Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣH ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ PREGNYL?


OLGA**

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας

Μια ερώτηση για αυτή την ένεση την Pregnyl πότε στη χορηγεί ο γιατρός γιατι εμενα ολοι οι γιατροί μου λένε μόνο με εξωσωματική τη στιγμή που το σπέρμα του άνδρα μου είναι πολύ κάλο απ οτι λένε ,η μήτρα μου καλή και κάνω ωορρηξία ,απλά η fsh είναι στο όριο 10,60 και μου λένε οτι βλέπουν οτι γίνεται ωορρηξία απλά λέει είναι κουρασμένα ,γερασμένα τα ωάρια μου (37 ετων)

Και τους ρωτάω δεν υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω πριν την εξωσωματική τώρα που θα είμαι διακοπές B) με τον άντρα για να ενισχύσουμε την κατάσταση μήπως το σώσουμε ?

Πρέπει να στη γράψει γιατρός αυτη την ένεση?

Θέλω και εγω περισσότερες πληροφορίες για αυτη.

:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thn pregnyl thn kaneis sinithos afou exoun proigithei farmaka gia polaplh owriksia,gia perisoteres pithanotites silipshs...Alla mporeis na thn kaneis kai se fisiko kiklo...Tha prepei na se parakolouthei giatros me uperixo gia na ksereis akrivos pote prepei na ginei..Apo thn stigmh pou ginete mesa se 36 wres spaei to augoulaki kai exei sinithos kaliterh piotita to "augo"...To kalo einai pos ksereis akrivos pote prepei na ertheis se epafh, thn proigoumenh ths eneshs kai tis 2 epomenes meres.....Xrisimopihte kai sthn eksosomatikh gia na etimasoun ta avgoulakia gia gonimopihsh..FRAOULINO den mporw na katalavw giati den safinoun na dokimaseis fisika prota???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω ,ενώ ζήτησα να μου δώσουν πρώτα μια ενίσχυση τέτοιου τύπου για τώρα το καλοκαίρι μου είπαν οτι λόγω ηλικίας θα καθυστερήσω ,οτι είναι γερασμένα τα ωάρια μου,και οτι λογω συμφύσεων στις ωοθήκες από επέμβαση που είχα κάνει για κύστες έχω πρόβλημα( ενας γιατρος πάντως και ήταν ο μόνος μου είπε οτι αυτές οι επεμβάσεις κυστών στις ωοθήκες λόγω του οτι μικραίνουν πολύ το μέγεθος τους δημιουργούν την πρόωρη εμμηνόπαυση δηλ fsh ,που κανενας γιατρός δεν σε ενημερώνει για αυτή την πιθανότητα .Πιστεύω οτι έχουν βρει την εύκολη και κερδοφόρα λύση του χειρουργείου για το τίποτα .Θέλει πολύ προσοχή με τους γιατρούς τελικά γιατι γι αυτους δεν είμαστε τίποτα άλλο παρά χρήμα. Παρόλα αυτά λένε οτι βλέπουν ωάρια και στη μια και στην άλλη ωοθήκη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια διάβασα τι γράφετε όλες για τις pregnyl και συμφωνώ με αυτά που γράφει η evi.d,όντως ακολούθησα κι εγώ θεραπεία και στον 3ο μήνα έμεινα έγκυος.Δεν είναι κάτι επώδυνο άλλά καθε μήνα έχεις την αγωνία αν θα σου έρθει περίοδος.Φραουλίνο γιατί δεν παίρνεις και μια άλλη γνώμη γιατρού;επειδή εκανε εξωσωματική η νύφη μου ξέρω ότι ειναι ψυχοφθόρο πολύ.καλή επιτυχία ότι και να κάνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ,ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ PREGNYL ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΥΚΛΟ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ.ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ 20 ΙΟΥΝΙΟΥ.ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΡΕ Κ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ Κ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΩΟΡΡΗΞΕΝΕΣΕΙΙΑ.ΠΗΡΑ ΚΑΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΑ SERPAFAR POY EINAI ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΟΝΤΑΝ ΣΩΣΤΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΞΕΚΗΝΙΣΑ ΕΝΕΣΕΙΣ MENOPUR Κ ΕΚΑΝΑ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΑΛΙ Κ ΟΤΑΝ ΤΑ ΩΑΡΙΑ ΕΦΤΑΣΑΝ 15ΧΙΛ ΣΤΗ ΜΙΑ ΩΟΘΥΚΗ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ 16ΧΙΛ.ΠΗΓΑ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΗΔΕ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΗ ΕΠΩΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΗ PREGNYL ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ.ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΘΑ ΔΟΥΜΕ. ΜΑΚΑΡΙ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΣΕΣ ΠΡΩΣΠΑΘΟΥΜΕ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΩΜΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σας.εγω ολγα μου ειχα κανει την pregnyl περιπου το νοεμβρη για νπρωτη φορα οταν πηγα για τεστ παπ και ο γιατρος ειδε πως ημουν στις μερες τις γονιμες..τπτ τοτε...τον προηγουμενο μηνα ξεκινησα serpafar,ειχα 3 ωοθυλακια εκ των οποιων εσπασαν τα 2,δεν εκανα ενεση και τπτ παλι...

