Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια επιλογής ονόματος


Mango

Recommended Posts

Εγώ θα προτιμούσα ανάμεσα σε όλα αυτά το Ισμήνη.(αν έπρεπε να διαλέξω από την λίστα)Αν βέβαια κάνουμε κόρη με το καλό θα την ονομάσουμε Στυλιανή.Πως σας φαίνεται κορίτσια;Μας αρέσει πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mango έγραψε:

Κορίτσια θα ήθελα μια βοήθεια ποιο από τα ποιο κάτω ονόματα σας αρέσει ποιο πολύ γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω

1. Αρσινόη

2. Διώνη

3. Κυβέλη

4. Κύνθια

5. Βικτώρια

6. Ισμήνη

7. Υβόννη

8. Γκόλφω

9. Καλλιρόη

10.Καλλίστη

Η αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο προτότυπο καλώς να ορίσει ;)

Η 1η 4άδα και το 9 είναι πρωτότυπη αλλά προσωπικά δε θα τα επέλεγα, γιατί το άκουσμά τους κάπως μου φέρουν...

το 5-6-7-9 φορεμένα,το 8 θα το απέρριπτα.

Θα πρότεινα να την αντικρύσεις και τότε θ'αποφασίσεις...

Με το καλό να την υποδεχτείς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Στυλιανή δε μου αρέσει ιδιαίτερα. Αλλά πάντα θα έχει και εναλλακτικές, να το κάνει Στέλλα, ας πούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mango έγραψε:

Κορίτσια θα ήθελα μια βοήθεια ποιο από τα ποιο κάτω ονόματα σας αρέσει ποιο πολύ γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω

1. Αρσινόη

2. Διώνη

3. Κυβέλη

4. Κύνθια

5. Βικτώρια

6. Ισμήνη

7. Υβόννη

8. Γκόλφω

9. Καλλιρόη

10.Καλλίστη

Η αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο προτότυπο καλώς να ορίσει ;)

μου αρέσουν Βικτώρια και Κυβέλη από την παραπάνω λίστα. :lol: Τα άλλα δεν μου "κάθονται"και πολύ καλά ακουστικά.Επίσης μου αρέσει και το όνομα Αλεξάνδρα,έτσι λένε και την ανηψιά μου. :)Βέβαια όταν γεννήσεις με το καλό μπορεί να σκεφτείς και κάτι άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας

Ευχαριστώ πολύ όλες σας όπως σας είπα και από τις δικές σας απόψεις είμαι μεταξύ 4 αλλά τώρα βρήκα και 2-3 άλλα και θα ήθελα πάλυ να πείτε γνώμες αν δεν σας πειράζει. Και έτσι εντάσσω ξανά καινούργια λίστα :laugh:

1. Διώνη Κόρη του ΩΚΕΑΝΟΥ και της ΓΗΣ, μητέρα της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ γιορτάζει 1 Σεπτεμβρίου

2. Κυβέλη Ασιατική θεότητα, ήταν η Μεγάλη Μητέρα, η θεά των δυνάμεων της φύσης που οι Έλληνες ταύτιζαν με τη Ρέα. Λίγο απόμακρη, χρειάζεται χρόνος για να τη γνωρίσει κανείς. Είναι μια γυναίκα ρεαλίστρια και αρκετά συναισθηματική, χωρίς κακίες. Κάνει περισσότερη παρέα με άντρες και στην εμφάνιση είναι λίγο αγοροκόριτσο.

Δεν γιορταζει...

3. Κύνθια Κυνθος ειναι ο ιερος λοφος της νησου Δηλου, απο οπου παρακολουθουσε ο Διας τον 9ημερο κοιλοπονο της Λητους ο οποιος κατεληξε στη γεννηση των παιδιων του Δια... Πρωτα της Αρτεμης και μετα του Απολλωνα... Κυνθια ηταν αρχικα το επιθετο/τοπικος προσδιορισμος της θεας Αρτεμης.

Γιορταζεται απο την εκκλησια μας στις 5 Ιουνιου.

4. Υβόννη Είναι γαλλικής προέλευσης, και είναι η γυναικεία μορφή του Yvon, η οποία προέρχεται από το Γερμανικό όνομα Yves . Είναι από τη Γερμανική iv λέξη, που σημαίνει "πουρνάρι".

Υπαρχει επισης και η Υβοννη απο το "Μεγαλο Ανατολικο" και η Υβοννη η Πριγκιπισσα της Βουργουνδιας απο το αντιστιχο θεατρικο εργο.

Δεν γιορταζει...

5. Εκάβη Η δεύτερη σύζυγος του βασιλιά της Τροίας Πρίαμου. Μητέρα του Έκτορα. Σοβαρή και κάπως αγέλαστη, με χαρακτήρα που εξελίσσεται ανάλογα με την τύχη που της επιφυλάσσει η ζωή. Αντιμετωπίζει τις ατυχίες με μεγάλη αξιοπρέπεια, αλλά κλείνεται στον εαυτό της και γίνεται αντικοινωνική.Αν βρείτε εσείς περισσότερες πληροφορίες γράψτε

6. Κλαίλιαυπάρχει λουλούδι Κλαίλια που είναι πανέμορφο, αλλά φυτρώνει σε πολύ ψηλές κορφές και δύσβατες τόσο που κανείς δεν μπορεί να τις φτάσει. Έτσι, έπεσε ο Παύλος από τον γκρεμό στην "Αναδυομένη" του Ξενόπουλου, όταν πήγε να κόψει κλαίλιες για την αγαπημένη του Κλαίλια... Αν βρείτε εσείς περισσότερες πληροφορίες γράψτε

