Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Απριλίου 2010 (Νο 2)


Recommended Posts

Εμένα ακόμα κοιμάται αρκετά, ευτχώς. Το βράδυ τον βάζω για ύπνο 9 με 10, ανάλογα πότε θα τον κάνω μπάνιο και τον ξυπνάω για φαί στος 12, εκτός αν έχει φάει στις 10 και ξυπνάει το πρωί στις 8. Πλέον τον ξυπνάω εγώ, τόσο πολύ συνήθισε!!! Και το πρωί συνήθως μετά από καμια ώρα το πολύ ξανακοιμάται ως τις 11-12 που ξανατρώει. Γενικά όλη τη μέρα κοιμάται 1-2 ώρες μετά από κάθε γεύμα. Μια χαρούλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 956
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

bambina έγραψε:

καλησπέρα marouli!

Μεγαλώνουν τα μπεμπάκια μας! Εσείς πώς τα πάτε, όλα καλά?Πόσο περίπου κοιμάστε το 24ωρο?Εμείς γύρω στις 8 ώρες το βράδυ και 2-3 την ημέρα.

Φιλάκια!!!

bambina μου μια χαρά τα πάμε, είναι πολύ ήσυχο και καλό μωράκι. Συνεχώς γελάει η ψυχούλα μου.

Το βράδυ κοιμόμαστε γύρω στις 10 ώρες και την ημέρα περίπου 2 ώρες συνολικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου καλησπερα.........

γιουπι, επιτελους το καναμε και μεις το 1ο εμβολιο το οποιο κανονικα οπως σας ειπα επρεπε να το ειχα κανει στο 2ο μηνα....τελοσπαντων, τωρα μπηκαμε σε σειρα...

εμεις ειμαστε 6800, 66 ποντους ειναι πολυ καλος.....

εμενα κοριτσια τρωει 180γρ. και θηλαζουμε ανα 3μιση με 4 ωρες....ξενο δεν του δινω μονο αν δω οτι μπορει να μην του εφτασε

για τα ml και γω δεν ηξερα ποσο πινει αλλα τον αφησα στη μαμα μου και πηγα θεσ/νικη για τα βαπτιστικα (ειχα βγαλει με το θηλαστρο).....ετσι ανακαλυψα ποσο πινει

εγω κοριτσια δεν εχω προβληματα με το θηλασμο εκτος απο τα πετρωματα....εκει που ειναι ολα ενταξει ξαφνικα γινεται πετρα μονο σε ενα σημειο το στηθος μου, ποναει και δεν μπορει να τρεξει ευκολα το γαλα....δεν ξερω γιατι το παθαινω, ειχα παρει το γιατρο και μου ειπε αν δεν ανεβαζεις πυρετο και δεν ειναι κοκκινο εκεινο το σημειο δεν ειναι τιποτα απλως κλεινει ενας γαλακτοφορος αδενας και γι'αυτο αναγκαστικα και πηρα και θηλαστρο το οποιο με βοηθαει πολυ και δεν μπλοκαρω...ασε που αν χρειαστει να φυγω δεν γινετε αλλιως

κατα τα αλλα, με τον υπνο κοιμαται το πρωι καμια ωριτσα, το μεσημερακι αν φαει πολυ καλα μπορει να κοιμηθει και 3ωρο και το απογευματακι παλι καμια ωριτσα....το βραδυ οπως σας ειπα γυρω στις 9 με 10 και ξυπναει 3 και μετα ξανα στις 7:30...

πεπιτακι αυτο που λες το εκανα πριν καταλαβω οτι θελει να κοιμαται σερι απο τις 9 και τον ξυπνουσα κατα τις 23¨30 για μπανιο και προσκυνουσε κυριολεκτικα το καημενο μεχρι που αρχισα να τον κανω μπανιο στις 8 και κοιμαται κατα τις 9 με 10

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου είπε η παιδίατρος να τον ξυπνάω μόνο αν δεν έχει φάει 5 γεύματα. Όταν τα τρώει νωρίτερα δεν τον ξυπνάω. Γενικά ο δικός μου ενώ τρώει, σπάνια ζητάει φαγητό. Συνήθως ψιλογκρινιάζει και από την ώρα καταλαβαίνω ότι πεινάει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!

