Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΚΟΚΚΥΓΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΚΕΤΟ

ΒΙΚΥ

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΚΚΥΓΑ!!!ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΡΝΟΥΣΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΛΙ..ΙΣΩΣ ΣΕ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΜΟΡΦΗ!!ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ!!ΗΜΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΝΑ ΚΑΘΙΣΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ...ΕΝΑ ΣΚΕΤΟ ΔΡΑΜΑ!!ΟΠΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΕ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!!Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ 3 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ!!ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ..ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΕΦΕΥΓΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ!!!ΧΑΠΙΑ Η ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΙΟΤΙ ΘΗΛΑΖΑ..ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΥΠΟΘΕΤΑ ΒΟΛΤΑΡΕΝ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ!!

ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΕΝΝΑ!!ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ Σ'ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ!!!ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!Ο ΠΟΝΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΝΑ ΚΑΘΙΣΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΑΣΗ ΤΟ ΣΩΜΑ ΝΑ ΒΗΞΩ ΝΑ ΦΤΑΡΝΙΣΤΩ ΝΑ ΓΕΛΑΣΩ!!!ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΖΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΥΤΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΘΙΣΩ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΚΑΤΙ!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ Ν'ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΩ ΛΙΓΑΚΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ!!!ΕΠΙΣΗΣ ΦΟΡΑΩ ΚΟΡΣΕ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ?

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΣΑΣ..ΤΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ..ΣΠΑΜΕΝΟΣ ΚΟΚΚΥΓΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ!!ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΕΙΤΕ!!!

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βίκυ μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!

Έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα με σένα!!!

Δεν έκανα επισκληρίδιο (για να μην την κατηγορήσουμε για τον πόνο).

Σε μία εξώθηση που έκανα κατά τη διάρκεια της γέννας... άκουσα ένα "κρακ κρακ"... έπαθα κάταγμα!!!

Δεν πμορούσα να σηκωθώ, να καθίσω... έκλαιγα από τον πόνο σαν κι εσένα!!!

Ένιωθα τα κόκαλα μου να κουνιούνται...

Περάσανε σχεδόν 11 μήνες κι ακόμη πονάω...

Όχι τόσο πολύ αλλά μια ενόχληση την έχω...

Φοβάμαι να μη μου μείνει κουσούρι...

Είχα πάει σε ορθοπαιδικό αλλά δε μου είχε πει και πολλά...

Δε μου κάνανε ακτινογραφία, λόγω θηλασμού..

Πολύ θα χαρώ αν μπορέσει κάποιος να μας βοηθήσει...

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ 11 ΜΗΝΕΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΟΝΟΣ Η ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ??ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ,ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΙΠΟΤΕ...ΕΛΠΙΖΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ!!!

βίκυ μου, όπως καταλαβαίνεις μόνο εμείς είχαμε αυτό το πρόβλημα... χαχαχα!!!

Καλό αυτό.

Καμιά να μην πονάει έτσι...

Όχι!!!

Δεν είναι ο ίδιος πόνος...

Όμως, έχω ενοχλήσεις έντονες...

Ειδικά όταν κάθομαι αρκετή ώρα, μετά που πάω να σηκωθώ, πονάω...

τι θα μπορούσε να μας βοηθήσει;

πολύ το φοβάμαι στην 2η εγκυμοσύνη...

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ!!ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ??ΕΤΣΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ Ν'ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ!!!

Καλησπέρα και να χαίρεστε τα μωράκια σας καταρχάς. Δεύτερον, ειλικρινά εύχομαι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε να είναι περαστικό. Δεν έχω ακριβώς την ίδια εμπειρία, αλλά θα μοιραστώ τη δική μου όσο πιο αναλυτικά μπορώ, με την ελπίδα κάααατι απ' όλα αυτά να σας φανεί χρήσιμο.

Λοιπόν, περίπου πέρυσι τέτοια εποχή αρχίζω να νιώθω φρικτό πόνο στον κόκκυγα, έτσι ξαφνικά. Ο καιρός περνούσε και αντί να μου περνάει, γινόταν χειρότερος. Πάω σε γιατρό, με στέλνει για ακτινογραφία, δεν δείχνει τίποτα παρά μόνο μια σκιά σαν μικρή φλεγμονή. Ο γιατρός, όπως και στην περίπτωσή σας, απορρίπτει το πρόβλημα ως κάτι που θα περάσει και με συμβουλεύει να κάθομαι σε μαξιλαράκια για να ανακουφιστώ... Φυσικά καμία σχέση. Τι καθόμουν σε μαξιλαράκι, τι σε μάρμαρο ήταν (και είναι) σαν να καθόμουν σε ένα παλούκι, μετά συγχωρήσεως που λένε :ohmy:

