Μετάβαση σε περιεχόμενο
marouli32

Μανούλες Απριλίου 2010

Recommended Posts

Καλορίζικοοοοο!!!!!!!

Καλημέρα σε όλες τις Απριλιάτικες μανούλες, και όχι μόνο!!

Καλέ κορίτσια, εμάς που τελικά γεννήσαμε Μάρτιο, θα μας κάνετε παρέα???!!! :P:huh: :silly: :lol:

Αντε να μαζευτούμε με το καλό να αρχίσουν οι ερωτήσεις και οι απορίες!!

(..τα ξενύχτια, οι κολικοί, τα δοντάκια, τα αγκού, τα γελάκια..!!)

:kiss::kiss::kiss:

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALORIZIKO!!!!ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ ΚΑΛΕ!!!!!ΑΛΙΜΟΝΟ!!!!!ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΕΜΠΤΗ 1 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΣΤΙΣ 11:15 TO ΠΡΩΙ!!!!ΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΑΚΙ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΟΣ!!!!

Καλέ!!! Και αυτό που έγραψα στα Απριλιάτικα μωράκια;;;

Θα το γράψω ξανά εδώ!

Δίκιο έχεις Jona μου!!! :-) :-) Εμείς που είμαστε μανούλες Μαρτίου;;;;

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!!

Καταρχην... ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ!!!!!!

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΛΥΔΙΑ ΣΟΥ!!! ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!!! ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ!

Αχ βρε κοριτσάκια μου, θέλω τοοοοοοσα να σας γράψω και δεν προλαβαίνωωωωωωωωω!!!!

Καταρχήν να σας πω ότι εγώ έχω λίγο διαφορετική εμπειρία για την καισαρική!!!

Ίσως επειδή σπάσανε τα νερά και πήγα χωρίς ραντεβού... ενώ ήμουν προετοιμασμένη για φυσιολογικό!

Πρώτον λοιπόν, ήμουν φαγωμένη (είχα φάει το μεσημέρι και μάλιστα μπακαλιάρο!!!), δεύτερον με την επισκληρίδιο ΔΕΝ κατάλαβα ΤΙΠΟΤΑ την ώρα εκείνη... και τρίτον αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι με φέρανε στο δωματιο στις 1.30 τα ξημερώματα και στις 12 το μεσημέρι μου φέρανε να φάω κανονικό φαγητό!!!!

Θέλω κάποια στιγμή ΑΝ ΒΡΩ ΧΡΟΝΟ , να σας περιγράψω την εμπειρία μου γιατί ήταν κάτι μοναδικό... και ας μην ήταν φυσιολογικός τοκετός... Μοναδικές στιγμες που θα μείνουν για παντα χαραγμενες στο μυαλό μου...

Επειδή όμως... ΤΡΕΧΩ μήπως και ξυπνήσει ο Ρεβυθουλάκος μου, θα μπω κατευθείαν στο θέμα!

Εμείς βρε παιδιά θηλάζουμε μόνο αποκλειστικά και δόξα τω Θεό, την Πέμπτη που μας είδε ο παιδίατρος πάμε πολύ καλά!!!!!

Γίναμε ολόκληρα αντράκια!!! Φτάσαμε τα 4.300!!

Αλλά βρε παιδια, το πρόβλημά μου είναι ότι ο μικρούλης μου είναι ΌΛΗ την μέρα στο στήθος! Κοιμάται 2 ώρες και μετά για 7 ώρες είναι ξύπνιο! Και το κυριότερο... κλαίει, έχει αέρια και σφίγγεται!!! Δεν ξέρω τι να κάνω!!! Έχει καμμιά σας παρόμοιο πρόβλημα;;;;

Σαν να είμαι λίγο βιαστική, ε;;;;

ox egw sou apantisa olgaki sto allo.....na to ferw edw????kaloriziko.......kai egw tha kanw upenthimisi gennisa stis 8 apriliou stis 13:40 ton mpoumpouko mou(dimitrakis)...xaxa m arese maraki kai sto eklepsa

Γειά σας κοριτσάκια...εγώ εν ανομονή σας χαιρετώ και σε λίγο καιρό θα είμαι κι εγώ στο κλάμπ του θηλασμού!!! :woohoo:

Κορίτσια εσείς που γεννήσατε με καισαρική πώς ήταν η εμπειρία του θηλασμού στο μαιευτήριο? Θηλάσατε από την 1η μέρα? Ποιά σταση θηλασμου βολεύει για να μην ποναει η τομή? Το μαξιλάρι θηλασμού σας φάνηκε χρήσιμο?

