Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Kαλημέρα γιατρέ. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με προβληματίζει και με ανησυχεί.

Ο γιος μου γεννήθηκε 50 πόντους. Δύο μηνών ήταν 59, τεσσάρων μηνών 64, έξι μηνών 70, εννιά μηνών 75 και ενός έτους 76,5. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως τρεις ολόκληρους μήνες πήρε μόνο 1.5 πόντο και πως στην καμπύλη έπεσε στο μέσο όρο ενώ ήταν μέχρι και 9 μηνών πολύ πάνω από αυτόν. Να συμπληρώσω ότι το ίδιο συνέβη και με την περίμετρο κεφαλής (9 μηνών ήταν 44.5 και τώρα που είναι 1 έτους πήγε 46). Στην οικογένεια είμαστε όλοι ψηλοί (και από τη δική μου πλευρά και από του συζύγου μου) οπότε δεν υπάρχει θέμα κληρονομικότητας.

Είναι ανησυχητικό κατά τη γνώμη σας;; Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο ορμονολογικό ή άλλης φύσης πρόβλημα; Πρέπει να κάνει εξετάσεις;;

Με συγχωρείτε για τη μεγάλη έκταση του μηνύματος.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου, καλημερα.

Δεν ξερω αν ειναι ανυσηχιτικο( ευχομαι να μην ειναι) αλλα θελω να σου πω οτι και εμενα τους τελευταιους τρεις μηνες το υψος και η περιμετρος κεφαλης ειναι σταθερα.

Καλα, για το βαρος δεν το συζητω! :(

Ανθή καλημερα.

Και ο δικος μου παρομοια αναπτυξη.

Μεχρι 6 μηνών ήταν στην 90η θεση στις καμπυλες ύψους και τώρα (σχεδόν 1 έτους) ειναι κάτω απο την 75η θέση.

Πότε θα πρέπει να ανησυχουμε;;;

ο δικος μου 12 μηνων ηταν στην 75η θεση τωρα ειναι λιγο πανω απο την 80η αρα πιστευω οτι καλα παμε και οτι ειναι καλο το υψος σαυτην την θεση σε ηλικια 12 μηνων και να φανταστειτε οτι εμενα γεννηθηκε 40εκ

παναγιωτα δηλαδη εχει πεσει απο εκει που ηταν???

παντως εχω καταλαβει οτι καποια στιγμη σταματανε να εχουν τοσο ραγδαια αναπτυξη τα μωρα και πανε πιο σιγα

δε νομιζω πως ειναι ανυσηχιτκο

φυσιολογικο μου φαινεται

και η δικη μου τα ιδια

αλλα φαντασου μεχρι ποτε θα αναπτυσσονται τοσοοο πολυ

που θα φτασουν

καποια στιγμη αναπτυσσονται πιο αργα

και η δικη μου ενος ειναι και ειναι 76 εκατοστα

Ανθή μου να σου ζησει καταρχας!!Χρονισε κιολας να τα εκατοστησει!!

Δεν νομιζω οτι πρέπει να ανυσηχεις και απ οτι ξερω σε τοσο μικρή ηλικία δεν λαμβάνουν πολύ υπόψη τους το ύψος-βάρος μιας και ολα αυτα αλλάζουν αργότερα.

φιλάκια

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα πολύ να ακούσω και τη γνώμη του γιατρού γιατί έχουν και άλλες κοπέλες την ίδια απορία με μένα..Γιατρέ αν έχετε την καλοσύνη δώστε μας τα φώτα σας..Ευχαριστώ!

juliana έγραψε:

Ανθή μου να σου ζησει καταρχας!!Χρονισε κιολας να τα εκατοστησει!!

