Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΩΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!


Recommended Posts

Είμαι σίγουρη πως για όλες μας εκείνες οι πρώτες μέρες στο μαιευτήριο κι αργότερα στο σπίτι, οχι απλά είναι αξέχαστες μα κάθε φορά που αναφερόμαστε σ αυτές τις ξαναζούμε λες κι ήταν εχθές....

Θυμάμαι την πρώτη στιγμή που τον κράτησα αγκαλιά. Νόμιζα πως η καρδιά μου θα πετάξει. Τόσο έντονα και δυνατά συναισθήματα...

Θυμάμαι τον τρόμο, τον πανικό, το φόβο στο αν θα καταφέρω να φέρω εις πέρας την καινούρια μου αποστολή!

Θυμάμαι πως το πρώτο βράδυ στο μαιευτήριο "εψαχνα" την κοιλιά μου και συγκεκριμένα το γονατάκι του, που τους τελευταίους μήνες είχε σφηνωθεί κάπου εκεί δεξιά!!

Θυμάμαι πως επιστράτευσα μαμα και πεθερά να "γλείψουν" το σπίτι γιατί πλεον θα επιστρέφαμε 3 κι έπρεπε όλα να είναι στην εντέλεια.

Θυμάμαι την ευκολία που έβαζα τα κλάμματα για το οτιδήποτε συνέβαινε γύρω μου και μου φαινόταν κάπως!

Θυμάμαι το πρώτο του μπάνιο σπίτι. Το σόι όλο μαζεμένο. Το φόβο τον δικό μου για το πως θα τον κρατήσω, πως θα τον πλύνω, πως θα τον ντύσω και όλους τους άλλους γύρω μου να δίνουν "συμβουλές" ενώ παράλληλα αποθανάτιζαν τις στιγμές ο ένας με κάμερα, ο άλλος με φωτ. μηχανή, ο άλλος με κινητό.

Θυμάμαι το μεγαλείο, την περηφάνεια, την ευτυχία, την πληρότητα που ένοιωθα κάθε φορά που τον θήλαζα.

Θυμάμαι πως μόλις τότε πραγματικά κατάλαβα τις κουβέντες της μανούλας μου "όταν γίνεις μάνα θα δεις"!!!!!!!

ΔΕΝ θυμάμαι τίποτα να με έκανε να νοιώσω πιο γεμάτη απο εκείνες τις πρώτες ώρες - μέρες!!!!!!!!!!!!!

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θυμαμαι το τεστ που βγηκε θετικο και τα αναμικτα συαισθηματα κλαμα και γελιο μαζι

θυμαμαι το πρωτο υπερηχο

θυμαμαι τις ανυσηχιες που ειχα μεχρι να γεννηθει

θυμαμαι το τραβημα στα σπαχνα μουκια το ζεστο αγγγμα οταν τον ακουμησε πανω μου

θμαμαι εκεινη τη πρωτη μερα που γεννηθηκε και δεν τον ειχα δει λογω καισαρικης και ολικης και μου τον εφεραν

τους ειπα αντε παμε σπιτι

θυμαμαι τοπρωτο του χαμογελο

τα πρωτα του δοντια

θυμαμαι τη νυχτα που ξενυχτησα

θυμαμαι τη νυχτα που περσα διπλα του στο νοσοκομειο

θυμαμαι τη τρυφερη του αγκαλια

θυμαμαι τη πρωτη μερα στο σχολειο

θυμαμαι τοσα πολλα τα πρωτα του γενεθλια και τοσα γενεθλια

θυμαμαι οταν του ανακοινωσα οτι οπαππους εφυγε ψηλα στον ουρανο το κλαμα που εκανε και κοιταγε ψηλα

χτες κουνηθηκε το πρωτο του δοντακι ειναι 6 ετν μεγαλωνει καισαν χτες μου φαινετε που ηταν μια σταλιτσα

γα εμνα θα ναι πανα το μικρουλι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι ολες αυτες οι αναμνησεις που προανεφεραν τα κοριτσια με τετοιον ομορφο και ποιητικο τροπο παραπανω που καθε φορα που εχω τις μαυρες μου με κανουν να ξεχναω ολα μου τα προβληματα,ειναι αυτες που οταν με κανουν εξαλλη με τα καμωματα τους αντι να τις βαζω τιμωρια τις φιλαω και τις αγκαλιαζω,ειναι αυτες που και μονο στη θυμιση τους μπορω να βαλω τα κλαμματα χωρις κανενας να καταλαβαινει το λογο,ειναι ολες αυτες οι αναμνησεις που εκαναν τη ζωη μου τοσο ομορφη πλουσια και γεματη που δεν θα τις ξεχασω ποτε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσια τι να πρωτοθυμηθουμε απο τα ζουζουνια μας....αναμεικτα συναισθηματα!!!

