Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΡΕΜΑ


sagria

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

η μπεμπούλα μου είναι 5 μηνών και λίγων ημερών και εδω και μία βδομάδα έχουμε ξεκινήσει την απογευματινή κρεμούλα βανίλια ριζαλευρο! το πρόβλημα είναι οτι κάθε μερα την τρώει με κλάματα! Κάτι φίλες μου που έχουνε μεγαλύτερα παιδάκια μου λένε οτι αυτή η κρέμα δεν αρέσει σχεδόν σε κανένα παιδακι.Είναι όντος έτσι? εσείς όσες έχετε ξεκινήσει και εσείς κρεμούλα πως τα είδατε τα πράγματα? τρώνε τα δικά σας και αν όχι πότε κσεκίνησαν να τρώνε κανονικά!Για την ακρίβεια την ξεκίνησαμε την προηγούμενη Κυριακη και έχω βάλει σαν όριο την αυριανη ημέρα που κλείνουμε ακριβώς μία εβδομαδα....δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι σε μία μέρα!! εάν δεν την φάει ούτε και αύριο θα πάρω την Δευτέρα το πρωί τον γιατρο να δώ τι θα μου πει, μήπως μου πεί καμια άλλη γεύση που να τησ αρέσει. Άσε που σε μία ακομα εβδομάδα θα πρέπει να προσθέσουμε και την φρουτόκρεμα στο μενού μας με φρέσκα φρούτα....εκεί να δούμε γλέντια! :silly: :silly:

περιμένω τισ γνώμες σας και τις εμπειρίες σας, θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμες!

Σας ευχαριστώ εκ' των πρωτέρων!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.

ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ.

ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΕΦΑΓΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ 3 ΦΟΡΕΣ.....

ΜΕΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΜΠΙΣΚΟΤΟΚΡΕΜΑ , ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ

ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΣΤΗ ΦΑΡΙΝΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ :laugh:

ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ, ΝΑ ΔΕΙς ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ, ΚΑΛΕΣ ΜΑΣΕΣ!!!! :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax Sagria, ποσο σε καταλαβαινω....

αυτα περασαμε κ μεις και με το παραπανω θα ελεγα!!εμενα εκανε κοντα μηνα για να συνηθισει την κρεμα αυτη,την ετρωγε καθε μερα με κλαματα,αλλαζα μαρκες αλλα τιποτα σπουδαιο.Κατεληξα οτι εφταιγε η αλλαγη απο το μπουκαλι στο κουταλι.

Ομως,μετα απο λιγες μερες που ξεκινησαμε την βανιλια, ξεκινησαμε κ τα φρεσκα φρουτα,τα οποια τα ετρωγε με ευχαριστηση....αρα μαλλον δεν εφταιγε το κουταλι,δεν του αρεζε η γευση της κρεμας...

Μην στενοχωριεσαι κ γω ειχα στενοχωρεθει κ αγχωθει παρα παρα πολυ αλλα οντως ειναι θεμα συνηθειας.Κ με το φαγητο τα ιδια περασαμε....Υπομονη κ μην αγχωνεσαι.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ για τισ απαντήσεις σας!

barbie ναι ξέρεις τι παρατήρισα και γω? εχθές καθαρισα να φάω ένα αχλάδι και με ειδε η μικρή και γλυφώτανε τησ ακούμπησα το αχλάδι στο στώμα και άρχισε να το γλύφει, της το έπερνα και αυτή μου τραβαγε το χέρι να ξαναγλύψει έδειξε δηλαδή οτι της άρεσε το αχλάδι! μακάρι παναγία μου τουλάχιστον να φαει φρουτοκρεμα με φρέσκα φρουτάκια! αλλα πρέπει να περιμένω άλλη μια βδομάδα για να τις τα ξεκινίσω σύμφωνα με τον γιατρό μας.γιατί απο εκεί θα καταλάβω και αν το κάνει λόγω τησ γεύσης και όχι λόγω του κουταλιού!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιρνω την κρεμα της νεστλε ρυζαλευρο που δεν εχει γαλα και βαζω απο το δικο μου

της αρεσει αρκετα και δεν εχουμε προβλημα

μηπως να επαιρνες την ιδια και να της εβαζες γαλα απο το γαλα που πινει συνηθως?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

παιρνω την κρεμα της νεστλε ρυζαλευρο που δεν εχει γαλα και βαζω απο το δικο μου

της αρεσει αρκετα και δεν εχουμε προβλημα

μηπως να επαιρνες την ιδια και να της εβαζες γαλα απο το γαλα που πινει συνηθως?????

