Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2010 Νο2


Recommended Posts

καλημερα κοριτσακια!!! τι μου κανετε???? κοιμαστε ολες εεε???? εγω ξυπνησα πριν καμια ωρα... εφαγα φρυγανιτσες με βουτυρο κ μελι για να παρω φαγωμενη το utrogestan μου κ ειπα να πω μια καλημερα! :):)

χτες το βραδυ πηγαμε στης κουμπαρας μου βολτα... κ εφαγα παλι ενα σωρο σκατουλακια. με κερδισε ομως μια τονοσαλατα ρε κοριτσια που ειχε φτιαξει.... απιστευτη!!! :silly: :silly: :silly: κ οσο τσιμπολογουσα την τονοσαλατα με κρακερακια κ κριτσινακια... απο τη μια να σκεφτομαι το γιατρο μου που μου επιτρεπει τα παντα.. και απο την αλλη εσας που λεγατε οτι τονος στην εγκυμοσυνη δεν κανει... :blush::blush::blush: εγω παντως εφαγα... για πρωτη φορα στην εγκυμοσυνη μου κ ελπιζω ολα να πανε καλα...

εσεις τι νεααα???? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, καλημέρα σε όοοοοολες..............

1. ΚΟΥΚΙΔΑ , μου κοπηκαν τα πόδια.... ξεκινάμε τη φράση" Ολα ειναι καλά, αλλα επαθα...." και συνεχίζεις. Εγκυες γυναικες είμαστε , αππαπα....χιχιχιχι ευτυχως όλα είναι καλα. Εμενα τωρα μου κοβει τα utrogestan σιγα σιγα μαζι με την ασπιρινι και τα cyclacur για να μη πάθει ο οργανισμός λέει. Τα μειώνω 1 τκαθε 5 μερες

2. ΘΝΓΜ αρκει να σου πω πως ο δικος μου ο αντρας ακομα λέει τα παιδάκια μας. Αρνειται οτι το ενα χαθηκε γιατι ειδαμε 2 σακους. Ελα ομως που ο ενας ειναι αδειος. Εχω το υπεροχο γραφημα στο ψυγειο και το κοιτάει κ λεει "Να δες 2 ειναι, να δεις που την επόμενη φορα που θα πάμε θα τα δουμε κ τα δυο". Ασε φρικη σου λέω. Τα ιδια έλεγε κ στο γιατρο οταν πήγαμε. Βρε καλε μου , βρε χρυσε μου ενα παιδι, μια καρδουλα. Τιποτα αυτος.Επειδη χαθηκε πολυ προσφατα ο αδειος σακος ειναι μεγαλος οσο και ο γεματος. Γι'αυτο επιμένει. Σουρεαλ σου λέω....

3.Σοφούκι διαβασα οτι ο τονος κονσερβα δεν πειραζει, ισα ισα κανει πολυ καλό. Τα ροζ κομματια των τονων ειναι υγιεινα και αυτα μπαινουν σε κονσερβες. Καπως ετσι το ελεγε. Θα το ψαξω κ θα στο στειλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρηκα αυτό

Αποφύγετε ορισμένα είδη ψαριού και μην τρώτε πολύ τόνο. Η Food Standards Agency συστήνει στις έγκυες γυναίκες και τα παιδιά κάτω των 16 ετών να μην τρώνε καρχαρία ή ξιφία, δεδομένου ότι ενδεχομένως περιέχουν μη ασφαλή επίπεδα υδραργύρου. Επίσης είναι φρόνιμο για τις εγκυμονούσες και τις γυναίκες που θηλάζουν, καθώς και εκείνες που σκοπεύουν να μείνουν έγκυες, να μην τρώνε περισσότερο από 4 κονσέρβες τόνου μεσαίου μεγέθους, ή περισσότερο από 2 φρέσκα φιλέτα τόνου την εβδομάδα.

πηγη: http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp; ... 5&extLang=

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Εχω κατι νευρα που σκοτωνω ανθρωπο!!!!

