Μετάβαση σε περιεχόμενο

VBAC: ΠΟΣΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΤΟ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ;;


eva_25

Recommended Posts

Εγώ το τόλμησα! Άσχετα αν ο μικρός είχε αντίθετη αποψη και χρειάστηκε

τελικά να μπω κατεπειγόντως για καισαρική, μετά απο 7 ώρες ωδινών. (πέφτανε οι παλμοί του επικίνδυνα και γω έπαθα υπερκαπνία από τις αναπνοές)

Ο γιατρός μου εξ αρχής ήταν ανένδωτος. Μου είχε πεί ότι αφύ είχαν περάσει ήδη 2 χρόνια απο την καισαρική με την οποία γέννησα τη Δέσποινα, πάμε για Φ.Τ. (Η΄Δεσποινα ήταν ισχιακή)

¨ημουν πολύ χαρούμενη που θα ζούσα και αυτην την εμπειρία! Το να νοιωσω

το παιδί μου να βγαινει , να μου το βαλουν πανω μου μολις γεννηθει, κλπ.

Δεν το μετάνοιωσα ουτε μια στιγμή! τουλάχιστον με αξίωσε να νοιωσω τις ωδίνες!

Αν λεω αν.. έρθει κ 3ο μωρό, τοτε κ παλι εφ όσον μου το επιτρέψουν θα προτιμησω ΦΤ κ έυχομαι να τα καταφερω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο ρε κοπελια! να σας ζησει και το νεο μελος της οικογενειας! και αφου πατε και για 3ο... με το καλο! που θα παει, αυτη τη φορα θα βγει φυσιολογικα μεχρι τελους! μια του κλεφτη, δυο του κλεφτη, τρεις και τον τσακωσαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vagman έγραψε:

μπραβο ρε κοπελια! να σας ζησει και το νεο μελος της οικογενειας! και αφου πατε και για 3ο... με το καλο! που θα παει, αυτη τη φορα θα βγει φυσιολογικα μεχρι τελους! μια του κλεφτη, δυο του κλεφτη, τρεις και τον τσακωσαμε!

Αν είπα αν έρθει... :) ευχαριστώ πολύ πάντως για τις ευχές σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια παροτι θα ηθελα παρα πολυ να γεννησω φυσιολογικα--το παλεψαμε μεχρι οριων--και παροτι εχω απεριοριστη εμπστοσυνη στο γιατρο μου , δεν θα το τολμουσα...

φοβαμαι...

γι' αυτο και μονο ,θαυμαζω τη μαμα μου και το γιατρο της που το τολμησαν πριν από 33 χρονια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΓΕΝΝΗΣΑ 13/11/2009 ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΣΥΓΚΥΡΙΩΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 14ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ....ΑΝ Μ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Μ ΝΑ ΠΑΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΩ....ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΄ΠΑΩ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΩΚΥΤΟΚΙΝΗ ΑΠΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΡΗΞΗ....ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΑ 43 ΗΜΕΡΩΝ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΜΗ ΕΙΧΕ ΕΠΟΥΛΩΘΕΙ Κ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΑΠΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΡΑΜΜΑΤΑ.ΤΟΥ ΕΧΩ ΤΡΕΛΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ Κ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΩ ΠΟΥΘΕΝΑ!Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΧΑΡΤΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα.

Θα σας αναφέρω τι μου είπε μια φίλη μου εχθές η οποία γέννησε ένα μήνα μετά από εμένα με καισαρική, δηλαδή τον Οκτώβριο του 2008.

Έχει γιατρό τον ξάδερφο του άντρα της.

Γέννησε με καισαρική μετά από 12 ώρες πόνων.

Τώρα είναι ξανά έγκυος και τη ρώτησα πως θα γεννήσει.

Ο γιατρός της είπε πως ξεκινάμε για φυσιολογικό.

Της είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη τομή.