δηλαδη βάζεις σκόνη νεστλε και σκόνη γαλα και ανακατεβεις κανονικα για να πηξει???

ο γιατρός μου είπε να πάρω η γιωτης η νουτρίτσια γιατι νουνου και νεστλέ δεν τισ εμπιστευετε γιατι λεει τις έχουνε αποσύρει πολλές φορές και οτι δεν είναι τόσο πλουσιες σε βιταμίνες κτλ

επίσεις έχω ακούσει οτι η νεστλέ πρέπει να ρίξεις όλο το κουτι για να φτιάξεις ένα μπολ γιατί δεν πήζει με τίποτα.

αυτά απλά τα ανφέρω δεν ειμαι εγώ αρνητική σε καμία δοκίμή θα το δοκιμάσω αυτό που λες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sagria μου προσπαθησε να μη την πιεζεις.. :)

Που θα παει θα φαει.. :)

Μηπως δεν της αρεσει η γευση?

Εμενα παντως εκλαψε μονο την πρωτη μερα..

Πεινουσε κι εγω την πιεζα να φαει.. :(

μετα της εδωσα γαλα και ολα οκ!

Την αλλη μερα εφαγε αμεσως 150 ml σε 5 λεπτα...!!

(δεν ειχε βεβαια τοσο μεγαλη πεινα..)!

Τωρα τρωμε 200 ml και μπορω να πω οτι τα παμε καλυτερα

κι απ' το γαλα που κανει μιση ωρα να το πιει. :)

(κρεμα ρυζαλευρο-βανιλια ΝΟΥΝΟΥ τρωμε.. :) πεντανοστιμη ειναι)!

Σε λιγες μερες και φρουτακια.. :)

Υπομονη!

Ολα θα στρωσουν.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως η κρεμα δεν πηζει ευκολα αλλα μια μεζουρα παραπανω αρκει συνηθως!!!

παντως αν δοκιμασεις να της κανεις και να βαλεις απο το γαλα σκονη που πινει ισως την φαει πιο ευχαριστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή μου και μένα τρώει παραπάνω απο την μισή αλλα με κλαμα μονο και την μπουκώνω με το ζορι και δεν μου αρέσει ρε γαμώ το!

ελενηχ και αυριο κιόλας θα το δοκιμάσω αυτο που μου πρότεινες!

σας ευχαριστώ κορίτσια ειστε φοβερές!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΤΑ ΠΩ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΦΑΤΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙ 20 ΜΕΡΣ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΚΡΕΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 15 ΔΕΝ ΤΡΩΓΑΜΕ ΚΑΙ ΚΛΑΙΓΑΜΕ ΣΤΗ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ 150ΓΡ.ΚΡΕΜΑ....ΤΙ ΕΓΙΝΕ?ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΙΟ ΒΟΛΕΥΕΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΣΕΝΑ...ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΡΗΚΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΠΙΠΙΛΑ ΕΠΙΑΣΕ ΑΜΕΣΩΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΙ ΤΡΩΕΙ....ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΤΙΠΟΤΑ....ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΜΟΘ=Υ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΜΕ ΤΣΑΤΙΛΕΣ ΕΝΩ ΤΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΗΝ ΤΣΑΚΙΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΑΥΤΑΙΟ ΑΡΙΑΩΣΕ ΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΝΑΕΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ ΕΓΩ ΤΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΘΑ ΚΛΑΨΕΙ ΘΑ ΝΕΥΡΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΡΩΘΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΑΙΖΩΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΡΙΛΑΞ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΖΙΦΟΣ

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΗΝ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΣΑΜΠΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ ΜΗ ΤΟΝ ΠΙΕΖΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΠΗΡΑ ΜΙΛΟΥΠΑ ΝΕΣΤΛΕ ΓΙΩΤΗΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΓΑΛΑ ΑΛΛΕς ΜΕ ΝΕΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΑΛΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΗΣ ΓΙΩΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΑΤΣΤΙΚΗ ΣΑΝ ΜΠΙΣΚΟΤΟΚΡΕΜΑ ΜΥΡΙΖΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filos`ifigen έξυπνο και αυτο με την πιπίλα που λες!! θα δοκιμαστεί και αυτο αυριο! και γω πιστεύω μήπως και τα φρουτα της αρεσουν...ετσι μου εδειξε με το αχλάδι! μακαρι θεε μου δεν μπορώ να την βλέπω να κλεει και ρε γαμώ το η μπεμπα μου είναι πολύ ισυχο μωρο δεν γκρινιάζει σχεδόν ποτε και με την κωλοκρέμα της βγάζω την πίστη! τι κουταλακι χρεισημοποιείς? εγώ εχω ενα σιλικόνης της chicco και ένα κοκάλινο διαφημιστικο της νουνου. Και με τα δύο την ίδια αντίδραση έχει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΗ ΛΑΤΡΕΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ..ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΕ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΟΥ ΕΚΟΨΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΔΙΟΤΙ ΠΑΧΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΧΟΝΤΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ..ΕΙΝΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 9 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ..ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΜΠΟΥΚΩΝΟΥΜΕ..

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ. ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΩ ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΤΗΣ ΚΙΚΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΛΙ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΕΞΩ ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΑΣΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ εμεις ξεκινησαμε κρεμουλες μου τρωει περιπου 140 γραμ κ 3 μπουκαλια γαλα των 160 γραμ ανα 4ωρο αλλα κοριτσια γιατι στην αρχη ειναι πηχτες κ αμεσως νερουλιαζουν; κανουμε περιπου ενα τεταρτο για να φαμε... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΗΧΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΕΡΟΥΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΠΕΠΤΟ...ΕΓΩ ΑΖΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ.ΣΠΑΙ ΤΗ ΓΕΥΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΥΧΤΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επιτέλους φαγαμε!!

σήμερα εγινε το θαύμα!!

τα δοκιμασα ολα όσα μου είπατε και απο το γαλα της εβαλα μέσα, και μπουκιά και πιπιλα δοκιμασα και πολλα κουταλάκια πήρα τιποτα δεν το ανοιγε το στομα! τι έκανα τελικα? της την εκοψα και της ξεκίνησα φρουτόκρεμα (ετοιμη όχι με φρέσκα φρούτα) βεβαια μετα από τις οδηγίες του γιατρού μας! το πήρα τηλέφωνο έπειτα απο 10 ημέρες αποτυχίας και μου είπε πολύ απλά "και τι σκας? του παιδιού δεν του αρέσει η γεύση! ξεκίνα φρουτόκρεμα και πρωί και απόγευμα"

ναι ναι ναι κορίτσια όχι μόνο τρώει...αλλά και 2 φορές την ημέρα!!

άρα τελικά δεν ήτανε οτι δεν ήξερε να φάει αλλα δεν τησ άρεσε η γευση!

Σας ευχαριστώ πάντος ΟΛΕΣ σας!! να είστε καλα!! με βοηθήσατε πολυ!! φιλια σε όλες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη το κοριτσακι σου ειναι πολυ μικρο ακομα παρατηρησε αν στην φρουτοκρεμα αλλαξει συμπεριφορα και γινεται πιο ανυσηχη

την περιοδο που της εδινα φρουτοκρεμα παρατηρησα οτι το βραδυ μου εκλαιγε ενα δυορο χωρις να ξερω που οφειλεται

της εκοψα πειραματικα την φρουτοκρεμα και ολο αυτο εχει σταματησει

να φανταστεις μετα απο δυο μερες αφοτου πριν την κοψω οριστικα τς εδωσα 5-6 κουταλιτσες μονο και το βραδυ ειχα το ιδιο κλαμα :S

θα ξαναπροσπαθησω τον επομενο μηνα παλι

και να σκεφτεις οτι της την εδινα το αργοτερο μεχρι τις 2 το μεσημερι

βεβαια της εφτιαχνα εγω την κρεμα με φρεσκα φρουτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ετρωγε ρυζαλευρο βανιλι μονο ολα τα αλλα δεν τα ηθελε!!!

τωρα πια το μονο σιγουρο ειναι οτι θα αλλαξετε γευσεις μεχρι να δειτε ποια ειναι εκει που αρεσει στο μωρακι σας.