Ολγάκι σ' ευχαριστώ γλυκειά μου.Φίλησε μου στα πατουσάκια τον κούκλο το ρεβυθούλη σου, αλλιώς θα πώ στην izaki να το κάνει B)

Φιλάκια και στις δυό σας!!! :kiss:

izaki μου δεν ξέρω σε ποιόν μοιάζει, προς το παρόν μοιάζει και στους δύο, είναι λευκορόδινος όπως ο άνδρας μου και μάλλον θα γίνει ξανθός σαν εκείνον, αλλά στην έκφραση μοιάζει εμένα. Θα δείξει!

marvelaki, έχω facebook (ΒιβήΜπι), αλλά δεν το χρησιμοποιώ λόγω έλλειψης χρόνου! Γιαυτό μου χαθήκατε και δεν τρέχουν πια οι σελίδες στο μάμμυ; Μιλάτε στο fb? B)

pepitaki και jona έλεγα κι εγώ: Μόνο ο δικός μου έχει κάνει διδακτορική διατριβή στο ταβάνι και στα φωτιστικά;

bambina και pepita εμείς κοιμόμαστε από τις 10 το βράδυ ως τις 6 το πρωι κι από τις 6 ως τις 9:00. Όλη την υπόλοιπη μέρα, ρεμβάζουμε, χαμογελάμε, γενικώς απαιτούμε προσοχή, κλαίμε, αλλά ΔΕΝ κοιμόμαστε ούτε μισή ώρα:S

marouli κι εμένα χαμογελάει συνέχεια, εκτός αν έχει κολικούς. Εκεί τον ακούει όλο το τετράγωνο!

Αλήθεια κοριτσια, εσείς από κολικούς πώς πάτε;

Φιλάκια από μένα και καληνύχτα! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες!

Τι κάνετε???Τα ζουζούνια σας???

Εχει αδειάσει η πόλη...Μέχρι το μεσημέρι θα έχω μείνει εγώ και ο φούρναρης στη γειτονιά.. :( (Παίζει να την κάνει κι αυτός νωρίτερα..!)

Θέλω θάλασσαααααα!!!

Ο αντρούλης μου δουλεύει σήμερα και αύριο έχουμε μια βάφτηση, οπότε θα φιλάμε εδώ, τα σπίτια των γειτόνων!χαχα!!

Φιλάκια πολλά σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ιωάννα!!! ;)

Κι εσύ φύλακας το ΣΚ???χιχι!!Το βράδυ είναι ωραία, που έχουν φύγει και οι τελευταίοι, στο μπαλκόνι, ήσυχα ήσυχα...!Να πίναμε και κανένα ποτάκι θα ήταν ακόμα πιο ωραία!!(δις??Λαστ γιαρ...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερούδια & καλό μήνα!

Πέρσι τέτοιες ηλιόλουστες κ ζεστές Κυριακές ολιμερίς για μπάνιο και φέτος το γαλακτομπουρεκί χρώμα ακόμα καλά κρατεί....Δεν μου λείπουν πάντως τα μπάνια, έχω την μπεμπούλα και είναι η καλύτερη παρεούλα!!!

vivianka εμάς ευτυχώς οι κολικοί μας σταμάτησαν εδώ και και ένα μήνα......ευτυχώς!Εσείς έχετε ακόμα,ε?Υπομονή, μετά τον τέταρτο σταματάνε μου είχε πει η γιατρός.

Χθες το βράδυ ενώ νύσταζε και κοιμόνταν στην αγκαλιά μας, μόλις τη βάζαμε στο κρεββάτι άρχιζε τα κλάμματα!!!3 ώρες το παλεύαμε, πιάσαμε τις 2 μέχρι να κοιμηθεί.Έχει καμμιά άλλη κοπέλα το ίδιο πρόβλημα?

Φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλες σας!!

Γεια σου Bambina!!

Συμβαίνει αρκετές φορές και σε μένα αυτό που περιγράφεις.Ενώ έχει μάθει να κοιμάται μόνος του και σχεδόν αμέσως, υπάρχουν φορές που απλώς θέλει αγκαλιά για να νανουριστεί και να αποκοιμηθεί.

Λίγα λεπτά είναι αρκετά για να γίνει λάσπη!!Χιχιχι!!

Σήμερα ήπια το καφεδάκι μου στην απόλυτη ησυχία...Στο μπαλκόνι..Μόνο τα πουλάκια τσίου τσίου ακούγονταν!!(εε, και το μπισκοτάκι μου που έλεγε τα δικά του..!)

Μα καλά, τάχα κανείς δεν έχει βενζίνη...Ολοι φύγανε πάλι!!! :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας..καικαλό μήνα...πώς είναι η αθήνα άδεια???

εμείς εδώ πάντως είμαστε φούλλλ...

bambina ...βλέπω τα μικρά μας μοιάζουν...και μένα φριζολάκ πίνει

και θέλει να κοιμάται μπρούμητα .. :(:(:(

θέλει και το βράδυ όμως...το φριζολάκ της πέφτει βαρύ ή όχι????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσαρες καλημερααααα!

Δεν ειχα internet γιατι ενας κεραυνος εκαψε το router!

Καναμε κι εμεις το δευτερο εμβολιο!

Ειμαστε 6560 gr, 59 cm και 41 cm περιμετρο κεφαλης! (τι τα ταιζετε τα δικα σας και ειναι τοσο ψηλα?!) :laugh:

marvelακι μου δε μπορω να βρω πως να σε ψηφισω!

Αλλαζουμε παιδιατρο λογω αποστασης, μου τη συστησε και η παιδιατρος που πηγαινα!

Καναμε και το πρωτο μας μπανακι στη θαλασσα! Θα βαλω και φωτο στο fc αργοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κούκλες!

mariag έστω κι ετεροχρονισμένα ευχαριστώ πολύ (είπαμε ποτέ δεν είναι αργά για ευχές)

bambina δυστυχως, ναι έχουμε ΑΚΟΜΑ κολικούς. Μακάρι να 'χεις δίκιο ότι στον 4ο μήνα θα τελειώσουν, αλλά ακούω κι άλλες που τους κράτησαν ως τον 6ο! :woohoo:

maria1202 μια χαρά είναι το μωράκι σου!Αφού είναι μέσα στα όρια των καμπυλών μια χαρά είναι... Οι δείκτες ανάπτυξης εκτοξεύονται εκεί που δεν το περιμένεις!

marvelaki συγχαριτήρια για το μπανάκι και καλές βουτιές!

Κοριτσια να σας ρωτήσω με την ευκαιρία. Η περίοδος σας ήρθε;Γιατί εμένα με ξέχασε τελείως... Ν' ανησυχίσω ή είναι επειδή θηλάζω;

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!!

Βιβη μου και εμεις εχουμε κολικους ακομα, αν και υποπτευομαι οτι σε εμας ευθυνεται για τους πονους αυτους η αλλεργια που εχουμε, γιατι υπαρχει πληγη στο εντερακι της.

Περιοδος εμενα μου ηρθε τον προηγουμενο μηνα, αλλα ελπιζω να με ξεχασει αυτον, γιατι διαφορετικα θα μου χαλασει τις διακοπες και τις περιμενα πως και πως!!

Παντως βρε βιβη μου, μπραβο σου και σενα που εχεις τοσο κουραγιο και υπομονη και επιμονη με το θηλαστρο μερα νυχτα, για να αυξησεις την παραγωγη σου.