Προσωπικα παντως δεν θα ξεχασω με τιποτα οταν περιμενα για να γεννησω που αναρωτιωμουν "κ αν δεν το θελω αυτο το μωρο,τι θα κανω???θα το εχω μια ζωη μαζι μου?" κ φυσικα αυτη η σκεψη ηταν μεχρι τι στιγμη που την πρωτοειδα!!!

Αχ...τα θυμηθηκα ολα αυτα κ με πηραν τα ζουμια!οχι τιποτα αλλο ειμαι κ στη δουλεια!!!

Να μασ ζησουν τα παιδακια μας!!!Να ειναι γερα κ καλοτυχα στη ζωη τουσ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lena έγραψε:

Τί όμορφα συναισθήματα!!! Ωραία που τα περιγράφεις...

Να είσαι ευτυχισμένη πάντα με την οικογένεια που δημιούργησες!

Ευχαριστώ πολύ αν και νομίζω πως μερικές φορές αυτή η πλούσια σε λέξεις ελληνική γλώσσα, είναι τόσο μα τόσο φτωχή για να περιγράψει κανείς συναισθήματα, πόσο μάλλον αυτά των πρώτων - πρώτων ωρών που πραγματικά είναι Μ Ο Ν Α Δ Ι Κ Α !!!

Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμαμαι να φοβαμαι οτι δεν θα το αγαπω (Χριστε μου τι βλακεια!)

Θυμαμαι να μην σκεφτομαι καν το μωρο μου την ωρα που γενναγα και πως ηθελα μονο να ξεφυγω (Απο τι?)

Θυμαμαι οταν τον πρωτοειδα και σκεφτηκα "Γιατι εισαι θυμωμενο μωρο μου? Σε ταλαιπωρησε η μανουλα ε? Συγνωμη.."

Θυμαμαι το αρωμα του (πουδρας!! Το τελειοτερο αρωμα του κοσμου)

Θυμαμαι την ατελειωτη ευγνωμοσυνη στον αντρα μου που με εκανε μαμα..

Θυμαμαι που τον θηλασα και ενοιωσα σαν να με χτυπαει ηλεκτρικο ρευμα!

Θυμαμαι που ενοιωσα μαμα απο την στιγμη που τον ειδα. Ετοιμη και δυνατη για ολα!

Θυμαμαι που ορκιστηκα οτι δεν ξανακανω παιδι.. :blush:

Και θυμαμαι οτι τετοια συναισθηματα δεν υπαρχουν ποτε στην ζωη μας αν δεν ζησουμε την συγκεκριμενη στιγμη...

Τι μου κανετε ρε κοριτσια, Συγκινηθηκα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχχχχ..........

θυμαμαι σαν χθες που τον γεννησα...αντικρησα ενα ψηλο αδυνατο μωρακι

θυμαμαι που δεν τον κρατησα στην αγκαλια μου και εκλαιγα μπροστα σε μια θερμοκοιτιδα

θυμαμαι την χαρα μου και την υπερηφανια μου οταν μου ελεγαν 'σημερα ηπιε 13ml γαλα' ενω την προυγουμενη ειχε πιει 7...

θυμαμαι την πρωτη φορα που τον αγγιξα!!

θυμαμαι το πρωτο μας βραδυ στο σπιτι να εχω φοβο για το πως θα τα καταφερω και να κλαιω συνεχεια οταν δεν μπορουσα να τον ηρεμω οταν εκλαιγε

θυμαμαι οταν ειπε πρωτη φορα ΜΑΜΑ!!!

...σε ολη την εγκυμοσυνη υπηρχε το αγχος και η ανυσηχια να πανε ολα καλα

οταν ομως γεννησα και ηρθε πλεον ο ρολος της μητερας ειδα ποσο μεγαλειωδης και υπευθυνος ρολος ειναι!!!!

θυμαμαι καθε του στιγμη καθε τι που εκανε πρωτο μα πιο πολυ οταν ειμαι στις μαυρες μου θυμαμαι να μου λεει μαμα χαμογελωντας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

αχχχχχ..........