Μη με ρωτησετε γιατι...ετσι χωρις λογο απο χτες το βραδυ!!!Ειχα τετοιο εκνευρισμο που ελεγα οτι θα τρελλαθω!!!!

Ζεσταινομουν,μου την βαρεσαι η κλεισουρα,μου εφυγε ξαφνικα ο υπνος,μου την εδωσε που δεν ειχε τιποτα η τηλεοραση και αλλα πολλα!!!

ΧΑΛΙΑ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΚΡΟΣΣΙΑ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

loli σε καταλαβαινω απόλυτα...κι εγω μια απτα ιδια,συνεχως ειμαι κακοκεφη. κ οταν δεν εχω νευρα κλαιω συνεχως - χτες ειδα το litsa.com και κλαμαααα η κυρια :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε? Και εγώ δεν νοιώθω καλά...Ξυπνάω κάθε μέρα πάρα πολύ κουρασμένη και το στομάχι μου είναι χάλια...Ευτυχώς ακόμη έχω άδεια. Τι θα κάνω όταν ανοίξει το γραφείο μου και θα πρέπει να βρίσκομαι εκτός σπιτιού αρκετές ώρες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tesh έγραψε:

loli σε καταλαβαινω απόλυτα...κι εγω μια απτα ιδια,συνεχως ειμαι κακοκεφη. κ οταν δεν εχω νευρα κλαιω συνεχως - χτες ειδα το litsa.com και κλαμαααα η κυρια :huh:

Αχ για πες... δυο εβδομαδες που ειχα αδεια , στο εξοχικο επιανα μονο αντ1 και ολη μερα ξαπλωνα και εβλεπα τηλεοραση. Τωρα που γυρισα στη δουλεια εχασα κ τα επεισόδια, τι εχει γίνει...για πες για πες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Σαμανθα δυσκολα.....

Εγω γυρισα στη δουλεια και ειναι αθλια. Χθες το βραδυ ημουν αγκαλια με τη λεκανη της τουαλετας. Το στομαχι μου δεν κρατησε τιποτα, ολα τα εβγαλα, Αφου σημερα σηκωθηκα 0,5 κιλο κατω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Γιουλάκι, τελικά οι άντρες θέλουν ειδική μεταχείριση. Χτες βράδι μιλήσαμε πάλι και απ' ό,τι κατάλαβα, έχει αρχίσει να το συνειδητοποιεί. Μου έλεγε τα κλασικά "νέοι είμαστε, έχουμε όλη τη ζωή μπροστά μας"...

Εμένα πάντως, από χτες μου κόπηκαν μαχαίρι όλα τα συμπτώματα. Μπορεί να ήταν και αυθυποβολή τελικά, δεν ξέρω. Οι αναγούλες σταμάτησαν, η συχνοουρία το ίδιο, μόνο η κόπωση και οι ζαλάδες έμειναν, αλλά αυτά τα έχω πάντα. Όσο για την κοιλιά μου, ξεφούσκωσε, και, μάλιστα, ενώ από την αρχή όταν καθόμουν διπλωμένη, με τρόπο που να πιέζεται η κοιλιά, ένιωθα ότι κάτι υπάρχει μέσα και το πιέζω, τώρα τίποτα απολύτως. Και γιόγκα να κάνω, τίποτα δε θα καταλάβω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειδα που κοιμοσασταν ολες κ ξανακοιμηθηκα κι εγω ενα τριωρακι ακομα... :P τωρα σηκωθηκα! νευρακια κ ασχημη διαθεση εχω κι εγω που και που... πως θα το καταπολεμησουμε??? εγω εχω συνεχεια παραπονα απο τον αντρα μου οτι δε μου δινει σημασια... οτι δε με προσεχει κτλ... αυτο βεβαια ειναι μεγααααλο ψεμα.. μιας κ ο καημενουλης απο τοτε που με εβαλε ξαπλα ο γιατρος (1μιση μηνα δλδ τωρα) δεν εχει παει πουθενα εκτος απο δουλεια. ουτε ενα καφε δεν εχει παει να πιει... οποιος τον παρει για καφε τους καλει σπιτι να τον πιουνε να εχουμε κι οι 2 παρεα... :blush::blush: να οριστε τωρα που τα γραφω... μεχρι κ κλαματα μου ρχονται.. αλλα το απογευμα που θα ερθει παλι τα ιδια θα ειμαι... :blink::blink::blush::blush::blush: και μετα μου λενε... τα κοριτσακια ειναι καλυτερα... γιο και παλι γιο!!!!! :P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καμια φορα μερικα πραγματα τελικα ειναι και στο μυαλο μας.