Γεια σας κοριτσακια μου...Καλοριζικο το καινουριο μας στεκι!!!!

Να υπενθυμισω και εγω, οτι στις 29 Μαρτιου και ωρα 19.43 γεννησα τον πριγκηπα μου (Στελιος)...

Ολγακι εγω σου εχω ηδη πει οτι και ο δικος μου εχει το ιδιο προβλημα...γκρινιαζει η ψυχη μου γιατι ποναει η κοιλιτσα του, με αποτελεσμα να δυσκολευεται να κοιμηθει...Αποψε ξυπνησε στις 4.30 και ξανακοιμηθηκε στις 7.30.. :blink::blink: Σ'αυτο τον διαστημα ηταν σχεδον συνεχεια στο στηθος...Νομιζει οτι τρωγοντας θα νιωσει καλυτερα...Το ιδιο εκανε και το μεσημερι..Ξυπνησε στις 2.00 και τον ξαναπηρε ο υπνος στις 4.30..Παντως την νυχτα πραγματικα δυσκολευτηκα...Σκεφτομαι σοβαρα να του δωσω πιπιλα, μηπως και ξεχνιεται..Ασε που πολλες φορες βαζει το δαχτυλο στο στομα...Αν συνηθισει στο δαχτυλο δεν θα μπορω να του το κοψω...

Παντως βρε κοριτσια συγγνωμη κιολας για την εκφραση αλλα ο δικος μου χαιζει ακαταπαυστα!! :woohoo: Δεν τον προλαβαινω...Και το κακο ειναι οτι δεν τα κανει ολα στο μπεμπιλινο..Το πρωι ας πουμε ενα μερος απ τα κακα το εκανε στην διαδρομη προς το μπανιο!! :dry::dry: Αλλες φορες στον νιπτηρα, ενω ετοιμαζομαι να τον πλυνω... Δεν συζητω καθολου για το ποσες φορες με εχει κατουρησει.. :silly: :silly: Γενικως ζουμε φοβερες στιγμες με τον μπεμπη μας.. :woohoo: :woohoo:

Γεια σας κοριτσάκια μου!!!!!!!!Καλορίζικο!!!!!!! :):):):):)

Τι μου κάνετε???Εγώ είμαι καλά...είμαστε πλέον στο σπιτάκι μας με το παπάκι μας!!!!!!!

Γέννησα με καισαρική στις 13 Απριλίου τον μπέμπη μου που θα πάρει το όνομα Βελισσάριος!Είναι ένα κουκλί....δεν το περιγράφω...θέλω να τον φάω!!!!!!!

Όσο για τον θηλασμό Μαρουλάκι,εγώ προσπάθησα να τον θηλάσω από την Τετάρτη αλλά δεν χόρταινε και δίναμε συμπλήρωμα.Έχω επίπεδες θηλές και δυσκολεύομαι απίστευτα και εγώ και το παπάκι.Από χτες που γυρίσαμε σπίτι,πίνουμε μόνο στήθος και είναι πολύ καλός.Το βράδυ ξύπναγε ανά 3 ώρες,έτρωγε 20 λεπτά και από τα 2 στήθη και κοιμόταν!Το πρωί είχε γκρίνια και τον θήλαζα σχεδόν 2 ώρες με διαλείμματα!!!!!!Θα δείξει τώρα πως θα πάει...τώρα κοιμάται....

Μαράκι,άστα με το κατούρημα...εμένα όποτε τον αλλάζω με κατουράει... :woohoo: :woohoo: Με το χέσιμο από την άλλη,χτες που τον άλλαξα,μέχρι να βάλω την πάνα,έχεσε ξαν'α τα πάντα!Χαλάλι του!!!