θυμαμαι σαν χθες που τον γεννησα...αντικρησα ενα ψηλο αδυνατο μωρακι

Να σου ζήσει ο μικρούλης. Να είναι πάντα χαρούμενος, υγιής και τυχερός!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xazomanoula πολυ μου αρεσει το θεμα σου :)

θυμαμαι τις πολλες αρνητικες χοριακες, κ το ονειρο ολο κ πιο μακρινο :(

θυμαμαι την πρωτη αποτυχημενη προσπαθεια, κ πως ημουν ψυχολογικα ενα κουρελι..

θυμαμαι το ταξιδι στην αθηνα κ ολα οσα εγιναν εκει...

θυμαμαι το θετικο αποτελεσμα ο αντρας μου να λεει εισαι εγκυος!! κ εγω να μην ξερω αν πρεπει να γελασω η να κλαψω... :S

θυμαμαι την αιμοραγια που ειχα κ νομισα πως ειχα χασει το μωρακι μου....αλλα ευτηχως ολα καλα :)

θυμαμαι πως καπου στον 5 μηνα δεν το ειχα ακουσει ακομη κ ετρεχα στο πιο κοντινο νοσοκομειο

θυμαμαι τη μερα της γεννας μου τον εφερε ο αντρας μου κ του φωναξα ψυχη μου...ζωη μου

θυμαμαι τον φοβο μου πως δε θα τα καταφερω.....να γινω καλη μανα, ακομη τους εχω ;):)

θυμαμαι το πρωτο του χαμογελο...κ πολλα αλλα ακομη που νομιζω θελω ολοκληρο βιβλιο :P

σ΄'αγαπω παναγιωτη μου :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θυμαι που οταν γεννηθηκε απλα γυριζε και κοιταζε το χωρο γυρω της χωρις να κλαψει

θυμαμαι που ημουν εξαντλημενη και το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα αχ τι κριμα ασχημουλα ειναι στο μπαμπα της μοιαζει!!!

θυμαμαι που μολις με πηγαν στο δωματιο μας ητανσκεπασμενη τοσοσ πολυ που φαινοταν μονο το κεφαλακι της

θυμαμαι την πρωτη φορα που την πηρα αγκαλια και9 την εβαλα να θηλασει

θυμαμαι που την ειχα ολη μερα σχεδον αγκαλιτσα και μονο την νυκτα κοιμοταν στο πυρεξακι της

θυμαμαι που εκλαιγα με το παραμικρο

θυμαμαι που ειχα τρελο αγχος για το αν θα την ακουγα αν ξυπνησει τη νυκτα για γαλα

θυμαμαι που δεν ηθελα να μου την αγγιζει κανενας εκτος απο τον μπαμπα της

θυμαμαι που ημουν σαλταρισμενη με το να μην παθει τιποτα οταν επιτελους γυρισαμε σπιτι και δεν την χαρηκα ειδικα στην αρχη οσοσ επρεπε Η οσο θα ηθελα και ειχα και τους αλλους να με αγχωνουν περισοτερο ειδικα με το ταισμα της

θυμαμαι το πρωτο της χαμογελο ηταν σε ηλικια 45 ημερων μετα απο ενα καλο γευμα λιγο πριν κοιμηθει

ωραιες στιγμες που μενουν χαραγμενες για παντα στη μνημη αλλα και περιμενεις καθε μερα και καλυτερες στιγμες μαζι με το μωρακι σου και τον αντρα σου

αυτο με την κοιλια και εγω την εξαχνα τις πρωτες μερες πλακα ειχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη το θεμα ειναι για τις πρωτες ωρες σαν μανουλα θα παω πισω 8 χρονια που γεννηθηκε ο πρωτοτοκος..

την ωρα του τοκετου λυποθημησα μετα την 2η εξωθηση και οταν συνηλθα εβαλα το χερι μου στην κοιλια και ειπα " που ειναι το παιδι μου " . θυμαμαι που μου τον εφερε ο αντρας μου και τον εβαλε στην αγκαλια μου . με κοιτουσε με ορθανοιχτα ματακια ... θυμαμαι τους πρωτους λοξυγκες του που μας αφηναν αυπνους τη νυχτα .. τις πρωτες φωνουλες (αγου αγκου) και που τεντωνοταν και χαμογελουσε την ωρα που κοιμοταν ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσια τι μου κανετε βραδιατικα!

