Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2010 Νο2


Recommended Posts

Άννα Μαρία φυσικά και πρόσεχες όπως και πολλές κοπέλες προσέχουν ενώ άλλες δεν προσέχουν καθόλου και δεν έχουν πρόβλημα. Σε όλα ισχύει τελικά αυτό...Είναι θέλημα θεού που λέμε...Όπως συμβαίνει και με τις παλιο-ασθένειες (χτύπα ξύλο).

Είναι σίγουρο ότι θα έχεις αιμοραγίες? Θα φύγει με φυσικό τρόπο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, δεν είναι σίγουρο. Ο γιατρός μου είπε αν έχω αίμα, να πάρω αμέσως τα πράγματα μου και να πάω στην κλινική. Αλλά δεν είναι σίγουρο. Απλά, επειδή έχουν σταματήσει τελείως τα συμπτώματα, σκέφτομαι μήπως αρχισει και αιμορραγία. Με φυσικό τρόπο δε θα φύγει, χρειάζεται απόξεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λυπάμαι παρα πολυ...πως εγινε αυτο?γτ? τι να πώ , δεν ξερω ευχομαι συντομα να γινεις μανούλα. Όσο για τον περίγυρο?Δεν θα βρείς ποτέ την συμπαράσταση που περιμενεις ή τουλαχιστον αυτην που προσφερεις κι εσυ. Ο καθενας κοιταει μονο τον εαυτο του. Παρομοια απογοήτευση βίωσα κι εγω. Μονο η οικογενεια σου κ ο αντρούλης σου μετρανε κ πρεπει να ειναι κοντα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tesh αν περιμένω από τον άχρηστο σώθηκα. Άμα ήταν θα ερχόταν σούμπιτος και δε θα άκουγε ούτε γονείς ούτε αδέλφια. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να το συνειδητοποιήσει, αλλά τώρα έχει αρχίσει να το παίρνει απόφαση, ενώ η μάνα του επιμένει ότι όλα πάνε καλά, κι ότι και καλά φταίω εγώ που το ψάχνω πάρα πολύ και αγχώνομαι (όχι φταίω που το έχασα, γιατί γι' αυτήν αποβολή δεν υφίσταται!).

Με τους γονείς μου δεν έχω και τις πολύ θερμές σχέσεις. Μου είπαν να μη στεναχωριέμαι, μου θύμισαν τις δικές τους απώλειες (δύο αποβολές πριν γεννηθώ εγώ), δε βαριέσαι.

Τώρα θα πάω στο σπίτι μιας φίλης μου που θα μου το βάφτιζε κιόλας, να καθίσουμε, μην είμαι όλη μέρα στο σπίτι κλεισμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για αυτό και εμείς αποφασίσαμε να μην το πούμε σε κανέναν...Γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις έχουν 'γνώμη' όλοι....Το καλύτερο είναι να τους γράψεις και να καταλάβει ο άντρας σου ότι στο μέλλον αυτά θα πρέπει να τα συζητάει αποκλειστικά και μόνο με εσένα...Εγώ του έχω βάλει βέτο σε αυτό το θέμα...Γιατί οι άντρες πολλές φορές είναι αθώοι και παρασύρονται εύκολα σε τέτοιες συζητήσεις...

Και μάλιστα εμείς δεν έχουμε πει καν ότι θέλουμε να κάνουμε παιδί...Και όταν πάει κάποιος να μας ρωτήσει αλλάζουμε διπλωματικά την κουβέντα!!!

Σε κάποιους θα το πούμε καλά Χριστούγεννα χιχι

Πάντως ρε συ Άννα Μαρία αν είναι και ο γάμος και η βάφτιση του αδερφού του είναι λίγο δύσκολο να μην είναι εκεί ... ξέρω και εγώ...μια φορά παντρεύεται κανείς...Φαντάζομαι ο νους του θα είναι σε εσένα συνέχεια...

