Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Απριλίου 2010 (Νο 2)


Recommended Posts

Καλημέρααααα!!!

Ενώ κοιμόνταν η μπέμπα ακούω κλάματα ξαφνικά, πάω και τί να δω, ήταν μπρούμυτα και είχε σφηνώσει το ποδαράκι της στα κάγκελα στο λίκνο και δεν μπορούσε να το βγάλει...Μάλλον παραμεγαλώσαμε για το λίκνο και πρέπει να πάμε στη κούνια στο δωμάτιο της.Θα ρωτήσω και το γιατρό που θα πάμε αύριο.Εσείς πού τα κοιμίζετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα μανούλες και μωράκια!!!!!!!!!!!!Εμείς μόλις γυρίσαμε από τον παιδίατρο,όλα καλά!Είμαστε 6820 και 65 πόντους!Πήραμε μισό κιλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Κρέμες ξεκινάμε τον αλλο μήνα,με ριζάλευρο!!!Θάλασσα μπορούμε να πάμε,το απόγευμα για λίγο!Μου είπε να τον βάζω στην μπανιέρα να μαθαίνει στο νερό,να βάζουμε αντιλιακό αν είμαστε πολύ ώρα έξω!Τα ούλα μας είναι πρησμένα,το κεφαλάκι μας έφτιαξε,να τον βάζω να κάθεται σιγά σιγά(αν και τραβιέται μπροστά ήδη και μου είπε να τον βάζω αφού ουσιαστικά μόνος του το κάνει!Αυτά τα νέα μας!Μια χαράααααα!!!!!!!!!! :):):):):):):):)

Τα δικά μου τώρα:Πήγα να κάνω εξετάσεςις και είμαι έτσι και έτσι!Χάλια,αιματοκρίτης,σίδηρος,φεριτίνη.Έχω και θυροειδή(από τον τοκετό).Πρέπει να πάω σε παθολόγο και ενδοκρινολόγο.Αύριο θα κλείσω ραντεβού.Επίσης πήγα στην δερματολόγο για τα μαλλιά,είναι επειδή όλα είναι πεσμένα.Μου έκανε μια εξέταση με ένα μηχάνη...μα στο κεφάλι,θα πέσουν λίγες ακόμα(ευτυχώς έχω πολλές!!!)αλλά δεν είναι κάτι παθολογικό.Μου έδωσε και βιταμίνες(θα ρωτήσω βέβαια και τον παθολόγο).Κατά τα άλλα καλά!χιχιχι!! :ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy::ohmy:

Να πω χρόνια πολλά στις Μαρίες μας!!! :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα....ο θεος να την κανει βεβαια, για μενα!

Βιβη εσυ που εισαι και ειδικος, αν δολοφονησω γιατρο του ΙΚΑ εχω ελαφρυντικα???

Σημερα πηγαμε για το τριτο εμβολιο μας και με εβγαλε απο τα ρουχα μου η παιδιατρος.

Ζυγιζει την μικρη η οποια ειναι 7950 και κατεβαζει απο ενα ραφι ενα κουτι γαλα. Παρε μου λεει να δωσεις συμπληρωμα.

Τι να το κανω το συμπληρωμα γιατρε? Εχετε δει πολλα παιδια 4 μηνων με αυτα τα κιλα? Ασε που το παιδι ειναι αλλεργικο.

Σε τι ειναι αλλεργικο με ρωταει? Της εξηγω και τι απαντηση νομιζετε οτι πηρα? Βλακειες...το παιδι ειναι αλλεργικο στο δικο σου γαλα...δωσε ξενο.

Φουντωσα....αρχισα να της εξηγω οσο πιο ευγενικα μπορουσα, για να μην παρεκτραπω, μπας και καταλαβει.

Οση ωρα μιλουσα αυτη γελουσε και κοιτουσε με νοημα την νοσοκομα η οποια γελουσε και αυτη και καποια στιγμη της λεει. "Δεν καταλαβαινει τι της λεμε" και συνεχιζαν να γελουν. Μα τι Θαρρει? Οτι εγω τα εβγαλα ολα απο το μυαλο μου? Οτι δεν πηγα σε ειδικους γιατρους? Περιμενα την ασχετη να μου πει οτι αυτη ειναι επιστημονας και πρεπει σε οτι λεει εγω να συμφωνω? Με εκνευρισε η ειρωνια της. Μου χαλασε ολη την μερα!!!