απο την πρωτη γεννα...

θυμαμαι που ηταν 6 παρα 20 οταν με επιασε ο πρωτος πονος και καταλαβα οτι ερχεσαι...

θυμαμαι την ωρα που ηρθες στην ζωη και κοιταζομασταν και σκεφτομουνα εσυ εισαι το ζουζουνι που με κλωτσουσε ατελειωτα....

θυμαμαι τον αντρα που μου ειπε οτι επρεπε να χειρουργηθεις....

θυμαμαι τα δακρυα που τρεχανε ποταμι...

θυμαμαι την πρωτη φορα που σε ειδα στην θερμοκοιτιδα...ποσο ομορφος ησουνα θεε μου....ας ειχες τα σωληνακια...

θυμαμαι οταν σε μεταφερανε που ειδα πρωτη φορα τα ματακια σου ανοιχτα...ποσο φοβο ητανε πλυμμηρισμενα...

θυμαμαι τον αντρα μου που με πηρε τηλεφωνο για να μου πει οτι ολα πηγαν καλα στο χειρουργειο....

θυμαμαι την πρωτη που σε εβαλα να θηλασεις...τι μαγικη στιγμη...με τα απο 15 μερες γιναμε παλι ενα....

στη δευτερη γεννα...

θυμαμαι το αγχος μου να πανε ολα καλα αυτη τη φορα...

θυμαμαι τα ματακια σου που με κοιταγανε τοσο επιμονα...

θυμαμαι το πρωτο κλαμα σου οταν σε πηραν απο μενα...

θυμαμαι τις υπεροχες ωρες που ειμασταν μονο οι δυο μας στο δωματιο του μαιευτηριου...

ΘΥΜΑΜΑΙ και δεν ΞΕΧΝΩ την ευλογια που εδωσε ο θεος να εχω σας τους 2 στη ζωη μου

ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ...ΤΟΣΟ..ΤΟΣΟ..ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια συγνωμη που παιρνω το θαρρος να γραψω εδω μιας και θα γεννησω αν με αξιωσει ο θεος σε 5 μηνες...διαβασα τις ιστοριουλες σας και με πηραν τα ζουμια οπως και καθε φορα που διαβαζω ιστορια τοκετου!!!!θελω τοσο πολυ να ερθει αυτη η στιγμη και για μενα!μα σας ζησουν τα αγγελουδια σας κοριτσια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμάμαι ότι έτρεμα από το φόβο μου την ώρα που με πηγαίνανε με το φορείο στο χειρουργείο (έκανα καισαρική).

Θυμάμαι τη πρώτη φορά που σας πήρα στην αγκαλιά μου και κοιταχτήκαμε στα μάτια.

Θυμάμαι τη πρώτη μέρα που γυρίσαμε στο σπίτι μας. Τα είχα κυριολεκτικά χαμένα, φοβόμουνα ότι δε θα τα κατάφερνα να σας φροντίσω και έκλαιγα συνεχώς :blush:

Θυμάμαι το υπέροχο συναίσθημα που με πλημμύριζε τις ώρες που σας θήλαζα.

Θυμάμαι τα ατελείωτα ξενύχτια αλλά...χαλάλι σας :P

Απο εκείνες τις πρώτες μέρες μέχρι και τώρα έχουμε ζήσει αμέτρητες στιγμές χαράς αλλά και στιγμές στεναχώριας (γιατί περάσαμε από νοσοκομεία και από δύσκολες καταστάσεις) και το μόνο σίγουρο είναι πώς ευγνομονώ το Θεό που σας έχω στη ζωή μου και που της δίνετε νόημα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμάμαι τη μέρα που έκανα το τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό..."Θεέ μου θα γίνω μαμά" σκέφτηκα...

Θυμάμαι την πρώτη κουκιδίτσα που είδα στον υπέρηχο και άκουσα την καρδούλα σου να χτυπά γρήγορα...Με έπιασαν τα κλάματα από χαρά...

Θυμάμαι την αγωνία που είχα για το αν θα είσαι καλά...

Θυμάμαι την πρώτη κλωτσιά που μου έριξες στην κοιλίτσα μου και τρελάθηκα από χαρά..

Θυμάμαι τα ξενύχτια που έριχνα από τις αυπνίες..

Θυμάμαι τη μέρα που μπήκα στο μαιευτήριο για να γεννήσω και τα όνειρα που κάναμε με τον μπαμπά σου...

