Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπάρχει "θεία δικη"?


Recommended Posts

Ε? φίλες μου τί λέτε.... Υπάρχει?

Αν κάποιος σας πλήγωσε, απογοήτευσε, εξαπάτησε, κορόιδεψε θα το βρεί μπροστά του ή αναλαμβάνουμε εμείς και τον πληρώνουμε με το ίδιο νόμισμα?

Τι πιστεύετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφία και εγώ το πιστεύω αυτό που λές απλως καμια φορά αργεί να έρθει η "τιμωρία" ή καλύτερα οι συνέπειες των πράξεών μας και απλά αναρωτιέμαι τί γίνεται στην περίπτωση που αισθάνεσαι για παράδειγμα προδομένος ή αδικημένος απο έναν άνθρωπο... περιμένεις τη "θεία δίκη" ή γίνεσαι ίδιος με αυτόν και του φέρεσαι με τον ίδιο τρόπο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κανω κατι εγω θα το βρω σιγουρα μπροστα μου! Δεν την εχω γλιτωσει ποτε αναιμακτα. Οσων αφορα τους αλλους ομως δεν νομιζω πως ανθρωποι που με πληγωσαν κατι παθανε! Ισα ισα. Αλλα δεν ειμαι και ανθρωπος που θα καταραστω καποιον για κανεναν λογο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α! Καμια φορα πληρωνω με το ιδιο νομισμα. Αν πχ με αδικησει ο αντρας μου για κατι που εκανα και μου φωναξει ισως την επομενη φορα που θα κανει το ιδιο του φωναξω εγω... Οχι παντα ομως γιατι ειμαι ψυχοπονιαρα(η χαζη) και λεω αστο μωρε. (Σε ανθρωπους που με πληγωσαν πολυ) Καλα να ειναι. Θα το βρουν απ τον θεο. Και κλεινω εκει το θεμα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδα τι επαθες???

Εσυ δε βαζεις τετοια θεματα...

Οχι...Δεν υπαρχει θεια δικη.

Παρε το θεμα στα χερια σου κ λυστο!

Ελπιζω μονο να εχεις κανει λαθος...Να εχει γινει παρεξηγηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda έγραψε:

Σοφία και εγώ το πιστεύω αυτό που λές απλως καμια φορά αργεί να έρθει η "τιμωρία" ή καλύτερα οι συνέπειες των πράξεών μας και απλά αναρωτιέμαι τί γίνεται στην περίπτωση που αισθάνεσαι για παράδειγμα προδομένος ή αδικημένος απο έναν άνθρωπο... περιμένεις τη "θεία δίκη" ή γίνεσαι ίδιος με αυτόν και του φέρεσαι με τον ίδιο τρόπο?

Εχει συμβει να νιωθω αδικημενη και να θελωνα το φωναξω να το ακουσει ολος ο κοσμος, σπανια το κανω!!Εχω "τσεκαρει" ομως οτι συνηθως αργα ή γρηγορα θα ερθουν οι συνεπειες των πραξεων μας και πιστεψε με δεν υπαρχει μεγαλυτερη ικανοποιηση να δικαιωνεσαι μετα απο καιρο και να εχεις σταθει "κυρια" και να μη μπορει να πει κανεις τιποτα για σενα...παιρνεις το αιμα σου πισω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΕΝΑ ΟΣΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΓΩΣΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΧΑΖΗ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΖΟΥΓΚΛΑ,ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΚΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΛΥΠΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΛΥΠΗ ΤΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Τρισευτιχισμένη!

Καιρό έχουμε να τα πούμε! Τέλεια η φώτο του μικρού!

Δεν μιλάω για περιπτώσεις που άθελά μας έχουμε πληγώσει ανθρώπους.

Μιλάω για αυτούς που εσκεμένα και συστηματικά εξαπατούν τους άλλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία ναι όντως εγώ δεν βάζω τέτοια θέματα... απλά είναι κάτι που με προβληματίζει πολύ...και με κανει να αναρωτιέμαι...

Παρεξήγηση όχι δεν είναι είμαι σίγουρη...

Απ την άλλη όμως χαίρομαι που σιγά σιγά πέφτουν οι μάσκες!

Σοφία και εγώ έτσι λειτουργώ. Θέλω να είμαι κυρία αλλα???

Δικαιώνεσαι λές? και εγώ έτσι θέλω να πιστεύω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω πιστευω οτι ολα εδω πληρωνονται...μπορει να μην παθει κατι το ατομο που αδικεισε αλλα καποιος πολυ οικειος του η ακομα και τα παιδια του...εξου και το αμαρτιες γονεων παιδεουσι τεκνων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και οι μασκες να πεσουν κ καμια σφαλιαρα αν χρειαστει!