οσον αφορα την φρουτοκρεμα θα μπει σταδιακα ενα ενα φρουτο(λογω του οτι πρεπει να δειτε μηπως κανει αλλεργιες).

στις αρχες τα περισσοτερα μωρακια ξυνιζουν και δεν την θελουν,υπομονη ομως στην πορεια συνηθιζουν.

ενας τροπος να κανεις πιο γλυκια την φρουτοκρεμα και να την τρωει πιο ευχαριστα ειναι να βαζεις μεσα μπισκοτακι

καλη αρχη σας ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άνθή ναι ειναι fitness η μπεμπούλα μου!! :P

ΕλένηΧ εμένα πάντος εχθές δεν μου έκανε τίποτα περίεργο, βέβαια (χωρίς να φανει αυτό που θα πώ κάπως...) η μπεμπούλα μου ειναι πολύ ήσυχη πολύ σπάνια γκρινιάζει!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ το ξέρω οτι τα φρούτα μπαίνουνε σταδιακά αλλα εμένα ο γιατρός μου είπε να τησ δώσω τώρα έτοιμη φρουτόκρεμα. κάτσε να μαθεί να τρώει καλα καλα και πιστεύω θα μου πει και φρέσκα φρούτακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα......έτοιμη φρουτόκρεμα θα δώσεις στο παιδί?!!!!

εγώ στη θέση σου θα της έδινα φρέσκα φρούτα, ό,τι καλύτερο για το παιδί και ας λέει ο παιδίατρος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

καλημέρα......έτοιμη φρουτόκρεμα θα δώσεις στο παιδί?!!!!

εγώ στη θέση σου θα της έδινα φρέσκα φρούτα, ό,τι καλύτερο για το παιδί και ας λέει ο παιδίατρος!!!!

καλήμερα και σε σένα!

δεν ξέρω αν διάβασες στην αρχή αλλα είχα μεγάλο πρόβλημα με το ξεκίνημα δεν έτρωγε με τίποτα την κρέμα γιατί δεν της άρεσε! έτσι πιστεύω μου έδωσε αρχικά έτοιμη φρουτόκρεμα που είναι πιο γλυκιά να συνηθίζει σιγά σιγά το τάισμα με το κουταλάκι και μετά θα μου πει για φρέσκα φρούτα. ο γιατρός μας είναι των φρέσκων και όχι των τυποποιημένων απλά για να το δεχθεί πιο καλά μου το είπε.Ενωείτε πάντος ότι προτειμώ τα φρέσκα δεν το συζητάω καν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το διάβασα....

μην ανησυχείς τα περισσότερα παιδιά δεν θέλουν τις στερεές τροφές στην αρχή.....εγώ θα φοβόμουν ότι ίσως να συνηθίσει την γεύση της έτοιμης κρέμας και μετά να μην δεχθεί τα φρέσκα φρούτα....

της κόρης μου της έδωσα πρώτα καροτάκι (έτσι προτείνουν οι παιδίατροι εδώ στην Γερμανία) και δεν της άρεσε, δεν την πίεσα, έτρωγε μόνο 2 κουταλιές μόλις πρόσθεσα την πατάτα της άρεσε πιο πολύ....της δίνω φρέσκα φρούτα και μια μέρα-όταν ήταν πιο μικρή- της έδωσα έτοιμα φρούτα βιολογικά σε βαζάκια και δεν της άρεσε γιατί είχε συνηθίσει στην άλλη γεύση!!!!

πάντως μην απελπίζεσαι σιγά σιγά θα φάει..... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

τελικα ετρωγα εγω το μηλο αχλαδι ..

χαχαχα έτσι έκανα εγώ με το αυγό, καθότι είμαι αυγουλού έκανα στην κόρη μου πρώτη φορά και δεν το ήθελε 'ετσι το έφαγε η μαμά της!!! :laugh: κάθε φορά που της έκανα σε διαφορετική μορφή δεν το έτρωγε μετά ποιός το έτρωγε?.....εγώ πάλι!!!! :laugh:

ώσπου άρχισε να το τρώει όταν κάποια στιγμή το έκανα μάτι για μένα και είναι ζηλιάρα ότι τρώω θέλει και αυτή και από τότε μόνο σε μάτι το τρώει!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...