Όσο για την μάνα του...ε τι να πω...γράψιμο και πάλι γράψιμο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν φταις εσυ...ολα γινονται για καποιο ιατρικο λογω...σε καταλαβαινω απολυτα...κ πιστεψε με κ να εσκαβες δεν θα παθαινες τιποτε αν ηταν να προχωρησει...η μανα μου εκανε 5 παιδια κ σηκωνε 17 λιτρα νερο απο το ενα χερι κ 17 απο το αλλο εγκυος...πριν 30 χρονια...κ εγω καποια στιγμη αρχισα να πιστευω τρελα...π.χ. φτερνιστηκα κ πεθανε....μην κοροιδεψει κανεις αλλα οταν στον υπερηχο ηταν καλα κ μετα απο λιγο πεθανε αυτο ηταν το ποιο λογικο...αλλα υπηρχε λογος.

δεν σου λεω να μην στεναχωριεσαι γιατι δεν γινεται...απλα κουραγιο κ υπομονη.φιλια κ μια μεγαλη αγκαλια απο εμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας πω την γνώμη μου- τίποτα δεν νομιζω πως γίνεται προδιαγεγραμμενα- απλα συμβαινουν οι ατυχίες όπως συμβαινουν και οι επιτυχίες. Τυχαια- γιατι ηταν τετοιες οι συνθηκες σε μια δεδομενη περιπτωση.

για παραδειγμα ο καινουριος μου γιατρος χθες μου είπε οτι αν ηξερα οτι εχω προβλημα με το ανοσοποιητικο, τα αντισωματα και τα ΝΚ- και εκανα θεραπεια αρχης αεξ αρχης- ειναι πολυ πιθανο να είχα ...πολλά παιδια τωρα- και μαλιστα (ειπε ) χωρις εξωσωματικη... :S

με λιγα λογια κάπως ετσι δεν θα παθαινα και την παλλινδρομη πριν μηνες....

Ωστόσο-που να το ξερει κανεις.ασε που υπαρχει και ο παραγοντας τυχη (συγκυρίες δλδ στη μεση!)

Δεν ξερω ρε κορίτσια, επιμονη και να 'κυνηγας την τυχη'σου θέλει.

Οσον αφορα τα φαρμακα και τις αντενδείξεις- μην διαβαζετε τις παρενεργειες-= ο γιατρός ξερει τι δίνει.

και τα cyclacur αμα δαιβασεις, γραφει ότι δεν ενδείκνυται η χρηση τους αν υπάρχει εγκυμνοσύνη- κι όμως- όλοι οι γιατροι τα δίνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη_ραφαέλ το ξέρω ότι δε φταίω εγώ. Άλλωστε, δεν έκανα κάτι που να το βλάψει. Ούτε αίμα είχα ή κάποιο παρόμοιο σύμπτωμα αποβολής, που να δείχνει ότι το έχασα εξαιτίας κάποιας λανθασμένης ενέργειας. Απλά δεν αναπτύχθηκε. Ήταν να γίνει και έγινε.

Η πεθερά μου δε με κατηγόρησε ότι φταίω (μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά). Είπε ότι όλα πάνε καλά, κι ότι εγώ αγχώνομαι πάρα πολύ και το ψάχνω, ενώ θα έπρεπε να αφήσω το μωρό να μεγαλώσει, και, παρ' όλο που δεν ακούσαμε καρδούλα, θα έπρεπε να πάω σε κανένα μήνα πάλι στο γιατρό, γιατί το μωρό είναι πολύ μικρό. Επηρεάζει και το δικό μου, κι άντε να βγάλεις άκρη.

samantha μεγάλη μπουκιά φάε. Τα αδέλφια του άντρα μου δε συνηθίζουν να παντρεύονται μόνο μία φορά. Ο δεύτερος (είναι στην ηλικία μου, δηλ. κλείνει σε λίγο τα 30), έχει παντρευτεί ήδη δύο φορές, και έχει και δύο παιδιά, ένα από κάθε γάμο. Φυσικά, και στις δύο περιπτώσεις, η νύφη ήταν έγκυος.

