτε υπάρχει περίπτωση να μην σου ξαναέρθει περίοδος...αλλά επιμένω να διαβάσεις τις οδηγίες στο χαρτάκι μέσα στο κουτί της ένεσης.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι και γρήγορα με ένα μωράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ marilou.το κουτι το πεταξεσ ο γιατροσ οταν μου εκανε την ενεση και η αληθεια ειναι οτι πριν την κανω ανοιξα να το διαβασω αλλα το ματι μου επεσε πανω στισ παρενεργειεσ και ειπα αστο καλυτερα γιατι θα ψυχοπλακωθω τελειωσ.οταν λεσ 75 μερεσ μετα οτι αδιαθετησεσ εννοεισ μετα την τελευταια ενεση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς μετά την τελευταία ένεση.

Όσο για τις παρενέργειες ισχύουν μου είπε ο γιατρός μου σε παρατεταμένη χρήση, δηλ. από 4 ενέσεις και μετά μπορεί να εκδηλωθούν κάποιες παρενέργειες...οπότε μην αγχώνεσαι.

Καλή επιτυχία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σαι καλα βρε marilou μου που με καθησυχασεσ τοσο για τισ παρενεργειεσ γιατι τουσ γιατρουσ δεν τουσ πιστευω και πολυ.αλλο να το ακουσ απο μια ομοιοπαθουσα και αλλο απο αυτουσ.σου ευχομαι οτι καλυτερο κοριτσακι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι 1 μην πανικοβάλεσαι,δεν υπάρχει λόγος!θα σου πω τη δική μου εμπειρεία!εγώ έκανα μέτα από χειρουργείο ενδομητρίωσης όχι 2 αλλά 6 ενέσεις για διακοπή περιόδου και η περίοδος μου ηρθε κανονικά μετά από δύο κύκλους,δηλ έκανα την τελευταία Ιούλιο,τον Αύγουστο δεν μου ήρθε λόγω της δράσης της ένεσης και μου ήρθε κανονικά τον Σεπτέμβριο σαν να μην είχα κάνει ένεση!βέβαια με έιχαν προειδοποιήσει ότι υπήρχε πιθανότητα να αργούσε λίγο μέχρι να σταθεροποιηθεί,όμως αυτό δεν συνέβη και επίσης ήταν πιο σταθερή απ'ότιπριν!!!σε καμία όμως περίπτωση δεν μου είπαν οτι θα αργήσει 4 μήνες και βέβαια ότι δεν θα ξαναδιαθετήσω!!!!!δεν υπάρχει περίπτωση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από μένα κορίτσια.Σήμερα μου είπαν και μένα να κάνω εξέταση για ενδωμητρίωση την CA 125 ξέρει καμιά πόσο κοστίζει και πόσες μέρες κάνει να βγεί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Eyeore71,

η εξέταση βγαίνει αμέσως σε 1-2 μέρες,

δεν θυμάμαι όμως πόσο κοστίζει, θα το κοιτάξω όταν γυρίσω σπίτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από μένα κορίτσια.Σήμερα μου είπαν και μένα να κάνω εξέταση για ενδωμητρίωση την CA 125 ξέρει καμιά πόσο κοστίζει και πόσες μέρες κάνει να βγεί;

Ευακι μου γλυκό, καλημέρα βγάινει όντως σε 1-2 μέρες και νομίζω είχα δώσει 40Ε.

ΟΜΩΣ δε λέει κ πολλά, αν η τιμή είναι καλή θα σου πει ο γιατρός ότι δεν αποκλείει την ενδομητρίωση.

Αν είναι υψηλή όμως κάτι γίνεται...................

Ευχομαι να είναι καλή και φυσικά πολύ πολύ χαμηλή.

μουτσ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα.λοιπον σημερα ειναι η 11η μερα περιοδου.οπωσ ειχα γραψει και πριν ειχα κανει νταροντα την 2η μερα τησ περιοδου για διακοπη περιοδου σαν θεραπεια ενδομητριωσησ.σημερα ομωσ ειδα αιμα(οχι ακριβωσ)πιο πολυ καφε παρα αιμα.τι μποτει να ειναι αυτο>εχει συμβει σε καμια σασ?αυριο πρωι πρωι θα παρω τον γιατρο τηλ?λετε να επαθα τιποτα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ρουλίνι,

ξέρω ότι τον πρώτο μήνα που κάνεις ένεση έχεις πολλές μέρες αίμα!

μήπως το καφέ είναι ένδειξη τελειώματος περιόδου?

μίλησες με τον γιατρό σου?

φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα Teddy Dion.Ο γιατροσ μου ειχε πει οτι αφου εκανα 2η μερα την ενεση οτι θα ειχα πολυ αιμα.εγω ομωσ αντιθετα στισ 3 μερεση περιοδοσ σταματησε εκει που μου κραταγε 5 μερεσ.και στισ 11 μερεσ ξανα ειδα καφε μεχρι και σημερα που ειναι 13 μερα τησ περιοδου.το μυαλο μου πηγε βεβαια σε εγκυμοσυνη,μιασ και μετα την σαλπιγγογραφια ηρθαμε σε επαφη γονιμεσ μερεσ και μετα αδιαθετησα αυτεσ τισ 3 μερεσ,και λεω λεσ να ηταν ''ψευτοπεριοδοσ'' που λενε οτι μπορει να εισαι εγκυοσ και να εχεισ και περιοδο?και το καφε με παραξενεψε πολυ.πηρα το γιατρο τηλ χθεσ και μου ειπε οτι ειναι μαλλον ανωμαλια απο την ενεση.αλλα μεσα μου κατι με τρωει αφου σκεφτομαι να κανω τεστ εγκυμοσυνησ την δευτερα.το ξερω οτι ο πεινασμενοσ καρβελια ονειρευεται αλλα και αν το καφε ειναι σημαδι εγκυμοσυνησ αυτοσ γιατι το αποκλειει αφου δεν μου εκανε υπερηχο πριν κανω την daroda.τελοσ παντων ξερω οτι δεν προκειτε να ειμαι αλλα θελω και να μου φυγει και η ιδεα.δεν εχω διαβασει σε αλλη κοπελα να εχει συμβει κατι παρομοιο εννοω με καφε αιμα ενω εχουν κανει την ενεση για τεχνιτη εμμηνοπαυση.αν σε καποια εχει συμβει κατι αναλογο σασ παρακαλω γραψτε μου τουλαχιστον να μην αναστατωνομαι αδικα.

φιλακια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εκανα την 3η και τελευταια ενεση στις 16 ιουνιου..η πρωτη περιοδος ηρθε στις 22 αυγουστου, η 2η περιοδος (με περισσοτερο αιμα) ηρθε στις 22 σεπτεμβριου.εχω μονο την δεξια σαλπιγγα ανοιχτη την αλλη την εχασα απο την κυστη ενδομητριωσης που αφαιρεσα(εκανε φλεγμονη)..

το θετικο ειναι οτι εκανα υπερηχο χθες και εχω ενα καλο ωαριο απο δεξια!!το αρνητικο?παρουσιαστηκε κι αλλη κυστη,τεραστια κατω απο την δεξια ωοθηκη!!! :cry::cry::cry:

πειτε μου τωρα,πως να νοιωσω?????νομιζα οτι ολα ειναι οκ και ξαναεμφανιζεται η γ@μηγγφδχ η ενδομητριωση σε 2 κυκλους!!!! :(

κουραστηκα πια!δεν αντεχω αλλο!!δεν ξερω τι να κανωωωωω......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά πώς έγινε και εμφανίστηκε ενδομητρίωση σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα;

Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι είμαι "καλυμένη" για 3 χρόνια!!!!

Μήπως μωρε δεν σε καθάρισε καλά ο γιατρός; Τι σου ειπε; Γιατί συνέβει αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

ρουλίνι έκανες τεστάκι?δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο αλλά σου εύχομαι να είσαι έγκυος με όλη μου την καρδιά!

katia 80 μου φαίνεται πολύ περίεργο να ξαναεμφανιστεί κύστη τόσο γρήγορα,σίγουρα είναι ενδομητρίωση? Μήπως είναι απλή κύστη από αυτές που απορροφώνται? Έχεις κάνει το δείκτη ca125?

Σας φιλώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα δεν εκανα τεστ γιατι ειχα παει σημερα στο γιατρο και μου ειπε οτι σε λιγεσ μερεσ θα σταματησει αυτο το καφε.ειναι απο την ενεση.συμβαινει καποιεσ φορεσ.τωρα θα κανω υπομονη μεχρι να τελειωσει η θεραπεια για να ξεκινησω την εξωσωματικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα δεν εκανα τεστ γιατι ειχα παει σημερα στο γιατρο και μου ειπε οτι σε λιγεσ μερεσ θα σταματησει αυτο το καφε.ειναι απο την ενεση.συμβαινει καποιεσ φορεσ.τωρα θα κανω υπομονη μεχρι να τελειωσει η θεραπεια για να ξεκινησω την εξωσωματικη.

Ρουλίνι κάνε λίγη υπομονή, δεν θα το καταλάβεις για πότε θα περάσει ο καιρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου τωρα ειδα τις απαντησεις σας :? sorry!!

κατα πασα πιθανοτητα ειναι παλι ενδομητριωσης,αρχιζει και φαινεται οπως και η προηγουμενη!αυτη τη φορα ειναι στην αλλη ωοθηκη(δεξια) και οχι μεσα αλλα απο κατω.. :(

κανενας γιατρος δεν μπορει να σου πει οτι εισαι "καλυμμενη" και σε καμια περιπτωση..εμενα η ενδομητριωση ηταν και ειναι επιθετικης μορφης,ο οργανισμος μου εχει την ταση να κανει κυστες,δυστυχως..απλα δεν το περιμενα τοσο νωρις!!

πιστεψτε με το εχω ψαξει πααααρα πολυ το θεμα και εχω ακουσει και τετοιες περιπτωσεις :(:(

και αυτο δεν μου το ειπε μονο ο γιατρος μου αλλα 3 μεχρι τωρα!!επεται συνεχεια γιατι μαλλον παω για εξωσωματικη και γρηγορα.. :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 years later...

Καλησπερα σας, εχω κανει δυο ενέσεις της Averkap 11,5 και δεν μου έχει έρθει ακόμα περιοδος. Η κάθε μια ήταν για τρεις μήνες. Εχω κανει την τελευταία 3 Μαΐου. Και ακόμα δεν μου έχει έρθει... Ξέρετε τίποτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...