Μετάβαση σε περιεχόμενο

VBAC: ΠΟΣΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΤΟ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ;;


eva_25

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Κατ' αρχάς, για όσες δε γνωρίζουν να επισημάνω ότι vbac θα πει φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική!

Θα επιχειρούσατε φυσιολογικό μετά από καισαρική; Κάποτε απαγορευόταν.. Τώρα κάποιοι γιατροί το ύποστηρίζουν, κάποιοι όχι! Τελευταία ακούω και διαβάζω ότι γίνεται όλο και πιο συνηθισμένο το φαινόμενο... ότι δεν είναι επικίνδυνο αν πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις... τουλάχιστον όχι πιο επικίνδυνο από μια δεύτερη καισαρική!

Γέννησα με καισαρική την 38η βδομάδα λογω κεφαλοπυελικής δυσαναλογίας. Δεν το ήθελα με τίποτα.... Αλλά δε θα διακινδύνευα τη ζωή του παιδιού μου! Στο δεύτερο πρώτα ο Θεός και εφόσον όλα κυλούν ομαλά, έχω αποφασίσει να προσπαθήσω για φυσιολογικό! Γι 'αυτό το λόγο θα περιμένω 3 χρόνια για να προσπαθήσω για δευτερο μωράκι.

Ποιες από εσας θα το επιχειρούσατε; Υπάρχουν κοπέλες που το έχουν ήδη αποφασίσει ή ακόμα καλύτερα που το έχουν επιχειρήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eva_25 kai ego gennisa me kaisariki ton mpempi mou stin 36 evdomada logo proeklampsias ... :(

simasia exei oti ola pigan kala !!! :)

stin ellada den to upostirizoun poloi ,tora telytea kati arxizei na ginete ...

eno stin ameriki kai se alles xores tis europis einai poli suni8ismeno ...

kai ego 8elo poli na prospa8iso gia fusiologiko toketo sto deytero...

filia na sou zisei to moraki sou !!!

aPcxm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεννησα κ εγω την κορη μου πριν 6 χρονια με καισαρικη,λογω δυσαναλογιας.Αφου περασα ολους τους πονους κανονικα,οι πονοι ηρθαν απο μονοι τους φυσιολογικοτατα κ ο τραχηλος μετα απο 3 ωριτσες ειχε πληρη διαστολη(φοβερο αυτο για μια πρωταρα ε;;),περασα στη φαση των ωθησεων χαρουμενη κ εγω κ ο γιατρος κ η μαια γιατι απότι φαινοταν θα την ξεπεταγα τη μικρη σε χρονο dete!!!!!!

Ομως μετα απο 2 ωρες προσπαθειας κ πολυυυυυυυ σφιξιμο,το παιδι δεν εβγαινε.Ο γιατρος μου εξηγησε οτι δεν βγαινει γιατι το ηβικο οστο μου ειναι στραβο(το ρημαδι),το παιδι ειχε αρχισει κ ζοριζοταν πολυ(πεφτανε οι παλμοι) κ εγω ειχα κουραστει...τραγικα,δεν ειχα αλλη δυναμη...Τελικα μου χωσανε μια επισκληριδιο κ την πηρανε με καισαρικη!

Οταν με ανοιξανε οι γιατροι λεγανε κ οι δυο πανω απ'την κοιλια μου"κατι τετοιες καισαρικες,ειναι"αμαρτια"να γινονται",αλλα...τι να κανουμε...

Οταν με πηγαν πια στο δωματιο σκεφτομουν,φανταζεσε πριν πολλα χρονια αν συνεβενε κατι τετοιο τι θα ειχε συμβει σε εμενα η στο παιδι;;;Ασε καλυτερα να μην το φανταζομαστε.

Ηθελα κ εγω οπως οι περισσοτερες μανες να γεννησω φυσιολογικα,τι το καλυτερο,δεν εγινε ομως.

Τωρα επειδη θα κανω εξωσωματικη,αρα ετσι κ αλλιως θα κανω καισαρικη(πρωτα ο Θεος),το τελευταιο που σκεφτομαι ειναι η γεννα.