Εγω λεω στον εαυτο μου οτι αν δεν ειχα τοση γκρινια δεν θα ειχα αναγούλες και εμετους. Μετα το ξανασκεφτομαι και λέω αν δεν ειχα αναγουλες κ εμετους δεν θα ειχα τοση γκρινια.

Αντε να γυρισει κ ο αντρουλης σου να τα πειτα απο κοντα τα δυο σας. Τωρα φουλ με τα μουτρα στη μετακομιση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλημερα!!!!

ρε κοριτσια μην ξυπνατε τοσο νωρις και εχω τυψεις που κοιμαμαι μεχρι λιγο πιο αργα!!

Γιουλακι ο τονος και γω πιστευω σε μικρη- κανονικη ποσοτητα δεν βλαπτει- μα ποιος θα φαει 4 κονσερβες την εβδομαδα- θα παθουμε σκορβουτο αντι για τιποτα αλλο!!χαχαχ

Λολλι τα νευρα σου τσαταλια ? σε νιωθω- και γω ωρες ωρες καθομαι και βρίζω διαφορους που βλεπω στην τηλεόραση.

Ειδικά όταν βλεεπω εκεινη την 'νταντα αμεσου δρασεως' που ΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΟΟΟ μα ΟΟΟΟΟΟΛΛΛΟ το καλοκαίρι 7 μερες την εβδομαδα παίζει στον Αλφα- μου ρεχεται να κανω φόνο!!!!!!!!

ξερω ειναι η κλεισουρα και οι ορμονες-

παντως να σας πω, αν με ρωτησετε μεσα στις διαφορες που ειδα στον εαυτο μου απο την εγκυμοσύνη- περα απ τα φουσκωματα κα ιτα αλλα- ρε κοριτσια δεν αντεχω την φασαρια-

εχω ενα θεμα με τους δυνατους ηχους-δεν μπορω τα μηχανακια, τις δυνατες φωνες,μου την σπανε οι διαφημησεις -που φωναζουν συνεχεια,

και ειδικα τις διαφημισεις κινητης (και ακινητης) τηλεφωνιας!!!μου την σπάει η μουσικη τους που επαναλαμβανεται καθε 3 και λιγο εδω και μηνες. θα τα σπασω όοοοοοοοολλλλλλαααα!!!!

χαχαχα! δεν ειμαι καλα΄σημερα.

Λοιπον, σηκωνομαι απο το πισι παω να κανω μπανιο (στη μπανιερα φυσικα) και μετα να μαγειρεψω το υπολοιπο φαγητακι μου!!

CU!!ή μαλλον Read U!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki έγραψε:

tesh έγραψε:

Αχ για πες... δυο εβδομαδες που ειχα αδεια , στο εξοχικο επιανα μονο αντ1 και ολη μερα ξαπλωνα και εβλεπα τηλεοραση. Τωρα που γυρισα στη δουλεια εχασα κ τα επεισόδια, τι εχει γίνει...για πες για πες[/quote:2k0kkuiv]

το λοιπόν ο θωμάς τα βρηκε με Μαρίνα - η Γιώτα τα φτιαξε με τον φωτογραφο - η Λίτσα με Ηλία(της εκανε εκθεση με φωτο δικες της κ ετσι τα βρηκαν) - η Στέλλα με τον Μπάμπη απτο συνεργείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααααααααααααα μπραβο το Θωμα χαρηκα...

