Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010-Νο11


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

vaster έγραψε:

καλεεε!που 'στε και σας ψαχνω;;

πηγα να ξαπλωσω και μ'επιασε ενας πονος ακριβως κατω απο το στηθος,στο κεντρο...τρομαξα,μαλλον ο μπομπιρας τεντωθηκε και με σακατεψε..

τωρα που μεγαλωνουν κανουν διαφορα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LabriniB έγραψε:

Giouli30 μου, εγώ που δουλεύω με σύμβαση στην πυροσβεστική από 1/4 μέχρι 31/11? τι γίνεται μ'αυτό? και υπάρχει κ ήδη ένα παιδι στην οικογένεια.Βασικό μισθό πέρσι είχα περίπου 1066,00 ευρώ . Τον υπόλοιπο καιρό είμαι ταμείο ανεργίας.

Λαμπρινή μου απλώς να ξέρεις ότι έχω ψάξει τα πάντα άλλα μόνο όσο αφορά ΙΚΑ. Και επειδή εγώ δεν ήμουν άνεργη τα τελευταία 2 χρόνια δεν το έψαξα τόσο πολύ για ειδικές περιπτώσεις,

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια πρέπει να έχεις συμπληρωμένα 200 ένσημα για να δικαιούσε τα 3 αυτά ποσά από το ΙΚΑ. Αν δεν έχεις 200 ένσημα παίρνεις μόνο το επίδομα των 1000Ε. Αλλά πάντα υπολογίζονται τα επιδόματα βάση του μικτού μισθού του Δεκεμβρίου 2009. Αν έχεις 200 ένσημα και έπαιρνες πχ ταμείο τον Δεκέμβριο βάση αυτού θα υπολογιστούν τα επιδόματα.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. Για καλύτερα πήγαινε όμως στο ΙΚΑ να ρωτήσεις. Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό.. :sil :silly: ly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΚΑΙ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

Ο.Α.Ε.Δ.

Δ/νση Ασφάλισης

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

• Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

• Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

• Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2. Βεβαίωση του εργοδότη.

3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soupitsa έγραψε:

Γιουλάκι, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!! Αυτό με το Δεκέμβριο με μπερδεύει λιγάκι και έτσι δεν ξέρω σε ποιά κλάση είμαι (το Δεκέμβριο από άλλο εργοδότη έπαιρνα πολλά παρα πάνω από ότι τώρα στο νέο εργοδότη!).

Σας αφήνω και εγώ, πάω στη δουλειά (και το πώς βαριέμαι δεν περιγράφεται.... :S ). Άντε, λίγο μου έμεινε...

Καλή Δουλίτσα!!

Σουπίτσα είσαι από τις πολύ τυχερές κοπέλες. Το ίδιο είχε γίνει σε μία φίλη μου. Εσύ τα επιδόματα θα τα πάρεις βάση του μικτού μισθού σου του Δεκεμβρίου...

Άντε τυχερούλα... :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τον ΟΑΕΔ

Συμπληρωματικό επίδομα εάν οι εργοδοτικές παροχές καθώς και αυτές του ΙΚΑ δεν καλύπτουν τις αποδοχές που θα έπαιρνε αν εργαζόταν στο διάστημα αυτό.

Η εργαζομένη προσκομίζει :

- Ασφαλιστικό βιβλιάριο ΙΚΑ.

- Βεβαίωση εργοδότη ότι : α) εργαζόταν και β) διέκοψε την εργασία της λόγω μητρότητας καθώς και γ) το ύψος των αποδοχών της πρίν διακόψει και το σύνολο των αποδοχών που θα έπαιρνε από τον εργοδότη αν εργαζόταν και δ) πόσο χρόνο είχε την υποχρέωση να της καταβάλλει αποδοχές.

- Βεβαίωση του ΙΚΑ σχετικά με το συνολικό ποσό που την επιδοτεί.

Η προθεσμία για την υποβολή της σχετικής αίτησης είναι 3 μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το ΙΚΑ.

Η εργαζόμενη, όταν ο εργοδότης παραβιάσει ένα απο τα δικαιώματά της, έχει το δικαίωμα προσφυγής στην επιθεώρηση εργασίας της περιοχής που δουλεύει.