Πιστευω οτι μεγαλο ρολο δεν παιζει το τι θελουμε εμεις,αλλα το τι ειναι εφικτο να γινει.

Αν εκανα παιδι παλι φυσιολογικα(χωρις εξωσωματικη),παλι καισαρικη θα εκανα γιατι δεν θα διακινδυνευα ουτε 1 στις χιλιες τη ζωη του μωρου κ την δικη μου.

Τα ειδα ολα τα εζησα,ειδα την Ειρηνη μου οταν γεννηθηκε...κοριτσια αν βλεπατε πως ηταν το κεφαλι της απο το ζορισμα....ειχα παθει σοκ..σαν πεπονι!!!Ολο ρωταγα μεσα στο χειρουργριο αν θα φτιαξει το κεφαλακι της!

Οποτε πιστευω ειναι καλυτερα παντα σε συννενοηση με τον γιατρο μας να διαλεγουμε ποιο ειναι το καλυτερο για την υγεια τη δικη μας κ του παιδιου μας.

Ο γιατρος μου,μετα που συζητησαμε μου ειπε πως υπηραν τροποι να βγαλει το μωρα κολπικα,ομως θα ειταν τετοια η παρεμβαση που υπηρχαν πολλες πιθανοτητες για εγκεφαλικες βλαβεςτου μωρου...

Ποια μανα ρισκαρει κατι τετοιο;;;;

Και στο κατω-κατω,να σας πω κατι;;;εχει τελικα τοοοοοσο σημασια το πως θα γεννησουμε;;;Σημασια εχει να πανε ολα καλα κ να ειμαστε καλα κ εμεις κ τα μωρα.

Σας ζαλισα ε;;; :P .....sorry!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευα μου εγω γεννησα φυσιολιγικα και θα παω και για το δευτερο φυσιολογικα!

Ομως μια πολυ καλη μου φιλη γεννησε το πρωτο με καισαρικη διοτι το παιδακι ηταν πολυ μεγαλο 5 κιλα γεννηθηκε!! Το δευτερο το γεννησε μετα απο 3χρονια περιπου φυσιολογικα και ολα πηγαν μια χαρα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν και αν μεινω ξανα εγκυος σιγουρα θα ξανακανω καισαρικη γιατι δεν μπορω να ρισκαρω απο το οτιδιποτε να ξανανανεβασω πιεση και να παθω παλι προεκλαμψια

για μενα πλεον ειναι δευτερευον το πως θα γεννησω οταν θα ερθει εκεινη η ωρα,μου αρκει να μπορεσω να κρατησω το μωρο ως το τελος και να γεννηθει γερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια και εγω γεννησα με καισαρικη μετα απο 30 ωρες πονων...

δεν εκανα διαστολη το παιδι ηταν μεγαλο και τελευταια στιγμη γυρισε και στο πλαι...

μπηκαμε για καισαρικη και το σοκ που υπεστει δεν λεγετε..

οχι γιατι ειμαι κατα της καισαρικης απο πριν ελεγα οτι χρειαζετε και ειναι καλυτερο για το παιδι μου να γινει..

αλλα με τα απο τοσες ωρες χωρις επισκληριδιο(δεν μου εκανε η αναισθησιολογος λογω μια δισκοκηλης στην μεση μου)τοσης προσπαθειας εκανα ολικη αναισθησια δεν ειδα το μωρο μου οταν γεννηθηκε και εφαγα και το μαχαιρι?αδικο!βεβαια δοξα το θεο που το παιδι μου ειναι καλα δεν το συζητω αυτο πανω απο ολα!!!

οποτε μετα απο ολα αυτα καταλαβαινετε οτι θα το παλεψω για φυσιολογικο τοκετο...θελω να δω το μωρο μου οταν γεννηθει να το κρατησω αγκαλια...

αλλα αν δω οτι κανουμε πανω απο 15 ωρες δεν θα περιμενω αυτην φορα...θα πω μονη μου για καισαρικη!!

και το αλλο προβλημα ειναι οτι δεν νομιζω οτι το επομενο θα το κανω μετα απο 3 χρονια!!