Οι περισσότεροι γιατροί θέλουν να προγραμματίζουν για καισαρικές

γιατί αν σε περιμένουν να γεννήσεις 10 ώρες φυσιολογικά

χάνουν πολλά λεφτά, γιατί θα μπορούσαν να είχαν προγραμματίσει 2 και 3 καισαρικές.

Σας λέω τι μου είπε.

Φυσικά και πρέπει να λάβουμε υπ' όψη την εμπειρία του γιατρού σε VBAC

και όλες αυτές τις μελέτες...

Τα φιλιά μου.

Εύχομαι να κάνω 2ο και να βρω έναν γιατρό που να το τολμήσουμε μαζί.

Όποια θέλει να μου στείλει πμ να της πω για ποιον γιατρό λέω...

Είναι από Θεσσαλονίκη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.

Εγώ γεννησα με καισαρική λόγω εξωσωματικής αλλα και πάλι καισαρική θα ξανακάνω αν με αξιώσει ο θεός να ξαναμείνω. Πέρασα τόσο ευχάριστα στη γέννα μου γελούσα δεν πόνεσα ούτε λεπτό και έβλεπα γύρω μου να ουρλιάζουν απο τον πόνο. Αρα γιατί να προσπαθήσω φυσιολογικά αφού πέρασα σούπερ και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου περπάτησα σε 5 ώρες και η τομή σχεδόν εξαφανίστηκε.

Είμαι fun τις καισαρικής. (χι χι).

Φιλάκια σε όλες σημασία έχει να κάνουμε γερά παιδιά με οποιοδήπτε τρόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται, άλλωστε το τόλμησα ήδη πριν 2 χρόνια στο 3ο μου (1ο παιδάκι φυσιολογικά, 2ο με καισαρική λόγω ισχυακής προβολής)...Δεν έκατσε ο φ.τ. λόγω διαφόρων συγκυριών, αλλά αν..λέω αν έρθει και 4ο θα το ξανατολμήσω (κι αν δεν θέλει ο γιατρούλης μου, θα βρω άλλον...)

Κορίτσια τολμήστε το όσες το θέλετε πραγματικά, είναι τόσο λυτρωτικό το συναίσθημα ότι σε άφησαν να προσπαθήσεις, κυρίως αν φέρετε βαρέως την προηγηθείσα καισαρική σας! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν η γιατρος μου μου ελεγε οτι εχουμε ολες τις καλαταλληλες προυποθεσεις να παμε για φτ δεν θα το συζητουσα καν και θα προσπαθουσα χωρις δευτερη σκεψη!

Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα διακινδυνευα την ζωη μου ή την ζωη του μωρου μου απο πεισμα για να γεννησω φυσιολογικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωργια έγραψε:

Αν η γιατρος μου μου ελεγε οτι εχουμε ολες τις καλαταλληλες προυποθεσεις να παμε για φτ δεν θα το συζητουσα καν και θα προσπαθουσα χωρις δευτερη σκεψη!

Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα διακινδυνευα την ζωη μου ή την ζωη του μωρου μου απο πεισμα για να γεννησω φυσιολογικα!

Καλά αυτό εννοείται, ούτε εγώ το έκανα, άλλωστε γι'αυτό ξανακατάληξα σε καισαρική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AngelMama έγραψε:

Κορίτσια καλημέρα.

Θα σας αναφέρω τι μου είπε μια φίλη μου εχθές η οποία γέννησε ένα μήνα μετά από εμένα με καισαρική, δηλαδή τον Οκτώβριο του 2008.

Έχει γιατρό τον ξάδερφο του άντρα της.

Γέννησε με καισαρική μετά από 12 ώρες πόνων.

Τώρα είναι ξανά έγκυος και τη ρώτησα πως θα γεννήσει.

Ο γιατρός της είπε πως ξεκινάμε για φυσιολογικό.

Της είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη τομή.

Οι περισσότεροι γιατροί θέλουν να προγραμματίζουν για καισαρικές

γιατί αν σε περιμένουν να γεννήσεις 10 ώρες φυσιολογικά

χάνουν πολλά λεφτά, γιατί θα μπορούσαν να είχαν προγραμματίσει 2 και 3 καισαρικές.