Μαρια1202 κατι διαβασα στς αλλεργιες και σου απαντω εδω. Θεωρω παρακινδυνευμενο να δωσεις απο τωρα στο μωρο να δοκιμασει γιαουρτακι. Δεν υποχωρουν τοσο γρηγορα αυτες οι αλλεργιες. Δεν το εχω ξανακουσει να δινουν πρωτεινη του γαλακτος, εστω και με αυτη την μορφη σε ενα μωρακι τοσο μικρο. Παρε και μια γνωμη παιδογαστρεντερολογου, γιατι οι παιδιατροι συνηθως ειναι ασχετοι με αυτα.

Jona εμεις χτες φυλουσαμε τον Ευοσμο....ακρα του ταφου σιωπη...ολοι πηγαν διακοπες. Μεθαυριο φευγουμε και εμεις....καιρος μας ητανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιβη να συμπληρωσω....λογω θηλασμου δεν εχεις περιοδο....δεν ειναι καθολου ανησυχητικο...φυσιολογικο ειναι. Και σε μενα αν δεν ερθει αυτον τον μηνα, φυσιολογικο θα ειναι. Τωρα ο κυκλος μας θα ναι, οτι να ναι ...χαχαχα!! Να σου πω...δεν την θελω καθολου....καλα ησυχασε το κεφαλι μου τοσους μηνες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε εγω εχω περιοδο ακομα, η γιατρος μου ειπε οτι λογω αποκλειστικου θυλασμου θα αργησει...Να περιμενω μου ειπε οταν ξεκινησουν οι κρεμες.

izaki Αλλαξα παιδιατρο κι αυτη μου ειπε σε καμια βδομαδα να δοκιμασω και γιαουρτι. Πιθανοτατα να μην ηταν καν αλλεργεια μου ειπε...Ξερω γω τι γινεται ρε γμτ... αφου η μικρη ειναι καλα δεν αγχωνομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maria1202 μακαρι το παιδι να μην ειναι αλλεργικο, αλλα και παλι να ξεκινησει με αποκλειστικο θηλασμο στερεες τροφες απο τωρα?? Πολυ νωρις δεν ειναι?? Μπορει να κανω και λαθος βεβαια...και μενα ειναι το πρωτο μου παιδακι και δεν εχω εμπειρια. Οτι λεω ειναι απο οτι διαβαζω απο αλλες μαμαδες και απο την παιδιατρο μου. Εμεις βεβαια λογω θηλασμου αλλα και λογω αλλεργιας, στερεες θα αρχισουμε απο τον εκτο μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια μου!

Η προσπάθεια επαναγαλακτισμού, συνεχίζεται με αμείωτη ένταση, σήμερα είδα το γάλα να γίνεται ροζ, κατάλαβα ότι είχα τραυματιστεί από τις συνεχείς αντλήσεις αλλά 4 τα χαράματα με την τσίμπλα στο μάτι δεν είχα ακέραιες τις αισθήσεις μου. Ευτυχώς, έβαλα purelan κι επιθέματα κι έκανα αποχή για κανένα τρίωρο... Είναι πού είμαι πεισματάρα!

izaki όταν η πόλη αδειάζει είναι η καλύτερή μου! Επιτέλους ησυχία και πάρκινγκ για όλους!Ειδικά εδώ στην Αθήνα, ο μόνος μήνας που φαίνεται κάπως ανθρώπινη είναι ο Αύγουστος!Αν και τώρα με την κρίση δε ξέρω αν θ' αδειάσει όπως παλιά...

maria1202 γιατί γιαούρτι τόσο νωρίς;Δεν έχω το απαιτούμενο υπόβαθρο γνώσεων βέβαια, αλλά μήπως να έπαιρνες και μία δεύτερη γνώμη;

Τώρα για την περίοδο, μου φαίνεται θα προμηθευτώ πάνες ακράτειας για να την υποδεχτώ όταν έρθει... :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας! Βιβιάνκα μου, καλά θα κάνεις να πάρεις πάνες ακράτειας γιατί εμένα η πρώτη περίοδος ήταν μπόλικη!!!!! Ευτυχώς μόνο για τις 3 πρώτες μέρες και μετά μια χαρά. Κι εμένα φοβάμαι ότι θα πέσουν στις διακοπές μου αλλά δε με νοιάζει. Και μόνο τα ποδαράκια να βρέξω καλά είναι. Θα κάνω παρέα στο μπέμπη μου!