Αντε γτ το βρηκαν ολοι...κανουν την μακακια κ περιμενουν πως μια ζωη θα βγαινουν λαδι.. :angry::angry:

Σας αρκει να σκεφτεστε πως καποια ανωτερη δυναμη θα "εκδικηθει" για το κακο ή το αδικο??? :blink:

Δε μιλαω για τραβηγμενες καταστασεις (εγκληματικες) αλλα για απλες( :P ) καθημερινες κακιες ανοητων ανθρωπων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda έγραψε:

Ε? φίλες μου τί λέτε.... Υπάρχει?

Αν κάποιος σας πλήγωσε, απογοήτευσε, εξαπάτησε, κορόιδεψε θα το βρεί μπροστά του ή αναλαμβάνουμε εμείς και τον πληρώνουμε με το ίδιο νόμισμα?

Τι πιστεύετε?

φυσικα και το πιστευω πως αργα η γρηγορα ολα γυριζουν πισω ειτε καλα ειτε κακα...εμενα εκεινο που με προβληματιζει ειναι τι κανουμε εμεις εκεινο το διαστημα??αφηνουμε τους αλλους να νομιζουν οτι κερδισαν?παντως νοιωθω τοσο ασχημα οταν καποιος μου βγαζει αυτα τα αισθηματα και ακομα πιο ασχημα οταν αυτο στο βγαζουν"συγγενεις" :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

δεν πιστεύω σε καμία δίκη...αν είσαι αναίσθητος τίποτα δεν σε αγγίζει..

υπάρχουν άνθρωποι που βρίσκονται στο κρεβάτι του πόνου, και μιλάμε για ανθρώπους με Α κεφαλαίο..

υπάρχουν και εκείνοι που βλάπτουν εσκεμμένα, χαιρέκακοι και συμφεροντολόγοι παρόλα αυτά ζουν και βασιλεύουν...

για μένα είναι όλα θέμα τύχης...

αν με ρωτας για την 'γρουσουζιά' κατα μια έννοια πιστευω ότι γυρνάει η άτιμη, και χτυπάει πόρτες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda έγραψε:

Ε? φίλες μου τί λέτε.... Υπάρχει?

Αν κάποιος σας πλήγωσε, απογοήτευσε, εξαπάτησε, κορόιδεψε θα το βρεί μπροστά του ή αναλαμβάνουμε εμείς και τον πληρώνουμε με το ίδιο νόμισμα?

Τι πιστεύετε?

Καλησπέρα ,

Πιστεύω απόλυτα ότι όλα κάνουν κύκλο στη ζωή μας. Αν κάνεις καλό σε κάποιον θα το βρεις μπροστά σου από αλλού ίσως , αλλά θα το βρείς.

Το ίδιο και το κακό.

Αν κάποιος μου κάνει κάτι και κρίνω ότι είναι επίτηδες δεν τον αφήνω έτσι. Το καταγράφω και τον περιμένω στην γωνία , οπότε και παίρνω το αίμα μου πίσω. Εκτός κι αν το έχει κάνει η ίδια η ζωή για μένα και δεν ασχολούμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμαντα μου η γνωμη μου ειναι οτι ολα εδω πληρωνονται...κ φυσικα υπαρχει ''θεια δικη''!μπορει να βλεπουμε ανθρωπους που μας εβλαψαν να ειναι μια χαρα κ ολα να τους πηγαινουν τελεια....ΑΛΛΑ.....υπαρχει καιρος μπροστα τους να πληρωσουν...ισως κ οταν πια θα ειναι ηλικιωμενοι....αλλα θα πληρωσουν...

εγω πολυ συχνα δινω τοπο στην οργη κ λεω θα το αφησω στα χερια του θεου....

κ οπως λενε κ οι γραφες:<<συγχωρεσε για να σε συγχωρεσει κ σενα ο θεος!>>

αμα σου κανουν κατι κακο κ συ τους πληρωσεις με το ιδιο νομισμα....εισαι ακριβως οτι κ εκεινοι στα ματια του θεου κ ακομα χειροτερα γιατι εκδικηθηκες!

ο Χριστος μας, ειχε πει οταν σας χαστουκιζουν,να γυρνατε κ το αλλο μαγουλο!να ταπεινωθουμε κ ας φαινομαστε στους αλλους ''κοτες'',αλλα εκεινη τη στιγμη ανυψωνομαστε στα ματια του κ κεινος ξερει τι θα κανει μ'αυτους που μας πληγωσαν!

δεν ξερουμε ποτε θα ερθει η θεια τιμωρια γι'αυτους κ ισως να μην το μαθουμε κ ποτε.....αλλα καλυτερα να μην το πληρωσουν ουτε απο μας,ουτε απ'το θεο!μακαρι να μετανοησουν κ να μπορουν να κοιταξουν οταν ερθει η ωρα καταματα τον θεο!!