Σας λέω τι μου είπε.

Φυσικά και πρέπει να λάβουμε υπ' όψη την εμπειρία του γιατρού σε VBAC

και όλες αυτές τις μελέτες...

Τα φιλιά μου.

Εύχομαι να κάνω 2ο και να βρω έναν γιατρό που να το τολμήσουμε μαζί.

Όποια θέλει να μου στείλει πμ να της πω για ποιον γιατρό λέω...

Είναι από Θεσσαλονίκη.

Ήθελα να μάθω το όνομα του γιατρού γιατί ακόμη δεν έχω καταλήξει και φυσικά θέλω να γεννήσω φυσιολογικά, αν δεν υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

Σ' ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανινάκι έγραψε:

γιωργια έγραψε:

Καλά αυτό εννοείται, ούτε εγώ το έκανα, άλλωστε γι'αυτό ξανακατάληξα σε καισαρική...[/quote:1jj0icb1]

Μανινακι μου και εγω παλι για καισαρικη με βλεπω αλλα ειλικρινα δεν με πειραζει καθολου! Με τοσα που εχω τραβηξει σε αυτην την εγκυμοσυνη το τελευταιο πραγμα που με απασχολει ειναι ο τροπος που θα γινει ο τοκετος! Και στο κατω κατω θα παω με τον ηδη γνωστο τροπο οποτε και και το αγχος μου θα ναι λιγοτερο! Παντως ακουω πολλες περιπτωσεις με κοπελες που περασαν ολους τους πονους του φτ και τελικα κατεληξαν στην καισαρικη! Αμαρτια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑΝ ΑΞΙΟΛΑΤΡΕΥΤΟ ΓΙΟΚΑ 2 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ ΛΟΓΟ ΙΣΧΙΑΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗς ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΤΟΣ[ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ]ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΥΚΙΝΔΙΝΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΠΟΤΥΧΕΙΑΣ ΠΑΡΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΡΙΣΚΑΡΩ,ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΥΓΕΙΗ ΜΩΡΑΚΙΑ....ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΙΠΟΝ.............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamys love ο γιατρός σου είναι ανενημέρωτος... Πλέον η έρευνα έχει δείξει ότι ο φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική δεν είναι πιο επικύνδινος από μια δεύτερη καισαρική.

Και μιας και έχεις όοοολο το χρόνο στη διάθεσή σου μέχρι να έρθει το δεύτερο μωράκι αξίζει να το ψάξεις περισσότερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SNOWGIRL μου ειπε οτι γινεται αλλα ρισκαρεις,δεν ειναι το ιδιο με την πρωτη γεννα,γιατι υπαρχει η τομη που μπορει να ανηξει και να παθεις ρηξη μητρας και μετα ποιον να προτοσωσεις το μωρο η την μαμα,και πηρα και δευτερη γνωμη απο τον γιατρο της ξαδερφης μου και αυτος σχεδον τα ιδια μου ειπε.......ξερω και γω τι να πω.....παντως εχω διαβασει οτι στοinternet οτι αρκετες γεννησαν με μεγαλη επιτυχια με φ.τ μετα απο καισαρικη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δαβαζω και ξαναδιαβαζω για το θεματακι μας στο Ιντερνετ...ευτυχως δεν εχουμεπολυδουλεια..αλλιψς θα με ειχαν απολυσει...χιχιχιιχ

δεν ξερω..πραγματικα.

Εχω αρχισει να σκευτομαι το δευτερο μωρακι μου!!!!

Μπορω να σα ςπω οτι ενας πολυ σημαντικος λογος που καθιστερω και το σκευτομαι...ειναι αυτος...

ξερω τι με περιμενει σε μια δευτερη καισαρικη..και δεν θελλω να το ξαναζησω με τιποτα στον κοσμο!!!

Φυσικα δεν χρειαζετε να επαναμβανομαστε οτι προεχει η ζωη του παιδιου μου...