Επισης το μωρο ου πλανταξε στο κλαμα με το που της εκαναν το πρωτο τσιμπιμα και δεν με αφησαν να το παρω αγκαλια για να το ηρεμησω. Κατευθειαν της τσιμπισαν και το αλλο ποδαρακι και εκει μου το αποτελειωσαν το παιδι. Της κοπηκε η ανασα και μελανιασε το πουλακι μου. Εγω το φυσουσα μεσα στο στομα για να παρει ανασα και η γιατρος πανω απο το κεφαλι μου , φωναζε οτι δεν εχει αναγκη και οτι το κανει στα ψεμματα.

Γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ. Σας λεω θα κανω φονο!!!

Ουφ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ απο μένα!Να με υπολογίσεις κ μένα ως συννένοχο στο εγκλημα!!!εννοείτε πως είμαι μεσα για οτιδήποτε μορφή φόνου αποφασίσεις για τους συγκεκριμένους γιατρους του δημοσίου!!!συγχήστηκα με αυτα που διαβασα, πωπω χαρα στο κουράγιο σου κ δεν τους βούτηξες.Ελπίζω να είναι καλύτερα σήμερα το πουλάκι σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλημέρα σε όλους!!!

Xθές είχμε παιδίατρο και τα νέα μας είναι τα εξής:

Είμαστε 67 πόντους και 7.150γρ!

Μπορούμε (επιτρέπεται) να την βάζουμε καθιστή εφόσον δεν διαμαρτύρεται. Το αντίθετο μάλιστα της αρέσει κιόλας. Εκεί που την κρατούσα αγκαλιά με κλίση 45 μοιρών και περιμέναμε να ετοιμάσει η γιατρός το εμβόλιο βάζει δύναμη προς τα εμπρός, ση...κώνεται μόνη της και κάθεται και αρχίζει να χαχανίζει!!! Το είδε και η γιατρός και τρελάθηκε! Και μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που στηριζόταν σταθερά και δεν πήγαινε πέρα δώθε. Για δόντια είναι πολύ νωρίς ακόμη αλλα σίγουρα προετοιμάζεται. Τα ούλα της δεν είναι πρησμένα. Επειδή βάζει πλεον τα πάντα στο στόμα της θα της πάρουμε παιχνίδια οδοντοφυίας για να ανακουφίζεται κιόλας. Επίσης λέει να την παίρνουμε αγκαλιά όταν θέλει, γιατί λέει αν δεν τα πάρουμε τώρα πότε θα τα πάρουμε? Σε λιγο καιρό δεν θα θέλουν αυτά.

Το πόσιμο εμβόλιο της γαστρεντερίτιδας το "έβγαλε" όλο με γουλιές και στο ενέσιμο σπάραξε το χρυσούλι μου. Το βράδυ μου έκανε λίγα δεκατάκια 37,6 στο ορθό. Της έδωσα apotel σταγόνες αλλά και αυτό το έβγαλε. Θα δούμε σήμερα πώς θα παει.

bambina εγώ την έχω όλη την ημέρα στην κούνια και μόνο το βράδυ την βάζω στο καλάθι για να την έχω μαζί μου. Όμως σιγά σιγά από την άλλη εβδομαδα θα την βάζω και το βράδυ στην κούνια στο δωμάτιό της.

Izaki έπαθα σοκ με αυτά που γράφεις. Μην το ξαναπάς ο παιδάκι σου σε γιατρό του ΙΚΑ, άσε τα ξέρω τα πράγματα από μέσα...μονο επιστήμονες δεν είναι αυτοί!

marvelaki γιατί χάλια οι εξετάσεις σου? Μήπως δεν τρώς καλά? Κι εγώ θα κάνω την άλλη εβδομάδα και δεν περιμένω καλά αποτελέμσατα, δεν τρωω πολύ λόγω άγχους και έχασα αρκετά κιλα και ζαλίζομαι κάποιες φορές. Όσο για τα μαλλιά...άστα...φαλακρή θα μείνω !! Αλλά μου πέφτουν κάθε χρόνο τέτοια εποχή (φέτος όμως άρχισε η τριχόπτωση 1 μήνα νωρίτερα). Αν δώ και συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό θα πάω κι εγώ σε δερματολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

Πήγαμε κι εμείς στο γιατρό, κάναμε τα εμβόλιά μας και μας βρήκε 7,5 κιλά και 70 πόντους με πρησμένα ούλα κι έτοιμες να μπουσουλήσουμε! Θα μάθουμε το κουτάλι σιλικόνης (τα πήρα ήδη) πρώτα και σε 15 μέρες θα της δώσω ριζάλευρο βανίλια....Ανυπομονώ!!!!!Επίσης και νεράκι μπορώ να της δίνω, αποστειρωμένο φυσικά.