σιγουρα ειναι τοσο ?????

εγω ειχα ακουσει 2 χρονια!!οχι ε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο εμενα

και εγω γεννησα με καισαρικη με επισκληριδιο τη δικια μου κορουλα

ημουν ξυπνια, καταλαβαινα τι γινοταν, την ειδα με το που βγηκε,μου την εφεραν κοντα μου οταν την καθαρισαν.

τι αλλο να ζητησω??

σημασια εχει που βγηκε καλα το παιδακι μου

καταλαβαινω οτι η καισαρικη δε παυει να ειναι μια χειρουργικη επεμβαση, και οτι επειδη κοστιζει πολλοι γιατροι την κανουν με το παραμικρο.

ας σκεφτουμε ομως ποσσες γυναικες και ποσα μωρακια εχουν χασει τη ζωη τους προτου ανακαλυφθει αυτη η μεθοδος.

δε νομιζω οτι πρεπει να κατακρινουμε τη καισαρικη, ειναι και αυτος ενας τροπος να φερεις το παιδι σου στο κοσμο.

αν δεν ειχα τη κυστη που επρεπε να βγει και πηγαιναν ολα καλα θα γεννουσα φυσιολογικα δε θα ειχα προβλημα

απο τη στιγμη που δε γινοταν ομως τι να κανουμε?

ουτε με τη καισαρικη ειχα προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα.. Δεν θα το κάνω.. Το σκεφτόμουν.. Αλλά όχι τελικά..

Έχω αναφερθεί σε παλιότερα threads για τους λόγους.

Δε με ενοχλεί η καισαρική (τελικά), με ενοχλεί που γεννιούνται μη υγιή μωρά. Και λυπάμαι πολύ! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωριζω κοπελα που πριν απο περιππου ενα μηνα γεννησε το κοριτσακι της με φυσιολογικό τοκετο παρολο που τον γιο της πριν 2.5 χρονια τον ειχε γεννησει με καισαρική .

Τα 3 χρονια δεν ειναι απολυτο αλλα ειναι μια καλη περιοδος ωστε να μην υπάρχει θεμα με τη μήτρα και με την τομή . Αυτα ομως μονο ενας γιατρος που ασχολειτε με VBAC τα ξέρει και ειναι αρμοδιος να ενημερώσει την μητέρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Μπα.. Δεν θα το κάνω.. Το σκεφτόμουν.. Αλλά όχι τελικά..

Έχω αναφερθεί σε παλιότερα threads για τους λόγους.

Δε με ενοχλεί η καισαρική (τελικά), με ενοχλεί που γεννιούνται μη υγιή μωρά. Και λυπάμαι πολύ! :(

Ιφι μου στο μυαλό μου είσαι.

Αρχικά το είχα πάρει και' γω πολύ ζεστά για Φ.Τ. μετά από Κ.Τ. όσο όμως πλησιάζει ο καιρός μια νέας εγκυμοσύνης τόσο πιο πολύ το σκέφτομαι.

Η πρώτη μου καισαρική έγινε εντελώς τζαμπα!

Τώρα όμως μέτα τα προβλήματα που απέκτησα (θρόμβωση μηρού μετά την καισαρική) δεν ξέρω αν θα το διακινδύνευα... Δεν ξέρω καν τί θα πρέπει να κάνω με αυτό το πρόβλημα.

Τα μωράκια χρειάζονται και μια υγιή μαμά να τα μεγαλώσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.

Ανοίγεις ένα θέμα που πονάει....

Εγώ γέννησα με καισαρική χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Η άγνοιά μου σε συνδυασμό με την εκμετάλλευση του γιατρού με οδήγησαν σ'αυτή.

Δε θέλω να θυμάμαι τίποτα από κείνες τις μέρες-στιγμές. Μου στοίχησε πολύ ψυχολογικά αλλά και σωματικά.Δε χάρηκα τις πρώτες μέρες με το κοριτσάκι μου και γενικά είχα μια άρνηση για το οτιδήποτε. Ένιωσα παραβιασμένη,προδομένη και πως ήμουν απλά θεατής στην γέννηση της κόρης μου.Μόλις βγήκα από την όλη κατάσταση είπα μέσα μου πως αυτό δεν πρόκειται να το ξαναπεράσω.