Το πρωτιο μου6 νοσιλευτηκε μονο 2 μερες στη ΜΕΝΝ με ωτιτιδα..αλλα εχασα τη μιση ζωη μου...

Το θεμα ειναι οτι δεν ημουν καθολο προετοιμασμενη για καισαρικη.

Απλα πως να το πω..εγιναν και καποια γεγονιτα προσφατα..καθως και η απολυτοτητα του γιατριυ μου οτι το δευτερο θα ειναι με καισαρικη και ειμαι σε φαση να αναζητησω αλλον!

Πραγματικα το οτι δεν γεννησα μου στοιχησε πολυ χυψολογικα..οχι τοσο σωματικα γιατι αναρρωσα σχετικα γρηγορα.

Παντως οι κοπελες που ηταν μαζι μου οσο καιρο ημουν εκει - εμειαν μια ευδομαδα- και ειχαν γεννησει με καισαρικη..οι μισες μολις βγαλαν ορους και καθετηρες σουλατσαριζαν χαρουμενες..λες και ειχαν κανει αμυγδαλες...

εγω παλη ολη την ωρα εκλαιγα...

αχ δεν ξερω...πολυ το σκαφτομαι- αρνυτικα- και στο τελος θα σκευτει αυτο αν θα μου κανει την τιμη να ερθει

Lovie σου εχω στειλει πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ερωτηση... το θεμα τιθεται λογω επικινδυνοτητας ή λογω πονου?

αν ειναι το πρωτο και χωρις να εχω σχετικη εμπειρια απο καισαρικες θα ελεγα οχι

αν ειναι λογω πονου και εχοντας τερρραααααστια εμπειρια - χαχαχα- θα ελεγα οτι μπορει μια κοπελα να το σκεφτει αλλα, με την προυποθεση οτι θα κανει εγκαιρως επισκληρηδιο σε γενναια δοση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομιζω λογω πονου.Οι περισσοτεροι γιατροι ειναι αρνιτικη σε κατι τετοιο λογω επικυνδηνοτητας..αν και απο οσα εχω διαβασει ο κινδινος ειναι ιδιος με μια δευτερη καισαρικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia geia sas. Epsaxa kai vrika to thema, giati ton teleutaio kairo me apasxolei para poly. Eimai egyos sto 2o paidaki mou kai parolo pou einai sxetika noris skeftomai na allaxo giatro giati tha ithela auti ti fora na genniso h toulaxiston na prospathiso gia fysiologiko. O giatros mou otan ton rotisa itan arketa arnitikos. Arxise na mou leei gia rixi mitras kai gia mia gynaika pou nosileutike 40 meres stin entatiki apo aimoragia, otan gennise fysiologika meta apo kaisariki. San na ithele meta apo auto na tou apantiso "giatre, pame kaisariki dagoto". Meno Agglia kai edo mou eipan oi maies oti exo polles pithanotites gia fysilogiko mias kai exoun perasei 3 xronia, i proti mou kaisariki itan giati epesan oi palmoi tou morou kai exo sxetika kali egymosini. Diladi giati prepei na pao kateutheian gia kaisariki an exo toulaxiston mia pithanotita na genniso fysiologika??? Ennoeitai pos an kati paei strava tha kano kaisariki giati proexei i ygeia tou morou mou. An kapoia kopela gnorizei kapoio giatro me empeiria kai na dexetai na kanei VBAC, as mou steilei ena pm sas parakalo. H an yparxei kapoio site, pou na mporo na psaxo h na rotiso?? Sas euxaristo poly. xx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nika γεια σου και απο δω..!

Λοιπον ακου να δεις πως το εχω σκεφτει εγω...

Την πρωτη μου κορη τη γεννησα με κ.τ. λογω ισχιακης προβολης, ομως δεν πηγα προγραμματισμενο ραντεβου αλλα με προλαβαν τα νερα που εσπασαν. Αυτο το λεω γιατι, συμφωνα με το γιατρο μου, ειναι θετικο το οτι το σωμα ειχε ηδη μπει απο μονο του σε διαδικασια τοκετου. Μαλιστα μολις μου σπασαν τα νερα εκανα και πολυ καλη διαστολη (κατι που επισης θεωρειται θετικοτατο!).