εγω προσωπικα προτιμω να φανω ''κοτα'',παρα να ανταποδωσω το κακο....καλυτερα να μην εχω τετοιες τυψεις στην ψυχη μου!!προτιμω να φανω δειλη ,παρα να στεναχωριεμαι που εκανα κ γω κακο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικαιοσύνη του Θεού και η δικαιοσύνη των ανθρώπων δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Γιατί να θέλω να πληρώσει κάποιος που με αδίκησε; Θα κερδίσω κάτι; Μόνο αν είμαι πολύ κακός άνθρωπος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Η δικαιοσύνη του Θεού και η δικαιοσύνη των ανθρώπων δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Γιατί να θέλω να πληρώσει κάποιος που με αδίκησε; Θα κερδίσω κάτι; Μόνο αν είμαι πολύ κακός άνθρωπος...

συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μπορω να πιστεψω πως ο Θεος θελει να τιμωρησει κανεναν μας...πολλές φορες βεβαια δεν καταλαβαινω πολλά για πιο λογο γινονται και λεω γτ ρε Θεε μου? Πως το επέτρεψες να συμβει αυτό? Νομίζω πως ναι οταν κανουμε κατι κακο σε κάποιον αυτο μας επιστρεφεται με κάποιο τρόπο. Βεβαια πιστεύω πως δεν πρεπει να μενουμε με τα χερια σταυρωμένα ή να γυρνάμε και το άλλο μάγουλο. Διεκδικούμε το δικιο μας,δεν ανεχομαστε πράγματα που μας προσβάλλουν και αν καποιος μας πληγώσει απλά τον διαγράφουμε. Καμμιά φορά η απόρριψη πονάει περισσότερο κάποιους και εκτιμουν τι ειχαν και τι έχασαν. Αναφέρομαι σε όλους - φιλους-συγγενεις - συντροφους κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ πιστεύω ότι οτιδήποτε μας συμβαίνει είτε καλό είτε κακό έχει κάποιο λόγο που γίνεται. Ακόμη και οι κακοί άνθρωποι που θα βρεθούν μπροστά μας κάτι θέλουν να μας διδάξουν,π.χ. να λειτουργήσουν ως παράδειγμα προς αποφυγή!!!Και νομίζω ότι στη θέση του "γιατί να γίνει αυτό σε μένα" είναι καλυτερο να βάζουμε "γιατί όχι σε μένα;"Κανένας μας δεν αποτελεί εξαίρεση στον πόνο, στην απογοήτευση αλλά και στη χαρά!!!!Οπότε ας μη χάνουμε το χρόνο μας με το θυμό γιατί στην ουσία εμείς βασανιζόμαστε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kassi έγραψε:

Κορίτσια εγώ πιστεύω ότι οτιδήποτε μας συμβαίνει είτε καλό είτε κακό έχει κάποιο λόγο που γίνεται. Ακόμη και οι κακοί άνθρωποι που θα βρεθούν μπροστά μας κάτι θέλουν να μας διδάξουν,π.χ. να λειτουργήσουν ως παράδειγμα προς αποφυγή!!!Και νομίζω ότι στη θέση του "γιατί να γίνει αυτό σε μένα" είναι καλυτερο να βάζουμε "γιατί όχι σε μένα;"Κανένας μας δεν αποτελεί εξαίρεση στον πόνο, στην απογοήτευση αλλά και στη χαρά!!!!Οπότε ας μη χάνουμε το χρόνο μας με το θυμό γιατί στην ουσία εμείς βασανιζόμαστε!!!!

εχεις απόλυτο δικιο αλλά θελει δυναμη για να αποδεχτείς οτι κάποια πολύ άσχημα πράγματα που συμβαίνουν γινονται για κάποιο λόγο. Πολλές φορές δεν μπορούμε να δουμε αυτον τον λόγο...ειδικά οταν προκειται για αθώες ψυχούλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 11 years later...

Και εγώ πιστεύω πως δεν χρειάζεται να ανταποδίδουμε το κακό που μας έκανε κάποιος γιατί αργά ή γρήγορα θα το βρει μπροστά του. Ρόδα είναι και γυρίζει. Απλά πρέπει να έχουμε υπομονή. Και η εκδίκηση δεν είναι το καλύτερο. Το μόνο που θα κερδίσουμε είναι να γεμίσουμε με το κακό την ψυχή μας και να γίνουμε ίδιοι και χειρότεροι με τους άλλους. Ας κάνουμε το καλό εμείς και ας μην το εκτιμήσουν. Όταν το εκτιμήσουν θα είναι πολύ αργά. Και εννοείται πως πάντα το καλό γυρνάει σε εμάς. Οπότε ας το κάνουμε για την ψυχή μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...