Θυμάμαι που έσπρωχνα για να βγεις και όταν σταματούσα για να ξεκουραστώ με έπαιρνε ο ύπνος από την εξάντληση...

Θυμάμαι τη στιγμή που σε πρωτοαντίκρισα με τα πολλά μαλλάκια σου και όταν σε καλωσόρισα σταμάτησες να κλαις και με κοίταζες μέσα στα μάτια...

Θυμάμαι την πρωτη φορά που σε έβαλα στο στήθος να πιεις το γαλατάκι μου και τον πόνο που ένιωθα...

Θυμάμαι την πρώτη μέρα στο σπίτι μας που έτρεμα από ανασφάλεια για το αν θα τα καταφέρω...

Θυμάμαι τις νύχτες που ξυπνούσες και σε τάιζα και σε άλλαζα και έτρεμαν τα χέρια μου από την εξάντληση...

Θυμάμαι τις νύχτες που έκλαιγες όταν σου έπεφτε η πιπίλα και μενα να κοιμάμαι με το χέρι μέσα στο πορτ μπεμπε για να σου κρατάω την πιπίλα στο στόμα...

Θυμάμαι το πρωτο σου χαμογελάκι...

Θυμάμαι που κάθε μέρα σου δοκίμαζα ρουχαλάκια και κορδέλες λες και ήσουν κουκλίτσα...

Θυμάμαι τις ατελείωτες καλοκαιρινές μας βόλτες στα μαγαζιά...

Θυμάμαι τις πρώτες μας διακοπές, το πρώτο σου μπάνιο...

Θυμάμαι την πρώτη φορά που με είπες ΜΑΜΑ...

Θυμάμαι την πρώτη φορά που έκανες πυρετούλι να μένω ξάγρυπνη για να σε παρακολουθώ..

Θυμάμαι την πρώτη μερα που πήγα για δουλειά και όταν γύρισα σπίτι μου κράταγες μούτρα...

Θυμάμαι τη μέρα που έκανες τα πρώτα σου βηματάκια και καμάρωνα σαν γύφτικο σκεπάρνι....

Θυμάμαι τα πρώτα σου γενέθλια...

Θυμάμαι την πρώτη φορά που μπήκες στο νοσοκομείο και έτρεμα μη μου πάθεις τίποτα...

Θυμάμαι τα ατελείωτα γέλια και τις αγκαλιές που κάναμε μαζί..

Θυμάμαι την πρώτη και τελευταία φορά που σου χτύπησα το χεράκι επειδή είχες βγάλει και 30 φορές τα κοκαλάκια από τα μαλλιά σου...

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ...ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ....

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΡΑΓΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΣΟ ΑΓΑΠΩ ΕΣΕΝΑ;;;;

Είσαι ο θησαυρός μου κοριτσάκι μου...Είσαι όλη μου η ζωή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμάμαι πόσο λαχταρούσα ένα παιδί!

Θυμάμαι τη στιγμή που είδα το Θετικό Τεστ... κόντευε να σπάσει η καρδιά μου από τη χαρά, γελάγανε μέχρι και τα αυτιά μου και πήρα πρώτο τηλέφωνο αμέσως το γυναικολόγο...

Θυμάμαι όταν το ανακοίνωσα στο μπαμπά σου και πόσο τρελάθηκε από τη χαρά του!

Θυμάμαι τη στιγμή του τοκετού - καισαρικής! Δεν φοβόμουνα καθόλου, ήμουνα σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά και όταν κατάλαβα ότι υπήρχε δυσκολία... θυμάμαι να λέω προσευχή. Θυμάμαι τη στιγμή που σε είδα και σε αγκάλιασα... δεν περιγράφεται... κατάλαβα τί σημαίνει απόλυτη ευτυχία!!!!!!

Θυμάμαι αμέσως μετά την καισαρική να έχω μόνιμο στο προσωπό μου ένα "ηλίθιο" χαμόγελο και να τρέχουν συνέχεια δάκρυα χαράς από τα μάτια μου - και τότε κατάλαβα γιατί ήταν έτσι και κάποιες άλλες γυναίκες που είχα δει και τις είχα περάσει για "χαζούλες"!

Θυμάμαι τα ξενύχτια μας, τα χτυποκάρδια μας, τη φωνούλα σου να λέει τόσο γλυκά το μαμά, ενώ πιο "αντρίκια" το μπαμπά!