7. Εριέττα Ανεξάρτητη και αρκετά εγωκεντρική, χωρίς πολλές ευαισθησίες. Όταν της κάνουν κακό, εκδικείται έστω και μετά από χρόνια. Καλαίσθητη και κομψή. Αν βρείτε εσείς περισσότερες πληροφορίες γράψτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mango έγραψε:

Κορίτσια θα ήθελα μια βοήθεια ποιο από τα ποιο κάτω ονόματα σας αρέσει ποιο πολύ γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω

1. Αρσινόη

2. Διώνη

3. Κυβέλη

4. Κύνθια

5. Βικτώρια

6. Ισμήνη

7. Υβόννη

8. Γκόλφω

9. Καλλιρόη

10.Καλλίστη

Η αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο προτότυπο καλώς να ορίσει ;)

Από τη λίστα μου αρέσουν τα 5,6,7.

Αυτά που σου προτείνω επίσης είναι τα εξής:

Άρτεμις, Μυρτώ, Χρυσή, Ματθίλδη, Αμαλία,

Να σου ζήσει το ζουζουνάκι σου :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

neni86 έγραψε:

Καλά ναι εννοείται!Το Στυλιανή μου αρέσει περισσότερο από το Στέλλα!!Ας έρθει αυτή κ τα βρίσκουμε:::)

Καλομελέτα και έρχεται!!! :)

Και εμένα το Στυλιανή μου αρέσει, πιο αριστοκρατικό και ''γεμάτο'', ενώ το Στέλλα μου θυμίζει το κρατάω μαχαίρι και πιο λαϊκούρα!

Γενικά προτιμώ τα μακρυνάρια και όχι τα κομμένα δισύλλαβα.

Εύχομαι πάντως σύντομα με μία Στυλιανή! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα Mango,μην με παρεξηγήσεις αλλά από τα παραπάνω δεν μου αρέσει κανένα!sorry ε???Για το Λυδία τι λές?Το έχω απωθημένο εγώ!Κανένα από τα κοριτσάκια μου δεν κατάφερα να το πω....πότε με το καλό βαφτίζεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λόγω του ότι το επίθετο μας είναι μακρύ δεν θα ήθελα και όνομα μακρύ για αυτό επέλεξα αυτό. ;)

Θα γεννήσω σε 2 μήνες και πρέπει να την γράψω για αυτό άρχισα να σκέφτομαι :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλημέρα εμένα δεν μου αρέσει το Μάντυ :oops: συγνώμη αλλά λεώ την αλήθεια

Κορίτσια για πείτε μου ξανά μια τελευταία γνώμη ποιο προτίμάτε από αυτά ???

1. Κυβέλη

2. Σεμέλη

3. Υβόννη

4. Κλαίλια

Είμαι μεταξύ αυτών και δεν μπορώ να αποφασίσω !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου θυμίζει τα υβόννη stores.

Από αυτά προτιμώ το Κλαίλια.

Άλλα γυναικεία που μου αρέσουν:

Αλκμήνη

Αριάδνη

Θεοφίλη

Νιόβη

Συμεώνη

Υακίνθη

Χλόη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τελικά το απέρριψα το Διώνη :roll:

Και επίσης τώρα έφυγε και το κλαίλια γιατί ο παπας της εκκλησίας δεν το δέχετε ! :evil:

Οπόταν μένουν

1. Κυβέλη

2. Υβόννη

3. Σεμέλη

Το Υβόννη μου αρέσει πιο πολλή από όλλα αλλά ακούγετε κάπως ξένο γιατί προερχεται από γαλλικό και δεν θέλω να βγάλω έτσι και τώρα σκέφτομαι αλλα σαν να προτιμάω το Κυβέλη δεν ξέρω μπερδεμένη είμαι !!! :?:shock:

4/11 γεννάω και ακόμα δεν έχω αποφασίσει :roll::o

Ακόμη μου πέρασε και από το μυαλό το Βιτάλια γιατί γιορτάζει και 4/11/ οπόταν έλεγα αν γεννούσα εκείνη την μέρα να έβγαζα Βιτάλια. Πως σας φαίνεται για πείτε γνώμες και για τα 4

Κυβέλη, Υβόννη, Σεμέλη, Βιτάλια ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λυπαμαι αλλα το Σεμελη δεν μου αρεσει καθολου ,θελεις να ρωταει κατι και να τις λενε " τι σε μελει εσένα?" και να την δουλεύουν?

απο τα 4 που αναφερεις μονο το Υβόννη μου αρέσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο αυτα που εγραψες και αφου το Υβοννη ειναι ξενικης προελευσης και δε σου αρεσει προτιμω το κυβελη.

Απο περιεργεια ομως, αυτο το Βιταλια και οτι γιορταζει στις 4 Νοεμβριου, που το βρηκες? Ψαχνω να βρω προελευση, ψαχνω στο εορτολογιο... Τιποτα!

Γενικα μου αρεσουν τα αρχαιοελληνικα ονοματα. Τα πολυ ασυνηθιστα και παραξενα ομως σηκωνουν και κοροιδια στο σχολειο, μην το ξεχνας αυτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...