Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μου πνιγόταν και δεν πηραμε χαμπάρι!!


Recommended Posts

Μολις συνήλθα απο το σοκ...εδώ και μέρες εχει βήχα δυνατό. Ημασταν στην κουζίνα με τον άντρα μου και τον μικρό. Του έδωσε λοιπον λίγο τυρί σκληρό να μασήσει και μεις μιλουσαμε. Οσο μιλουσαμε ήρθε ο μικρός και τρίφτηκε στα πόδια μου...τον χάιδεψα και συνέχισα να μιλάω με τον άντρα μου..μέσα σε λίγα λεπτά τον ακουω να βήχει και τον κοιτάζω και ήταν δακρυσμένος , κατακόκκινος και έβηχε. Στη συνέχεια έκανε εμετό ενώ παράλληλα έβηχε..ο άντρας μου πανικοβλήθηκε εντελώς και τον κοιτουσε σαστιμένος..ευτυχώς εγώ έδρασα ποιο ψυχραιμα και τον χτυπησα στην πλάτη και τον παρότρυνα να κάνει εμετό με ηρεμία..Οσο το σκέφτομαι τώρα στενοχωριέμαι γιατί δεν πήρα χαμπάρι ότι το παιδί μου βρισκόταν σε κατάσταση ανάγκης και ήρθε στα πόδια μου να ζητήσει βοηθεια...πόσο άσχημα αισθάνομαι Χριστέ μου...

Ηθικό διδαγμα;Προσέχουμε τι δίνουμε σε ένα παιδί να φάει όταν έχει βήχα..ο καημένος πήγε προφανώς να πάρει ανάσα για να βήξει και του έκατσε το τυρί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω - πω !!!!!!! απίστευτο τί μπορεί να συμβεί χωρίς να το πάρεις χαμπάρι ε????

Μη στο σκέφτεσαι και στεναχωριέσαι όμως ! Τελος καλο .. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ... !!

Θέλουν πολύ προσοχή τα παιδιά τελικά! :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΟΞΑ ΤΩ θΕΩ όλα καλά κοριτσάκι...προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι ...καλα τα λες.. θέλει πολυ πολυ προσοχή όταν έχουμε παιδάκι ανεξαρτητου ηλικιας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωχ μωρε ο καημενουλης..

ευτυχως το αντιμετωπισες με ψυχραιμια,εγω θα ειχα παθει σοκ και θα τσιριζα σαν χαζη!!!!ετσι μια φορα πνιγοταν ο μικρος ο αδερφος μου οταν το ταιζα κρεμα και ημουν μονη μου και κοντεψα να τρελαθω!!ηταν και μηνων δεν ηταν μεγαλος,αλλα ευτυχως μολις το πηρα αγκαλια και το χτυπησα λιγο στην πλατη,συνηλθε..μετα απο την τρομαρα μου εκλαιγα μεχρι να γυρισει η μαμα μου απο την δουλεια!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

σε καταλαβαινω πως ενιωσες φανουλα,αλλα στο ξαναλεω ειναι μεγαλο ατου το να εισαι ψυχραιμη..

η κουμπαρα μου εχει ενα αγορακι 2 ετων και ειναι ετοιμογεννη στο δευτερο αγορακι της..το μωρο επαθε γαστρεντεριτιδα και αφυδατωθηκε με συνεπεια εκει που επαιζε να μελανιασει και να λυποθημησει!!!η κοπελα ηταν μονη της στο σπιτι,και με την κοιλια στο στομα,κι ομως, επειδη ειναι νοσηλευτρια και γενικα ψυχραιμη,του παρειχε κατευθειαν τις πρωτες βοηθειες,τεχνητες αναπνοες κλπ,και τον επανεφερε και καλεσε ασθενοφορο..τωρα ειναι μια χαρα το μωρο αλλα αν τα εχανε????γιαυτο θελει ψυχραιμια,μονο εμας εχουν να τα προστατευουμε,πρεπει να ειμαστε δυνατες..