Μια έγκυος που είναι ανασφάλιστη ή που δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει επίδομα από τον ασφαλιστικό της οργανισμό δικαιούται χρηματική παροχή για το χρονικό διάστημα των 6 εβδομάδων πρίν από τον τοκετό και 6 εβδομάδων μετά από αυτόν, για την εξασφάλιση ενός ικανοποιητικού επιπέδου διαβίωσης. Η παροχή αυτή καταβάλλεται από τις Υπηρεσίες Κοινωνικής Πρόνοιας, της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης της μόνιμης διαμονής της ενδιαφερομένης.

Η εργαζόμενη προσκομίζει :

- Αίτηση.

- Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρου 8 του Ν. 1599/86, ότι δεν είναι ασφαλισμένη και ότι δεν θα εργασθεί 42 ημέρες πρίν από τον τοκετό και 42 ημέρες μετά από αυτόν.

- Ιατρική βεβαίωση με πιθανή ημερομηνία τοκετού.

- Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του παιδιού, μαζί με υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν. 1599/86, ότι το παιδί βρίσκεται στη ζωή.

- Το εισόδημά της δεν πρέπει να ξεπερνά το κάθε φορά ανώτατο όριο.

Το δικαίωμα για την καταβολή των εν λόγω παροχών, χάνεται σε περίπτωση που η αίτηση για αναγνώριση της δικαιούχου υποβληθεί μετά από παρέλευση 8 μηνών από την έναρξη των 42 ημερών πρό του τοκετού.

Οικογενειακά επιδόματα που χορηγούνται από το Διανεμητικό Λογαριασμό Οικογενειακών Επιδομάτων Μισθωτών (Δ.Λ.Ο.Ε.Μ.) του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.).

Αρμόδια Υπηρεσία

Τοπική Υπηρεσία ΟΑΕΔ του τόπου κατοικίας του δικαιούχου. Ώρες λειτουργίας : ωράριο δημοσίων υπηρεσιών.

Δικαιολογητικά

- Βιβλιάριο ενσήμων του/της δικαιούχου.

- Οικογενειακό βιβλιάριο ασθενείας των παιδιών.

- Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (για τους νέους δικαιούχους ή τα νέα παιδιά).

- Εκκαθαριστικό εφορίας ή επικυρωμένη φωτοτυπία πρωτοτύπου.

- Αστυνομική ταυτότητα του ασφαλισμένου.

- Βεβαίωση του εργοδότη που να περιλαμβάνει : α) την ειδικότητα, β) τη συλλογική σύμβαση εργασίας, γ) εάν προβλέπεται επίδομα παιδιών, ποιό είναι το ποσό κατά μήνα, συμπεριλαμβανομένου και του ποσού της Α.Τ.Α. που αντιστοιχεί στο επίδομα παιδιών.

Διαδικασία

Παλαιοί δικαιούχοι : αυτοπρόσωπη υποβολή των δικαιολογητικών ή άλλο πρόσωπο εξουσιοδοτημένο από τον δικαιούχο για παραλαβή της επιταγής.

Νέοι δικαιούχοι : προσκόμιση των δικαιολογητικών, υποβολή της αίτησης - δήλωσης νέου δικαιούχου, αποστολή της αίτησης - δήλωσης στη Δ/νση Μηχανογράφησης για την έκδοση επιταγής.

Προθεσμίες

Το δικαιωμα για την λήψη οκογενειακού επιδόματος ασκείται μέσα στο δικαιολογητικό έτος από το οποίο γεννήθηκε και ένα τρίμηνο ακόμη από την λήξη του. Το επίδομα παιδιών καταβάλλεται εφάπαξ κατ' έτος. Για τον νέο δικαιούχο απαιτείται ένας μήνας περίπου. Η έναρξη καταβολής του επιδόματος ορίζεται με αποφάσεις του Δ.Σ. του ΟΑΕΔ.

Συμπληρωματικές παροχές μητρότητας από τον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ).

Αρμόδια Υπηρεσία

Αθήνα και Θεσσαλονίκη : Τοπικές Υπηρεσίες του ΟΑΕΔ του τόπου κατοικίας της δικαιούχου.

Λοιπές παροχές : Τοπικές Υπηρεσίες του ΟΑΕΔ της περιοχής υποκαταστήματος ΙΚΑ της δικαιούχου.

Ώρες λειτουργίας : ωράριο δημοσίων υπηρεσιών.

Δικαιολογητικά

- Ασφαλιστικό βιβλιάριο ΙΚΑ.