φιλάκια

Ευχαριστώ πάρα πολύ juliana μου. Είδες πώς περνά ο καιρός;; Μεγάλωσαν τα βλασταράκια μας..Σε λίγο χρονίζει και το δικό σου ε;;; Να τα χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας! Φιλάκια!

na sou zisei gkriniaroula mou........

o paidiatros bre anthi ti sou eipe????kai mena kapws etsi omws einai bariemai na paw na parw to bibliario na dw alla thimamai oti gia kapoios mines itan statheros

jovanna μου, μου είχε λείψει που με έλεγες γκρινιαρούλα!!! Το θυμάσαι;; Ήταν λίγο πριν γεννήσω..Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Να σου ζήσουν και σένα τα αγοράκια σου που παρεμπιπτόντως είναι και τα δύο κουκλιά!!! Ο παιδίατρος μου είπε να ξαναπάω σε 2 μήνες και αν έχουμε πέσει κι άλλο στην καμπύλη θα κάνουμε καμιά ορμονολογική εξέταση. Κατάλαβα όμως συζητώντας με μαμάδες ότι στα περισσότερα παιδάκια συμβαίνει αυτό και έχω ηρεμήσει. Θέλω να δω τι θα μου πει και ο γιατρός εδώ. Φιλάκια πολλά!!! Φεύγω για δουλειά!

Προς το παρόν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά απαιτείται στενή παρακολούθηση. Μην παραμελήσετε να γράψει η παιδίατρός σας στο βιβλιάριο δίπλα στις καμπύλες το ύψος-στόχο του παιδιού.

Για κάθε παιδί μπορεί να υπολογιστεί με μαθηματικό τρόπο το ύψος που θα έχει το παιδί στην ενήλικο ζωή, με βάση το ύψος των γονέων του. Η πιθανότητα μάλιστα είναι πολύ υψηλή και κυμαίνεται περίπου στο 90%. Εάν το παιδί δεν πετύχει αυτό το στόχο πρέπει να γίνει λεπτομερής έλεγχος, ανεξάρτητα αν η ανάπτυξή του βρίσκεται κοντά στην 50η εκατοστιαία θέση. Θέλει λοιπόν προσοχή και αυτή η παράμετρος.

Δεν ειχα ιδεα για κατι τετοιο !

Ειχα ακουσει οτι στα 2 χρονια μπορεις να υπολογισεις το υψος που θα εχει το παιδι ενηλικας αλλα και αυτο οχι με ακριβεια .

Σε ποια ηλικια γινετε αυτο γιατρέ ?

Επισης να ρωτησω , εχει αμεση σχεση το υψος των γονιων με αυτο του παιδιου?

Γιατι πολλες φορες βλεπουμε ψηλά παιδια απο "κοντους" γονεις .

γιατρε αν μπορειτε στειλτε μου με πμ πως υπολογιζουμε το υψος; το ειχα βρει καπου αλλα το εχω χασει, επειδη εγω ως παιδι πηρα αυξηντικη ορμονη οπως καταλαβαινεται παρακολουθω στενα το υψος των παιδιων μου λογο ιστορικου δικου μου

Επειδή όλα αυτά είναι πάρα πολλά για να τα γράψω εδώ προτείνω να πάρετε περισσότερες πληροφορίες από τους παιδιάτρους σας. Άλλωστε είναι καθήκον τους να σας ενημερώνουν αναλυτικά για τέτοια σοβαρότατα ζητήματα που έχουν να κάνουν με την φυσιολογική αύξηση του παιδιού.

Το ανάστημα αυτό (ύψος στόχος) υπολογίζεται ως εξής:

ύψος μητέρας (σε εκατοστά) + ύψος πατέρα (σε εκατοστά) διά 2 + 6,5 εκατοστά για τα αγόρια, -6,5 εκατοστά για τα κορίτσια

Ο αριθμός Χ που θα προκύψει έχει απόκλιση ± 4,5 εκατοστά, δηλαδή μια απόσταση μεταξύ μέγιστης και ελάχιστης τιμής 9 εκατοστών.

