Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΑΝΑΚΙΑ!! ΣΩΣΙΒΙΟ?


Recommended Posts

Άρχισε πλέον να καλοκαιριάζει για τα καλά B) και σε λίγο καιρό θ' αρχίσουμε τα μπανάκια μιας και έχουμε τη τύχη να ζούμε σε μέρος με θάλασσα :)

Θα ήθελα λοιπόν γλυκιές μανούλες να μου πείτε, εάν γνωρίζετε, ποιο είναι το καταλληλότερο σωσίβιο για την ηλικία τους. Τις προάλλες είχαμε πάει μια βόλτα στο jumbo και είδα διάφορα αλλά μπερδεύτηκα και δε πήρα τίποτα :blush::S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαι καλά έκανες και δεν πήρες τίποτα!!!!

Τα σωσίβια δεν είναι κατάλληλα για παιδιά και απορώ γιατί βγάζουν τόσα πολλά, γιατί αν ένα μικρό που φορά σωσίβιο μέσα στην θάλασσα για τον οποιοδήποτε λόγο αναποδογυρίσει δεν μπορεί να επανέλθει λόγο βάρους.

Τα καλύτερα είναι τα μπρατσάκια, και στα δυο μου παιδιά μόνο αυτά χρησιμοποιώ. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε πονάνε όμως τα χεράκια τους με τα μπρατσάκια? Θυμάμαι τον εαυτό μου μικρή που μου έβαζε η μαμά μου μπρατσάκια και μετά τα χέρια μου ήταν κατακόκκινα :S .

Εγώ σκεφτόμουνα να τους πάρω αυτά που είναι σαν γελεκάκια ή είναι για μεγαλύτερα παιδιά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο τα παιδιά είναι μικρά, ότι και να επιλέξεις πρέπει έτσι κι αλλιώς να τα κρατάς γιατί μόνα τους στο νερό φοβούνται. Έτσι θεωρώ πιο βολικά τα μπρατσάκια πέρα από ασφαλή.

Π.χ όταν έβαλα τον γιό μου πρώτη φορά στην θάλασσα ήταν 1χρονών και τον κρατούσα ενώ φόραγε μπρατσάκια, αλλά όταν πρωτοέβαλα την κόρη μου σε ηλικία 6μηνών απλά την κρατούσα αγκαλιά και πλατσουρίζαμε στα ρηχά!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μικρη μου απο ενος χρονων φοράει μπρατσάκια και κολυμπάει μονη της στην πισινα . Νομιζω οτι τα μπρατσάκια και το γιλέκο ειναι κατάλληλα για τα μικρα μας .

Για μωρα κατω του ετους δεν φοραμε τιποτα και τα κρατάμε αγκαλιά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω κυριακή γιατί εμείς κάναμε μπάνιο στη θάλασσα 10-12 μηνών (πέρυσι το καλοκαίρι). Τα διδυμάκια σου είναι αρκετά μεγαλύτερα. Νομίζω ότι τα μπρατσάκια είναι οκ! Σωσίβιο είχαμε εμείς αλλά την έβρισκε πολύ στην αγκαλιά του μπαμπά της. Στο σωσίβιο καθόταν πολυ λίγο.

Καλά μπάνιαααα! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας :kiss:

Η αλήθεια είναι ότι εμένα και τον άντρα μου μας περιμένει δύσκολο καλοκαίρι αλλά θέλω τουλάχιστον τα παιδιά μου να περάσουν καλά και να ευχαριστηθούν τη θάλασσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κυριακη!!

εγω τον σπυρο μου τον εβαλα στην θαλασσα απο 1.5 μηνων(ηταν τυχερος και γεννηθηκε καλοκαιρι χαχαχα φυσικα αγκαλιτσα με εμενα)

περσυ που ηταν χρονιαρικο του ειχα παρει σωσιβιο αλλα ενω ολα ηταν καλα του ηταν τεραστιο!!!!!!!!!!!! ειναι τσιλιβιθρας χαχαχαχαχαχα

φετος λεω κι εγω να του παρω μπρατσακια και να τον μαθω μπανιο!!

παντως εσενα τα ζουζουνια σου που ειναι σε μεγαλυτερη ηλικια νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν τα μπρατσακια.

θα παρεις αυτα που ειναι για την ηλικια τους και μια χαρα θα ειναι.

αντε και καλες μας βουτιες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ!!! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΝΙΝΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!! ΛΑΛΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΠΟΡΙΑ ΤΙ ΜΠΡΑΤΣΑΚΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΤΗ ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ ΜΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΜΠΑΝΑΚΙ ΜΑΛΛΟΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑΥΠΛΙΟ ΠΟΛΥ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΜΑΣ!!!!! ΑΝΤΕ ΟΟΟΟΟΟΛΕΣ ΒΟΥΡΡΡΡΡΡΡ ΜΕ ΤΑ ΝΙΝΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΦΕΤΟΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ!!!!!!! ΚΑΙ ΟΙ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΟΥΣΚΩΤΕΣ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΕΠΙΣΗΣ!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

καλημερα κυριακη!!

εγω τον σπυρο μου τον εβαλα στην θαλασσα απο 1.5 μηνων(ηταν τυχερος και γεννηθηκε καλοκαιρι χαχαχα φυσικα αγκαλιτσα με εμενα)

περσυ που ηταν χρονιαρικο του ειχα παρει σωσιβιο αλλα ενω ολα ηταν καλα του ηταν τεραστιο!!!!!!!!!!!! ειναι τσιλιβιθρας χαχαχαχαχαχα

φετος λεω κι εγω να του παρω μπρατσακια και να τον μαθω μπανιο!!

