Μετάβαση σε περιεχόμενο

μαμάδες Οκτώβριο Νοέμβριο 2010


Recommended Posts

MADRIO Ο αντρας μου ειναι ροδο τωρα περιμενουμε την μεταθεση.εγω δεν θα κατεβω αυτο τον μηνα γιατι εχει ξανα αδεια ο συζηγος σε λιγες ημερες κ σκεφτομαι το οικονομικο μιας που με τοσους γιατρους που περασα μεχρι να δουν οτι δεν θα πεθανω εδωσα ενα σορο λευτα...θα ερθω ομως αν ολα ειναι καλα αρχες ιουνιου να κανει κ μπανακια ο ζουζουνος μου...

οσο για τον γιο μου λατρευει την κοιλια μου...αγαπαει το αδελφακι του παρα πολυ...του λεει οτι το αγαπαει κ οτι οταν γεννηθει θα του χαρισει τον winnie κ τον φωτουλι του...ελπιζω να κρατησει ο ενθουσιασμός του...

Ρουλιτσα σε ευχαριστω αντε κ εσυ με το καλο το μπεμπε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κοριτσια τι κανετε? εγω μια χαρα ειμαι εκανα και τον υπερυχο απο την κοιλια ειναι 2 εκατοστα ακομα μικρουλι και εχω πητ :lol: 14112010 .Να σας ρωτησω ποτε κανουμε την αυχενικη διαφανεια σε ποια εβδομαδα? εγω ειμαι στην 9 εβδομαδα και ακομα δεν εχω κανει τις εξετασεις του προγεννητικου ελεγχου στις 5 μαιου εχω ραντεβου να μου τις γραψουνε και κατευθειαν θα παω να τις κανω γιατι θα κανουν και καμια δεκαρια μερες να βγουνε οι απαντησεις.μολις βγουνε οι απαντησεις θα μιλησω με τον γιατρο μου να μου πει τη συνεχεια.εσεις τι λετε κοριτσια αργησα πολυ? γιατι να φανταστητε δεν εχω παρει τιποτα ουτε απο βιταμινες ουτε σιδηρο τιποτα και ειμαι και ολο τον δευτερο μηνα με αναγουλες και δεν τρωω σχεδον τιποτα εχω χασει 5 κιλα.τι λετε?

φιλια πολλα σας ευχαριστω που με ακουσατε. :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι δεν εισαι η μοναδικη που δεν εχει κανει εξετασεις σε αυτη την εβδομαδα...εγω στην 11η εβδομαδα τις εκανα βεβαια υπηρχε λογος γιατι με το τρεξιμο που εφαγα στους γιατρους μεχρι να καταληξουν δεν ειχα δυναμη ουτε στο μικροβιολογικο να παω...ασε που πηρα να κλεισω στο ικα κ μου εκλειναν ραντεβου για τον Μαιο....με αλλα λογια εσκασα για τον προγεννετικο ελεγχο μια 200 κ σημερα εσκασα αλλα 150 για αλλο πακετο που ειδαν κατι αυξημενο...

οσο για τα συμπληρωματα κρινει ο γυναικολογος μετα απο τις εξετασεις αν χρειαζεται να παρεις...εγω δηλαδη σιδηρο δεν περνω ακομη αφου ο αιματοκριτης μου ειναι 42, μονο φιλικο περνω αλλα το επερνα κ πριν την εγκυμοσυνη...

η αυχενικη γινεται απο 11 εως 13+6 αν θυμαμαι καλα...οποτε εχεις ακομη για αυτο τον υπερηχο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Λέττα μην αγχώνεσαι. Η αυχενική γίνεται όταν το μωρό είναι από 42-84χιλ νομίζω. Δεν είμαι σίγουρη. Μέχρι την 13+6 έχεις περιθώριο.

Προσωπικά πήγα στον γιατρό μου στην Ελλάδα, είδαμε το παιδί και μου το έβγαλε μεγαλύτερο από την ΠΗΤ που έδωσε η γερμανίδα γιατρός. Αμέσως με άγχωσε ότι πρέπει να κάνω γρήγορα την αυχενική γιατί θα χάσω τις ημερομηνίες. Είχα κανονίσει ραντεβού στις 28/4 και με τρέλανε ότι είναι πολύ αργά. Είχα και το θεματάκι που δεν πετούσαν οι πτήσεις και τα νεύρα μου έγιναν τσατάλια σχετικά με το θέμα. Δεν ήξερα τι να κάνω.