Τα αναστήματα των γονέων πρέπει να εκτιμώνται έπειτα από αξιόπιστη μέτρηση και να μη λαμβάνονται υπόψη παλιές μετρήσεις.

http://www.paidiatros.com/MAIN/article-341-0-0-0.aspx

christosmed έγραψε:

Προς το παρόν δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά απαιτείται στενή παρακολούθηση. Μην παραμελήσετε να γράψει η παιδίατρός σας στο βιβλιάριο δίπλα στις καμπύλες το ύψος-στόχο του παιδιού.

Γιατρέ καλημέρα. Το ύψος-στόχος απ'ότι κατάλαβα αφορά στην ενήλικη ζωή του παιδιού. Πώς μπορεί κάποιος να συσχετίσει το ύψος που έχει ένα μωρό με το ύψος-στόχο;; Είναι γνωστό ότι πολλά παιδιά δεν είναι καθόλου ψηλά μέχρι την εφηβεία και ξαφνικά ψηλώνουν απότομα..Επίσης τα μωρά άλλους μήνες παίρνουν πολλούς πόντους και άλλους λίγους ή κανέναν. Με λίγα λόγια ακόμα δεν κατάλαβα πότε πρέπει να ανησυχήσουμε..

Ζητάω τη γνώμη σας γιατρέ διότι σε ζητήματα που αφορούν στα παιδιά μας μια δεύτερη γνώμη είναι πάντα πολύτιμη.

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί..

Σας ευχαριστώ για την απάντηση που μου δώσατε.

Ανθή έγραψε:

christosmed έγραψε:

Γιατρέ καλημέρα. Το ύψος-στόχος απ'ότι κατάλαβα αφορά στην ενήλικη ζωή του παιδιού. Πώς μπορεί κάποιος να συσχετίσει το ύψος που έχει ένα μωρό με το ύψος-στόχο;; Είναι γνωστό ότι πολλά παιδιά δεν είναι καθόλου ψηλά μέχρι την εφηβεία και ξαφνικά ψηλώνουν απότομα..Επίσης τα μωρά άλλους μήνες παίρνουν πολλούς πόντους και άλλους λίγους ή κανέναν. Με λίγα λόγια ακόμα δεν κατάλαβα πότε πρέπει να ανησυχήσουμε..

Ζητάω τη γνώμη σας γιατρέ διότι σε ζητήματα που αφορούν στα παιδιά μας μια δεύτερη γνώμη είναι πάντα πολύτιμη.

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί..

Σας ευχαριστώ για την απάντηση που μου δώσατε.[/quote:2i7hnke7]

Απ' ό,τι κατλάβα πρέπει οι γονείς να ανησυχήσουν και να προβούν σε εξετάσεις αν το παιδί ενηλικιωθεί και δε φτάσει το ύψος-στόχο;;;

Καλημερα σας και πάλι.

Ευχαριστουμε γιατρε για την ενημερωση.

Το υψος-στοχο απο ποια ηλικια και μετα αρχιζουμε να το παρακολουθούμε;;;

Φανταζομαι ότι αν ενηλικιωθεί το παιδί και δούμε ότι αποκλίνει από αυτό δε θα έχουμε "χασει" χρόνο;;;;

Επαναφέρω το θεμα και θα σας παρακαλούσα γιατρε για μια απαντηση σας .

Μια γνωστη μου εχει ενα παιδακι 15 μηνων και εδω και λιγο καιρο ανησυχουσε για το υψος του . Το παιδι εχει αλλεργιες οποτε εκτος απο την παιδιατρο το παρακολουθει αλλεργιολόγος και εχουν επισκεφτει το παιδων αρκετες φορες.

Το μωρο γενηθηκε πανω απο την 50η καμπυλη (53εκκ) και στο χρονο ήταν κατω απο την 50 (περιππου 73 εκκ) . Γραφω περιππου γιατι η παιδιατρος το βγαζει 73 ενω ενας αλλος παιδιατρος που επισκεφτηκε επειδη ηταν εκτος Αθηνων το εβγαλε 75.