ευχομαι να μη σας ξαναλαχταρησει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχχχ και εμενα πριν απο μια εβδομαδα καταπιε ενα κλαμερακι και της εκατσε στον λαιμο τρελαθηκα γιατι το εβλεπα να μελανιαζει και να μην μπορει να αναπνευσει ....εγω σε υστερια να κλαιω να φωναζω να της κανω ακροβατικα να την χτυπαω στην πλατη ολο αυτο για 2 3 λεπτα !!!ευτυχως της πιεσα το στομαχι και εκανε εμετο !!! σκεφτομουν οτι μεχρι να φτασω στο νοσοκομειο θα το εχανα το παιδι μου .... ο θεος και η παναγια μου το βοηθησαν !!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια..ο πνιγμός είναι βουβος κι αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε!! Βικυ μου...τι να πω...κι εγώ θα είχα τρελαθεί αν έβλεπα το παιδί μου να μην μπορεί να πάρει ανάσα...μάλλον θα λειτουργουσα όπως η κοπέλα που περιγράφει η Αλκόστ...θα έπαιρνα τηλέφωνο το ΕΚΑΒ για πρώτες βοήθειες και ο Θεός βοηθός...γενικά κι εγώ είμαι πολύ ψυχραιμη..στα 15 μου εδωσα στον ξάδερφο μου που ήταν τότε ουτε 2 ένα πατατάκι...δεν είχε δοντάκια και τον βλέπω ξαφνικά κοκκινο κοκκινο και να κάνει γκριμάτσες!!Τα χασα!! Αμεσως ανοιγω το στόμα του βάζω το δάχτυλό μου μέσα και βγάζω το πατατάκι...δεν το είπα ποτέ σε κάνεναν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχχχχχχχ πανικοβληθηκα κ μονο που το διαβασα..... :unsure:

πω πω τον καημενουλη φανουλα μου.....κ σενα το παιδακι σου βικυ μου....

ευτυχως που δρασατε εγκαιρως κ ψυχραιμα!!!ουφ ευτυχως τελος καλο ολα καλα!!!θελουν συνεχως προσοχη τα μικρουλια....γιατι οπως λενε....οσα φερνει η ωρα...δεν τα φερνει ο χρονος... :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα τα περισσότερα κουλά τα χει πάθει μπροστά στα μάτια μου και κάτω από τη μύτη μου και δεν πρόλαβα σε κάποια να αντιδράσω. Κάνε το σταυρό σου να τα προσέχει ο Θεούλης γιατί μόνο εμείς δεν αρκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μεγαλυτερο λαθος που κανουμε εμεις οι μαμαδες, ειναι πανω στην ταραχη μας να χτυπαμε το παιδι στην πλατη οπως ειναι ορθιο...

ουσιαστικα ετσι δεν το βοηθαμε να βγαλει το κομματι που εχει σφηνωθει στο λαιμο του

Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να γυρισουμε το παιδι αναποδα (αν ειναι μωρο) ή αν ειναι μεγαλυτερο να το γυρισουμε στα γονατα μας κ μετα να το χτυπησουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχουν αρκετα βιβλια με οδηγιες για Πρωτες Βοηθειες αχρειαστες να ειναι Παναγιτσα μου, που ομως πολλες φορες θα σας φανουν χρησιμες! Θυμαμαι το γιο της κουνιαδας (ηταν περιπου 18 μηνων) ενω ετρωγε ψωμακι αρχισε να πνιγεται! Αρχισαν ολοι τις φωνες και τα χτυπηματα στην πλατη! Επιασα το παιδακι το εβαλα στα γονατα μου και το χτυπησα με ελαχιστη δυναμη 2-3 φορες στην πλατουλα! Αυτο ηταν! Το παιδακι εβγαλε το κομματι και ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Αχ κορίτσια..ο πνιγμός είναι βουβος κι αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε!! Βικυ μου...τι να πω...κι εγώ θα είχα τρελαθεί αν έβλεπα το παιδί μου να μην μπορεί να πάρει ανάσα...μάλλον θα λειτουργουσα όπως η κοπέλα που περιγράφει η Αλκόστ...θα έπαιρνα τηλέφωνο το ΕΚΑΒ για πρώτες βοήθειες και ο Θεός βοηθός...γενικά κι εγώ είμαι πολύ ψυχραιμη..στα 15 μου εδωσα στον ξάδερφο μου που ήταν τότε ουτε 2 ένα πατατάκι...δεν είχε δοντάκια και τον βλέπω ξαφνικά κοκκινο κοκκινο και να κάνει γκριμάτσες!!Τα χασα!! Αμεσως ανοιγω το στόμα του βάζω το δάχτυλό μου μέσα και βγάζω το πατατάκι...δεν το είπα ποτέ σε κάνεναν!!!

βασικα δεν ειμαι καθολου ψυχραιμη στην ζωη μου γενικοτερα αλλα εκεινες τις στιγμες εκανα αλλα πραγματα με τα χερια μου και με το μυαλο μου σκεφτομουν αλλα οπως πχ οτι αν παραιτηθω και πιασω το τηλ στα χερια μου και μιλησω με την τηλεφωνητρια της δωσω στοιχεια περιμενω θα χασω πολιτιμο χρονο οποτε επρεπε να κανω κατι εγω για να το βοηθησω και το ιδιο το παιδι σου δινει δυναμη εκεινη την ωρα !!!οσο για προσευχες ;;; ολους τους αγιους θυμασαι εκεινη την ωρα ...................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...