παντως εσενα τα ζουζουνια σου που ειναι σε μεγαλυτερη ηλικια νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν τα μπρατσακια.

θα παρεις αυτα που ειναι για την ηλικια τους και μια χαρα θα ειναι.

αντε και καλες μας βουτιες!!!!!

1,5 μηνών έκανε το πρώτο του μπάνιο ο Σπυράκος!! Μπράβο :woohoo:

Κι εμένα καλοκαίρι γεννήθηκαν αλλά φοβόμουνα να τα βάλω στη θάλασσα τόσο μικρά :dry:

Σωσίβιο τους είχα κι εγώ πέρσι και πρόπερσι αλλά δε το θέλανε καθώς προτιμούσαν να τα έχουμε αγκαλιά και να πλατσαριάζουν (αν και ο ένας δεν είναι πολύ φίλος του νερού και του άρεσε περισσότερο να παίζει με τα κουβαδάκια του στην άμμο ενώ ο άλλος...ψαράκι!!).

Καλά μπανάκια να έχετε και εσείς B):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

εγώ πέρσυ φοβομουν να τον πάω θάλασσα και ήταν 6-7 μηνών.

Τωρα πάντως δεν νομίζω ότι

υπήρχε λόγος να φοβάμαι..(μαλλον θέλει χρόνο με το μωρό για να τολμήσει η μάνα :) )

Φετος είναι ήδη 17 μηνών θα κάνουμε σίγουρα μπανάκι..

Πήγα και γώ στα Jumbo και χάζεβα τα σωσίβια, τα μπρατσάκια, τις πισίνες, όλα! Κ τα θέλω όλα! :laugh:

Πισινούλα θα πάρουμε σίγουρα και μετά απο αυτά που διάβασα απο εσάς συγκλίνω προς τα μπρατσάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα γεννήθηκε πέρυσι τον Ιούλιο,

αλλά ο γιατρός μου είπε μπάνιο στη θάλασσα μετά από 6 μήνες

οπότε φέτος θα είναι το πρώτο του μπάνιο!

Θα τον έχω αγκαλιά μου!

Αργότερα ίσως πάρουμε μπρατσάκια και τις επόμενες χρονίες με ένα μπρατσάκι....μετά κανένα......

θέλω το παιδί μου να μάθει να κολυμπά χωρίς βοηθήματα σε μερικά χρόνια! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια Καλημέρα,

Επαναφέρω το θέμα - μιας και συμφωνώ μαζί σας ότι τα μπρατσάκια είναι η ασφαλέστερη επιλογή, αλλά...

Ο γιός μου είναι 1,5 ετών και ψάχνοντας για μπρατσάκια δεν βρήκα πουθενά για την ηλικία του, είναι όλα για μεγαλύτερα παιδάκια :(

Εσείς που βρήκατε?????? :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την ιδια απορια εχω κι εγω....οσα μαγαζια εψαξα ειχαν μπρατσακια και οοοολα ειναι για ηλικιες απο 3 ετων και πανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΣΩΣΙΒΙΟ ΑΠΟ ΠΕΡΙΣΥ, ΟΧΙ ΤΟ ΦΟΥΣΚΩΤΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΑΦΡΟΛΕΞ (ΔΙΟΤΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΚΑΦΑΚΙ) ΚΙ ΕΚΑΝΕ ΜΠΑΝΑΚΙ ΜΕ ΑΥΤΟ. ΦΕΤΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΠΡΑΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑ JUMBO ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 21 ΜΗΝΩΝ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΩ ΣΤΗ ΘΕΛΑΣΣΑ ΠΕΦΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ. ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ. ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΩΣΙΒΙΟ ;).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια ρίξτε μια ματιά σε αυτό το σωσίβιο!

Είναι πολύ βολικό, το μωρό νιώθει ασφαλές και γρήγορα αποκτά αυτονομία μέσα στο νερό!

Πρόκειται για εκπαιδευτικό σωσίβιο με εσωτερικά μαξιλαράκια για να μη φοβάστε ότι θα γλυστρίσει το μωρό και φουσκωτά λουράκια που δένουν στο σώμα του για να μη γυρίσει μπροστά!

Ξέρω ότι μοιάζει διαφήμιση, αλλά δεν είχα δει ποτέ κάτι αντίστοιχο και είμαστε ήδη στη μέση του καλοκαιριού!

http://mariaevita.gr/index.php?dispatch ... ory_id=655

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΡΙΞΤΕ Κ ΕΔΩ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ!!

ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ,ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΜΠΑΝΙΕΡΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ :dry::blush: (ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ)

ΕΧΕΙ "ΚΛΙΠΣ" ΟΠΩΣ Η ΖΩΝΗ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ Κ ΕΧΕΙ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ

ΑΥΤΑ...ΠΑΝΤΩΣ ΨΗΦΙΖΩ ΜΠΡΑΤΣΑΚΙΑ :P;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν ειναι μικρουλη μου φανηκε καλη λυση το σοσιβιο αυτο που εβαλε η μαρια εβιτα αλλα εγω στο Σταυρο απο σχεδον 2μιση ετωνε ειχε μπρατσακια δνε αιζει η ηλικα αλαλ το βαρος εμενα ο Σταυρος ηταν ολ αδυνατος αλαλ του βρηκαμε καιε τα μπρατσακια ειναι πιο ασφαλες .Εγω αγκαλια δνε το συνιστω ποτε δνε ξερις τι γινετε καλυτερα με κατι .σχετο μηπως ξερι καμια αυτο που βαζουν στη μεση τα παιδακια που πανε για μπανιο στις πισσινες ειναι σνα ζωνη με θεσεις και τη σφιγγεις αναλογα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...