Marouli πήγα σε δερματολόγο γιατί έχω κι εγώ τρελή τριχόπτωση και μου είπε ότι για ένα χρόνο μετά τον τοκετό είναι φυσιολογικό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsaia!

h koroula mou egine 4 mhnwn proxthes kai edw kai mia vdomada de trwei poli.. to varos ths einai 6.060kila (gennhthike 2.440) Den eixa gala mhtriko kai ksikinhsame me kseno.. enw tthn hmera epine 750-850 gr. twra pleon exoume ftasei na trwei gyrw sta 650 ..

Genikws einai kalodiatheth den exei allaksei kati sth symperifora ths..apla anisixw mipws an sinexisei etsi xasei varos.. Apo xthes arxisa na thn ksipnaw kai vradu (koimotan seri) wste to 24wro na kanei 6 geumata anti gia 5.. Ti na ftaei arage? h zesth? exoume a/c

Voitheia pleaseeee

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aggelina καλημέρα, συνήθως μετά τον 3ο μήνα τα μωρά εχουν μια σχετική <πτωση>στο βάρος τους κ δεν τρώνε όπως ήτανε τον πρωτο καιρό.Μην αγχώνεσαι είναι φυσιολογικό.Μη το ξυπνάς το μωράκι σου τη νύχτα γιαυτό το θέμα, έχει φτιάξει το πρόγραμμά του κ την όρεξή του,μη της το χαλάσεις. Πιστευω πως αν το πεις στο παιδιατρο θα σου πει τα ίδια. Εμένα έκλεισε χτες 4μήνες κ πήρε βάρος 450γραμμάρια μόνο για ένα μήνα κ μου πε η παιδίατρος ότι είναι στο φυσιολογικό εφόσον θηλάζω μονο.Έκανε κ μένα αρχικά 6 γέυματα κ μόνος του τα πήγε 5 το 24ωρο (λέγοντας μόνος του εννοώ ότι καταλαβα ότι κάποιες φορές τον τάιζα χωρίς να πεινάει πραγματικά κ τον τρενάριζα για μια ώρα κ μετά έτρωγε με μεγαλύτερη όρεξη)Εξάλου λένε ότι το σύνηθες σωστό βάρος του παιδιού είναι μολις κλείσει τον 5ο μήνα να έχει πάρει το διπλάσιο βάρος της γέννας του…πράγμα που εσύ το έχεις καταρρίψει!! Μια χαρά είναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω!Δεν περίμενα κάτι τέτοιο να σου πει, εμένα γεννηθηκε 3800 κ σήμερα είναι 6700 κ 62 ύψος.Δηλαδή εγώ τι θα πρέπει να κάνω?Να τον ξυπνάω 2 φορες τη νύχτα? Δεν ρωτάς κ κανέναν άλλον γιατρό?Μηπως όμως παίζει ρόλο κ το γάλα που δίνεις εφόσον δεν είναι μητρικό κ ίσως γιαυτο πρέπει να πέρνει πιο πολύ βάρος το μωρο...πάρε κ μια άλλη γνώμη απο ειδικό , ένα ερώτημα κάνε σε εναν άλλο παιδίατρο.Τι ύψος έχει η μπεμπα σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως να επιμένεις πιο πολύ στο φαγητό της έτσι ώστε να μη χρειαστεί να της χαλάσεις το πρόγραμμα του νυχτερινού ύπνου?Ξέρεις επιμένω σε αυτό γιατί είναι πολύ βασικό να εφαρμοστεί πρόγραμμα ύπνου στο μωρό κ μπαίνει σε έναν σωστό δρόμο ωραριου γενικότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mwre ama de thelei na faei se thelei.. to vgazei gia na reytei kai meta telos, to paideyw mi nomizeis.. gia kanena 20lepto thn piezw mexri pou vazei ta klammata h' to vgazei apo ta plagia tou stomatos.. exei sikwsei pantiera diki ths to skato.. xexe

ki egw de thelw na ths xalasw to programma tou ipnou , fopvamai min meta ksipnaei apo moni ths..alla apo thn alli na menei "nhstiki"?!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kouklitsa mou an peinouse tha ksupnouse ta mwrakia mas den einai xaza kseroun ti kanoun k ti theloun mi to pairneis toso katakarda de pisteuw na uparxei logws...