Το Δεκέμβρη διαπιστώνουμε ότι έχω μείνει έγκυος. Πάμε στο γυναικολόγο, του λέω ότι έχω αυτό το θέμα, μου λέει δεν πειράζει, πάμε για φυσιολογικό. Για άλλο λόγο αλλάζω γιατρό (κι ευχαριστώ την καλή μου τύχη). Του λέω για τον κόκκυγα και επιμένει με το που θα κλείσω τον τέταρτο να πάω για μαγνητική. Κορίτσια, πάλι καλά που ήταν ψείρας ο άνθρωπος... Η μαγνητική δείχνει μετατόπιση σπονδύλου. Τη δείχνω στο γυναικολόγο, ο οποίος βγάζει ένα βιβλίο μαιευτικής και μου δείχνει κάποια σκίτσα, τα οποία καταδεικνύουν επακριβώς πόσο ταλαιπωρείται ο κόκκυγας κατά τη διάρκεια των εξωθήσεων, αφού από εκεί περνάει το μωρό και από κυρτός, ο κόκκυγας γίνεται... ευθύς, όπως προφανώς μάθατε ήδη με επώδυνο τρόπο :S Ο γιατρός πρότεινε καισαρική με τη μία. Για να είμαι σίγουρη (επειδή θα γεννούσα και σε περίοδο διακοπών, αν με πιάνετε), πήγα και σε δύο ορθοπαιδικούς, οι οποίο συμφώνησαν αμέσως.

Από όλη αυτήν την "περιπέτεια" με τον κόκκυγα, που μετράει ήδη ένα χρόνο, έχω μάθει τα εξής: Α) ότι η μαγνητική τομογραφία θα καταδείξει το πρόβλημα καλύτερα απ' ό,τι μια ακτινογραφία (που στην περίπτωσή μου δεν έδειξε τίποτα), επιτρέποντας στο γιατρό να δει ακριβώς τι παίζει. Β) τα μαξιλαράκια δεν κάνουν τίποτα. Προσωπικά καθόμουν πάνω στα πόδια μου για να ανακουφιστώ. Για τόσο πόνο μιλάμε. Γ) Παράδοξο, αλλά ενώ τις περισσότερες φορές οι γιατροί προτείνουν την απώλεια βάρους ως μέσο ανακούφισης προβλημάτων στη σπονδυλική στήλη, τα κιλά που πήρα στην εγκυμοσύνη βοήθησαν κάπως την κατάσταση. Όπως μου εξήγησε ο γιατρός, από εκεί που καθόμουν πάνω σε κόκκαλα (ήμουν πολύ αδύνατη), η περιοχή έγινε πιο... μαλακή :laugh: Απόδειξη: τώρα που χάνω, επανέρχεται ο πόνος στην ίδια ένταση με πριν :unsure: Δ) Χειρουργική λύση δεν υπάρχει, όπως μου εξήγησε η μία ορθοπαιδικός. Το πρόβλημα δυστυχώς θα υπάρχει, απλώς με πολλή προσοχή μπορούμε να το κρατήσουμε σε ύφεση.

Λύσεις δυστυχώς κανείς δεν έχει να προτείνει πέρα από τις προφανείς, που είναι να μη σηκώνουμε βάρος (πολύ ρεαλιστικό...) και να το παλέψουμε με γυμναστική (έτσι, γενικά κι αόριστα).

Αυτά. Συγγνώμη για το κατεβατό. Ειλικρινά ελπίζω να στρώσουν τα πράγματα για όλες μας. Πάντως μιλήστε με ορθοπαιδικούς, πάρτε μια δεύτερη γνώμη και σε πρώτη φάση ρωτήστε τους αν θα βοηθούσε στη διάγνωση να κάνετε μαγνητική τομογραφία, να αποκομίσουν μια σαφέστερη εικόνα... Εγώ την έκανα στην εγκυμοσύνη -δεν έχει ακτινοβολία- οπότε πολύ χλωμό να υπάρχει πρόβλημα με το θηλασμό.

Ουφ... με άγχωσες ρε κοπελιά... χαχαχα!!!

Το σίγουρο είναι οτι πρέπει να το ψάξω και να μη μείνω στα λόγια...

Νομίζω, όμως, οτι η περίπτωση μου είναι διαφορετική από τη δική σου... άκουσα το κρακ κρακ κατά τη διάρκεια του τοκετού, επομένως θεωρώ οτι έπαθα το κάταγμα εξού και ότι με το πέρασμα του χρόνου είμαι καλύτερα...