αυτο μηνα πηρα για 2η φορα serpafar,την παρασκευη πηγα για ελεγχο(8η μερα) και ειχα ενα αυγουλακι 13χιλ.αυριο απογευμα μου ειπε πως θα εχει φτασει 19χιλ και θα μου κανει την ενεση παλι για να ξερουμε ακριβως ποτε θα σπασει.λεπτομερειες θα σου πω αυριο βραδυ,να δω τι θα μου πει ακριβως για τη συγκεκριμενη ενεση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια

angelsi σε ποιο γιατρό είχες πάει .Θεωρώ και εγώ οτι πρέπει πρώτα να δοκιμασω με θεραπεια σε φυσιολογικό κύκλο αλλά ολοι μου λένε για εξωσωματικη παροτι το σπερμα του συζυγου ειναι πολυ καλο και εμενα το μόνο που μου λένε ότι είναι το πρόβλημα ειναι η υψηλή fsh 10 ,68 και οτι ειμαι 37 ετων γριαααααααα .Τα νευρα μου .

Θα ηθελα να μου πείτε κανένα γιατρό νορμαλ που να μην με δει σαν κρέας γιατί μάλλον ολα αυτά έχουν γίνει μόδα.

Ξαφνικα οποίον και να ρωτήσω έχει κάνει εξωσωματική ,τυχαιο ,δεν νομιζω . Ξαφνικά όλοι μας έχουμε πρόβλημα.

Μήπως φταίνε και οι επεμβάσεις που σε βάζουν να κάνεις οι γυναικολόγοι για ψηλού πήδημα και το λεω αυτο γιατί ο ένας ο γιατρός μου είπε οτι η πρόωρη εμμηνόπαυση είναι λόγω της επεμβάσεις για κύστες στις ωοθήκες που είχα κάνει ,την οποία ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί την έκανα.Δεν ειχα κανένα σύμπτωμα ,κανένα πρόβλημα.

Υπάρχει παιδί που να συλλαμβάνεται φυσιολογία οεοοοο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια

angelsi σε ποιο γιατρό είχες πάει .Θεωρώ και εγώ οτι πρέπει πρώτα να δοκιμασω με θεραπεια σε φυσιολογικό κύκλο αλλά ολοι μου λένε για εξωσωματικη παροτι το σπερμα του συζυγου ειναι πολυ καλο και εμενα το μόνο που μου λένε ότι είναι το πρόβλημα ειναι η υψηλή fsh 10 ,68 και οτι ειμαι 37 ετων γριαααααααα .Τα νευρα μου .