-Βεβαίωση του εργοδότη που να περιέχει :

α)Το ενεργό της εργασιακής σχέσης κατά την έναρξη του κωλύματος.

β)Την λόγω κυοφορίας και λοχείας διακοπή της απασχόλησης.

γ)Τις τακτικές αποδοχές της εργαζομένης και : α) το χρονικό διάστημα για το οποίο ο εργοδότης υποχρεούται στη καταβολή μισθού βάσει των άρθρων 657 και 658 του Α.Κ., β) βεβαίωση του ΙΚΑ περί της διάρκειας της επιδότησης του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος επιδόματος κυοφορίας και λοχείας.

Διαδικασία

- Υποβολή σχετικής αίτησης

-Εκδοση απόφασης από τον Δ/ντή της αρμόδιας Υπηρεσίας.

-Καταβολή του επιδόματος με ένταλμα πληρωμής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

καλεεε!που 'στε και σας ψαχνω;;

πηγα να ξαπλωσω και μ'επιασε ενας πονος ακριβως κατω απο το στηθος,στο κεντρο...τρομαξα,μαλλον ο μπομπιρας τεντωθηκε και με σακατεψε..

Κάνεις σαν να μην ξέρεις το πόσο πολυλογούδες είμαστε.... Εγκαινιάσαμε το 11.

Αχ μωρέ ο μπεμπούλης σου κάνει διατάσεις... Αν σου έφυγε πάλι αυτό είναι να ξέρεις..Και μένα με πιάνει που και που και χαίρομαι σαν την χαζή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giouli30 έγραψε:

Πάμε για την συνέχεια....

Στην 12η κλάση που είναι για τον μισθό των 1000€ άρα 40,45/2=20,23

1) Επίδομα κυοφορίας: 56*20,23=1.132,88 (Το παίρνεις μόλις βγεις σε άδεια)

2) Επίδομα λοχείας: 63*20,23= 1.274,49 (Το παίρνεις μόλις γεννήσεις)

3) Επίδομα τοκετού: 33,04*30= 991,20 (30 ημερομίσθια ανειδίκευτου εργάτη της ΕΓΣΣΕ που από 1/5/2009 θα είναι 33,04). Είναι ΦΙΞ ποσό το παίρνεις μόλις γεννήσεις.

Άρα σαν σύνολο θα πάρεις 3398,57€.

Όπως σου είπα βάλε και ένα 6% πάνω περίπου σε όλα..

Ελπίζω να σε βοήθησα.. :side::kiss:

B)B)B) aaa eyxaristw poli!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasiliki76 έγραψε:

Giouli30 έγραψε:

αυτα ομως βρε κοριτσια ειναι μονο του ικα σωστα???

δεν παιρνουμε και τα υπολοιπα απο τον οαεδ????[/quote:1dyofq14]

Βασούλα θέλει πολύ μεγάλη προσοχή...

Εκτός από τα 3 παραπάνω ποσά του ΙΚΑ θα πάρουμε ακόμα

1)Επίδομα αδείας από τον εργοδότη

2)Επίσης αν δεν έκανες χρήση της αναρρωτικής άδειας κατά την εγκυμοσύνη παίρνεις κοντά έναν μισθό ακόμα από τον εργοδότη σου (περίπου 1 μήνα αφού σταματήσεις)

3)Μόλις κάνουμε χρήση της κανονικής μας άδειας (εγώ θα την πάρω στο καπάκι μετά το 4μηνο του ΙΚΑ) θα πληρωθείς σχεδόν ένα ολόκληρο μισθό ακόμα από τον εργοδότη τότε.

4)Μόλις τελειώσει το 4 μηνο του ΙΚΑ και πάρεις και την κανονική άδεια σου πας στον ΟΑΕΔ και προσκομίζεις όλα τα χαρτιά με τα ποσά που πήρες από ΙΚΑ και εργοδότη. Μετά βάση αυτών που πήρες παίρνεις ένα ποσό την διαφορά.

5) Μετά αν κάνεις χρήση του εξαμήνου πληρώνεσαι από τον οεαδ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι.

Λαμπρινή, δυναμική γυναίκα ΚΑΙ με βαμμένο νύχι! Σούπερ :)

Κάτι ωραία αυτοκολλητάκια είδα στο #10. Δε θυμάμαι ποια τα έβαλε, αλλά είναι υπέροχο theme ο βυθός. Και unisex!

