Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΙΑΣΩ?


lesaki

Recommended Posts

που εισαι ρε κοριτσακι τοσο καιρο;;;;χαθηκες...και εγω εκει θα γεννησω..ποτε εχεις πητ;;;εγω μεχρι 18 δεκεμβρη...

λοιπον για το μωρακι το μονο που θα χρειαστεις ειναι τα ρουχαλακια που θα το βγαλεις εξω και για το νοσοκομειο χρειαζεσαι μονο κατι υφασματινα πανακια που τα βαζεις στον ωμο σου οταν ρευεταιη γενικως οταν το παιρνεις αγκαλιτσα...

για σενα θα χρειαστεις πιο πολλα...εσωρουχα...αν και δινουν μιας χρησεως εμενα με ειχαν βολεψει...σερβιετες δινουν εκει αλλα αν θες βαζεις τις δικες σου...επισης θες νυχτικα και καμοια ρομπιτσα και αν θες μπορεις να βαλεις και μπιτζαμα η οποια ομως βολευει για πιο μετα...

πρειπει να εχεις και εσυ τα ρουχα σου και παπουτσια για οταν θα φυγεις..προσεχε να ειναι ανετα...πετσετες σου δινουν..παντοφλες να παρεις...σαμπουν και αφρουλουτρο..χτενα και αν θες καλλυντικα...

βασικα δεν θυμαμαι κατι αλλο..α!!!να εχετε μαζι σας την λειξιαρχικη πραξη γαμου και τις ταυτοτητες γιατι με αυτα τα χαρτια θα δηλωσετε το μωρακι σας ;)

φιλια πολλα και με το καλο! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο κοπελα μου...Λοιπον περα απο τα χαρτια θα χρειαστεις 2-3 νυχτικιες καλοκαιρινες (κανει πολλληηηηηη ζεστη στα μαιευτηρια), παντοφλες, σερβιετες μεγαλες αν γεννησεις φυσιολογικα, μια purelan για τις θηλες αν θηλαζεις, τα καλλυντικα σου,χτενα,σεσουαρ(εγω πηρα ;) ) εσωρουχα μιας χρησης γιατι βολευουν τις πρωτες μερες, αφρολουτο, σαμπουαν,καλτσες για καλο και για κακο, πετσετες μπανιου, χαρτομαντιλα και ποτηρακια πλαστικα διπλα στο τραπεζακι σου,οδοντοβουρτσες κλπ για το μωρο μια πανα να το βαζεις να ξαπλωνει στο κρεβατι, σαλιαρες για τα γαλατακια που θα τρεχουν, τα ρουχα εξοδου του. Τελος εμενα με βολεψαν και οι ωτοασπιδες για οταν ηθελα να κοιμηθω, με εσωσαν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΑ BOURIQUE ΜΟΥ ΧΑΘΗΚΑ ΟΝΤΩΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΡΧΙΚΑ.

ΕΧΩ ΠΗΤ. 2/2/2010.

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ?

ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ Κ' ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΑΝ Κ' ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βλακεια ειπα,,σερβιετες μεγαλες θα χρειαστεις ουτως η αλλως..η νυχτικια ειναι πιο βολικη για τις πρωτες μερες..μεχρι και γω που τις απεχθανομαι μια χαρα με βολεψαν. τιραντακι να ειναι και οσο το δυνατον πιο δροσερες. Πολλη εξαψη λεμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πάρεις και καμιά πάνα αγκαλιάς για το μωράκι έτσι ώστε να το τυλίγεις όταν το παίρνουν αγκαλιά η επισκέπτες και να μην ακουμπάει απευθείας πάνω στα ρούχα τους...

επίσης αν γεννήσεις φυσιολογικά για τον τοκετό μπορείς να έχεις μαζί σου 1 νεράκι, καραμέλες χωρίς ζάχαρη και ένα liposan γιατί θα στεγνώνει συνεχώς το στόμα σου και τα χείλη σου από τις ανασούλες!