Θα ηθελα να μου πείτε κανένα γιατρό νορμαλ που να μην με δει σαν κρέας γιατί μάλλον ολα αυτά έχουν γίνει μόδα.

Ξαφνικα οποίον και να ρωτήσω έχει κάνει εξωσωματική ,τυχαιο ,δεν νομιζω . Ξαφνικά όλοι μας έχουμε πρόβλημα.

Μήπως φταίνε και οι επεμβάσεις που σε βάζουν να κάνεις οι γυναικολόγοι για ψηλού πήδημα και το λεω αυτο γιατί ο ένας ο γιατρός μου είπε οτι η πρόωρη εμμηνόπαυση είναι λόγω της επεμβάσεις για κύστες στις ωοθήκες που είχα κάνει ,την οποία ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί την έκανα.Δεν ειχα κανένα σύμπτωμα ,κανένα πρόβλημα.

Υπάρχει παιδί που να συλλαμβάνεται φυσιολογία οεοοοο. B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fraoulino tis kistes apo oti kserw kai exw akousei(den mou exei tuxei prosopika)den tis enxirizeis alla katapolemounte me antisiliptika kai alles ormones,twra giatros den eimai kai den thelw na kanw ton kserola.. Psakse na vreis enan kalo giatro kai ase thn eksosomatikh pros to paron...Pou meneis???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw menw Thessalonikh opote den mporw na sou sistisw kapion giatro,alla psakstw..Egw den eixa kanena provlima kai eixa ena paidaki, sto deftero omos paideftika polu,sxedon 3 xronia gia na ta kataferw..Auto pou exw katalavei einai pos prepei na pigenoume enimeromenes ston giatro kai na mhn pistevoume tifla sta panta pou mas lene giati exoun trela simferonta oi giatroi kai poles fores emeis eimaste ta piramatozwa...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.τι κανετε;φραουλίνο με ρωτάς για το γιατρο μου.ειμαι απο ναουσα και ο γιατρός είναι στη βεροια οποτε δε σε εξυπηρετει.παντως σιγουρα υπάρχουν καλοί γιατροι και αν διαβασα καλά είσαι αθήνα;οπωσδήποτε υπάρχουν πολλοί γιατροί.

όσον αφορά τις κύστες,΄΄οταν έκανα τις προσπάθειες και πήγαινα συχνά στο γιατρό μου βρήκε μια κύστη αλλά δεν την έκανα τίποτα.μου είπε πως θα απορροφηθεί με την περίοδο και όντως έτσι έγινε.

επίσης να σου πω ότι το σπέρμα του συζύγου μου ήταν λίγο τεμπέλικο.εσείς τουλάχιστον είστε οk.τοτε που κάναμε τις εξετάσεις είπα στο γιατρό μήπως να πάμε για εξωσωματική;αλλά δε με αφησε και όντως είχε δίκιο.

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και προσπάθησε να μην αγχώνεσε.ελπίζω να τα ξαναπούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...
στις On 5/7/2010 at 2:34 ΜΜ, ο/η ΦΡΑΟΥΛΙΝΟ είπε:

Γεια σας κορίτσια

angelsi σε ποιο γιατρό είχες πάει .Θεωρώ και εγώ οτι πρέπει πρώτα να δοκιμασω με θεραπεια σε φυσιολογικό κύκλο αλλά ολοι μου λένε για εξωσωματικη παροτι το σπερμα του συζυγου ειναι πολυ καλο και εμενα το μόνο που μου λένε ότι είναι το πρόβλημα ειναι η υψηλή fsh 10 ,68 και οτι ειμαι 37 ετων γριαααααααα .Τα νευρα μου .

Θα ηθελα να μου πείτε κανένα γιατρό νορμαλ που να μην με δει σαν κρέας γιατί μάλλον ολα αυτά έχουν γίνει μόδα.