Μπέλλα, το μπεμπουλίνι σου άρχισε τα κόλπα ε; Εμένα σήμερα μια μου κόβεται η ανάσα, μια νομίζω ότι θα μου βγει από κάτω :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

Γεια σας και πάλι.

Λαμπρινή, δυναμική γυναίκα ΚΑΙ με βαμμένο νύχι! Σούπερ :)

Κάτι ωραία αυτοκολλητάκια είδα στο #10. Δε θυμάμαι ποια τα έβαλε, αλλά είναι υπέροχο theme ο βυθός. Και unisex!

Μπέλλα, το μπεμπουλίνι σου άρχισε τα κόλπα ε; Εμένα σήμερα μια μου κόβεται η ανάσα, μια νομίζω ότι θα μου βγει από κάτω :unsure:

Κατερίνα μου σήμερα τελευταία μέρα???

Τυχερούλα ζηλεύω :woohoo: :woohoo:

Μεγαλώνουν τα μπεμπάκια μας και χρειάζονται χώρο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

Γεια σας και πάλι.

Λαμπρινή, δυναμική γυναίκα ΚΑΙ με βαμμένο νύχι! Σούπερ :)

Κάτι ωραία αυτοκολλητάκια είδα στο #10. Δε θυμάμαι ποια τα έβαλε, αλλά είναι υπέροχο theme ο βυθός. Και unisex!

Μπέλλα, το μπεμπουλίνι σου άρχισε τα κόλπα ε; Εμένα σήμερα μια μου κόβεται η ανάσα, μια νομίζω ότι θα μου βγει από κάτω :unsure:

Προσπαθώ ότι μπορώ καλύτερο. Όσο για το νύχι... καιρός ήταν να κάνω κ κάτι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

κατι ασχετο,με το επιδομα αλληλεγγυης μηπως ξερετε ή ακουσατε αν θα δωθει η 2η δοση;

Μπέλλα μου τι είναι αυτό το επίδομα??

Πρώτη φορά το ακούω!@!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Giouli30 έγραψε:

kuo28 έγραψε:

Κατερίνα μου σήμερα τελευταία μέρα???

Τυχερούλα ζηλεύω :woohoo: :woohoo:

Μεγαλώνουν τα μπεμπάκια μας και χρειάζονται χώρο.....[/quote:25sv7aoa]

Τελευταία μέρα, ήρθα μες στην τρελή χαρά και τελικά τσακώθηκα με έναν αρχιμ@λ@κα. Τέλος πάντων, λίγες ώρες έμειναν. Άντε Γιουλάκι μου, μακάρι και οι εβδομάδες που σου έμειναν να περάσουν όσο πιο ανώδυνα γίνεται τουλάχιστον :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω ότι θα πάρουμε την δεύτερη δόση απ' το επίδομα αυτό. Κοίτα μην μας ζητήσουν κ την πρώτη δόση έτσι όπως τα κατάφεραν αυτοί στις μεγάλες καρέκλες... όλο κ κόβουν απ' το φτωχό ! ! ! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

einai to epidoma gia tous anergous,υποτιθεται τελη ιουνιου θα εδιναν την 2η δοση,αλλα απότι καταλαβα θα παρουμε...τρια!!!Κατερινακι μου ναι μαλλον ο μαγκας ηταν,μιλαμε για πονο,δεν μπορουσα να διπλωσω το σωμα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε, τι άλλο να ήταν; Είναι μεγάλο παιδί πια :)

Κορίτσια καλό κουράγιο με τα επιδόματα και όλα αυτά. Εγώ δεν έχω καταλάβει τίποτα από τα δικά μας και απλώς ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ το μωρακι μου αραγε ποσο να γινε;;Λαμπρινη φανταζεσαι να ζητησουν πισω την πρωτη δοση;αχαχαχαχαχα!καλα οχι οτι θα μου φανει και περιεργο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα κοριτσακια μου. Καλοριζικο το νο11. Να τα χιλιασουμε...

Πολυ χρησιμα ολα αυτα που γραψατε για τα επιδοματα. Με βοηθησατε πολυ. Στις 16 Ιουλιου βγαινω σε αδεια οποτε απο τις 19 και μετα να παω για να εισπραξω το επιδομα κυοφοριας???