Ολοι (και γω μαζι) της λεγαν οτι ειναι μια χαρα το υψος και παρολο που τα μωρα με αλλεργιες μπορει να εχουν μια καθυστερηση στην αναπτυξη , στο τελος παιρνουν το υψος που ειναι στο DNA τους . Να σημειωσω οτι οι γονεις ειναι μετριου αναστήμτος (1,55 και 1,72) .

Για να μην μακρυγορω η κοπελα με βαση το ενστικτο της επισκεφτηκε ενδοκρινολόγο και σε εξετάσεις που εκαναν βγηκε χαμηλή μια ορμονη που συνδεεται με την αναπτυξη , η σωματομεδίνη .

Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι , ποτε τελικά ανησυχουμε για το υψος ? Συσχετιζεται αμεσσα το υψος των γονιων ή παιζουν ρολο πολλοι κληρονομικοι παραγοντες ?

Κάθε παιδί όπως έχουμε ξαναπεί, έχει γενετικώς καθοριζόμενο ανάστημα (ύψος-στόχο). Ως καθυστέρηση ανάπτυξης ορίζονται τα εξής:

1) Ύψος <3η εκατοστιαία θέση (ΕΘ) για την ηλικία (εκτός από τη σπάνια περίπτωση που και οι γονείς είχαν παρόμοια ανάπτυξη).

2) Πτώση του ετησίου ρυθμού αύξησης (ΕΡΑ) κάτω από την 25η ΕΘ (το πόσο έχει ψηλώσει δηλαδή σε ένα χρόνο).

3) Ύψος <10η ΕΘ από το ύψος-στόχο.

Καλό είναι κάθε παιδί να μετριέται από τον ίδιο παιδίατρο. Όταν έχουμε 2 διαφορετικές μετρήσεις λαμβάνουμε υπ' όψη αυτή του παιδιάτρου που είχε κάνει την προηγούμενη μέτρηση.

Περίπου το 10% των παιδιών που γεννώνται μικρόσωμα, δε μπαίνουν στις φυσιολογικές καμπύλες πριν την ηλικία των 3 ετών.

Κατά την άποψή μου η καθυστέρηση αύξησης και ανάπτυξης των παιδιών είναι ένα από τα δυσκολότερα (αν όχι το δυσκολότερο) κεφάλαια στην παιδιατρική και η επιλογή του παιδιάτρου πρέπει να γίνει με πολύ μεγάλη προσοχή.

Ευχαριστώ πολυ γιατρε !

Με ειχε επηρεάσει λιγο αυτο το συμβαν αλλα βλεπω απο αυτα που γραψατε πως δεν υπάρχει λογος ανησυχιας οταν το παιδι ακολουθει σταθερά μια καμπυλη . Η μικρη μου ειναι η πιο μικροκαμωμένη απο τα παιδακια της ηλικιας της που γνωριζουμε , αλλα παρολαυτα ακολουθει απο την γεννηση της σταθερά την 50η καμπυλη .

στις On 23/3/2010 at 4:09 ΠΜ, ο/η Ανθη είπε:

Kαλημέρα γιατρέ. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με προβληματίζει και με ανησυχεί.

Ο γιος μου γεννήθηκε 50 πόντους. Δύο μηνών ήταν 59, τεσσάρων μηνών 64, έξι μηνών 70, εννιά μηνών 75 και ενός έτους 76,5. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως τρεις ολόκληρους μήνες πήρε μόνο 1.5 πόντο και πως στην καμπύλη έπεσε στο μέσο όρο ενώ ήταν μέχρι και 9 μηνών πολύ πάνω από αυτόν. Να συμπληρώσω ότι το ίδιο συνέβη και με την περίμετρο κεφαλής (9 μηνών ήταν 44.5 και τώρα που είναι 1 έτους πήγε 46). Στην οικογένεια είμαστε όλοι ψηλοί (και από τη δική μου πλευρά και από του συζύγου μου) οπότε δεν υπάρχει θέμα κληρονομικότητας.