Ο μικρούλης μου έχει ιωσούλα και κάνει λίγα κακάκια και πολλές φορές. Σα διάρροια τις περισσότερες φορές. Δεν προλαβαίνω τις πάνες!! Αλλά δεν έχει πυρετό και μου είπε η παιδίατρος να μην ανησυχώ. Το μεσημέρι έβαλε κάτι κλάματα το καημένο ξαφνικά! Μάλλον τον πόνεσε η κοιλίτσα του. Ελπίζω να περάσει γρήγορα.....:-(((

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

izaki έγραψε:

Maria1202 μακαρι το παιδι να μην ειναι αλλεργικο, αλλα και παλι να ξεκινησει με αποκλειστικο θηλασμο στερεες τροφες απο τωρα?? Πολυ νωρις δεν ειναι?? Μπορει να κανω και λαθος βεβαια...και μενα ειναι το πρωτο μου παιδακι και δεν εχω εμπειρια. Οτι λεω ειναι απο οτι διαβαζω απο αλλες μαμαδες και απο την παιδιατρο μου. Εμεις βεβαια λογω θηλασμου αλλα και λογω αλλεργιας, στερεες θα αρχισουμε απο τον εκτο μηνα.

Ουπς μαλλον κατι ειπα λαθος... Καλε εγω να φαω τυρι και γιαουρτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria1202 έγραψε:

izaki έγραψε:

Ουπς μαλλον κατι ειπα λαθος... Καλε εγω να φαω τυρι και γιαουρτι...[/quote:x7qt5n0g]

χαχαχα ε μα ειπα και εγω....απο τοσο νωρις θα φαει το μικρακι γιαουρτι??

Δοκιμασε Μαρια μου, αλλα φαε μικρη ποσοτητα, για την περιπτωση που την πειραξει.

Βιβη εδω στην θεσσαλονικη μονο το ΣΚ λειπαν ολοι. Σημερα απο το πρωι ειμειμαστε ολο βολτες και η μονη διαφορα ηταν πως στην παραλιακη δεν κολλησαμε ιδιαιτερα στην κινηση. Κατα τα αλλα...πηγαμε τζαμπο και δεν βριβρισκαμε να παρκαρουμε. Εμεις εχουμε και κοντα την χαλκιδικη και πιστευω πως αρκετοι θεσσαλονικεις που δεν βγαινουν οικονομικα για να πανε διακοπες, προτιμουν τα αυθημερον μπανακια με επιστροφη και υπνο στο σπιτακι τους.

Κοριτσια και εμεις αν δεν ηταν ο αντρας μου απο παραθαλασσιο, δεν θα πηγαιναμε πουθενα φετος. Που να πηγαινα με το μωρο? Μονο στην πεθερα μου βολευει. Αααα και στην Ολγα φυσικα...χαχαχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πεπιτακι περαστικα σας!!!!

Ευχομαι γρηγορη αναρρωση.....κριμα μωρε το μικρακι, να ποναει η κοιλιτσα του! Βλεπω και την δικια μου που υποφερει απο τους πονους και ξερω πως ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέραααα!!! Ιζάκι μου, η μικρή σου είναι γλύκα, ξέχασα να στο πω χθες!!

Δυστυχώς ο δικός μου δεν πίνει το αραιωμένο γάλα με τίποτα, οπότε πρέπει να μου πει άλλο γιατροσόφι τώρα η παιδίατρος. Χθες έπινε 100ml με το ζόρι και το βράδυ που φαίνεται τον έκοψε η πείνα έβαλε κάτι φωνές...και ηρέμησε μόνο όταν του έφτιαξα κανονικό γάλα! Άντε να δούμε τί θα γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...