Τελικά άλλαξα το ραντεβού μου και το πήγα μια εβδομαδα νωρίτερα (13+4 σύμφωνα με τον έλληνα γυναικολόγο) και το μωράκι ηταν 68χιλ. Δηλαδή και αύριο να την έκανα μια χαρά θα ήμασταν στα όρια. Τζάμπα αγχώθηκα. Και για μια ακόμα φορά επιβεβαιώθηκα ότι οι έλληνες γιατροί κινδυνολογούν και αγχώνουν άδικα την έγκυο.

Αυτά. Τα είπα και ξεθύμανα. Από βάρος είμαι σταθερή στα 62 κιλά αλλά δεν πρόλαβα να χάσω τα 4 που έπρεπε από την προηγούμενη εγκυμοσύνη. Είμαι λοιπόν +4 κιλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΤ 27/10/2010, να πάνε όλα καλά και θα πάρω αγκαλία το κοριτσάκι μου!!!

Λέττα μην ανχώνεσαι και εγώ 11η εβδομάδα έκανα τις εξετάσεις γιατί ήμουν στο κρεβάτι απο την 5η εβδομάδα και τον σίδηρο μετά την αυχενική.

Με το καλό όλες να γεννήσουμε τα μωράκια μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την καλημέρα μου σε όλα τα κορίτσια!!!

christina80 και εγώ τότε έχω ΠΗΤ.... 10/10/10. Έχεις κανονίσει μαιευτήριο? Εγώ χωρίς να είμαι ακόμη σίγουρη μάλλον στο Μητέρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

leticia έγραψε:

Την καλημέρα μου σε όλα τα κορίτσια!!!

christina80 και εγώ τότε έχω ΠΗΤ.... 10/10/10. Έχεις κανονίσει μαιευτήριο? Εγώ χωρίς να είμαι ακόμη σίγουρη μάλλον στο Μητέρα....

Leticia kalhmera!

emena o giatros mou einai sto iaso opote ekei 8a eimai ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Ωραία ημερομηνία. Και εγώ τότε θέλω να γεννήσω. Πως θα πείσω το μικρό να έρθει εκείνη τη μέρα;;;; :)

xaxaxa...einai i teleutaia hmerominia k egw xlwmo to kovw na vgainei tote...suni8ws prin

tin PHT emfanizontai ta zouzounia!

Prwtara eimai den 3erw...pantws gero na einai k na vgei k stin ora tou.... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΖΑ!

Αλλη μια μαμα με ΠΗΤ 25/11/2010 απλα επειδή είναι διδυμάκια λογικά θα τα έχουμε νωρίτερα!!!!

Γερές όλες οι μανούλες και τα σποπάκια τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christina80 έγραψε:

AthinaK έγραψε:

xaxaxa...einai i teleutaia hmerominia k egw xlwmo to kovw na vgainei tote...suni8ws prin

tin PHT emfanizontai ta zouzounia!

Prwtara eimai den 3erw...pantws gero na einai k na vgei k stin ora tou.... :P[/quote:16mrs4eq]

Η πρώτη βγηκε 2 μερες πριν την ΠΗΤ και η δευτερη στην ΠΗΤ! Οποτε όλα γίνονται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

leticia έγραψε:

Γερά να ναι και όποτε μας έρθουν.. :laugh:

Δεν μπορώ να περιμένω.Θέλω να έρθει γρήγορα το νινι... :silly: :laugh:

Αuto einai to mono sigouro Leticia, na einai gera!

exoume akrivws tin idia mera PHT!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου τι κανετε?? πως παει η εγκυμοσυνη?? απο συγκινησεις??? νευρακια?? ολα καλα??? εγω παρατηρησα οτι κλαιω με το παραμικρο! οχι οτι πριν την εγκυμοσυνη δεν εκλαιγα πολυ,αλλα τωρα παραγινε το χαλι μου!!! χαχαχαχαχαχαχ εχει αρχισει και φουσκωνει και η κοιλιτσα και εχω χαρει!!!! βιαζομαι να ερθει το μωρο,θελω να περασει γρηγορα ο καιρος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΠΙΟ ΧΑΖΑ ΠΡΑΓΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΥΡΚΩΣΩ!!!ΚΑΙ ΝΕΥΡΑ ΕΧΩ, ΚΑΤΙ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΝΙΞΩ ΟΛΟΥΣ!ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΔΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΑ!ΦΙΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κοριτσάκια μου.

Και εγώ είμαι ευσυγκίνητη πολύ.

Εύχομαι να πάνε όλα καλα με τις εγκυμοσύνες μας και να κρατήσουμε τα πολυπόθητα μωράκια μας...

Να ρωτήσω κάτι?Απο δουλίτσες τι κάνετε?