Με εχει πιασει μια γκρινια βρε κοριτσια, ειμαι στη δουλεια κ δεν ξερω τι να κανω... το στομαχι ειναι χαλια, με ενοχλουν οι κολωνιες ολων, νυσταζω και γενικα ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mα τι αντρα εχω εγω.....!!!!! (τωρα τα λεω αυτα γιατι πριν απο 20 λεπτα τον στολισα απο πανω ως κατω και δεν εβγαλε αχνα:blush: )

Μου εστειλε λουλουδια στο σπιτι κ θα με βγαλει για φαγακι εξω (ευτυχως γιατι δεν εχω μαγειρεψει τιποτα!)

Ωραια ειναι να εισαι εγκυος τελικα!!!!!

Σκεφτονται οι αλλοι για σενα πριν απο σενα!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε που ειστε ολες σημερα???? βαριεεεμααιιιι!!! τι να κανωωωω???? ειναι και νωρις για φαγητο ακομα ρε γμτ... αν φαω τωρα που πειναω βεβαια... :P σε κανα δυωρακι θα ξαναπειναω... τι εχει το μενου σημερα??? εμεις εχουμε φακες :dry::dry: δεν τρελαινομαι αλλα ενταξει θα φαω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφούκι, εγώ έφαγα άσπρη φασολάδα της μάνας μου και, όπως κάθε φορά που της προτείνω φασολάδα, το σκυλλομετάνιωσα. Έχει πιεί όλο το ζουμί, έβαλε μέσα πατάτα που της δίνει μια γεύση νερόβραστη και γενικά είναι άγευστη. Έφαγα ελάχιστα, και μου φαίνεται θα φτιάξω και κανένα σάντουιτς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια κ εγω χτες βραδυ που σκεφτομουν τι να μαγειρεψω,ηθελα φακες,φασολια οσπρια τελος παντων...αλλα ο αντρας μου με στραβοκοιταξε και μου λεει "Σιγα μην φαμε και γιουβαρλακια με τετοια ζεστη" :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Γι αυτο θα φαμε εξω σημερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις χλαπακιάσαμε - στην κυριολεξια- πουρε homemade με μοσχαρι και ασπρη σαλτσα con μανιτάρι μαγικό, και βραστα baby κολοκυθάκια!! αλλά------>στάζει ο ιδρώτας, γιατι ειναι χειμωνιατικο φαγητο- και κουραστηκα πολυ με όλες αυτες τις κατσαρολες και τα μιξερ ...

:S

αντε, κορίτσια- πάει και το σήμερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!!

Εγώ μόλις γύρισα από τον (νέο) γιατρό μου και έκανα τον 2ο υπέρηχο (λίγο αργά γιατί λειπαν όλοι) και ακούσαμε και την καρδούλα του μωρού για πρώτη φορά :cheer::cheer::cheer:

Εγώ έμεινα έγκυος λίγο πιο μετά από εσάς και είμαι τώρα 7 εβδομάδων και 2 ημερών βάσει του υπερήχου και 8+2 εβδομάδων βάσει της προηγούμενης περιόδου. Έχω μεγάλο κύκλο 33-35 ημερών και για αυτό και η διαφορά.

Αύριο μεθαύριο θα πάρω να κάνω τις εξετάσεις αίματος. Στον γιατρό άρεσαν όλα πάρα πολύ και μου είπε να μην παίρνω ούτε το utrogestan που μου είχε δόσει ο προηγούμενος γιατρός ούτε τον σίδηρο. Μόνο φολικό οξύ και για ασβέστιο και τα υπόλοιπα μετά το 1ο τρίμηνο...Τι λέτε? Νοιώθω μια μικρή ανασφάλεια που θα κόψω το utrogestan και ας το έπαιρνα μόνο προληπτικά.

Καλό μεσημέρι σε όλες!!