Θυμάμαι τα γλυκά φιλιά σου, τις σφιχτές αγκαλιές σου και τα αμέτρητα χαμόγελά σου και λέω ευχαριστώ!

Αφιερωμένο στον Αντρίκο μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fiore25 έγραψε:

κοριτσια συγνωμη που παιρνω το θαρρος να γραψω εδω μιας και θα γεννησω αν με αξιωσει ο θεος σε 5 μηνες...διαβασα τις ιστοριουλες σας και με πηραν τα ζουμια οπως και καθε φορα που διαβαζω ιστορια τοκετου!!!!θελω τοσο πολυ να ερθει αυτη η στιγμη και για μενα!μα σας ζησουν τα αγγελουδια σας κοριτσια!!!!!

Καλή μου fiore25, σε περιμένουμε σε 5,5 μήνες να διαβάσουμε και τα δικά σου πρώτα συναισθήματα. Να πάνε όλα καλά και η στιγμή είναι τόσο κοντά....! Καλή εγκυμοσύνη και κοίτα να την απολαύσεις. ΒΑΣΙΚΑ ΚΟΙΜΗΣΟΥ!!! :laugh: ;):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xazomanoula έγραψε:

fiore25 έγραψε:

Καλή μου fiore25, σε περιμένουμε σε 5,5 μήνες να διαβάσουμε και τα δικά σου πρώτα συναισθήματα. Να πάνε όλα καλά και η στιγμή είναι τόσο κοντά....! Καλή εγκυμοσύνη και κοίτα να την απολαύσεις. ΒΑΣΙΚΑ ΚΟΙΜΗΣΟΥ!!! :laugh: ;):kiss:[/quote:2qwa72bz] :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: ΣΩΣΤΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Θυμάμαι....

Θυμάμαι πως τέτοια ώρα πριν ακριβώς 2 χρόνια άκουσα το κλάμα σου

Θυμαμαι που όταν σε πρωτοείδα σκέφτηκα πως χωρούσες μέσα στη κοιλιά μου!!!

Θυμάμαι τον μπαμπάκα σου να κλέει από χαρά!!!

Θυμάμαι εμένα την "σκληρή" γυναίκα, να δακρύζει!!

Θυμάμαι που προσπαθουσα να σε θυλάσω και δεν τα κατάφερα ποτε, η άχρηστη :oops::oops::oops:

Θα προσπαθήσω να σου δώσω ότι είναι απαραίτητο για να πορευτείς σε αυτόν τον κόσμο, ελπίζω να μπορέσεις να τον κάνεις καλύτερο... και ξερω ότι μετα από πολλά χρόνια (ελπίζω) θα κοιτώ μεσα από τα μάτια σου, θα αναπνέω μέσα από τη ζωή σου και θα ζω μέσα στη καρδιά σου, γιατί σου δείνω ότι αγάπη έχω μέσα μου άγγελέ μου.

Σήμερα γίνεσαι 2!!!!!

Να είσαι πολύχρονος αγοράκι μου, σε λατρεύω όσο τίποτα άλλο στο κόσμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμάμαι....

Θυμάμαι πως τέτοια ώρα πριν ακριβώς 2 χρόνια άκουσα το κλάμα σου

Θυμαμαι που όταν σε πρωτοείδα σκέφτηκα πως χωρούσες μέσα στη κοιλιά μου!!!

Θυμάμαι τον μπαμπάκα σου να κλέει από χαρά!!!

Θυμάμαι εμένα την "σκληρή" γυναίκα, να δακρύζει!!

Θυμάμαι που προσπαθουσα να σε θυλάσω και δεν τα κατάφερα ποτε, η άχρηστη :oops::oops::oops:

Θα προσπαθήσω να σου δώσω ότι είναι απαραίτητο για να πορευτείς σε αυτόν τον κόσμο, ελπίζω να μπορέσεις να τον κάνεις καλύτερο... και ξερω ότι μετα από πολλά χρόνια (ελπίζω) θα κοιτώ μεσα από τα μάτια σου, θα αναπνέω μέσα από τη ζωή σου και θα ζω μέσα στη καρδιά σου, γιατί σου δείνω ότι αγάπη έχω μέσα μου άγγελέ μου.

Σήμερα γίνεσαι 2!!!!!

Να είσαι πολύχρονος αγοράκι μου, σε λατρεύω όσο τίποτα άλλο στο κόσμο.