Δεν υπάρχει μέρα που να μην σκέφτομαι πως όλα θα ήταν διαφορετικά αν προσπαθούσα περισσότερο είτε αν είχα αλλάξει γιατρό τελευταία στιγμη.

Κάποια βράδια ονειρεύομαι πως γεννάω ένα μωρό και ξυπνάω με απίστευτα συναισθήματα. Μου έχει γίνει εμμονη...

Το σίγουρο είναι πως σε επόμενη εγκυμοσύνη μου θα κάνω κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να γεννήσω φυσιολογικά.

Έκανα μεγάλη έρευνα σχετικά με το θέμα. Διάβασα πολλά επιστημονικά άρθρα και έρευνες για το VBAC και ανακάλυψα πολλά πράγματα. Έχω βρει και 4 γιατρούς που αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις.

Ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως επιχειρούν VBAC μετά το διάστημα των 18 μηνών από τις δυο γέννες. Απλά όσο περνάει ο καιρός από την προηγούμενη καισαρική τα ποσοστά επιτυχίας αυξάνονται.

Και για να μην παρεξηγηθώ φυσικά προέχει όλων η υγεία του μωρού και της μάνας. Απλά για κάποιους ανθρώπους 'μετράνε' και άλλα πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Έκανα μεγάλη έρευνα σχετικά με το θέμα. Διάβασα πολλά επιστημονικά άρθρα και έρευνες για το VBAC και ανακάλυψα πολλά πράγματα. Έχω βρει και 4 γιατρούς που αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις.

Ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως επιχειρούν VBAC μετά το διάστημα των 18 μηνών από τις δυο γέννες. Απλά όσο περνάει ο καιρός από την προηγούμενη καισαρική τα ποσοστά επιτυχίας αυξάνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Η ΖΟΥΜΠΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΕΛΑ ΝΤΕ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!

ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ 9 ΜΗΝΕΣ,Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΓΥΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΜΕΣΗΜΕΡΑΚΙ ΕΓΙΝΑΝ ΑΝΑ 3 ΛΕΠΤΑ,ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗ-ΖΩ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ,ΜΙΚΡΕΣ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ.ΑΠΟ ΤΙΣ 4 ΜΜ ΩΣ ΤΙΣ6.30 ΜΜ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ.ΠΑΜΕ ΣΠΡΩΞΙΜΟ,ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΙΝΕΙ,ΠΑΛΜΟΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ,ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΛΕΕΙ"ΚΡΙΜΑ,ΚΡΙΜΑ..." ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ,ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΩΔΥΝΟ ΦΥΣ.ΤΟΚΕΤΟ,ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΙΧ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΦΑΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ.ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΧΩΡΑΓΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ.ΗΤΑΝ ΚΑΙ 4110 ΓΡΑΜ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΦΗΝΩΝΕ.

ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ(ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ...)ΤΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΦΙΛΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΔΑΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΕΔΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ 2ο ΕΦΥΓΕ ΝΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑΝ(ΠΡΙΝ 19 ΧΡΟΝΙΑ ΟΜΩΣ Ε!) Ο Dr ΜΟΥ ΕΙΠΕ OTI Ο ΦΟΒΟΣ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΡΗΞΗ ΜΗΤΡΑΣ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ Η ΜΑΝΑ.ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Η ΓΕΝΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ,ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ+ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ....ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΕΦΤΩ. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ(SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΑΣΗ :blush: -ΑΣΧΕΤΟ ΠΩΣ ΑΠΕΚΤΗΣΑ 1 ΚΑΡΜΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ:ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΕΠΙΣΚΗΡΙΔΙΟΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ,ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙΝΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ,ΤΟ ΑΚΟΥΣ,ΣΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ 7ΩΡΟ ΤΗΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΙΚΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΞΕΧΝΙΟΥΝΤΑΙ ΑΜΑ ΤΟ ΚΟΙΤΤΑΣ.ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΕ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΤΡΙΧΑ ΤΟΥ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΡΙΣΚΑ(ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΤΑ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Καλημέρα.