Τωρα στο δια ταυτα...μιλησα με το γιατρο μου οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος για δευτερη φορα και του δηλωσα απεριφραστα οτι αυτο το παιδι μου θα το γεννησω φυσιολογικα!!!! Μου ειπε οτι ειναι διατεθειμενος να το παλεψουμε αφου πρωτα μου αραδιασε τους κινδυνους για τους οποιους βεβαια ημουν ηδη ενημερη. Αυτο στο οποιο, προς το παρον, καταληξαμε ειναι το εξης πλανο: Θα περιμενουμε εως τη 39η εβδομαδα να δουμε πως θα πανε τα πραγματα. Εαν το μωρακι ειναι μεχρι 3500 κιλα και το σωμα ξεκινησει μονο του διαδικασια τοκετου τοτε θα το παλεψουμε. Συμφωνησαμε ομως απο κοινου να μην κανουμε προκληση γιατι οι πιθανοτητες φ.τ. με προκληση μετα απο κ.τ. ειναι ελαχιστες. Αυτα τα λιγα... :blink:

Για οποιαδηποτε εξελιξη θα ειμαστε σε επαφη... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera Theano!! Katarxas s'euxaristo gia tin apantisi sou. Emena me eixan piasei oi ponoi kai meta mou evale kai texnitous gia na proxorisoume pio grigora, eimastan sto 6 diastoli, alla meta apo kapoies ores epesan oi palmoi tou morou...kai mou eipe peraste mesa.. Ta nera mou ta espase o giatros. O giatros sou exei empeiria se tetoies periptoseis (fysiologikos meta apo kaisariki)? Ton empistevesai 100% oti tha to palepsei gia fysiologiko? O dikos mou me epeise gia to akrivos antitheto. Stis 20 exo rantevou kai tha kano mia syzitisi mazi tou kai an nioso oti skopeuei na me paei kaisariki me to paramikro skeftomai na allaxo. Athina meneis? Isos sou zitiso to tilefono tou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια. Είμαι νέα στην παρέα σας. Γέννησα με καισαρική στις 26/11/2008. Ο λόγος "αλλοίωση των παλμών" της μικρής μου μπουμπούκας. Ήταν τυλιγμένη με το λώρο σε όλο της το σώμα και γι αυτό και ζοριζόταν.

Ομολογώ ότι αν και θα ήθελα όταν με το καλό ξαναμείνω έγκυος να γεννήσω φυσιολογικά, φοβάμαι πάρα πολύ τις ενδεχόμενες επιπλοκές και διστάζω. Είναι που δεν αναλαμβάνουν εύκολα και οι γιατροί και αυτό δε με βοηθά...

Αλήθεια υπάρχει καμια κοπέλα που να τα κατάφερε για να μας πει την εμπειρία της;

Πάντως εγώ δεν είχα πρόβλημα με την καισαρική, την επόμενη μέρα σηκώθηκα και ανάρρωση είχα πολύ καλή. Όσο για τύψεις κλπ δε μπορώ να πω ότι ένοιωσα άσχημα που δεν κατάφερα φυσιολογικά. Φυσικά και πολύ θα το ήθελα, αλλά εφόσον έτσι έγινε και έχω μια υγιή κορούλα αυτό είναι που μετράει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για πιο λογο καλε να εχουμε τυψεις που γεννησαμε με καισαρικη και οχι φυσιολογικα;;;

το ζητουμενο ειναι να ειναι καλα τοσο τα μωραοσο και οι μαμαδες μετα την γεννα. σωστα;;;

εγω απλα ΑΝ ΤΥΧΩΝ μεινω εγκυος για 3ο, θα ηθελα να νιωσω και την εμπειρια του φυσιολογικου και να εχω τον αντρα μου διπλα μου. μονο γι'αυτο. κατα τα άλλα, μια χαρα ειναι η καισαρικη! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...