Για την καισαρική πόνεσε την πρώτη μέρα πολύ...μετά ήμουν καλά,μόνο 2 παυσίπονα έπαιρνα...εγώ έφαγα και ήπια νερό την Πέμπτη...αυτό με ταλαιπώρησε αρκετά και δεν κατέβασα γάλα γρήγορα.Θα σας τα πω αναλυτικά κάποια στιγμή.Τα ράμματα θα τα κόψω την Τρίτη το απόγευμα...

Αυτά!!!!!!!!!!Φιλάκια πολλά πολλά μανούλες!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Το πιστεύετε???????? :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

marouli32 έγραψε:

Κορίτσια εσείς που γεννήσατε με καισαρική πώς ήταν η εμπειρία του θηλασμού στο μαιευτήριο? Θηλάσατε από την 1η μέρα? Ποιά σταση θηλασμου βολεύει για να μην ποναει η τομή? Το μαξιλάρι θηλασμού σας φάνηκε χρήσιμο?

marouli εγω γεννησα Δευτερα στις 19.43... Με πηγαν στο δωματιο γυρω στις 11.30..Με ειχαν γυρω στις 3 ωρες στο χωρο ανανηψης... :S:S

Ενημερωσα την μαια που μου εφερε το μωρο οτι θα θηλασω αλλα απο το επομενο πρωι γιατι ενιωθα πολυ αδυναμη..Δεν ειχα ξεμουδιασει ακομα, και επιπλεον κρυωνα πολυ, συμπτωμα της επισκληριδιου..Να σημειωσω οτι στο Μητερα οπου γεννησα τα μωρακια τα εχουν σε θαλαμο για νεογνα και οι μητερες τα παιρνουν στο δωματιο οποτε θελουν...Το επομενο πρωι λοιπον, αφου εφαγα το πρωινο μου (φρυγανιες με τσαι :S ) ζητησα να μου φερουν το μωρο να το θηλασω..Στην αρχη δεν επιανε με τιποτα την θηλη...Ζητησα να ερθει και καποια μαια να με βοηθησει..Ομως ευτυχως ειχα την μαμα μου μαζι, η οποια με καθοδηγησε και οταν πια ηρθε η μαια, ο μικρος ηδη θηλαζε... :laugh: :laugh: Τις πρωτες μερες πονουσα πολυ γιατι δεν επιανε και πολυ σωστα, ομως τωρα δεν εχω κανενα προβλημα..

Το μαξιλαρι θηλασμου θα σε βοηθησει πολυ...Να το εχεις μαζι..Εγω δεν ειχα παρει, ομως ζητησα να μου φερουν ενα κανονικο μαξιλαρι και καπως καλυτερα βολευτηκαμε...Οσο για την σταση θηλασμου, εγω εφαρμοσα την κλασσικη και ακομα αυτην βολευομαι περισσοτερο..Η τομη δεν με ενοχλουσε ιδιαιτερα, το μονο μου προβλημα ηταν οτι την πρωτη μερα χρειαζομουν καποιον να μου δινει το μωρο στο κρεβατι για να το θηλασω..Βλεπεις ο ορος, ο καθετηρας αλλα και ο πονος που νιωθεις κανουν δυσκολες τις κινησεις...

Marouli αν εχεις θεληση θα τα καταφερεις.. Και εγω ειχα πολυ αγχος για τον θηλασμο...Ηθελα να καταφερω να θηλασω απ την πρωτη στιγμη και τα καταφερα..Δεν ηταν ευκολο..Η μητερα μου ηταν ολη μερα μαζι μου και με βοηθουσε..ομως το βραδυ εφευγε γιατι δεν της επετρεπαν να μεινει μαζι μου και για να ειμαι ειλικρινεις την πρωτη μερα φλερταρα με την ιδεα να τους πω να του δωσουν ξενο την νυχτα για να κοιμηθω...Ομως δεν το εκανα..το παλεψα και ετσι το ζουζουνι μου απ' τις πρωτες ωρες της ζωης του ετρωγε γαλατακι της μαμας... :laugh: :laugh:

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!!!!

ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!!!!

ΕΜΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ...ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΣΤΙΣ 27 ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΙΣ 15 30 ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΙ...2800 ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΜΕ 2600!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΜΕ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ!!!!!

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!

ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ!!!!!!!!!ΑΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΘΗΛΑΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ!!!!!!!

ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΩΡΑ!!!ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΠΟΝΑΚΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΜΕ ΜΑΖΑΖΑΚΙ!!!!!

ΑΥΤΑ ΥΠΟΘΕΤΩ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ!!!

ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΟΠΟΤΕ ΘΗΛΑΖΩ ΜΕΤΑ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ!!!ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ!!!!!!

καλορίζικο το θέμα! Συγχαρητήρια σε όλες τις νέες μανούλες!!! Την εμπειρία τοκετού μου την έχω γράψει στα Απριλιάτικα μωράκια 15 (γέννησα 2/4).

Δεν προλαβαίνω να μπω γιατί η μικρούλα με έχει συνέχεια στο τρέξιμο. Θηλάζω αποκλειστικά, αλλά σαν να μη της φτάνει. Ικανοποιείται όλο και πιο δύσκολα ή για να είμαι ακριβής όλο και για λιγότερη ώρα... Και όλο βάζει δάχτυλα στο στόμα της!! Σήμερα πχ θηλάζω σχεδόν κάθε μία ώρα, και ακόμα δεν έχει ησυχάσει... Εχω λίγο απελπιστεί...

Τι να κάνω να δώσω συμπλήρωμα; Φοβάμαι μήπως μετά δε θέλει το δικό μου. Εννοείται ότι θα ρωτήσω το γιατρό, αλλά πείτε κι εσείς τις εμπειρίες σας από ... μεικτή διατροφή. Απόδίδει;

:woohoo: voulini: 21 Φεβρ. 2010

:woohoo: xristina3: 21 Φεβρ. 2010

:woohoo: jona: 23 Μαρτ. 2010

:woohoo: nicole27 : 24 Mαρτ. 2010

:woohoo: ΟΛΓΑ ΚΟΚ: 26 Μαρτ. 2010

:woohoo: didinoulis: 27 Μαρτ.2010

:woohoo: eirininik: 29 Μαρτ. 2010

:woohoo: maria.g : 29 Μαρτ. 2010 / Στέλιος

:woohoo: marilou: 31 Mαρτ. 2010

:woohoo: Πιτερ Παν: 1 Απρ. 2010

:woohoo: maria1982: 1 Απρ. 2010 / Βαγγέλης

:woohoo: ΛΙΖΑ: 2 Απρ. 2010

:woohoo: olshka: 4 Απρ. 2010

:woohoo: eleni22: 8 Απρ. 2010 / Δημήτρης

:woohoo: yolle: 9 Απρ. 2010 / Νεφέλη

:woohoo: mpounita: 11 Απρ. 2010

:woohoo: marvel1984: 13 Απρ. 2010 / Βελισσάριος

:woohoo: DIMIT: 14 Απρ. 2010

:woohoo: Izaki :

:woohoo: trelokoritso: 16 Απρ. 2010

:woohoo: katerinaki84: 16 Απρ. 2010 / Λυδία

Καλημερα Μαρτη-Απριλομανουλες!!!! Ειδα φως και μπηκα....χαχαχα

Γεννησα και εγω την Τεταρτη 14 Απριλη στις 9.25 το πρωι. Η μπεμπα μου μπουλουκα...3700γρ και 51 εκ. Απο χτες ειμαστε σπιτακι μας και ειμαι με δυο ωρες υπνο...ειμαι σιγουρη πως με καταλαβαινετε απολυτα..χαχαχα