Βέβαια, όλα αυτά είναι δικές μου θεωρίες...

Υπόσχομαι μετά τις διακοπές μου να το διερευνήσω!!!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

Ο ΚΟΚΚΥΓΑΣ ΚΙ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ! ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΥΣΤΗΣ ΚΟΚΚΥΓΟΣ ΣΤΑ 23 ΜΟΥ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΠΩΔΥΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ( Η ΓΕΝΝΑ ΗΤΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ)!

ΝΟΜΙΖΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΠΙΕΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΥΡΑ, Ο ΠΟΝΟΣ ΕΠΕΣΤΡΕΦΕ... ΕΜΑΘΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ, Ο ΠΟΝΟΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΣ! ΠΗΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΜΟΥ ( ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΟΙΦΗ BETADINE(SURGICAL SCRUB) ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΓΝΩΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΙΣΙΑ ΜΠΟΡΩ!

ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ.

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΙΣΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟ, ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!!

ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΣΩΣΕ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ!

καλησπερα!!αχ!πως νιωθω το πονο σου!!εγω ταλαιπωρηθηκα 4 χρονια!!! :blink: καταγμα στο κοκκυγα απ τη δουλεια!!με αποτελεσμα να κανω συνεχως συρυγγια κ επεμβασεις!!οταν τελικα βρηκα το κορυφαιο μου γιατρο κ μ εκανε τη τελευταια επεμβαση εχει 1 χρονο να με πιασει!!με μαζευαν απ τα πατωματα απ τους πονους!!οι συμβουλες του ηταν κολυμβηση περπατημα κ ενδυναμωση της μεσης(πολυ ραγχιαιος κοριτσια πεφτει)κ σωστη σταση του σωματος οταν καθομαστε καθομαστε ευθυτενης(στο πωπο μας)δε γερνουμε πισω να ταλαιπωρουμε το κοκκυγα!!

Τι κρέμα είναι αυτή βρε Μαρία μου... να την πάρουμε κι εμείς!!!

Στενοχωριέμαι πάντως που βλέπω κοπέλες με αυτό το πρόβλημα γιατί ξέρω πόσο επώδυνο είναι!!!

Γεια και πάλι. Συγγνώμη, δεν ήθελα να σας αγχώσω σε καμία περίπτωση. Πού το ξέρετε όμως πως είναι κάταγμα; Κι εμένα κάνει κρακ κρακ και σε φάσεις πονάει φρικτά, αλλά δεν είναι κάταγμα. Γι' αυτό μήπως μια μαγνητική είναι απαραίτητη ως πρώτο βήμα;

Μαίρη, πολύ λυπήθηκα με αυτό που έγραψες :dry: Πώς βρε κοπέλα μου το έπαθες; Έπεσες στη δουλειά; Τι επέμβαση είναι αυτή και γιατί εμένα μου είπαν κατηγορηματικά ότι δεν μπορούν να μου κάνουν κάτι τέτοιο; Οι ραχιαίοι όντως πρέπει να ανακουφίζουν απίστευτα.

anikw k egw sto club axaxaxaxaxa twra gelaw alla otan me pianei astaaaaaa!!!!!emena i alitheia einai 2 fores me epiase kustu kokkigas tin mia fora piga nwris k mou to ekanan anoigma alla pethana ston pono katalavaina kai to paramikro kopsimo me eixe akousei olo to nosokomeio...tin deuteri fora me epiase meta apo 4xronia kegw to afina to afina wspou eftasa se simeio na mi mporw na milisw apo ton pono k tote imoun foititria k irthe asthenoforo na me parei apo tin sxoli me to pou to eide i xeirourgos tromakse kateutheian me evalan xeirourgio oute tin mama mou de prolava na eidopioisw:( koritsia ti ponos einai autos??????ekana kaisariki kai de katalava tipota de sugkrinete me kanenan pono pisteuw!!!emena mou eipan an niwthw kapoia enoxlisei betadin stin perioxi kathimerino plusimo ennoeite kai na kathomai swsta

akomi mou eipan oti mporei na einai kai klironomiko!!tis perisoteres fores einai klironomiko.......

telos pantwn auta ftou ftou ti to meletisa makria mas k euxomai na mi to pathei kaneis(an k de ginete) auta!!!!!:)

na sumplirwsw pws k otan gennisa k meta eixa enoxleiseis pou de gennisa fusiologika ponousa k fovomoun mi me ksanapiasei alla eutuxws peraseeeeeeee

Την ώρα που γεννούσα και ακούστηκε αυτό το κρακ κρακ το άκουσε και η γιατρός μου.