:((:(( Συγκινηθηκα καλε!!! Να τον χαιρεσαι! Παντα γερος!!!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θυμαμαι το βλεμμα του αντρα μου λιγο πριν μπω για την καισαρικη , τα καταφεραμε μου εγνεφε ..

θυμαμαι τα φωτα του χειρουργιου , το ρολοι καρφωμενο εκει στο μυαλο μου να χτυπαει τικ τακ παρομοια με την καρδια μου που πηγαινε να σπασει ..

Θυμαμαι το πρωτο κλαμα ..γεννηθηκε η μεγαλη μου κορη ..η Σοφιτσα μου τα ματια της να με κοιτανε κ γω να θελω να κλαψω να γελασω να ξανακλαψω να φωναξω ..

Θυμαμαι σε μερικα λεπτα αργοτερα ..κ αλλο κλαματακι ..γεννηθηκε η δευτερη μου κορη ..το Νικολακι μου ..αφρατο λουκουμαδακι στην αγκαλια μου και γω θελω να κλαψω κ να γελασω ..

Δεν θελω να ξεχασω κ δεν θα ξεχασω τα πρωτα βλεματα ..τα ματια τους θεε μου καρφωμενα πανω μου ..αποδειξη οτι ειμαι η μανα τους κ αυτα τα παιδια μου οτι ξεκιναει η λατρεια μεταξυ μας ..Αποδειξη της αγαπης του μπαμπα κ της μαμας ..Το υψιστο δωρο που θα μπορουσε να μας κανει ο θεος ..

θυμαμαι κ τις δυο στην αγκαλια μου σαν μικρα πουλακια να με μυριζουν να με ακουμπανε να με κοιτανε ..και γω να νιωθω δεος μπροστα στο θαυμα της ζωης ..

28 μηνες αργοτερα ..

θυμαμαι το ιδιο βλεμμα του αντρα μου λιγο πριν ξαναμπω στο χειρουργιο για την καισαρικη ..

Τικ τακ ρυθμικα το ρολοι ..η καρδια μου χοροπηδαει ξανα ..

Θυμαμαι το πρωτο ρυθμικο κλαματακι ..και γω γινομαι μανα για τριτη φορα ..

Θυμαμαι ενα φραντζολακι αγκαλια μου να με κοιταει κ να χασμουριεται ..το ιδιο λατρευτηκο βλεμμα οι ιδιες εικονες το ιδιο συναισθημα πληροτητας ..

Θυμαμαι πριν γινω μανα , θεωρουσα τα παντα δεδομενα ..θεωρουσα ουσιωδη τα ανουσια ...

Θυμαμαι οταν εγινα μανα εμαθα να αγαπαω απ'την αρχη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...θυμάμαι ότι σκεφτόμουν πως ο καλός Θεούλης έχει έναν μεγαααααααάλο κήπο με όλων των ειδών τα λουλουδάκια και ύστερα με πρόσεξε και έκοψε ένα...το πιό όμορφο...και μου το έστειλε να το φυλάω και να το προσέχω και να είναι ΚΑΤΑΔΙΚΟ ΜΟΥ!!!!!!

Επιτέλους η ζωή μου απέκτησε νόημα...Τώρα ξέρω πως αυτό ήθελα πάντα...να είμαι η μαμά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν να γράψω και'γω... Θυμάμαι Αγάπη μου... όταν είδα το τέστ θετικό αγχώθηκα γιατί το σπίτι μας δεν ήταν έτοιμο ακόμα (τί βλακεία Θεέ μου,ακόμα έχω τύψεις γι'αυτό) και ο μπαμπάς σου μου έιπε οτι "τα πλακάκια και οι κουζίνες φτιάχνονται και δεν τον νοιάζει καθόλου να μείνει και στον δρόμο αρκεί να έχει έσενα και σου φορέσει το κασκόλ του ολυμπιακού όταν γεννηθείς" και'συ Αγάπη μου την κάνεις τη χάρη στον μπαμπά και 4 χρόνια τώρα φοράς το κασκόλ του ολυμπιακού συνέχεια... Θυμάμαι Αγάπη μου τον πρώτο μας πυρετό 9 μηνών και 2 ημερών τι πανικός... Θυμάμαι Αγάπη μου τις πρώτες λέξεις,τα πρώτα γενέθλια,τους παππούδες και τις γιαγιάδες και τους θείους με τα δώρα τους πάντα,ΤΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ.ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...