Ανεβασε λιγο ικτερο και δεν με αφησαν να την θηλασω. Βγαζω το γαλα απο χτες με ενα ηλεκτρικο θηλαστρο της ΝUK, απο το οποιο εμεινα πολυ ευχαριστημενη ευτυχως, γιατι το εψαχνα χτες Κυριακη και δεν εβρισκα σε κανενα φαρμακειο, οποτε πηρα οτι βρηκα μπροστα μου. Ολη την πρωτη μας νυχτα στο σπιτι , τρεχαμε μαμα και μπαμπας να αποστειρωνουμε να ετοιμαζουμε γαλα και τσαι και να ξεσκατιζουμε.....ολη νυχτα εφαγε οσο δεν εφαγε 4 μερες στο μαιευτηριο...χαχαχα

Στο μαιευτηριο ειχα παρεα, την καλη μου συμπεθερα DIMIT....γεννησαμε την ιδια μερα και μας βαλανε στο ιδιο δωματιο. Ειμασταν σε δικλινο και μου ταξε τον ομορφο γιοκα της. Πολυ πλακα...μας τα φερνανε σαν ζευγαρακι , μεσα στο ιδιο πυρεξακι. Κουκλος και ο Χαραλαμπος!!

Κατερινακι , νωρις νωρις και εσυ εφερες στον κοσμο την Λυδια σου...να σου ζησει το μικρακι σου!!!

Πεπιτα, Φελισιτι, Μαρουλι...δεν εμεινε πολυ ακομη...ερχεστε και εσεις συντομα στο Club!!!

Να ζησουμε να χαιρομαστε τα μωρα μας και να εχουμε δυναμη για πολλα ξενυχτια.

Φιλακιααααααα!!!!!

Καλημερα κοριτσακια μου....Τι κενετε? Εμεις καλα...Το ζουζουνι μου κοιμαται και ειπα να μπω να δω πως τα πανε οι μανουλες του Απριλη...Αχ βρε κοριτσακια δεν προλαβαινω να βαζω πλυντηρια και να σιδερωνω...Δεν μου εχει αφησει τιποτα ακατουρητο ο μπεμπης!!! :blink::blink: Πρωι, πρωι καναμε ποδαρικο με δυο πετσετες (την μια την κατουρησε, την δευτερη την εχαισε)!!!!

izaki να σου ζησει η κορακλα!!! Να ειναι παντα γερη και τυχερη...Καλη ανατροφη απο δω και μπρος.. :laugh: :laugh:

marouli, pepita, felicity εχουμε κανενα καλο νεο????

Φιλακια για την ωρα!!!!

κοριτσακια μου καλημερα σαςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς....μανουλες του απριλη.........αλλα και εμεισ οι μανουλες του μαρτηηηηηηηη χι χι χι,.....τι μου κανετε????εμεισ καλα...εγς εχς αρχισει και συνηθιζω ο μπαμπας μας εχει λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο προβληματακι............μετα που ξυπναμε το βραδυ μετα ειναι λιγο σαν ζομπι....χι χι χι χι..... :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

εμενα ο μικρος μου ξυπναει καθε 3 ωρες τρωει τον αλλαζουμε και νανι....και μερικες φορες κανει και 4 ωρες,....ειναι καλο το καημενο μου και ησυχο δοξα το θεο......

εγω στο νοσοκομειο απο δευτερα που γεννησα μου ειπαν οτι θα μπορουσα να τον θηλασω την τεταρτη λογω φαρμακων και παυσιπονων....αλλα και παλι δεν ειχα κατεβασει γαλα ακομη και την παρασκευη που ηρθαμε σπιτακι μας ξεκινησε να ερχεται το γαλα/....αλλα οπως εχω πει ο μικρος μου παιζει....δηλαδη τον βαζω στο στηθοσ και που πειναει παρα πολυ καθεται κανενα πενταλεπτο και μετα τελος....οποτε αναγκαστικα του δινω συμπληρωμα....

εχω παρει θηλαστρο και το βγαζω τουλαχιστον να τρωει το μητρικο....δεν ξερω τι αλλο να κανω......αυτα......

Μια γρήγορη καλημέρα και από εμένα!!!

Βρε Μαράκι, μήπως έχουμε το ίδιο παιδί;;;; :-)

Μα ακριβώς ότι περιγράφεις κάνει και ο Ρεβυθούλης μου!!!!

