Μετάβαση σε περιεχόμενο

θελω τη βοηθεια σας...μου τα γυρισε στο ονομα!


Dimitra83

Recommended Posts

δε θυμαμαι πως ημουν ψυχολογικα τοτε στη φωτο χαχαχαχα ειναι ενα μηνα πριν μηνω εγκυος χαχαχα

το προβλημα μου ειναι πως αν με νευριασει καποιος δε μπορω να βαλω φερμουαρ στο στομα κ να το παιξω σα να μη συμβαινει κατι...πως το καταφερνεις αυτο εεεε :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μηπως να παριστανες την αμιλητη - σκεφτικη - λυπημενη γι αποψε και να του τα σερβιριζες αυτα αυριο?

Αλλωστε υπαρχουν και πιο ριζοσπαστικες λυσεις αν ερθει η ωρα να γεννηει η μικρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποιός δηλώνει το όνομα στο νοσοκομείο;; Πρέπει να είναι κ οι 2 γονείς παρόντες;;;

Αν όχι, και αν αδιαφορείς για τις συνέπειες δήλωσε στα γρήγορα αυτό που θέλεις και τα βρίσκετε μετά. Ριψοκίνδυνο αλλά με σίγουρο αποτέλεσμα αρκεί να είσαι έτοιμη για κάθε του αντίδραση... :evil::evil:

Δεν είναι ό,τι καλύτερο για τη σχέση σας αλλά λόγω της έντασης της στιγμής ίσως το ξεπεράσει πιο εύκολα. Όλα αυτά αν δε θέλεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ να πάρει το όνομα του πεθερού σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Λενίτσα, η γέννηση ενός παιδιού πρέπει να είναι χαρά για το ζευγάρι και όχι να προκληθούν καυγάδες!!! :)

Άλλωστε όταν γεννήσει που να βρει το κουράγιο να σηκωθεί και να πάει να το δηλώσει; Πρέπει να μείνει τουλάχιστον 2 ώρες ξαπλωμένη να συνέλθει και σε αυτό το διάστημα γίνονται τα γραφειοκρατικά από τον άντρα. Φυσικά και έχει κάποιες μέρες περιθώριο να αλλάξει το όνομα αλλά μετά είναι δύσκολο.

Γενικά η ψυχολογία μιας εγκύου και πολύ περισσότερο μιας λεχώνας πρέπει να είναι καλή και τέτοια θέματα δεν της κάνουν καλό.

Δήμητρα, δεν έχει νόημα να μαλώνετε. Όσο πιο αγαπημένοι είστε, τόσο πιο εύκολα θα σου κάνει το χατήρι. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

από Dimitra83 » Δευτ Σεπ 13, 2010 12:13 am

απο την αλλη ο ιδιος επεμενε προχτες που μαλωσαμε οτι ο λογος που θελει ''χριστινα'' δεν ειναι επειδη ειναι του μπαμπα του αλλα και καλα ταχα επειδη του αρεσει.κ οτι οπως κ να ελεγαν τον μπαμπα του παλι χριστινα θα ηθελε(ναι ναι το πιστεψα :roll: )

Σκεφτηκα κι αλλο (ε! ρε τι κανει η αυπνια) στην περιπτωση που δεν πιασει η γλυκα και η κατανοηση και σου επαναλαβει τα παραπανω...

Κολλησε κι εσυ τη βελονα στη ζηλιαρα συζυγο... "Ποια ειναι αυτη η Χριστινα που τη γουσταρεις τοσο πολυ, παλιο αισθημα, νεο?"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχα καλο ;) χτες δεν ειπα τιποτα γιατι ηρθε με πολλα νευρα απο τη δουλεια κ λεω αν ανοιξω τωρα κ αυτο το θεμα ζητω που καηκαμε!ειμαι κ εγω πολυ γλωσσου :twisted: παω να δω το πμ σου...

αθηνακ εχεις δικιο κοπελα μου οντως η γεννηση πρεπει να ειναι χαρα για το ζευγαρι.δε θελω να φτασω στο σημειο να βαλω το ονομα κρυφα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα αποψη μου ειναι οτι τζαμπα χαλιεσαι..ΟΚ αμα καποιος ηταν τοσο απολυτος σε ενα θεμα, θα με χαλαγε και εμενα απιστευτα..ΑΛΛΑ..και ειναι μεγαλο το ΑΛΛΑ...τον πεθερο σου δεν τον λενε Χριστινα σωστα..φανταζομαι οτι τον λενε Χρηστο...η κατι παρομοιο...

Στην ουσια ειναι δυο διαφορετικα ονοματα που δεν εχουν καμια εννοιολογικησ σχεση μεταξυ τους μονο γιορταζουν την ιδια ημερα...και ηχουν παρομοια.