Ανοίγεις ένα θέμα που πονάει....

Εγώ γέννησα με καισαρική χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Η άγνοιά μου σε συνδυασμό με την εκμετάλλευση του γιατρού με οδήγησαν σ'αυτή.

Δε θέλω να θυμάμαι τίποτα από κείνες τις μέρες-στιγμές. Μου στοίχησε πολύ ψυχολογικά αλλά και σωματικά.Δε χάρηκα τις πρώτες μέρες με το κοριτσάκι μου και γενικά είχα μια άρνηση για το οτιδήποτε. Ένιωσα παραβιασμένη,προδομένη και πως ήμουν απλά θεατής στην γέννηση της κόρης μου.Μόλις βγήκα από την όλη κατάσταση είπα μέσα μου πως αυτό δεν πρόκειται να το ξαναπεράσω.

Δεν υπάρχει μέρα που να μην σκέφτομαι πως όλα θα ήταν διαφορετικά αν προσπαθούσα περισσότερο είτε αν είχα αλλάξει γιατρό τελευταία στιγμη.

Κάποια βράδια ονειρεύομαι πως γεννάω ένα μωρό και ξυπνάω με απίστευτα συναισθήματα. Μου έχει γίνει εμμονη...

Το σίγουρο είναι πως σε επόμενη εγκυμοσύνη μου θα κάνω κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να γεννήσω φυσιολογικά.

Έκανα μεγάλη έρευνα σχετικά με το θέμα. Διάβασα πολλά επιστημονικά άρθρα και έρευνες για το VBAC και ανακάλυψα πολλά πράγματα. Έχω βρει και 4 γιατρούς που αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις.

Ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως επιχειρούν VBAC μετά το διάστημα των 18 μηνών από τις δυο γέννες. Απλά όσο περνάει ο καιρός από την προηγούμενη καισαρική τα ποσοστά επιτυχίας αυξάνονται.

Και για να μην παρεξηγηθώ φυσικά προέχει όλων η υγεία του μωρού και της μάνας. Απλά για κάποιους ανθρώπους 'μετράνε' και άλλα πράγματα.

ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΩ ΟΥΤΕ ΚΟΜΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ lovie!

ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΑΠΟΛΥΤΑ! ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!!

ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΗΛΙΚΙΑΚΑ(ΣΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ ΔΛΔ) ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και από μενα..

εγω γεννησα με καισαρικη μολις συμπληρωσα την 39η γιατι δε γινοταν διαφορετικα..ο τραχηλος μου δε βοηθησε καθολου..παρα τις ενοχλησεις του γιατρου επι 4 μερες και την προκληση την 5η μερα δεν απέφυγα την καισαρικη γνωριζοντας ομως ότι εξαντλησαμε καθε μα καθε περιθωριο..

καθως ειχα ταλαιοωρηθει αρκετα δε με ενοχλησε η καισαρικη εκεινη τη χρονικη στιγμη..τωρα όμως εχω μεσα μου ενα μικρο παραπονο..

θα παλεψω τον φυσιολογικο αν εχω την απόλυτη βεβαιωση από το γιατρο μου ότι δεν θα υπαρξει απολυτως κανενας κινδυνος ουτε για το παιδι μου ούτε για μενα..αλλωστε τα καταφερε η μαμα μου πριν 33 χρονια--εγω δε θα τα καταφερω???? :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα, κι εγώ καισαρική έκανα, εκτάκτως στην 38η εβδομάδα. Δεν ήθελα με τίποτα, αλλά έπρεπε. Τώρα για το δεύτερο, θα ήθελα φυσιολογικό. Δεν ξέρω πότε και αν θας έρθει, αλλά δεν θα ήθελα να περιμένω πολύ καιρό, τα 3 χρόνια πολλα που φαίνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Κι εγώ έχω κάνει καισαρική,

χωρίς φυσικά να είναι επιλογή μου!