Μου είπε οτι πιθανόν είναι κάταγμα...

Μετά από 2 μήνες που πήγα σε ορθοπαιδικό, ψηλάφισε την περιοχή και μου είπε οτι υπάρχει μία ανωμαλία που πιθανότατα να είναι κάταγμα...

Όμως, συμφωνώ μαζί σου οτι πρέπει να το ψάξω με εξειδικευμένες εξετάσεις...

Πάντως, εμένα είναι καθημερινή η ενόχληση... απλά όσο περνάει ο καιρός, μειώνεται...

Μου κάνει εντύπωση πώς το μπεντατίν βοηθάει... αφού η χρήση του είναι εξωτερική...

Κρίμα βρε κοπέλα μου, είτε είναι είτε δεν είναι κάταγμα, αλλά τουλάχιστον υπάρχει μια κάποια βελτίωση κι αυτό μόνο ενθαρρυντικό μπορεί να είναι.

Το betadine σε σχέση με την κύστη... makes sense, αλλά πράγματι, πώς μπορεί να ωφελήσει σε τραυματισμό; :dry:

Ο ΠΟΝΟΣ ΕΞΑΚΟΛΠΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ..!!ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΩ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΑΚΗ Θ'ΑΡΓΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!!ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΤΑΣΗ ΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ!!ΦΤΑΡΝΙΣΤΗΚΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ Η ΧΑΖΗ ΜΙΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΩ ΜΙΑ ΝΑΦΕΘΩ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΩ!!!ΑΧ...!!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΣΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ....!!ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ...ΕΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΣΑΙ!!!!

• 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ!!ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ SITE ΒΛΕΠΩ!!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΦΕΡΤΟ!!ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ!!!ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!!

• Απαντήσεις

• Καλά κ γω στην αρχή δν πήγαινα για περπάτημα λόγω των αποβολών . Μου είχε πει μετά το 1ο τρίμηνο αλλά κ πριν να περπατάω λίγο νεσα στο σπιτι . Μετά όπως κες άρχισαν οι ζεστές κ δν ήταν εφικτό να περπατάς μισή ώρα . Τώρα που είναι καλύτερα προσπαθώ να περπατάω . Για το διαβήτη κύησης  κάνει καλό πάντως το περπάτημα. Αν μπορείς να περπατάς έστω μισή ώρα τη μέρα να το κανείς! Με δικό σου ρυθμό κ χωρίς να κουράζεσαι . 
    • Καλημέρα κορίτσια!  Η αλήθεια είναι από τότε που σας ρώτησα είναι λίγο πιο κινητικό το μωράκι μου κ με καθησυχάζει λίγο, λες κ ένιωσε την απελπισία μου το καλό μου 😄 Για πείτε ρε κορίτσια να πατηγορηθούμε η μια με την άλλη μια κ το ανέφερε κ η @Christine_ πως πάμε από κιλάκια? Εγώ έχω πάρει 6... έχω μέρες που προσέχω γιατί με πιάνει το άγχος των κιλών, αλλά έχω κ άλλες μέρες που τα ξεχνάω όλα κ του δίνω κ καταλαβαίνει 🙄
    • Καλημέρα Νίκη κ εγώ είχα στην κόρη μου πιθανότητες εμφάνισης προεκλαψιας με τ νουμερα που ειχεσ Κ εσυ πανω κάτω αλλά δν εμφάνισα  επαιρνα Σαλοσπίρ των 100mg μέχρι κ τον 7-8ο μήνα κ απέφευγα τυριά με πολύ αλάτι τρόφιμα με πολύ αλάτι κ έπαιρνα πίεση 3-4 φορές την εβδομάδα  επίσης έκανα ντοπλερ 3 φορές με βάση τις εβδομάδες που μου είχε ορίσει ο εμβρυολογος (στην αυχενικη είχε ορίσει 3 φορές προς το τέλος της κύησης)    αυτο που θέλω να σου πω είναι να μην αγχώνεσαι όλα καλά δν σημαίνει ότι θα εμφανίσεις κιόλας  θα προσεχεις κ όλα καλά θα πάνε ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
    • Καλημεεεερα κορίτσια και καλή σχολική χρονιά.  Έχω μείνει χωρίς κινητό γιαυτό χάθηκα! Πως πάτε; @Bonbon έχω πάρει 7 κιλά θέλεις κανένα  😂 ;  @Froufro κι εγώ στο πλάι συνήθως αλλά μην νομίζεις δεν το ακούω και συνέχεια.  Κάποιες φορές βαράει όταν είμαι όρθια στο ξεκαρφωτο
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...