Μετάβαση σε περιεχόμενο

μανουλες που τα παιδακια τους θα πανε 1η δημοτικου


KA1

Recommended Posts

ανοιγω αυτο το θεμα για τις μανουλες που φετος θα στειλουν τα παιδακια τους στην πρωωτη δημοτικου,ο μεγαλος μου γιος ο νικολακης μου φετος θα παει πρωτη δημοτικου και ειμαι πολυ χαρουμενη και αγχωμενη ταυτοχρονα οσες μανουλες θελουν να μοιραστουμε τις ανυσηχιες μας σας περιμενω σαυτο το ποστ φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 295
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εμένα ο μικρός μου θα πάει φέτος στην πρώτη δημοτικού.Αν και το έχω ξαναπέρασει με τον μεγάλο μου είμαι λίγο αγχωμένη μια και τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ από τότε που πήγε ο πρώτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anla γεια σου και εγω ειμαι πολυ αγχωμενη αν και ειναι παιδι που ακουει και πιστευω οτι θα τα παει καλα,ο δικος σου πως ειναι;ο μεγαλος σου ποσο χρονων ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο μικρός είναι λίγο ζωηρούλης αλλά ελπίζω να στρώσει σιγά σιγά είναι και θέμα δασκάλου.Το σχολείο μας θα λειτουργήσει με το νέο πρόγραμμα και αυτό είναι που με αγχώνει πιο πολύ. Ο μεγάλος μου είναι κοντά 11 θα πάει στην έκτη φέτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα .Και μενα ο Σταυρονικολας θ παει πρωτη εχουε το αγχος μας αλλα ξερω τι καθε τι νεο και αινουριο εχει αγχος .Εμεις δνε ξεκιναμε με το νεο προγραμμα θα σχολαμε 12,25 δνε θα το βαλω ολοημερο κανεομε και τις λογοθεραπειες και δεν προλαβαινουμε αλλα στο συγκεκριμενο σχολειο το ολοημερο ειναι απλα φυλαξη και τιποτα περισσοτερο .Αυτοπου με προβλματιζει εμενα ειναι το οτι εχομε το θεμα με την ομιλια οτι ειναι ελαφρως υπερκινητικος αλλα και οτι θα ειναι μαζι με ενα παιδακι φιλο του που δνε ταιριαζουν καθολου ειναι συνεχεια μεσα στο καβγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια καλη αρχη και στον δικο σου,κατι εχω διαβασει για την λογοθεραπεια που κανεις στον σταυρο σου και οτι τα παει καλα ετσι δεν ειναι;αυτο το νεο προγραμμα που γραφετε τι ειναι ακριβως δεν ακουσα τιποτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bάνια με το καλό και εσείς να ξεκινήσετε το σχολείο.Υπερκινητικός είναι ο μεγάλος μου και ήταν αρκετά δύσκολα στην αρχή (και άκομα είναι μερικές φορές).Και εμείς τρέχαμε για εργοθεραπείες.Τα αγόρια έτσι παίζουν άγρια είναι στο DNA τους μου φαίνεται απλώς θέλει προσοχή.Βανια σε έχω διαβάσει πολλές φορές και χάρηκα που όλα πάνε καλά.ΚΑ1 είναι 800 σχολεία που θα λειτουργήσουν με αναμορφωμένο πρόγραμμα. Τα παιδιά θα φεύγουν στις 2 θα μπούνε νέα μαθήματα (αγγλικά,υπολογιστές,θεατρική αγωγή κ.α από την πρώτη)θα δούμε πως θα λειτουργήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera kai apo emena exw kai egw mia korh 6 xronon pou fetos arxizei sthn 1h dimotikou kai omologw pos eimai polu anxomenh giati einai para polu zoiroula (xiroterh kai apo ta agoria lene kapioi).. Ton Noemvrio perimenoume kai ton mpempouli mas kai genika nomizw pos mas perimenei diskolos ximonas, eutixos exoume kai tous papoudes gia voithia alios tha eixa pelagosei...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anla ξερεις σε ποιες περιοχες θα γινει αυτο,απο που εισαι;εγω ειμαι απο κοζανη και ο νικος μου θα παει δημοτικο στην αιανη ειναι κομωπολη,γιατι τα φορτονουν ετσι τα παιδια απο την 1η τι ειναι αυτο παλι;