Στο καθιερωμένο τσεκ απ που κάνεις

στις 40 μέρες μετά τον τοκετό,

ρώτησα το γιατρό μου αν θα μπορούσα το δεύτερο

να το γεννήσω φυσιολογικά!(τόσο πολύ με είχε

πειράξει η καισαρική που καλά καλά δεν είχα γεννήσει

και σκεφτόμουν την επόμενη εγκυμοσύνη μου!!!!)

Ξέρετε ποιά ήταν η απάντησή του?

Με τέτοιο ιστορικό κοπέλα μου,εγώ

προσωπικά δε σε ξεγεννούσα με τίποτα!!!

Και όποιος το αναλάβει,θα τον βάλουν μέσα χειροπόδαρα!!!

Εγώ όπως έχω πει και σε άλλα ποστ

δε γίνεται να γεννήσω φυσιολογικά!

Ενώ έχω καλό "άνοιγμα",ενώ το παιδί

είχε πάρει θέση απ τον 7ο και δεν κουνήθηκε

έκτοτε και μάλιστα τελευταίες εβδομάδες

ο γιατρός έπιανε με απλή ψηλάφιση

το κεφαλάκι του (τόσο χαμηλα ήταν)

κάτι στράβωσε!

Είχα φτάσει 41 εβδομάδων με μια τέλεια εγκυμοσύνη,

αλλά χωρίς ΚΑΜΙΑενόχληση τοκετού!

Μια εβδομάδα πριν γεννήσω πήγαινα σχεδόν

καθημερινά στο γιατρό και "ενοχλούσε" :blush:

την περιοχή και τον τράχηλο,

για να προκαλέσει τοκετό!Το τι πόνο πέρασα

δε λέγεται!!!! :(:(:(:(

Μετά για τρεις μέρες έπαιρνα κολπικά υπόθετα

και ορούς για να γίνει πρόκληση τοκετού,αλλά

τίποτα!Την τελευταία πια φορά έσπασαν τα νερά

αλλά δεν είχα πόνους ικανούς για να γεννήσω!

Για να μην τα πολυλογώ (το έχω κάνει ήδη :laugh: )

Την Τρίτη το πρωί και αφού τα νερά είχαν σπάσει

από το βράδυ,είδαν οτι ο τράχηλος δεν είχε την παραμικρή

διαστολή,οπότε μου πρότειναν άλλη μια πρόκληση!

Φυσικά αρνήθηκα!Δεν ήταν δυνατόν μετά από τόση

ταλαιπωρία να κατάφερνα να γεννήσω(δεν κάνουν εδώ

επισκληρίδιο)!!!Και ο γιατρός βέβαια μετά μου

είπε οτι ήταν πολύ σωστή η επιλογή μου

γιατί είναι ο τράχηλος μου ΤΟΣΟ σφιχτός

που δε θα τα κατάφερνα και μόνο που θα θέταμε σε

κίνδυνο το παιδί!!!

Τις πρώτες μέρες είχα πέσει σε μαύρη θλίψη και

έλεγα "πώς τους άφησα να μου το κάνουν αυτό?"

Με ενοχλεί που βλέπω ακόμη την ουλή μου(ήταν

και το πρώτο μου χειρουργείο,βλέπεις) αλλά

νομίζω ότι τώρα πια έχω συμβιβαστεί!

Οπως είπε και η Ιφιγένεια σημασία έχει να

γεννιούνται υγιή και γερά μωράκια!!!