Αντι να μαλωνει ςμε τον αντρα σου - το οποιο μπορει να ειναι οντως απωτερος σκοπος καποιο...και τους επιτρεπεις να σε συγχηζουν και να το καταφερουν, να το δεις λιγο πιο δαλλακτικα..και να πεις ΟΚ..δεν ειναι το ιδιο ονομα..οποτε δε με νοιαζει...( δυσκολο το ομολογω..αλλα οχι ακατορθωτο)

Επισης μπορεις να βαλεις ενα δευτερο ονομα πλαη..πχ Αννα..να γινει Χριστινα- Αννα και να την φωναζεις Χριστιαννα...και ΕΑΝ λεμε τωρα..που θα το πιασουν το νοημα σου πουν μα και μου..ανετα γυριζεις και λες πως Χρηστος και Χριστινα δεν ειναι το ιδο ονομα..δεν γραφονται καν το ιδιο...χιχιχιιχ :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρειτε μου ρε κοριτσακια τουλαχιστον καποιο δευτερο ονομα να το κολισσω πριν το χριστινα κ στο χαιδευτικο να μη ακουγεται καν το χριστινα.για τελευταια λυση το θελω αν δω οτι δε γινεται αλλιως....θα σκεφτω κ εγω κανενα.πχ το χριστιαννα εχει μεσα το ονομα χριστινα!ουφ!γιαυτο δε το θελω.ισως κατι αλλο το οποιο δε μου ρχεται!να βαλω σαν δευτερο το χριστινα κ πρωτο το αλλο κ στο συνδιασμο τους να μην ακουγεται καν! :evil: στην τελικη αν δε δεχτει με τιποτα θα του κανω αυτη την προταση ως τελευταια υποχωρηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα.Δήμητρα σε καταλαβαίνω πως νιώθεις για τον πεθερό σου,αλλά δεν είναι κρίμα να "χαλιέσαι" με τον άντρα σου,ειδικά τώρα?Κανέναν και τίποτα δεν πρέπει να βάζεις πιο πανω από εσας κ τα παιδάκια σας....Δεν ξέρω,τι αλλο να σου πω...Ίσως αν του έλεγες ότι,αφου αποφασίσατε για ασχετα ονόματα να συνεχίσετε έτσι γιατί τώρα θα είναι άδικο και για τους δικούς σου γονείς αλλά και για τη μαμά του,αφου δεν είπατε τα ονόματά τους...Μακάρι να βρείτε λύση,και να είστε καλά και οι δυο...Να βρείτε την ηρεμία σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω γιατι δεν εβαλα του μπαμπα μου δηλαδη που οι γονεις μου καθε μερα παιρνουν τηλ κ καθε μηνα δωρα στα παιδια κ στις γεννες μου παντα εδω να ερχονται γερμανια.κ εχουν κ το 1/10 της περιουσιας των πεθερικων.

φετος ειπε ο αντρας μου τη μανα του να ερθει για τη γεννα μεχρι κ τα εισητηρια ειπε να της κανει κ αυτη ειπε οχι γιατι ειναι ταλαιπωρια.6 χρονια δε πατησαν το ποδι τους.οι γονεις μου εχουν ερθει πανω απο 15 φορες.

της ειπε ο αντρας μου'''' ελα γιατι δεν εχουμε που να αφησουμε τα παιδια οταν την πιασουν οι πονοι την Δημητρα.παλι την πεθερα μου θα πω?'''και αυτη αρνηθηκε!οντως δεν εχουμε που να τα αφησουμε γιατι δεν εχω κανεναν συγγενη κ ανθρωπο εμπιστσυνης εδω.οποτε 3 ειναι οι επιλογες.η τα παιρνω μαζι μου στη γεννα πραγμα ΑΠΙΘΑΝΟ η παω κ γενναω μονη μου πραγμα κ παλι απιθανο η ερχεται η μαμα μου αφου η πεθερα ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ουτε καν με δικα μας εξοδα!ετσι και παλι οι γονεις μου θα ρθουν!κ μολις τους το ειπα με τη μια δεχτηκαν,.ουτε μα ουτε μου!η μαμα μου δε θελει το ονομα της σε εγγονι κ βασικα δε μαρεσει το ονομα της(Παγωνα... :roll: ) αλλα τον μπαμπα μου τον λενε Ηλια και το Ηλιαννα μαρεσει παρα πολυ.αλλα για να μη ξεσηκωσω φασαριες δεν ειπα να το βαλουμε!να δουμε το βραδυ τι θα μου πει...