Ο μικρός, αυτός που παντρεύεται τώρα, είναι 26, είναι ο πρώτος του γάμος, αλλά δε νομίζω ότι έχει συνειδητοποιήσει τι γίνεται. Για να καταλάβετε, πέρσι το καλοκαίρι πήγε η οικογένειά του στο σπίτι της νύφης για να δώσουν λόγο, κι αυτός δεν πήγε!!!!!! Έγινε το λογοδόσιμο και ο γαμπρός απουσίαζε!!! Εννοείται ότι η νύφη είναι έγκυος!

Όσο για το δικό μας γάμο, τα αδέλφια του ήρθαν σαν τουρίστες. Το είδαν σαν ευκαιρία για διακοπές, γυρνούσαν τα μπαράκια και έψαχναν γκόμενες (και βρήκαν κιόλας), ήρθαν στο γάμο, αλλά δεν ασχολήθηκαν και πολύ, και από δώρα, δε μας φέρανε ούτε ένα πράσινο φύλλο. Γι' αυτό και δε θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να μείνει στο γάμο του αδελφού του.

Ήταν να πάω στη φίλη μου, να βγω λίγο απ' το σπίτι, αλλά αρχικά μου είπε 7, μετά το έκανε 8, μετά μου είπε να μου τηλεφωνήσει, όταν πηγε οκτώμιση το ακύρωσα. Τελικά με πήρε τηλέφωνο για χίλια συγγνώμη, είχε και καλή δικαιολογία, αλλά μου πέρασε, δεν έχω όρεξη. Απλά, δεν μπορώ συνέχεια να βλέπω τους γονείς μου και κανέναν άλλο, είναι σπαστικό. Τουλάχιστον, αν ήταν ανοιχτά τα σχολεία, θα είχα τους συναδέλφους και τους μαθητές μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου,βιαστηκα παλι να μιλησω.ελιωσα παλι στους εμετους.δεν αντεχω αλλο.και που πηρα το χαπι...σε ενα μισαωρο το εβγαλα κι αυτο.δεν ξανατρωω φαγητο.καθε φορα που κανω το λαθος,μαρτυραω.ψωμι,φρυγανιες και τπτ αλλο.πειναω ομως ρε γμτ...ποναει το στομαχι μου απτην πεινα και τους εμετους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε συ Ράνια, διάβασα στο βιβλίο που αγόρασα για την εγκυμοσύνη ότι υπάρχει η σπάνια περίπτωση της υπερέμεσης της κύησης. Τα συμπτώματα είναι: υπερβολική ναυτία και εμετοί, απώλεια βάρους, αφυδάτωση, σκούρα συμπυκνωμένα ούρα, ολιγουρία. Λέει ότι σ' αυτήν την περίπτωση πρέπει να σταματήσεις τη λήψη τροφών και υγρών και να λαμβάνεις τα υγρά και τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεσαι με ενδοφλέβιο ορρό και συνέρχεσαι σχεδόν αμέσως.

Γιατί αυτά που περιγράφεις είναι μαρτυρικά, δε γίνεται να μην μπορείς να φας τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρανια28 έγραψε:

κοριτσακια μου,βιαστηκα παλι να μιλησω.ελιωσα παλι στους εμετους.δεν αντεχω αλλο.και που πηρα το χαπι...σε ενα μισαωρο το εβγαλα κι αυτο.δεν ξανατρωω φαγητο.καθε φορα που κανω το λαθος,μαρτυραω.ψωμι,φρυγανιες και τπτ αλλο.πειναω ομως ρε γμτ...ποναει το στομαχι μου απτην πεινα και τους εμετους..

