Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΘΡΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα, ίσως δεν είμαι στο κατάλληλο φόρουμ, αλλά μιας και είμαι μέλος, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρετε να με διαφωτίσετε γιατί δεν αντέχω άλλο. Από τον Αύγουστο του 2008 παθαίνω κυστίτιδες, χωρίς να βρεθεί μικρόβιο μέχρι την τελευταία που βρέθηκε το γνωστό E. Colli σε κόλπο και ούρα. (το γεγονός ότι δεν βρισκόταν κάτι παλιά το προσπερνώ γιατί οι εξετάσεις ήταν σε νοσοκομείο νησιών και το θεωρώ απλά τυχαίο.)

όλο το διάστημα μεταξύ των κυστίτιδων είχα μία περίεργη αίσθηση ότι υπάρχει μία σταγόνα ούρων που σα να κατεβαίνει και να ανεβαίνει χωρίς όμως να βγαίνει κατά την ούριση πράγμα που μου δημιουργούσε έντονο εκνευρισμό.

Πριν από 15 μέρες και μετά από 8 μήνες χωρίς κυστίτιδα έπαθα πάλι όπως είπα με E. colli σε κόλπο και ουρήθρα. Ο υπέρηχος έδειξε κυστίτιδα, πήρα φλατζύλ και πριξίνα και συνεχίζω για 3 μήνες με φουρολίν. το θέμα μου είναι ότι αυτό με τη σταγόνα είναι πια καθημερινό και λείαν εκνευριστικό. Ο γιατρός μου δυστυχώς δεν είναι συζυτήσιμος και εγώ πια με όλη αυτή την ταλαιπωρία έτοιμη να "πηδηχτώ από το παράθυρο" .Αν υπάρχει έστω και μια γνωμη για το τι συμβαίνει θα το εκτιμούσα πολύ......... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου ανδριανη,εγω παθαινω συχνα κυστιτιδες επειδη δεν πινω νερο οποτε γνωριζω αρκετα πραγματα,καταρχην το φουρολιν ειναι πολυ ελαφρυ οποτε ισως να μην ηταν τοσο αποτελεσματικο,αντιβιογραμμα εχεις κανει;καποιες φορες χρειαζεται και ο συντροφος θεραπεια,γενικα να πινεις αρκετο νερο και προσθεσε μαγειρικη σοδα μεσα θα σε βοηθησει και στο να μην δημιουργηθουν πετρες

Καλησπερα,

Σιγουρα ο γιατρος μπορει να σου απαντησει καλυτερα δεν το συζητω...

Προσωπικη μου αποψη ειναι, οτι θα πρεπει να πινεις πολυ νερο κ να αδειαζεις την κυστη σου οσο μπορεις πιο συχνα, για να μη λυμναζουν τα ουρα κ παλιδρομουν πισω στους νεφρους.

Εχεις παρατηρησει, μηπως υποτροπιαζεις επειτα απο σεξουαλικη επαφη? Ισως θα επρεπε να κανει κ ο συντροφος μια καλλιεργεια ουρων κ σπερματος.

Εχεις κανει αντιβιογραμμα ετσι?

Επιπλεον, ρωτα κ το γιατρο σου για το φαρμακο bactrimel, η καποιο παραπλησιο, το οποιο ενδεικνυται για ουρολοιμωξεις απο ευαισθητους μικροοργανισμους οπως το κολοβακτηριδιο.

Περαστικα σου :)

Ευχαριστώ κορίτσια, όλα αυτά έχουν γίνει, το φουρολίν είναι μόνο για συντήρηση έχει προηγηθεί θεραπεία, αυτή τη φορά με φλατζύλ και πριξίνα, άλλοτε με νοροσίν και άλλοτε με ταμπρίν. Ο γιατρός είναι κάθετος στο να πάρει και ο Γιώργος θεραπεία γιατί οι εξετάσεις του είναι ολοκάθαρες. Νερό εδώ και 2 χρόνια πίνω αρκετό. Συγχρόνως δε έπαθα και ΣΕΕ (Σύνδρομο ευερεθίστου εντέρου), άλλη αγωγή και από εκεί χωρίς καμία απολύτως βελτίωση και γενικά τα έχω παίξει.

Το θέμα μου είναι ότι τα συμπτώματα αυτά υπάρχουν ανάμεσα στις κυστίτιδες των 2 τελευταίων φορών και ο γιατρός, καλός χρυσός αλλά δεν με αφήνει να του πω τίποτα, βλέπει τις εξετάσεις σου δίνει ότι είναι σου λέει αυτά που θεωρεί ότι πρέπει και τέλος. Βέβαια μου είπε πως αν ξαναυποτροπιάσει να κάνουμε αναισθησία και κυστεοσκόπιση.

Λέγαμε και εμείς για ενα παιδάκι αλλά με όλα αυτά, άντε να τελειώσει η μία αγωγή άντε η άλλη ούτε σε δέκα χρόνια πια. Τι να πω :angry::angry::angry: όλα γίνονται για κάποιο λόγο μάλλον :angry:

• 1 year later...

andrianh kalh moy eimai pathoysa edw k pente xronia ta 2 teleytaia prospathw na vrw liseis me kapoious ourologous o theos na tous kanei giatrous exw xalase ta kalytera xronia ths zwhs moy dipla apo thn toualeta k me ena mpoukali nero exw piei olo to vosporo den mporw na exw erwtikes epafes na paw ena taksidi k to pio symantiko exw pesei se katathlhpsh prin dyo meres phga sto giatro pali k mou edwse mia therapia akoma den exw dei apotelesmata epomeno vhma einai mia eksetash pou legete kysteoskophsh k ekei blepoun ta panta k pleon egw lewstous giatroys ti prepei na kanoyn giati metoso psaksimo egina ourologos epishs koitakse sto internet gia mia astheneia pou legete diamesh kystitida k einai monimh xwris iasei para mono me kapoes eidikes methodous mas eyxomai na mhn eimaste sto 18 tis 100 twn gynaikwn pou pathainoun ayto koyragio an mporeis emena moy teleiwse!

• Προσθήκη...