izaki ti les twra kala pws den tis skotwses ekei epitopou akou tis vlamenes re....sugxistika twra....

maroulaki mou mia xara i mpempa!!!

marvelaki k egw mia apo ta idia de mou les posi feritini exeis???

emeis mia xara eimaste gelame oli mera paizoume sikwnomaste gurname dontakia ola ta kanoume k ta exoume vevaia k emeis exoume elatwsei to fagitaki mas kata polu alla den anusixw logw ilikias einai k logw zestis na fantasteite apo 1040 ml pinei 600 upomoni tha ksana epanelthoume.........tin deutera exoume emvoliaki to epanaliptiko auta ta nea mas!!!sas filw oles......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες!

πού είστε καλέ όλες, διακοπές? Ακόμα δε γυρίσατε? Επιτέλους δροσιά, μακάρι να τελειώσαν οι πολλές ζέστες!Σήμερα της έδωσα νεράκι να πιει, δεν κατάλαβε διαφορά...Γκλουτς-γκλουτς το κατέβασε όλο.

Χθες της έδινα τσαγάκι με το κουταλάκι για να το μάθει, αναγούλιαζε λίγο αλλά θα το συνηθίσει, που θα πάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα!

Ακόμα να γυρίσετε τσούπρες απο τις διακοπές?

Μείναμε και λίγες πανάθεμα μας..!

Αντε να πούμε καμιά κουβέντα γιατί αράχνες βγάλαμε..

Συμπεθέρα εδώ είμαι και σε περιμένω..! ;)

Φιλιάαααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα...γυρίσαμε!!! Μόνο που ξεκινήσαμε τις γκρίνιες από τα δόντια και δεν κοιμάμαι πολύ καλά τα βράδια. Ενώ στις διακοπές ήταν τέλειος! Ούτε γκρίνιες ούτε τίποτα, αφού ξεχνάγαμε ότι τον είχαμε μαζί μας!!

Άντε να βγουν να ησυχάσουμεεε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες!!!

Pepita κι εμάς φούσκωσαν τα ούλα και όλα τα παιχνίδια τα βάζει στο στόμα.Τζάμπα η αποστείρωση δλδ!Μέχρι και τον έκτο όμως είπε ο γιατρος τα μπιμπερό κανονικά αποστείρωση.

Καλά περάσατε στο νησί?

Άντε...καλό χειμώνα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bambina μου, τέλεια περάσαμε στο Ασπρονήσι!!

Κι εμάς μας είπε μόλις κλείσουμε τον 5ο σταματάμε την αποστείρωση και ξεκινάμε κρέμες. Με ρυζάλευρο πρώτα. Δηλαδή 21 Σεπτέμβρη λογικά θα τρώμε κρεμούλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια,καλησπέρα!Τι κάνετε?

Εμείς καλά είμαστε,αλλάξαμε λίγο το πρόγραμμα μας και κοιμηθήκαμε από τις 10.30.Για να δούμε πόσο θα κοιμηθεί!!! :):):)

Είχαμε βάπτιση σήμερα,πολύ ζέστη!Τον μπέπμη δεν τον πήραμε για να μην τον ταλαιπωρήσουμε!!!

Και εμείς θα ξεκινήσουμε με ρυζάλευρο!!!Έχουμε γιατρό στις 13 οπότε λογικά τότε!!!! ;););););)

Σας φιλώ!!!Καλό βράδυ!! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!!! Ελπίζω να είσαστε όλες καλά!!!

Εμείς, αν εξαιρέσουμε το ότι δεν καήκαμε ζωντανοί στην Κάρυστο, κατά τα άλλα όλα μια χαρά! :-)

Ιζακι μου, διάβασα αυτό που γράφεις για το ΙΚΑ και φρίκαρα! Αν είναι δυνατόν!!