Πολυ ωραιες οι ταπετσαριες που βαλλατε για τα δωματια των μωρων σας. Εμας θα εχει θεμα τον winnie the pooh,μου αρεσει πολυ ολη η παρεα του!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρεε κοριτσιααααααα διαβαζω διαβαζω και τελειωμο δεν ειχα...και επεσα στο 11!!!!!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

τι ειμαστε εμεις καλε??σε 7 μερες..101 σελιδες/??φτου φτου..

Γυρισαμε κι εμεις ...με ευχαριστα νεακια!!Μπελλα μου τελικα σου τη σπασανε εσενα ε?υπομονη...αξιζει..! ;);)

λοιπον..καναμε το ντοπλερακι μας και....ο κυριουλης μου..μεσα στην εβδομαδα πηρε θεση!!(οταν ειμασταν στο Ελενας κοριτσια..θυμαστε?ηταν ορθιος!!) :woohoo: Και κοριτσια πρεπει να ηταν χτες..μολις ηπια τη γλυκοζη..και εκατσα στο καναπε εκει...ενοιωσα ενα τεραστιο αναστατωμα στη κοιλια.. :blink::blink: και εγω σκεφτηκα,...σαλταρε ο καημενουλης απο τη γλυκοζη!!Ηταν φοφερο συναισθημα!!!Το ντοπλερ ηταν παααρα πολυ καλο..ο γιατρος πολυ ικανοποιημενος,(αστερι ο Κουτσογεωργας)ολα καλα...αλλα...μας αλλαξε την ΠΗΤ...απο 12 Σεπτεμβριου...σε..26 Αυγουστου...!!!!!!

(εδω θελω να ρωτησω τι γινεται τωρα με την αδεια μου..που ληγει 18 Ιουλιου..οπου θα ξεκινουσαν οι 56 μερες πριν τις 12 σεπτ????)

Απο τις μετρησεις..εδειξε..(σημερα 28 και 5 ημερων)..ο μπουμπης μου ειναι 1600γραμμαριααα!!!ειδα μουτρακι..χειλαρες,σαν να μασουλαγε,σαν να μου μιλαγε..,το χερι κλασσικα στο προσωπο διπλα απο το ματι..και τα ποδαρακι σταυρωτα!!

Ο γιατρος τονιζε συνεχεια οτι ειναι ενα ΜΕΓΑΑλο μωρακι!!η ημερομηνια κυησεως δειχνει 31εβδομαδες και 1 μερα!!!ΤΡΟΜΟΟΟΟΣ!!!!!!

τι παιδι θα κανω?καλα αμα μοιασει του πατερα του///5,5 κιλα γεννηθηκε..///

τα αποτελεσματα γενικων εξετασεων και γλυκοζης..

αιμα ουρα ΟΚ!!αιματοκριτης..33

χρονος προθρομβινης 12,2sec

χρονος μαρτυρος 12 sec

Σακχαρο ορου νηστειας 74mg/dl (70-110)

Σακχαρο ορου sta 60 min ...109mg/dl

Καλα δεν ειναι???Αυτα τα νεακια μας σημερα! :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vaster έγραψε:

αχ το μωρακι μου αραγε ποσο να γινε;;Λαμπρινη φανταζεσαι να ζητησουν πισω την πρωτη δοση;αχαχαχαχαχα!καλα οχι οτι θα μου φανει και περιεργο!

Μπελλα μου το σιγουρο ειναι οτι θα εκπλαγεις απο το ποσο εχει μεγαλωσει!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

το επιδομα λεει ο αντρας μου ακουσε απο Σεπτεμβρη ..η Δεκεμβρη και αν...!!! :S:S:S:S:S ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ έγραψε:

Γεια σας και απο μενα κοριτσακια μου. Καλοριζικο το νο11. Να τα χιλιασουμε...

Πολυ χρησιμα ολα αυτα που γραψατε για τα επιδοματα. Με βοηθησατε πολυ. Στις 16 Ιουλιου βγαινω σε αδεια οποτε απο τις 19 και μετα να παω για να εισπραξω το επιδομα κυοφοριας???

Πολυ ωραιες οι ταπετσαριες που βαλλατε για τα δωματια των μωρων σας. Εμας θα εχει θεμα τον winnie the pooh,μου αρεσει πολυ ολη η παρεα του!!!

Ελενα μου τι κανεις??μερες εχω να σε δω..χαιρομαι που εισαι καλα..

και μενα μου αρεσει η παρεα του winnie!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...