Να συστηθώ και εγώ λοιπόν! Ο Ρεβυθουλάκος μου ήρθε στην ζωή στις 26 Μαρτίου (εκείνη την μέρα ήταν η σύνοψη Αρχαγγέλου Γαβριήλ, και το αναφέρω γιατί γενικά πιστεύω πολύ στους Αγγέλους!), στις 22.30 μ.μ!, 3.700γρ και 52εκ.

Marouli μου, εμένα με φέρανε στο δωμάτιο στις 1.30 τα ξημερώματα και στις 9 το πρωί ξεκίνησα να το θηλάζω! Η πρώτη μερα δεν ήταν εύκολη! Πονούσα αρκετά, αλλά με ένα μαγικό τρόπο όταν σου φέρνουν το μωράκι σου, ο πόνος φεύγει και βρίσκεις την δύναμη να το θηλάσεις!

Οι πρώτες 3 μέρες είναι μέρες προσαρμογής! Μαθαίνει πώς να θηλάσει τόσο το μωράκι αλλά και εσύ!

Να έχεις ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις!

Και οπωσδήποτε να έχεις μαζί σου ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΘΗΛΑΣΜΟΥ!

Εγώ χωρίς αυτό δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα!

Λιζα μου, αν το μωράκι σου παίρνει το απαιτούμενο βάρος... ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ! Και εμένα είναι σχεδόν κάθε μία ώρα στο στήθος για να φάει και πρέπει να σου πω ότι έχω εξαντληθεί!

Νόμιζα στην αρχή ότι κάνω κάτι λάθος ή ότι μπορεί π.χ να μην του φτάνει το γάλα μου, αλλά από την στιγμή που χοντραίνουμε :-), τότε όλα πάνε καλά! Υπομονή θέλει!

marouli32 έγραψε:

:woohoo: voulini: 21 Φεβρ. 2010

:woohoo: xristina3: 21 Φεβρ. 2010

:woohoo: jona: 23 Μαρτ. 2010

:woohoo: nicole27 : 24 Mαρτ. 2010

:woohoo: ΟΛΓΑ ΚΟΚ: 26 Μαρτ. 2010 / Χαράλαμπος

:woohoo: didinoulis: 27 Μαρτ.2010

:woohoo: eirininik: 29 Μαρτ. 2010

:woohoo: maria.g : 29 Μαρτ. 2010 / Στέλιος

:woohoo: marilou: 31 Mαρτ. 2010

:woohoo: Πιτερ Παν: 1 Απρ. 2010

:woohoo: maria1982: 1 Απρ. 2010 / Βαγγέλης

:woohoo: ΛΙΖΑ: 2 Απρ. 2010

:woohoo: olshka: 4 Απρ. 2010

:woohoo: eleni22: 8 Απρ. 2010 / Δημήτρης

:woohoo: yolle: 9 Απρ. 2010 / Νεφέλη

:woohoo: mpounita: 11 Απρ. 2010

:woohoo: marvel1984: 13 Απρ. 2010 / Βελισσάριος

:woohoo: DIMIT: 14 Απρ. 2010

:woohoo: Izaki :

:woohoo: trelokoritso: 16 Απρ. 2010

:woohoo: katerinaki84: 16 Απρ. 2010 / Λυδία

Καλημερα Aπριλιατικες Μανουλες...Σαν ψεμα μου φαινεται οτι γιναμε μανουλες!!!!Καλοριζικο και το πρωτο "ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2010"...

Εμεις καλα ειμαστε...Μαμ απο το γαλατακι της μαμας καθε 3-3,5 ωρες,κακα μετα και νανι(πολυ υπνος το παιδι μου!!!)...Ειμαστε ηρεμες προς το παρον!!!

Σημερα αφησα για πρωτη φορα την μπεμπα μου μονη της για 4 ολοκληρες ωρες!!!Επρεπε να παω στο Ελενα να βγαλω τα ραμματα της καισαρικης...Σοκ με επιασε οταν την αφησα το πρωι για να φυγω στην πεθερα μου...Της εβγαλα γαλατακι με το θηλαστρο κ εφαγε κανονικα...Το μονο κακο ειναι οτι μπορει να εβγαλε στο νοσοκομειο στοματιτιδα και μαλλον σημερα θα ξεκινησουμε dactarin gel..η στοματιτιδα κανει μια κρουστα σαν γαλατος στην γλωσσιτσα...θα δοκιμασω σημερα να το αφαιρεσω με αποστειρωμενο κουταλι και αν δεν φευγει ειναι στοματιτιδα...;(

Ayta ta nea mas...