Κοριτσάκια μου, εμείς ξεκινήσαμε ρυζάλευρο το Σάββατο!!! Απίστευτη εμπειρία!! Ο Ρεβυθουλάκος χτυπιοταν απο την χαρά του... αλλά μαζί με αυτόν χτυπιόταν και η κρεμα του!! Και που δεν πήγε! Στο μάτι του, στην μυτη του, μια ομορφιά σας λεω! Το θετικό της όλης υπόθεσης είναι ότι ξετρελάθηκε με το ρυζάλευρο! Εμ, και εγώ στην θέση του το ίδιο θα έκανα! Από το γάλα της μαμάς που τρώει όλο αηδίες, δεν συγκρίνεται η κρεμούλα!!! :-)

Φιλάκια πολλά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!

Κι εμείς την άλλη εβδομάδα θα ξεκινήσουμε ρυζάλευρο-βανίλια.

ΟΛΓΑ πού τον ταίζεις στο ρηλάξ ή στο καθισματάκι φαγητού?

Για βάφτιση πότε λέτε κορίτσια?Αρχίσατε ετοιμασίες?Εγώ λέω για Νοέβριο, χειμωνιάτικη βάπτιση δλδ, ακόμα δεν έχω ξεκινήσει, μόνο έρευνα στο ιντερνετ για ιδέες.

Φιλάκια.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδες μου επεστρεψα! Αντε και καλό χειμώνα! B)

Δεν μπορώ να πώ ότι ξεκουράστηκα γιατι η ζουζούνα μου είχε αλλα σχέδια.

Ηθελε όλο βόλτες ο κώλος της.2 ημέρες εκανα την αποπειρα να την αφήσω στην πεθερά μου να κάνω ενα μπανάκι ανεμελη αλλά.... την πρωτη μερα την ακουγα εως το λιμάνι την τσιριδα της και γυρισα πισω και την δευτερη στη μιση ωρα με πηρε τηλ η πεθερα και μου ειπε να παω γιατι ουρλιαζε και δεν μπορουσε να την σταματηση.μολις με ειδε σταματησε μιλάμε...και να εχω και την αλλη την πεθερα να μου λεει...αυτο δεν μου εχει ξανασυμβει...η αλλη η εγγονι ητανε ησυχη (αφου εκεινη την μεγαλωνη!)και καθε ημερα με ζάλιζε τι θα κάνω οταν πάω για δουλεία που η μπεμπα δεν κάθετε σε κανεναν.οχουυυ....βρε κοριτσια το λογικο δεν ειναι τα μωρα να θέλουνε τους γονεις? Οχι οτι δεν τις εκατσε λαχειο κιολλας τις πεθερας...ευκαιρια ηθελε για να πηγαινει για μπανιο και οτι δεν την ξανακραταει γιατι ανχωθηκε.Ετσι η μπεμπα οργωσε όλο το νησι μαζι μας,και τα βραδια στα μπαρακια ουτε που παραπονεθηκε! ;);)

κατι καταλαβαινουνε και τα σκατουλάκια,σου λεει σιγα μη μεινω με την γιαγια σπιτι... και δωστου κλάμα. :huh:

Ξέχασα να σας πω (συμπεθέρα ακούς?)γνωρισαμε ενα Ιταλό το Φραντζεσκο 9 ημερες μικροτερος μας.οι γονεις του τον εκαναν κανονικα μπανακι και ειχε γινει και αραπάκι απο τον ήλιο.τα κόμπλεξ εμεις στην Ελλαδα τα εχουμε!

Διαβασα αρχίσατε τις κρέμες!ορε γλέντια!!! :woohoo: ΄

σαν να εγραψα πολλά!!! φιλάκια παω να βγάλω κανένα ρουχο απο τις βαλίτσες. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθέρααααα!!!!

Γύρισες επιτέλους!!!Καλό χειμώνα!!!

Μία ώρα προσπαθώ να συνδεθώ...Τα νεύρα μου..

Τι κάνει η μπουμπου σου???Είναι κορίτσι της μαμάς εε??!!!χιχι!!!

Και ποιός είναι αυτός ο Ιταλός για να έχουμε καλό ρώτημα???

Να το πάρει το κορίτσι μας μακριά στα ξένα???

Εχει τίποτις αμπέλια εκεί στην Ιταλία?? :silly: :silly:

Για να μάθουμε..! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλώς την πέρδικα!

Μόλις την έβαλα για ύπνο,κουραστηκε σημερα γιατι καναμε μαθημα ιταλικων να ειμαστε ετοιμες για τοθ χρόνου...χαχαχα!βρε αλλάζω εγώ τη συμπεθέρα μου!ο μπέμπης τι κάνει?καθετε ο δικος σου στην αγκαλια αλλων?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...