θυμηθηκα τωρα που ο πεθερος μου το καλοκαιρι περσι που πηγαμε ελεγε την κορη μου ''σαβουρα'' και μου αναψαν τα λαμπακια... :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο πεθερός σου δεν πρόκειται να αλλάξει συμπεριφορά είτε βγάλετε το όνομά του είτε όχι.Από την στιγμή που είναι αδιάφοροι απέναντι στα παιδιά τους δεν υπάρχει περίπτωση να ενδιαφερθούν για τα εγγόνια τους. Αυτό πρέπει να του δώσεις του άνδρα σου να καταλάβει για να μη νομίζει ότι δίνοντας το όνομα του πατέρα του θα αλλαξουν όλα με ένα μαγικό τρόπο. Μην κάθεσαι να σκας για τα πεθερικά σου, δε νομίζω ότι μπορείς να βασιστείς σε αυτούς.Να λες να είναι καλά οι δικοί σου που σου προσφέρουν τόσα.Όσο για την επιμονή του άνδρα σου πές του οκ αγάπη μου αλλά θα την πούμε δύο ονοματα Ηλιαννα και Χριστίνα, να δούμε τότε τι θα σου πει.Ηρέμησε πάνω από όλα γιατί πρέπει να είμαστε εμείς καλά για να φροντισουμε και τα παιδάκια μας που μας έχουν ανάγκη. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι γεωργια μου...μακαρι να το καταλαβαινε γιατι τα εχω πει πολλες φορες...

θα του δωσω 2 λυσεις λοιπον.η ενα ασχετο ονομα να διαλεξουμε μαζι οπως καναμε κ στα αλλα 2 παιδια η να βαλουμε διπλο ονομα στο μωρο.του πατερα μου κ του δικου του.κ φυσικα μετα εγω θα το φωναζω Ηλιαννα μονο :twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον συνθετα κοριτσιστικα ονοματα που να πριεχουν το Χριστινα...

Απο τον πεθερο σου Χρηστο ή Χριστο και τον ποτερα σου Ηλια νομιζω πως το καλυτερο που μπορουμε να βγαλουμε ειναι το Χρισαλια

Απο το Ειρηνη (που θα εχετε με τον αντρα σου αν συμφωνησετε σε συνδυασμο) και το Χριστιννα εχουμε το Ειρητίνα. Οπως βλεπεις εδω εξαφανιστηκε εντελως το Χριστινα, βαλαμε μονο ενα υποκοριστικο του το Τινα.

Μερικα που μου φανηκαν σχετικα ευηχα αλλα θα πρεπει να σκεφτεις ενα δευτερο ονομα που τους ταιριαζει ειναι τα Χρισαλις - Χρισαλιδα - Χρισλα και κανοντας στροφη απο το Ροκ στο Λαικο, Χρυσπα (γραφε το και Χρισπα αν θελεις)

Εγω θα προτιμουσα ενα απο τα δυο πρωτα που εχουν και καποιο νοημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιλιάνα θα την πούμε εμείς την μικρή που θα γεννηθεί αυτές τις μέρες! Το διαλέξαμε μαζί αφού απορρίψαμε ένα σωρό ονόματα.

Αντρας σου είναι, μην τον προκαλείς επειδή δεν συμπαθείς τους γονείς του. Ο καλύτερος τρόπος για να πετυχεις αυτό που θες είναι να είστε αγαπημένοι. Πως θα σου χαλάσει το χατήρι μετά; :idea:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μπηκα να σας πω νεα γιατι δεν αντεχα

τελικα καταληξαμε στο Νεφελη!αχ παλι καλα!αν κ κραταω επιφυλαξεις μη μου το γυρισει παλι! :evil:

με βοηθησατε παρα πολυ κ κρατηθηκα ηρεμη!δεν εθιξα καθολου το θεμα με τον μπαμπα του !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο Δημητρα!

Πολυ χαρηκα... Δεν επρεπε να στενοχωριεσαι και να νευριαζεις τοσο στην κατασταση σου.

Ειδες τελικα? Με λιγη ηρεμια ολα μια χαρα πηγαν!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσακια!του ειπα ηρεμα χωρις να αναφερω το ονομα Χριστινα

''θες να βρουμε μαζι καποιο ονομα για την μπεμπα να αρεσει κ στους 2 χωρις φασαριες?'' και μου λεει ''αντε να βρουμε'' :shock: ειδαμε πολλα ονοματα κ ημασταν αναμεσα στο Ναταλια κ στο Νεφελη.ομολογω πως το Ναταλια μου αρεσει περισσοτερο αλλα ας μη τα θελω κ ολα δικα μου!αφου ξεκολλησε απο το Χριστινα παλι καλα!πωπω μου εφυγε ενα βαρος τεραστιο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...