μήπως να πηγαινες σε κανα νοσοκομειο να σου βαλουν ορό να συνέλθεις λιγάκι? κατα ταλλα δεν μπορείς να κανεις κ πολλά, φρυγανιές,λιγο ρυζακι,μακαρονακι(χωρις σαλτσες),πουρε πατατας κ μικρη ποσοτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια!το βραδυ υπεφερα λιγακι παλι...σημερα καλυτερα.αλλα παντα μετα τις 7 το απογευμα με πιανει εντονα.και παρολα αυτα,δεν εχω χασει γραμμαριο!!σκεφτειτε να ετρωγα κιολας..5 κιλα θα ειχα παρει!να δω σημερα και αυριο που ειμαι απογευμα στη δουλεια πως θα την παλεψω.

εσας η κοιλια φαινεται?εχω πρηστει,εντυπωση μου κανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas koritsakia! Ti kanete?

Egw prospathw na doulepsw meta apo mia marturikh nuxta sthn kauth Athhna...

Exw mpoukwsei ponaei kai o laimos mou apo ta klimastistika kai apo thn mia den mporw na koimhthw apo thn zesth k apo thn allh den ginetai na koimamai sunexeia me klimatistiko...Ante na perasoun 2-3 evdomades mhpws kai drosisei ligo...

Na sas rwthsw? Ton deutero uperhxo gia na akoustei h kardoula tou mwrou ton kanate ekswterko h eswteriko? Giati emena arxika mou ton ekane ekswteriko giati viazomastan giati eixe toketo (sto Iaso ton ekana) kai to eidame na kineitai to bebe :) alla meta epemena egw na to akousw kai mou ekane kai eswteriko...Eseis pws to kanate?

Kai twra poio einai to epomeno vhma? Egw exw rantevou se 2 evdomades me ta apotelesmata twn eksetasew mou :cheer:

Mou exei karfwthei sto mualo oti mporei kati na paei strava...Px na mou pei : wx den akougetai h kardia tou...Pws mporw na profulaxthw apo auto???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εσωτερικο εκανα.εξωτερικο δεν εχουμε κανει καθολου.εγω εχω ραντεβου την τριτη να μου γραψει ολες τις εξετασεις που πρεπει να κανω και μετα βλεπουμε..

μην αγχωνεσαι ρε συ,γιατι να πηγαινει κατι στραβα?ολα καλα πανε.μην το σκεφτεσαι καθολου.δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις κατι,ετσι κι αλλιως.οτι ειναι να γινει,θα γινει τελικα.απλα να εχουμε θετικη σκεψη και ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Κοπελίτσες μου!!!

Samantha εγω όλους τους υπέρηχους κολπικά τους έκανα- (σημερα ειμαι 10 εβδ. :cheer::cheer: )

και γω αναρωτιεμαι ποτε θα αρχισουν να γινονται απο την κοιλια-

ξερεις ισως παιζει ρόλο τι μηχανημα εχει ο γιατρος- αν αυτο που εχει απο τον κολπο ειναι πιο ευχαισθητο θα χρησιμοποιησει εκεινο. μη φοβασε- ισα-ισα που το βαζουν για να δουν.

περιπου ετσι στην αρχη παρακολουθουν- ανα 2 βδομαδες και μενα με βλέπει (πανω-κάτω)

με το καλο όλα- μην φοβασε τιποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω αυριο κλεινω την 8η εβδομαδα.εσυ κουκκιδα που εισαι λιγο πιο "προχωρημενη",εχεις δει χερακια και ποδαρακια?τρελαινομαι!!!!θελω τοσο ποολυ να δω!!!!εγω μονο την καρδουλα του ακουσα πριν 2 εβδομαδες και ειδα που κουνιοταν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koukida emena o giatros arxika mou ekane ekswteriko uperhxo kai fainotan kai kouniotan kiolas :)

aplws egw epemena paroti mou elege oti den exei diafora, na kanw kai eswteriko gia na akousw thn kardoula tou :cheer:

xthes eginan ola auta kai eixa polu agwnia! O ..kalos mou... eixe 10plasia agwnia kai den ekleise mati olh thn nuxta hihi