Βέβαια αν δεν ήταν ανατομικό το πρόβλημά μου

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

οτι θα έκανα φυσιολογικό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω γεννησα με καισαρικη, οταν ξαναεμεινα εγκυος στο δευτερο παιδι ειχαν περασει τρια χρονια, η γιατρος μου απο την αρχη με ρωτησε αν θα ηθελα να παμε αυτη την φορα φυσιολογικα, και το ειχα σκεφτει απο μονη μου και τελικα ξεανχωθηκα οταν μου το ειπε και μονη της, μου ειπε οτι θα πηγαιναμε μεχρι 38η εβδομαδα γιατι επειδη ειχα γεννησει τον γιο μου 36η εβδομαδα και 2080 να μην επιβαρυνουμε το τεντωμα της μητρας, ολα πηγαιναν καλα και το προσπαθουσαμε πολυ, το θεμα ηταν οτι η μικρη ειχε παρει θεση αλλα ηταν ψηλα, επειδη δεν θα μπορουσε να μου κανει προκληση με φαρμακα λογο καισαρικης στην 36η εβδομαδα και κατι μου εβαλε χερι και ανοιξε οσο μπορουσε τον τραχηλο, τελικα η μικρη ειχε αλλα σχεδια στην 37η εβδομαδα σπασαν τα νερα μου και οταν πηγα στο μαιευτηριο η μικρη ηταν ακομα ψηλα και ετσι μπηκαμε για καισαρικη, το αποτελεσμα ηταν οτι δεν θα μπορουσα να ειχα γεννησει φυσιολογικα γιατι η μικρη βγηκε πρωτα μετα χερια με μπουνιες κρατωντας τον ομφαλιο λωρο μπροστα στο προσωπο της, το καλο ηταν οτι στην πρωτη καισαρικη ειχα παει τελειως προγραμματισμενα και δεν ειχα καθολου πονους γεννας, στην κορη μου τουλαχιστον ενιωσα ολες τις συσπασεις ολο το βραδυ, ενιωσα να σπανε τα νερα μου και να τρεχουμε οτι γενναμε ενιωσα τις ωδινες γιατι αργησαν να μου κανουν επισκληριδιο οποτε δεν εχω παραπονο πηρα μια γευση πως ειναι ο φυσιολογικος τοκετος εκτος απο το σπρωξιμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α και κατι αλλο οταν γεννησα μου ειπε η γιατρος οτι η μητρα μου και η τομη ηταν μια χαρα και αντεχαν για φυσιολογικη γεννα αν ειχε παρει και η μπουμπου θεση, οποτε μην μασατε οταν σας λενε δεν γινεται, βεβαια μιλαω για τρια χρονια διαφορα απο την καισαρικη ε; παιζει ρολο επεισης αν στην πρωτη καισαρικη ειχατε συσπασεις πριν τοτε ειναι πιο ευκολο να γεννησετε και φυσιολογικα! εγω δεν ειχα τιποτα οταν πηγα να γεννησω στην πρωτη καισαρικη απο πονους και συσπασεις αλλα παρολα αυτα το τολμησαμε να πηγαιναμε στην δευτερη γεννα φυσιολογικα, δεν μας καθησε αλλα σημασια εχει οτι η μπεμπα βγηκε καλα, παντως ξερω οτι η γιατρος μου το προσπαθησε και ευτιχως που οταν δεν γινοταν μου ειπε δεν εχει κατεβει τερμα, γιατι αν προσπαθουσαμε να κατεβει με εξωθησεις δεν θα εβγαινε αφου ειχε μπροστα της τον ομφαλιο λωρο κομπολοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ με καισαρική.... :(

Τα βαζω με τον ευατό μου γιατι μαλλον έφταιγα εγώ και η ανυπομονησία μου!Με το που έβλεπα κάτι τσουπ στην κλινική, με το που είδα λίγο καφέ αίμα πήρα ενθουσιασμένη το γιατρό να του πω οτι γεννάμε! πηγα στην κλινική και μου εβαλαν υπόθετα γιατι ειχα 2 διαστολή! Τελικά μεχρι την επομενη μερα δεν έκανα διαστολή! εφαγα και τεχνιτους πόνους και διαστολή παλι 2, μετα απο ενα 24ωρο μου έκαναν επισκλειρίδιο και μπήκαμε για καισαρική!κοιμόμουν σε όλη την διάρκεια! Δεν θα ξεχάσω ποτέ ποσο άσχημα ένιωσα οταν σκέφτηκα οτι θα μπορουσα να κάνω υπομονη μερικές μέρες ακόμα μέχρι να μας δείξει η μικρη ποιο καλα σημάδια τοκετού!

Σημασία έχει βεβαια να είναι καλα το μωράκι μου!Για την επόμενη γέννα θα το ήθελα πολύ να πάω με φυσιολογικό αλλα πλεον έχω συμβιβαστεί...

