Μετάβαση σε περιεχόμενο

αλλαντικά στην εγκυμοσύνη και τόνος


nan

Recommended Posts

2 θέματα έχω σε αυτή την εγκυμοσύνη όσο αφορά την διατροφή. Στην πρώτη μου εκγυμοσύνη έτρωγα και τοστάκι και τονοσαλάτα φτιαγμένη απο εμένα βέβαια. τώρα διαβάζω στο ιντερνετ ότι ο τόνος απαγορεύεται γιατι δεν είναι αλιευμενος στην ελλάδα και μπορει να έχει υψηλή ποσότητα υδραργύρου και ότι απαγορεύονται τα αλλαντικά. Τα αλλάντικά απαγορεύονται λόγω θερμίδων ή για κάτι άλλο τι σας έχει πει ο γιατρός σας? Οταν λέω αλλάντικά κανα ζαμπονάκι στο τοστ όχι λουκάνικα και σαλάμια. θα ρωτήσω το γιατρό στο επόμενο ραντεβου αλλά θέλω να μάθω και την δική σας γνώμη τι σας 'εχουν πει οι δικοι σας γιατροι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τον τονο το έχω ακουσει. για τα αλλάντικό τι αιτιολογια έγραφε? για τον τροπο παρασκευής τους ίσως? εντάξει πιστευω΄ότι όλα αυτα ειναι υπερβολες εγώ στις εγκυμοσύνες μου έτρωγα τα πάντα εκτος απο πράσινες σαλάτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nan για τον τόνο ισχύει και δεν έχει να κάνει με το ότι δεν αλιεύεται στην Ελλάδα... Ο τόνος κυκλοφορεί στον πυθμένα της θάλασσας, όπου κατακάθονται διάφορα επικίνδυνα χημικά, με βασικό τον υδράργυρο. Το ίδιο ισχύει για τον ξιφία, τον καρχαρία κ.λπ. σύμφωνα με το χαρτί που έχω από το γιατρό μου. Τώρα αν μια φορά το μήνα ας πούμε φας τόνο, δε θα πάθεις κάτι.

Για αλλαντικά δεν θυμάμαι να μου είπε κάτι, αλλά κι εγώ είχα διαβάσει ότι καλό είναι να αποφεύγονται. Προσωπικά δεν τρώω σαλαμάκια και τέτοια, αλλά μια στο τόσο τρώω κανένα τοστ με καπνιστή γαλοπούλα, μιαμ μιαμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο τόνος απαγορεύεται γιατί κολυμπά σε βαθιά νερά όπου μπορεί να τρέφεται με βαρεά μέταλλα που βρίσκονται στον βυθό, δεν έχει σημασία εάν είναι ελληνικός ή όχι, η μεσόγειος είναι έτσι και αλλιώς πολύ μολυσμένη θάλασσα! Όσον αφορά τα αλαντικά, απαγορεύονται γιατι έχουν υψηλά ποσοστά συντηριτικών και αλατιού που εννοείται ότι κάνουν κακό στη διατροφή όχι μόνο της εγκυμονούσας-θηλάζουσας αλλά και ενός συνηθισμένου ανθρώπου. Καλύτερα τα αλαντικά να τα αντικαταστήσεις με βραστό στήθος κοτόπουλου και άλλα κρεατάκια στη "σχάρα".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ο γυναικολόγος μου είχε απαγορεύσει τον τόνο, το σολωμό και το γαλέο για το λόγο του ότι περιέχουν μεγάλη ποσότητα υδραργύρου, όπως και ο παιδίατρός μας τώρα μου έχει πει να αποφεύγω να δίνω τέτοια ψάρια στα παιδιά.

Για τα αλλαντικά φαντάζομαι στα απαγόρευσε για το λόγο του ότι περιέχουν μεγάλη ποσότητα αλατιού το οποίο έτσι κι αλλιώς στην εγκυμοσύνη πρέπει να καταναλώνεται με μέτρο γιατί ανεβάζει τη πίεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ!

ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΝΝΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.

ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑΝΤΙΚΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΒΡΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΜΙΚΡΟΒΙΩΝ.ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΟΤΑΝ ΤΡΩΜΕ ΑΛΛΑΝΤΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΨΗΝΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΠΧ ΣΤΗΝ ΠΙΤΣΑ Ή ΣΤΟ ΣΟΥΦΛΕ.

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ειχα ακριβως την ιδια απορια οσον αφορα τα αλλαντικα και συζητωντας με τον γιατρο, μου ειπε χαρακτηιριστικα "απαγορευονται δια ροπαλου", για τους εξης λογους: μεγαλη συγκεντρωση αλατιου, πολλα συντηρητικα και κυριως κινδυνος τοξοπλασμωσης και λιστεριασης, καθως στην ουσια προκειται για ωμα κρεατα.

Τωρα αν επιτρεπεται να καταναλωνονται σε φαγητα που ψηνονται, π.χ. σουφλε, μακαροναδες κτλ. δεν το γνωριζω, θα ρωτησω ομως και θα επανελθω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

korκοριτσια για τον τοννο το ηξερα..δυστυχως τωρα θα πρεπει να κοψω και τα αλλαντικα?εγω τρωω σε τοστακι μια φετουλα και αυτο ειναι βιολογικο τι να κανω να το κοψω και αυτο?θα ρωτησω και το γιατρο...... :(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

κορίτσια σχετικά με τα αλλαντικά εμένα ο γιατρός μου είπε οτι μπορώ να τρώω ζαμπόν ή γαλοπούλα αλλά οχι αλλά όχι αλλαντικά τύπου παριζάκι, λουκάνικα (εκτός απο τα σπιτικά τα χωριάτικα) και σαλάμια γιατί έυν κάποιο συντηριτικό που δεν τα έχουν τα αλλα και δεν κάνει καλό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που ζώ βρε κορίτσια εγώ????????????? :blink::blush::S:unsure:

Και στις δύο εγκυμοσύνες έτρωγα τα πάντα και τα προαναφερθέντα... :S

Αλλά από ότι κατάλαβα ο τόνος γενικά δεν είναι καλός για την διατροφή μας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

mirlitsa έγραψε:

Που ζώ βρε κορίτσια εγώ????????????? :blink::blush::S:unsure:

Και στις δύο εγκυμοσύνες έτρωγα τα πάντα και τα προαναφερθέντα... :S

Αλλά από ότι κατάλαβα ο τόνος γενικά δεν είναι καλός για την διατροφή μας???

dystyxws nai...GENIKA den kanei kalo,poso wstoso se mia egymosynh!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Distixos den einai mono o tonos kai ta alantika pou apagorevonte sthn egkumosunh...Prepei na apofevgoume ola ta tyria pou den einai pasteriomena, to sikoti pou distixos kapioi gunekologoi sinistoun na trome, APAGOREVETE giati exei megalh periektikotita se vitaminh A pou einai aitia gia teratogenesois. Auga oma h oxi kalopsimena,prosoxi se kapia glyka pou periexoun oma auga opos kormo kai mous h spitikes magionezes iparxei kindinos gia salmonela..Ta kreata mas ola na ta trome kalopsimena kai h salates polu kala plimenes...Mporei na sas fenome ipervolikh alla to exw psaksei polu afto to thema...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Simera limpistika mous sokolatas, to opoio mallon den prokeitai na fao... Alla molis efaga loukanikaki xoriatiko creta farm, kalopsimeno sta karvouna.... Ax re koritsia, ti sterisi einai auti? Evi den se vrisko katholou ypervoliki. Prosexoume gia na exoume leme kai eidika sto thema tis egymosinis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...