Καλημέρα μανούλες!!!!!!!!!!!!!Πως είστε???

Εμείς καλά,είχαμε ένα καλό βράδυ,το παπάκι μου κοιμήθηκε καλά ξύπναγε κάθε 3 ώρες και ξανακοιμόταν.Τώρα τον θήλασα και ξανακοιμήθηκε,περιμένω την παιδίατρο στο σπίτι κατά τις 3! Ξέχασα να σας πω ότι γεννηθήκαμε 3380 και 52 πόντους.Βγήκαμε μα βάρος 3300!Μια χαρά το πουλάκι μου.Έχω αρχίσει και κατεβάζω πολύ γάλα και είμαι χαρούμενη!Πριν λίγο θήλασα μισή ώρα και κοιμήθηκε πάλι.

Αύριο τα απόγευμα πάω να κόψω τα ράμματα και εγώ.Λέω να του το βγάλω με το θήλαστρο και εγώ Yollaki.Δεν ξέρω πόση ώρα θα κάνω στο νοσοκομείο.Ποιο θήλαστρο έχεις πάρει?

Αυτά τα νέα μας!!!Ελπίζω να είμαστε όλες καλά και να ολοκληρωθούν οι γέννες μας!!Η Felicity που είναι???Κανένα νέο??Μαρούλι,Πεπιτάκι??

Ήρθε η παιδίατρος μας και δεν έχουμε καλά νέα...χάσαμε 100 γραμμάρια και ο ίκτερος που είχαμε αυξήθηκε. :(:(:(:(:(:(:( Οπότε από σήμερα ξεκινάω συμπλήρωμα και να βγάζω το γάλα με το θήλαστρο για να ελέγχουμε πόσο τρώει.Βέβαια θα τον βάζω πρώτα στο στήθος και μετά θα το βγάζω.Είμαι αρκετά στεναχωρημένη αλλά αν συνεχίσουμε έτσι θα μπούμε θερμοκοιτίδα και δεν θέλω με τίποτα.Στην τελική αν δεν μπορέσω να θηλάσω,δεν μπόρεσα.

Από την άλλη δεν έχω καθόλου όρεξη για φαγητό...ήπια γάλα στις 8 το πρωί και έφαγα τώρα μία σούπα με το ζόρι. :blink::blink:

ax marvelaki mou mi stenaxwriese mwre.........ola kala tha pane kai sto katw katw den einai kai toso tragiko to sumplirwma...afou tha pairnei kai to diko sou gala tote min anusixeis alla kai na mi to eperne ti na kanoume?ta mpempakia mas na einai kala na trwne na dunamwsoun kai as einai allo gala.........emeis se liges meres pirame 250gr alla trwei kai sumplirwma kai apo to diko mou.....kai pleon den axgwnomai giati stin arxi kai egw stenaxwriomoun...tha deis ola kala tha pane.....dwse sto paidi na faei afova ante twra...xixi

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΙΝΗ ΣΗΜΕΡΑ!!!!ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΝΤΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ!!!!1

ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!!!!ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΤΡΩΜΕ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΙΑ!!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΙ!!!!!!!!!

ΑΠΛΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΕΞΩ ΒΟΛΤΟΥΛΑ!!!!!!!!!

ΜΑΡΒΕΛ ΜΟΥ....ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΜΑ ΕΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΑΙΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ!!!!!ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ!!!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΤΕΡΟ...ΒΑΛΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ..ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ....ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΙΚΤΕΡΟ!!!!ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΜΠΑΛΚΟΝΟΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΗΡΩΜΑ.....ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΦΑΕΙ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΝΗΣΤΙΚΟ ΤΟ ΜΩΡΟ!!!!!!