evi.d καλωσηρθες στην παρεα μας και με το καλο να αρχισει και η κορουλα σου τοσο ζωηρη για κοριτσι ε;και νομιζα οτι τα αγορια ειναι πιο ζωηρα απο τα κοριτσια,με το καλο και το μωρακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τους έβαλα όλους για ύπνο και ξαναμπήκα.Evi.D καλή αρχή και για σας και με το καλό το μωράκι σας.Δυστυχώς με ένα μωρό και ένα παιδάκι στην πρώτη όντως θα είναι λίγο δύσκολα υπομονή.KA1 είμαι Αθήνα αλλά τα 800 που επιλέχθηκαν είναι σε όλη την Ελλάδα. Όταν έγραψες το παιδί ο διευθυντής σου είπε αν είναι μέσα στα 800? Εμένα μου έδωσε και ένα χαρτί που μας ενημέρωναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anla δεν μου ειπαν τιποτα οταν τον εγραψα δεν ηξερα και εγω για να ρωτησω απο εσενα το εμαθα

evi.d και μενα ο τριτος μου ειναι 8 μηνων και πρεπει να ασχολουμαι αρκετα μαζι του,να δουμε πως θα διαβαζουμε κι εμεις,και ο δευτερος μου θα παει μικρα νηπια στο ολοημερο θα ξενοιαζω τουλαχιστον απο αυτον,εσυ απο που εισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evi.d γνωριζεις την mariakap75 νομιζω εισται στους ιδιους μηνες αν ναι ξερεις κανενα νεο για το μωρακι της γιατι δεν μπορω να της στειλω πμ και εχω μερες να μαθω νεα της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera manoules....Egw eimai apo Thessalonikh, menw edw 10 xronia twra prin zousa sto eksoteriko...Me thn Mariakap milame KA1 kai edw kai sto fb, einai kala pige prin liges meres ston kardiologo kai mexri stigmhs to mwro antexei pigenei kathe evdomada kai to parakolouthei idikos kardiologos, an doun pos kati den paei kala tha ths to paroun alla theloun na mpei sthn 35h evdomada gia na einai dinata ta pnevmonakia tou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια τα παιδακια σας πως πανε απο γραψιμο; π.χ. ο νικος μου γραφει το ονομα του και ολα τα γραμματα οταν βλεπει καποιες λεξεις ή αν του λεω τα γραμματα ενα ενα μπορει να τα γραψει,ξερει ολους τους αριθμους και προσθετει μεχρι το δεκα,και γενικως του αρεσουν τα μαθηματικα περισσοτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο εμενα

και μεις θα παμε πρωτη δημοτικου φετος και ειμαι αρκετα αγχωμενη.περισσοτερο φοβαμαι πως θα καθεται τοση ωρα χωρις να κανει αταξιες :S

και το δικο μας σχολειο ειναι προτυπο. θα ειναι τα πειραματοζωα για φετος τα μικρα μας

evi.D. και εγω απο θεσσαλονικη ειμαι. ανατολικα εσυ?

το μονο καλο ειναι οτι λογω της μικρης εχω ακομα αδεια και στην αρχη θα ειμαι σπιτι, ωσπου να προσαρμοστει(θελω να πιστευω)

τα λεμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια.εγω ειμαι 24 χρονων κ εχω μια κορουλα που θα παει στην πρωτη φετος κ ειμαι κ εγκυος στην 2η κορουλα μου 5 μηνων.εχω πολυ ανχος με το πως θα τα παει.βεβαια στο νηΠιο προσαρμοστηκε αμεσως κ ευχομαι το ιδιο να κανει κ τωρα.κ μενα κανει αντιγραφη σε οτι βλεπει γραφει ονομα κ επιθετο κ αριθμους.απλα λογω καμιας δυσκολιας στην ομιλια της εδω κ 2 χρ κανουμε λογοθεραπεια κ εργοθεραπεια κ νιωθω πολυ ανχωμενη πως θα ανταπεξελθει!αρα μπαινω κ γω στην ωραια σας παρεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας έχω και έγω μια κόρη 6 χρονών