ΥΓ:Άννα Μαρία εύχομαι όλα να γίνουν για καλό. Πραγματικά πιστεύω ότι πολλά γίνονται για κάποιον λόγο. Εγώ για παράδειγμα είχα μία μάλλον βιοχημική τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν και πριν από αυτό δεν είχαμε σκεφτεί σοβαρά να προσπαθήσουμε για μωρό. Μετά από αυτό όμως (μετά από 2 μήνες) βάλαμε μπρος. Αν δεν είχε συμβεί αυτό δεν θα είχαμε βάλει μπρος. Παρότι τότε μας φαινόταν ότι μας συνέβη κάτι πολύ άσχημο...Και επίσης τώρα που έμεινα έγκυος προσέχαμε πολύ περισσότερο από ότι θα προσέχαμε αν δεν είχαμε το παλιό περιστατικό.

Τέλος, πιστεύω ότι είναι δύσκολο να επικοινωνήσεις σωστά μέσω τηλεφώνου με τον άντρα σου...Έτσι δημιουργούνται παρεξηγήσεις κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας,γεια σας,γεια σας!!!!τι ωραια που ειναι η ζωη....χωρις εμετο!!!χτες ξελιγωθηκα.απο ενα σημειο και επειτα εβγαζα οοτι και αν επινα.πηρα το γιατρο τηλ και μου εδωσε κατι χαπια αντιεμετικα.πηρα το βραδυ...τι ηρεμια!πηρα αγκαλια τον αντρα μου μετα απο τοσο καιρο!δεν με ενοχλουσε το στομαχι,δεν μου ερχοταν εμετος.σημερα το πρωι μονο η κλασσικη πρωινη αναγουλα και μετα ηρεμιιιιιααα!!εφαγα κιολας!!!χιχιχι!!το μονο που με αγχωνει ειναι πως δεν θελω να χαπακωνομαι...τα χαπια γραφουν πως πρεπει να αποφευγονται το πρωτο τριμηνο γιατι διαπερνουν τον πλακουντα και να χορηγουνται οταν κρινονται απαραιτητα...φοβαμαι λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha δεν ξέρω αν όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Η αλήθεια είναι ότι πρόσεχα πάρα πολύ, δεν κουραζόμουν καθόλου, όλη μέρα ήμουν σπίτι και καθόμουν, πρόσεχα αφάνταστα τη διατροφή μου, τις μετακινήσεις μου, πρόσεχα τα πάντα. Ήταν να γίνει φαίνεται. Μια φίλη μου είχε μείνει έγκυος 19 χρονών, η οικογένειά της την πέταξε έξω, οι φίλες της της γύρισαν την πλάτη, αλλά δεν ήθελε να το ρίξει. Παρ' όλα αυτά, επειδή είχε πολλή ψυχική πίεση, έκανε τα αντίθετα από όσα της έλεγαν οι γιατροί. Τρεφόταν αποκλειστικά με φαστ φουντ, πήγαινε γυμναστήριο ενώ είχε πάθει αποκόλληση (!!!) κι όμως το μωρό γεννήθηκε μια χαρά. Είναι να μη σου τύχει τελικά.

Τώρα έχουν σταματήσει όλα τα συμπτώματα, ξεφούσκωσε και το στήθος μου και δεν πονάει. Φαντάζομαι δε θα προλάβω να κάνω τον επαγγελματικό υπέρηχο, λογικά θα αρχίσει αίμα νωρίτερα, και το προτιμώ να σου πω την αλήθεια, να τελειώνει αυτή η ιστορία.

Έλεγα να περιμένω τον υπέρηχο και μετά να αναρτήσω σχετικό ποστ, αλλά είναι προφανές ότι όλα τελείωσαν, να το ανακοινώσω να τελειώνουμε.

Ράνια, εγώ τα αντιεμετικά που έπαιρνα μια ζωή (επειδή είχα γενικά μεγάλο πρόβλημα με εμετούς) είναι τα primperan. Μια φίλη μου έπαιρνε και στην εγκυμοσύνη, ένα την ημέρα, όμως. Πρόσεχε, πάντως, άμα λέει ότι πρέπει να αποφεύγονται στο πρώτο τρίμηνο, είναι καλύτερα να τα αποφεύγεις, φαντάζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...