Σε γενικές γραμμές εγώ όχι πάρα πολλά πράγματα...σιδέρωμα, καθάρισμα μπαλκονιών,ξεσκόνισμα, πλυσιμο πιάτων και μαγείρεμα.

Γενικα φοβάμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

leticia έγραψε:

Kαλημέρα κοριτσάκια μου.

Και εγώ είμαι ευσυγκίνητη πολύ.

Εύχομαι να πάνε όλα καλα με τις εγκυμοσύνες μας και να κρατήσουμε τα πολυπόθητα μωράκια μας...

Να ρωτήσω κάτι?Απο δουλίτσες τι κάνετε?

Σε γενικές γραμμές εγώ όχι πάρα πολλά πράγματα...σιδέρωμα, καθάρισμα μπαλκονιών,ξεσκόνισμα, πλυσιμο πιάτων και μαγείρεμα.

Γενικα φοβάμαι....

egw exw liga neura teleutaia... :silly:

Kala vre Leticia, arketa pragmata kaneis, bravo sou afou antexeis...

egw osh ora kanw or8ia na plunw ta piata, meta prepei opwsdipote

na ka8isw, exw k genika xamhlh piesh panta...poso mallon gia to ka8arisma mpalkonion,

den to suzitw oute pou to skeftomai...

Liga pragmata antexw...ti na peis, einai k ston organismo mallon.

Eutyxws pou o kalos mou voi8aei polu k mporei na kanei ta pantw,

ektos apo sideroma vevaia...xaxaxa

x.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα λεει επειδη ο πλακουντας ειναι χαμηλα οχι βαρη, οχι επαφες και προσεκτικα ολα, οχι σαν την κοτα αλλα και οχι και βιαστικα!Κι επειδη ειναι το πρωτο μας και ο αντρας μου φοβαται πιο πολυ δεν κανω σχεδόν τιποτα, βγαζω τα σπασμενα που τα εκανα ολα εγω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tα μπαλκόνια δεν τα κάνω συχνά μία με δύο φορές την εβδομάδα.Μαζεύει πολύ σκόνη και δεν γίνεται να μην τα καθαρίσω διότι σαν καλοκαιράκι βγαίνουμε πιο συχνά έξω και καθόμαστε... Παράθυρα δεν έχω κάνει καθόλου...

Πριν απο λίγο έπλυνα 2 πατάκια...Τα είχα 3 μήνες άπλυτα και δεν μπορούσα να τα βλέπω.... ΄΄Εκανα καλά ή να μη το ξαναδοκιμάσω καλυτερα? Σε γενικές γραμμές λόγω των συμπτωμάτων που είχα μέχρι πριν 2 εβδομάδες δεν έκανα απολύτως τίποτα, θέλω να κάνω καμιά δουλίτσα προκειμένου να είναι το σπίτι κάπως καθαρό.Ο αντρούλης μου με βοηθάει στα ψώνια, στο συμάζεμα και στο σκούπισμα....Καλό μεσημέρι κοριτσάκια... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ τι κανετε? εγω ειμαι καλα δεν εχω τοσες ανακατοσουρες και τρωω κανονικο πιατο φαγητο αλλα μια φορα το βραδυ απο το πρωι με κανενα τοστ και ενα φρουτο.κοριστια ενα ειναι το προβλημα μου οτι δεν εχω κανει καμια εξεταση μεχρι τωρα και ουτε εχω παρει φολικο η σιδηρο αυτο εγινε επειδη ολα μου τα ραντεβου με το ικα ηταν οταν ο γιατρος ηταν αρρωστος η οταν απεργουσε πολυ ατυχη.αυριο εχω ξανα ραντεβου και δεν ακουσα για απεργιες.σημερα ειναι πεμπτη την κυριακη κλεινω τους πρωτους 3 μηνες δηλαδη μπαινω στον 4 και εξετασεις και φαρμακα γιοκ.να ρωτησω αυχενικη διαφανεια ποτε πρεπει να κανουμε εγω την κυριακη θα κλεισω τις 12 εβδομαδες να πω λετε και στον γιατρο του ικα να μου γραψει και την αυχενικη διαφανεια? και μετα η α επιπεδου ποτε γινετε? ευχαριστω που με ακουσατε φιλια πολλα σε ολες και συγχαρητηρια στις τριπλες με τα διδυμακια τους .... :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα letta.Nομίζω ότι η αυχενική γίνεται μέχρι την 12η εβδομάδα.Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου για να σιγουρευτείς....

Εγώ έχω ξεκινησει να παίρνω σίδηρο και ασβέστιο απο την 6η εβδομάδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...