Είναι ανησυχητικό κατά τη γνώμη σας;; Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο ορμονολογικό ή άλλης φύσης πρόβλημα; Πρέπει να κάνει εξετάσεις;;

Με συγχωρείτε για τη μεγάλη έκταση του μηνύματος.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Καλησπέρα εγώ δεν έχω ακόμα παιδί και ακριβώς γιαυτό το λόγο μπορώ να βλέπω τα πράγματα λίγο πιο ψύχραιμα... Αν διαβάσεις ψύχραιμα αυτό που γράφεις θα δεις ότι το παιδί από 2 μέχρι 9 μηνών παιρνει περίπου 5 πόντους ανά 2 μηνες νομίζω ότι είναι αυτά φυσιολογικό όσο μεγαλώνει το παιδί να μειώνεται ο ρυθμός ανάπτυξης... Σκέψου ένα παιδί που μετά το έτος εξακολουθεί να παίρνει 5 πόντους ανά 2 μηνες στα 2 χρόνια θα έχει ύψος 4χρονου

• Απαντήσεις

• Με το καλό!!! Μην αγχώνεσαι εγώ δεν είχα ποτέ κανένα σύμπτωμα...Φοβόμουν μην ξεχάσω ότι ειμαι έγκυος κ κάνω καμιά κίνηση που δεν πρέπει 😂 Όταν άρχισε να κουνιέται το μωρό κ να μεγαλώνει η κοιλιά μου κατάλαβα εγκυμοσύνη...Είναι πολύ νωρίς πάντως για να νιώσεις κάτι έτσι κ αλλιώς!!!
    • Καλημέρα, Να σε ρωτήσω θηλάζεις ακόμα? Μήπως αυτό της λείπει? Μήπως θέλει στήθος το βράδυ....δεν είμαι ειδική περί θηλασμού γιατί δεν θήλασα αποκλειστικά αλλά έχω ακούσει άλλες μαμάδες που λένε ότι το παθαίνουν αυτό κ τα μικρά τους κ βοηθάει η συγκοιμιση ώστε να θηλάζουν χωρίς να ξυπνάει κ η μαμά κάθε μία ώρα...
    • Παρτα ένα ένα με τη σειρά και μη σκέφτεσαι υπερβολές... Αν φτάσετε εκεί θα δείτε τι θα κάνετε.. Μην τρελαίνεσαι... 
    • Καλημέρα κορίτσια λοιπόν δοκίμασα να της δίνω νεράκι και δεν άλλαξε τίποτα όλη νύχτα ξυπνούσε κάθε μία ώρα κι ήταν ανήσυχη ενδιάμεσα στην νύχτα της εδωσα μια φορά γάλα μήπως πεινάει της έβαλα και gel πριν κοιμηθεί μήπως είναι από τα δοντακια της αλλά κατάλαβα πως δεν είναι αυτό ..
    • Απο υπομονη αλλο τπτ ... αξίζει όλο το ταξίδι όλες τις 'θυσίες ' π κόψαμε πράγματα κ συνήθειες εννοω ουτε καν τ σκεφτομαι. Κ μενα θα μ λειπει η κοιλιτσα (όχι στν υπνο) εχει φαση μαρεσει ειναι χαριτωμένη. Χαχχαχα Κ ναι ανυπομονω να κρατήσω τ μωρακι μου να τη βλέπω να τη χαζεύω  να την τραβάω ααααπειρες φωτογραφίες κ να στέλνω στη μαμα μ κ στην πεθερά μ στην ελλαδα. Ναι θα γίνω μια χαζομάρα κ μαρεσει. Να ναι καλα η μικρούλα κ μεις  για να τη μεγακωσουμε σωστα κ να την καμαρώσουμε. Κ πιστευω κ σεις τα ίδια σκέφτεστε. 
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...