Παρεπιπτόντως σκέφτομαι να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο την άλλη φορά αφού θα έιναι καισαρική!Δεν έχω ελπίδες για φυσιολογικό.. :( αν και πολλές φορές ονειρεύτηκα οτι έβγαινε και έζησα όλη αυτή την διαδικασία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Καλημέρα.

Ανοίγεις ένα θέμα που πονάει....

Εγώ γέννησα με καισαρική χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Η άγνοιά μου σε συνδυασμό με την εκμετάλλευση του γιατρού με οδήγησαν σ'αυτή.

Δε θέλω να θυμάμαι τίποτα από κείνες τις μέρες-στιγμές. Μου στοίχησε πολύ ψυχολογικά αλλά και σωματικά.Δε χάρηκα τις πρώτες μέρες με το κοριτσάκι μου και γενικά είχα μια άρνηση για το οτιδήποτε. Ένιωσα παραβιασμένη,προδομένη και πως ήμουν απλά θεατής στην γέννηση της κόρης μου.Μόλις βγήκα από την όλη κατάσταση είπα μέσα μου πως αυτό δεν πρόκειται να το ξαναπεράσω.

Δεν υπάρχει μέρα που να μην σκέφτομαι πως όλα θα ήταν διαφορετικά αν προσπαθούσα περισσότερο είτε αν είχα αλλάξει γιατρό τελευταία στιγμη.

Κάποια βράδια ονειρεύομαι πως γεννάω ένα μωρό και ξυπνάω με απίστευτα συναισθήματα. Μου έχει γίνει εμμονη...

Το σίγουρο είναι πως σε επόμενη εγκυμοσύνη μου θα κάνω κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να γεννήσω φυσιολογικά.

Έκανα μεγάλη έρευνα σχετικά με το θέμα. Διάβασα πολλά επιστημονικά άρθρα και έρευνες για το VBAC και ανακάλυψα πολλά πράγματα. Έχω βρει και 4 γιατρούς που αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις.

Ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως επιχειρούν VBAC μετά το διάστημα των 18 μηνών από τις δυο γέννες. Απλά όσο περνάει ο καιρός από την προηγούμενη καισαρική τα ποσοστά επιτυχίας αυξάνονται.

Και για να μην παρεξηγηθώ φυσικά προέχει όλων η υγεία του μωρού και της μάνας. Απλά για κάποιους ανθρώπους 'μετράνε' και άλλα πράγματα.

νατασα μου ευχομαι ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

στη επομενη σου εγκυμοσυνη(στο αγορι που θα κανεις) :P

να γινουν ακριβως οπως τα θες...

σε καταλαβαινω...

δε εκανα καισαρικη αλλα νομιζα πωσ θα κανω κ πικραθηκα...δε ενιωσα στο βαθμου που το νιωσες εσυ αλλα κταλαβαινω τη ψυχολογια σου...

σε φιλω φλυκια μου συμπεθερουλα...

το ειρηνακι μασ να ναι καλα.!!!!!!!!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Lovie διαβαζω το ποστ σου κ στεναχωρεθηκα.... Το πιο σημαντικο ειναι που εβγαλες εναν τετοιο κοριτσαρο, προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι τοσο πολυ.. Στην επομενη γεννα σου ολα ναπανε τελεια!!!! Οπως τα θες και τα εχεις σκεφτει εσυ!

Δε μπορω να καταλαβω πως ενιωσες ουτε πως νιωθεις τωρα αλλα ξερω πως η γεννα ειναι απο τις πολυτιμοτερες στιγμες στη ζωη μιας γυναικας και ποσο σημαντικο ειναι να πανε ολα οπως τα εχεις στο μυαλο σου..

Σε φιλω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly έγραψε:

Βέβαια αν δεν ήταν ανατομικό το πρόβλημά μου

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

οτι θα έκανα φυσιολογικό!!!!

Τελικα παρολο που τα διαβασα ΟΛΑ ( :P ) δεν καταλαβα πιο ήταν το ανατομικο προβλημα και γιατι εκανες καισαρικη :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...