Ξαφνικα οποίον και να ρωτήσω έχει κάνει εξωσωματική ,τυχαιο ,δεν νομιζω . Ξαφνικά όλοι μας έχουμε πρόβλημα.

Μήπως φταίνε και οι επεμβάσεις που σε βάζουν να κάνεις οι γυναικολόγοι για ψηλού πήδημα και το λεω αυτο γιατί ο ένας ο γιατρός μου είπε οτι η πρόωρη εμμηνόπαυση είναι λόγω της επεμβάσεις για κύστες στις ωοθήκες που είχα κάνει ,την οποία ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί την έκανα.Δεν ειχα κανένα σύμπτωμα ,κανένα πρόβλημα.

Υπάρχει παιδί που να συλλαμβάνεται φυσιολογία οεοοοο. B)

Καλημερα κοριτσακι μου!

Εχεις πολυκυστικές ωοθήκες ή συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών? και επίσης όταν λες ότι χειρουργήθηκες έκανες αυτό που λένε driling ωοθηκών?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Γλυκό μου Peackokaki η κοπέλα είχε στείλει το 2010 οπότε δε ξέρω αν θα σου απαντήσει..... :(

χαχαχαχαχα τωρα το ειδα.......... χαχαχαχαχα

Εχει μεινει κατω από το καστανό μου το ντεκαπάρισμένο ξανθό που είχα παλιότερα..... κρίμα ρε γαμωτο και ηθελα να μαθω αν ειχε κανει driling για τη διαδικασία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχααχαχα είσαι θεά!

 Bάλε  Albert allert για τη κοπέλα! 

Επεξεργάστηκε από Petalouditsa28
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η miniatoura87 είπε:

axaxxaxaxaax @peacock me kanes kai gelasa prwti fora simera!!! me tin aporia tha meinoume!!! xaxaaxax

Xαίρομαι που γέλασες με την καταντια μου... χαχαχαχα!!!!!!

Ναι ρε γαμωτο με την απορία θα μείνουμε!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2017 at 9:34 ΠΜ, ο/η peacock είπε:

Καλημερα κοριτσακι μου!

Εχεις πολυκυστικές ωοθήκες ή συνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών? και επίσης όταν λες ότι χειρουργήθηκες έκανες αυτό που λένε driling ωοθηκών?

Peacock m ego ekana prin 6 peripoy xronia epemvasi stin aristeri m oothiki mpika sto xiroyrgeio me kisti 10 ekatoston kai arketes mikroules giro giro mou eipan prin mpo xirourgeio oti tha prospatgousan na aferesoun apla tin kisti alla oti eixa polles pithanotites na xaso oli tin oothiki gt i kisti tin efraze telios oloi ou ginekologoi edo m elegan apefthias aferesi oothikis k viopsia telika me xirourgise genikos xirourgos pou exei vasi stin kriti 6 ores xirourgeio alla m esose tin oothiki k m aferese k oles tis mikres giro giro. An mporo na s voithiso se kati pes m!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kate1984 είπε:

Peacock m ego ekana prin 6 peripoy xronia epemvasi stin aristeri m oothiki mpika sto xiroyrgeio me kisti 10 ekatoston kai arketes mikroules giro giro mou eipan prin mpo xirourgeio oti tha prospatgousan na aferesoun apla tin kisti alla oti eixa polles pithanotites na xaso oli tin oothiki gt i kisti tin efraze telios oloi ou ginekologoi edo m elegan apefthias aferesi oothikis k viopsia telika me xirourgise genikos xirourgos pou exei vasi stin kriti 6 ores xirourgeio alla m esose tin oothiki k m aferese k oles tis mikres giro giro. An mporo na s voithiso se kati pes m!

Λένε  ότι με τον καυτηριασμό των κυστεων στην ωοθηκη υπάρχει πιθανότητα για στρωσιμο του κυκλου και της ωορρηξιας χωρίς χαπια... δεν ξερω αν εκανες ακριβως αυτο... εσυ ειχες δει διαφορα?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...