ενώ ακολούθουν αλλα 2 αγορια 4και 5 χρονών!Με έχει πιασει πανικός,αν και μεχρι τώρα εδειξε πως προσαρμόζετε πολύ έυκολα ,τις αρεσει να μαθαίνει καιουνρια πραγματα και τρελενετε να ζωγραφιζει ενω παντα φροντιζει στις ζωγραφίες να γράφει το όνομα της ή κάποια λέξη που είδε κάπου!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.esos.gr/egkiklioi-ip.-apofas ... ramma.html

αυτα ειναι τα 800 δημοτικα σχολεια που θα λειτουργησει το νεο προγραμμα αν παει καλα απο το 2012 ολα τα δημοτικα θα ειναι με βαση αυτο το προγαμμα. Εχω τις επιφυλλαξεις μου αν εφαρμοστει το προγραμμα και αν υπαρχει η καταλληλη υποδομη , λενε για Αγγλικα στην πρωτη δημοτικου υτο σημαινει οτι πρεπει να προσλαβουν ειδικη καθηγητρια οπως επισης και για τους υπολογιστες αλλα και για το θεατρο .Με την οικονομικη κριση λενε οτι θα υπαχουν φετος 5000 λιγοτερη εκπαιδευτικοι αφου πολλοιο βγηκαν σε συνταξη πως θα το εφαρμοσουν ; ο να καθεται ενα παιδιακι σε ενα σχολειο απο της 8 το πρωι που σημαινει οτι εχει ξυπνησει καμια ωα πριν μεχρι της 2 και να αναλωνετε ο χρονος του σε χαζομαρες γιατι πολλη φοβαμαι οτι απλα θα τα εχουν ετσι -οπως λειτουργουν αλλωστε ετσι και πολλα ολοημεραυποτιθετε οτι κανουν εργασια και το μονο που γινετε ειναιμετα τις 2 να τα εχουν εξω στην αυλη η να τα εχουν μεσα σε μια ταξη να παιζουν .

Δεν ειμαι αντιθετη με την ενταξει νεων μαθηματων αρκεινα γινει σωστα .

Τωρα εμενα ο Σταυρος ναι γραφει το ονομα του και πολλα γραμματα α του πουμε και επεισης αν το δωσω κατι γραμμενο μπορει και το αντιγραφει δνε θελω πολλα πραγματα να του δειχνω εγω για να μην μπερδευτει. Το 2007 ειχα αγορασει μια σειρα με το νεοσυστημα γραμματικης εχει μεσα τα παντα εχει καιμια μαγικη οθονη και βοηθαει πολλη ειναιμεχρι και το γυμνασιο ειναι 4 βιβλια .ειναι πολλη καλο εχειμεσα τα παντα και το ειδα στη πραη που βοηθηθηκαν τα παιδια της κουνιαδας μου μαζι με αυτο εχω το δικαιωμα εως τα 18 του χρονια να τους παιρνω τηλεφωνο και εχουν μια σειρα απο εκπαιδευτικους που βοηθουν τηλεφωικα τη μαμα η ακομα ακι το παιδι σε οποιο μαθημα χρειαστει εχει επισης και ψυχολογκη συμβουλευτικ υποστηριξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

ειμαι η αλεκα (οπως φαινεται :) ), κοντευω τα 36 και εχω δυο παιδακια.

τον οκτωβριο ο μεγαλος γινεται 6 και η μικρη 1.

μενω θεσσαλονικη εσεις?

σχετικα με τα "προτυπα" σχολεια θα φανει στην πορεια.

ας ελπισουμε οτι θα μπουν ολα σε μια σειρα και δεν θα ταλαιπωρηθουν λογω του νεου συστηματος τα παιδακια μας.

και μενα ο δικος μου εχει καποιο προβλημα με την ομιλια.κολλαει καποιες φορες και κεκεδιζει. καναμε λογοθεραπεια κτλ αλλα τιποτα. τελικα ειναι καθαρα ψυχολογικο το προβλημα και ξεκινησε λογω της ελλειψησ προσοχης απο τον μπαμπα του.