και σερβιέτες να πάρεις δικές σου γιατί μου έχουν πει ότι αυτές που δίνουν στο νοσοκομείο είναι τεράστιες και δεν βολεύουν καθόλου...

και επιθέματα στήθους αν θηλάσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο το μαιευτήριο μου είχαν δώσει την εξής λίστα:

1. Ρόμπα

2. Νυχτικιές

3. Εσώρουχα

4. Παντόφλες

5. Στηθόδεσμοι θηλασμού (2 ειναι αρκετοί)

6. Επιθέματα στήθους

7. Πετσέτες μπάνιου

8. ---"--- προσώπου

9. Σαμπουάν, Σαπούνι, Κρέμα σύσφιξης σώματος

10. Οδοντόβουρτσα, οδοντόπαστα, βούρτσα μαλιών

11. Χαρτομάντηλα (εγώ πήρα αυτά του αυτοκινήτου στο χάρτινο κουτί)

12. Σερβιέτες γέννας

13. Καταπρϋντική κρέμα θηλών

και κάτι απο μένα:

Ενα Liposan για την ώρα του τοκετού, διότι τα χείλη στεγνώνουν πολύ!

Θα σε ανακουφίσει!

και το άρωμά σου! για να νοιώθεις όμορφα αφού θα μοσχοβολάς!

Με εναν πόνο εύχομαι!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα για το μωρο:

1. φανελιτσες

2. Σεντονάκια και πανες για τύλιγμα

3. φορμες

4. Καλτσούλες

5. Πετσέτες

6. Κουβερτούλα

7. Πάνες τύπου Pampers

8. Γαλάκτωμα, κρέμα συγκάματος,

9. Μπιμπερόν,

10. Πιπίλες

11. Αντισυπτικό για τα χέρια

12. Γαντάκια για τις πρώτες μέρες ωστε να μην γρατζουνίζεται

με τα νυχάκια του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο να γεννησεις...! :)

Εμενα μου παρειχαν καποια πραγματα στο Ιασω οπως για παραδειγμα :

πετσετα μπανιου και προσωπου

σαμπουαν, αφρολουτρο

σκουφακι για τα μαλλια

παντοφλες

σερβιετες μικρες και μεγαλες

εσωρουχα μιας χρησεις

μαντιλακια καθαρισμου

σαπουνακι για την ευαισθητη περιοχη

βαζελινη

Τα υπολοιπα τα φερνεις εσυ, δλδ, ολα τα προσωπικα σου ειδη (οδοντοβουρτσα, οδοντοκρεμα, σφουγγαρι για το μπανιο, καλλυντικα, σεσουαρ, χτενα, ρουχα, εσωρουχα, και οτι αλλο θεωρεις απαραιτητο) καθως και για το μωρο, φορμακια, καλτσακια, κουβερτουλα, σκουφακι, και το μεσο μεταφορας του...!!!

Και αν κατι ξεχασεις καποιος θα στο φερει η μπορεις να ψωνισεις και καποια πραγματα απο το ισογειο του μαιευτηριου που εχει τα παντα για το μωρο...!!! Εγω μια μερα εκανα μια βολτα στο καταστημα και πηρα πολυ χρησιμα πραγματα οπως ψαλιδακι και βουρτσα για το μωρο, τα πρωτα του πυτζαμακια, σαμπουαν και λαδακια κ.α...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσάκι, μέλλουσα μανούλα. μπήκα σήμερα σε ένα site http://www.mamadesonline.gr/portal/ και αναφέρει μέσα ένα άρθρο "η βαλίτσα για το μαιευτήριο" γράφει τι να πάρεις μαζί σου στο μαιευτήριο, ακόμα και την βιντεοκάμερα σου γράφει, φαντάσου.

διάβασε το δεν έχεις να χάσεις τίποτα. :P

το άρθρο θα το δεις μπαίνοντας στη σελίδα δεξιά προς τα κάτω...

καλή λευτεριά και σου εύχομαι ότι καλύτερο ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...