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΜΠΕΜΠΕ ΣΟΥ!!!

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

• Απαντήσεις

• @ioannastr η επιτροπή κ οι σφραγίδα που λεμε ειναι ακριβώς αυτό,για να παρεις φαρμακα! Πας επιτροπή, περνας κ παιρνεις φαρμακα απο φαρμακειο εοπυ δωρεαν. Να στα πει Καλύτερα ομως αλλη γιατι οπως ειπα εγω δεν ειμαι εοπυ... καλη επιτυχία!
    • Δεν θυμάμαι και σίγουρα 120-150€ πρέπει να ήταν...έχουμε δώσει γενικά και ένα σκασμό λεφτά...!
    • Στο μητέρα σίγουρα βαζουν σφραγίδα εοπυ για επιτροπή. Επίσης ξερω οτι δέχονται για γενικές εξετάσεις μεσω εοπυ. Ομως για το σπερμοδιαγραμμα συγκεκριμένα δεν ξέρω... δλδ σφραγίδα θα παρεις αλλα μάλλον πληρώνεις φουλ. Ο αντρας μου εοπυ πληρωσε κανονικα 80ευρω... απλα προτιμησαμε εκει λογω γιατρου κ εμβρυολογου... 
    • @Taggeris την καινούρια δεν την δέχονται! Σιγουρο αυτο. Προσφατα πηγε κοπελα απο εδω με την καινούρια κ την εστειλαν να κανει την παλιά κ να ξαναπάει! Κ ας πηγε λογω σπερματος! Στο ιασω εκανε 160... εμενα το ταμειο μου την καλυψε πληρως γιατί συνεργαζεται με το συγκεκριμένο νοσοκομείο...
    • Κοριτσια μου καλησπερα, δυστυχως το κομμάτι του θηλασμού αν δεν το ξέρεις ή δεν το χεις ειναι ζόρικο. γεννησα φυσιολογικα για δευτερη φορα ενα κοριτσακι 2800. η γεννα μου αυτή ητανε με τεχνητούς πονους κ αν και πιο γρήγορη απο την προηγούμενη θα έλεγα πιο ζόρικη, καθως οι τεχνιτοι ειναι χειρότεροι κ έπρεπε η μπεμπα να βγει άμεσα διοτι υπήρχε θεμα στο οποίο δεν θεωρω ότι πρέπει να αναλύσω καθως υπάρχουν κ αλλες κοπελες που θα γεννήσουν άμεσα. ολα πηγανε καλα γιατι αμέσως πήγα στο νοσοκομείο κ ας μην ειχα πονους παρα μόνο συσπασεις έντονες. Έτσι κ οποία συναντήσει κατι ας μην πει έλα μωρε ας περιμενω... Νοσοκομείο Δημόσιο. Οι μαίες ητανε άψογες και με βοήθησαν αφάνταστα (καλυτερα και απο τη πρωτη φορα) εξηγούσανε τα πάντα στον τοκετο κ δεν με άφησαν λεπτό μονη.  θηλασμος: στον πρώτο τοκετο δεν μου έδιναν ξενο αλλα ουτε καν βοηθούσαν!!! Και εγω δεν ειχα καθολου γαλα. Αποτέλεσμα μολις βγήκα απο το μαιευτήριο παράτησα το θηλασμο. τωρα με βοήθησαν αφάνταστα! Αν και ποναω πολυ και δεν έχω γαλα ιδιαίτερο ακολουθώ τη μικτή διατροφη κ προσπαθώ για να καταφέρω αποκλειστικό θηλασμο. ΝΑΙ ΠΟΝΑΕΙ! Αλλα σιγά σιγά μαλακώνει.  Ράμματα πιο λίγα απο τον πρώτο τοκετο. Φυσικα και ποναω αλλα κανω υπομονη... αυτη τη στιγμή έχω αγκαλια μια απο τις δυο αγάπες της ζωής μου και σκεφτομαι οτι παρόλο τους πονους γι αυτά Τα δυο πλάσματα ήταν οι πιο γλυκοί πονοι της ζωής μου...!   
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...