Twra Koukida pas sthn 11h evdomada etsi den einai? egw eimai 7+2 (ara eimai sthn 8h evdomada e???). Kala polu suntoma kleineis to 1o trimhno!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε να πανε ολα καλα να φυγει το πρωτο τριμηνο να ηρεμησουμε λιγακι και απο τους εμετους..εγω δηλαδη,γιατι εσας μια χαρα σας βλεπω!πως τα καταφερνετε?μπραβο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια??? τι γινεται??? εγω εχω αγχωθει λιγο αυτες τις μερες... θελω να ερθει η μερα της αυχενικης.. να ερθει κ να περασει... σε ολη μου τη ζωη ημουν η προσωποποιηση της αναισθησιας κ τωρα λες κ εχω μαζεψει το αγχος ολου του κοσμου!!! :huh::huh::huh: τι να πω??? εγω περιμενω να περασει κ αυτη η βδομαδα να ψιλοηρεμησω. χτες εκλεισα την εντεκατη κ μπηκα στη δωδεκατη... ειμαι η πιο μεγαλη???? εχω πητ 9 μαρτιου! ο γιατρος μου ειπε οτι αν περασει κ η δωδεκατη εβδομαδα... κλεινουμε ανωδυνα το πιο δυσκολο κ επικινδυνο κομματι της εγκυμοσυνης! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw exw aplws euaisthhto stomaxi (gia thn wra) alla den exw kanei emeto para mono mia fora pou htan polu xalia to stomaxi mou kai piesa ton eauto mou...To basiko mou provlhma einai h kopwsh mou kai to oti me ponane ta kokkala mou...

Twra pou stamathsa kai ta utrogestan to stomaxi mou einai polu kalytera...Makari na fugei to 1o trimhno etsi xwris emetous...vevaia exw akomh oloklhro ton 3o mhna brosta mou....

Epishs o neos giatros mou eipe na mhn pairnw sidhro akomh... eseis pairnete?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια :)

ράνια, υπομονή και θα περάσουν τα έντονα συμπτώματα!

όσο για τους υπέρηχους, τον 1ο (5η εβδομάδα) τον έκανα στο Ιασώ για να διαπιστωθεί η ενδομήτρια κύηση και τον 2ο (6η εβομάδα) στο ιατρείο για να δούμε το εμβρυάκι κ να ακούσουμε καρδούλα.φυσικά και οι 2 κολπικοί. ο επόμενος θα είναι την 11η εβδομάδα για την αυχενική κ έχω την εντύπωση πως θα είναι εξωτερικός.

απορία:όταν πάμε με το καλό για την αυχενική διαφάνεια, πρέπει την ίδια μέρα να κάνουμε κ την εξέταση αίματος?? ή και την επόμενη, ας πούμε? τι σας είπε ο γιατρός σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίδηρο δεν μου είπε ακόμη να πάρω. Μόνο τα filicine (κοινώς, το φολικό οξύ).μήπως κάθε γιατρός κρίνει βάσει των εξετάσεων του προγεννητικού?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια κι εγω ολους τους υπερηχους κολπικους τους εχω κανει. 2 σεπτεμβρη που εχω ραντεβου για την αυχενικη μιυ ειπε ο γιατρος να εχω παει ηδη το πρωι και να κανω γενικη αιματος κ ουρων (καθε μηνα κανω- δεν εχει σχεση με τυην αυχενικη ειναι απλη γενικη αιματος) κ το απογευμα που εχουμε το ραντεβου θα μου ξαναπαρουν εκεινοι αιμα να το στειλουν γιατις ειδικες αυτες εξετασεις. την ιδια μερα λοιπον κ υπερηχος κ αιμοληψια. κατα τα αλλα επειδη οι εξετασεις μου τον προηγουμενο μηνα ηταν πολυ καλες δεν περνω τιποτα εκτος απο φυλλικο κ utrogestan που ελπιζω να μου τα μειωσει σιγα σιγα γιατι μου χαλανε λιγο το στομαχι. :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...