οταν διορθωθηκε αυτο (ασχολουνταν λιγο μαζι του ο αντρας μου ) ηρεμισε.

τωρα εμφανιζεται που και που απο την γεννηση της μικρης και μετα.

το καταλαβαινει απο μονος του, παιρνει ανασουλες, ηρεμει και συνεχιζει.

με το σχολειο απο ην αλλη δευτερα..... θα φανει, αντε να δουμε

να τα λεμε απο εδω να δινει κουραγιο η μια στην αλλη.

εξωσχολικες δραστηριοτητες θα εχετε?

εγω λεω μονο κολυμβυτηριο (2 φορες την βδ.) και μουσικη προπαιδεια αν θελει να συνεχισει απο περυσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας και εγω δεν εγραψα το ονομα λοιπον ειμαι η κατερινα απο κοζανη και ειμαι 32,απο οτι ειδα απο ολλες λιγο πολυ στο ιδιο σταδιο ειναι τα παιδακια μας

αλεκα καλωσηρθες στην παρεα μας και να χαιρεσαι τα παιδακια σου,ισως ο μικρος σου να το κανει απο βιασυνη γιατι και οδικος μου οταν βιαζεται ενω μιλαει πολυ καλα καποιες λεξεις τις μπερδευει π.χ αντι για βαθμους λεει μαθμους και μερικα αλλα,αλλα οταν τον διωρθωσω τα λεει καλα μετα,ή και απο ζηλεια επειδη προσεχεται παραπανω την μικρη,και εγω για εξωσχολικες δραστηριοτητες μαλλον κολυμβητηριο θα τον στειλω και ζωγραφικη που του αρεσει μην τα πολυφωρτονουμε απο τωρα

βανια ευχαριστουμε για τις πληροφοριες απο οτι ειδα το δικο μας σχολειο δεν ειναι μεσα στο νεο προγραμμα

μπια καλωςορισες κι εσυ στην παρεα μας και να χαιρεσαι τα παιδακια σου, κι εσυ τριτεκνη βλεπω ενας χαμος φανταζομαι οπως κι εγω θα τα καταφερουμε μην αγχωνεσαι

kalli5 καλωσορισες κι εσυ στην παρεουλα μας να χαιρεσαι την κορουλα σου και με το καλο να γεννησεις, ποτε γεννας;ολα καλα θα πανε θα προσαρμοστουνε,κι εγω αγχωνομαι αν και του εχω εμπιστοσυνη αλλα θα τα καταφερουμε που θα παει

evi.d να δωσεις πολλους χαιρετισμους στην μαρια και την εχω στο μυαλο μου νατης πεις ,σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

κοριτσια αυτα απο μενα πολλα φιλια και να τα λεμε :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και πάλι κορίτσια. Μόνο 2 μαμάδες είμαστε με το νέο πρόγραμμα οι υπόλοιπες με το παλιό?Μια φίλη μου έφυγε για Αγγλία εδώ και 2 χρόνια και πέρισυ που μας επισκέφτηκε μου έλεγε ότι δεν έχουνε πληρώσει ούτε μια γόμα δεν ξέρει τι ύλη έχει το παιδί της γιατί όλα τα κάνουνε στο σχολείο έρχεται έτοιμη σπίτι ούτε φροντιστήρια ούτε τίποτα όλα στο σχολείο.Ακριβώς όπως και στην Ελλάδα!!!Κάτι παρόμοιο θέλουν να κάνουν και εδώ.Αν θα τα καταφέρουν έχω τις επιφυλάξεις μου.Eμείς εκτός σχολείο έχουμε κολύμπι ,θεατρικό και τα δύο (αγγλικά-γερμανικά <ο μεγάλος>) και η μαμά να τρέχει σαν παλαβή έτσι γίνεται και στο εξωτερικό? Δεν νομίζω.Κορίτσια κάτι άσχετο πώς βάλατε αυτά από κάτω που γράφουν την ηλικία των παιδιών?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...