Μετάβαση σε περιεχόμενο

΄ΤΟ ΑΣΤΕΡΑΚΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΗ ΖΩΗ (ΝΑΝΟΥΚΑ)


Recommended Posts

Γέννησα στις 28/09 και ώρα 8:25, έναν κούκλο 3490 και 49 πόντους (ήμουν 38+6)!

Είχα 1 υπέροχη εμπειρία τοκετού που την έζησα όπως ακριβώς επιθυμούσα!

Ας τα πάρουμε από την αρχή...

Από την 35η βδομάδα είχα πλήρη εξάληψη τραχήλου και διαστολή 3 εκατοστά.

Δηλαδή, ανά πάσα στιγμή μπορεί να γεννούσα...

Το αστεράκι μου είχε διαφορετική γνώμη, όμως...

Πήγαινα κάθε βδομάδα στη γιατρό μου και σχεδόν κάθε μέρα στην κλινική για καρδιοτοκγράφο.

Όλα ήταν 1 χαρά, το μόνο που μας προβλημάτιζε ήταν οτι οι μετρήσεις για το βάρος τους (τις 3 τελευταίες βδομάδες) ήταν σταθερό στα 2940 (κι εκεί μας διέψευσαι).

Την Παρασκευή στις 25 αποφασίζουμε να γεννήσουμε τη Δευτέρα στις 8:30 το πρωί!

Πρόλαβε και ήρθε η μανούλα μου από την Ελλάδα (ζω στην Κύπρο).

Ήμουν πολύχαρούμενη που επιτέλους θα έπαιρνα στην αγκαλίτσα μου το μωράκι μου!!!

Με ενοχλούσε, όμως, το γεγονός οτι δε θα βίωνα την εμπειρία του να τρέχουμε πανικόβλητοι μετά το σπάσιμο των νερών :laugh:

Τι να κάνουμε, όμως...

Ο άνδρας μου δουλεύει βάρδιες.

Την Κυριακή δούλευε νύχτα και ήρθε στο σπίτι στις 12 (ξημερώματα Δευτέρας).

Κατά τις 2:20 σπάσανε τα νερά μου!!!!!!!!!!!!

Τρελάθηκα από τη χαρά μου!!!!!!!!!!!!

πήρα τηλ τη γιατρό, ξύπνησα τον ανδρούλη και τη μαμά μου, έκανα το μπάνιο μου και τρέξαμε στην κλινική!!!

η κλινική ήταν άδεια, ήταν μόνο η μαία μέσα!

Με βάλανε στον καρδιοτοκογράφο, με κάνανε κλισματάκι, ξαναέκανα το μπανάκι μου και περίμενα τοους πόνους...

Επειδή, όμως, δεν ερχόντουσαν με βάλανε και ορό.

Ξεκινήσανε σιγά σιγά οι πόνοι και κάναμε ανασούλες.

Ήταν πολύ υποφερτοί.

Περίπου στις 7, πήγαμε στο δωμάτιο για την προετοιμασία.

στις 8 ξεκίνησε να σπρώχνει το αστέρι μου και στις 8:25 έκανε την εμφάνιση του!!!

Δεν έκανα επισκληρίδιο...

Πόνεσα, αλλά ήθελα να το ζήσω και δεν το μετανιώνω...

Μόλις βγήκε, άκουσα ενα παραπονιάρικο κλαματάκι και μόλις τον βάλανε στην αγκαλιά μου σταμάτησε...

Ο άνδρας μου μας αγκάλιαζε και μας φιλούσε και μας έλεγε πόσο πολύ μας αγαπούσε!!!

Ήταν υπέροχος δίπλα μου!!!

Σε όλη τη διάρκεια με είχε στην αγκαλιά του, με φιλούσε, μου έλεγε το πόσο πολύ με αγαπάει και μου θύμιζε το πόσο δυνατή είμαι για να αντέξω.

Βοηθούσε και τη μαία :)

Είμαι πολύ τυχερή που τον έχω στη ζωή μου!!!

Σε κάποια φάση είχα φοβηθεί οτι δε θα τα καταφέρει να έθει μέσα γιατί κόντεψε να λυποθυμίσει και η μαία του έπαιρνε την πίεση :laugh:

Ολοκληρώσαμε την ευτυχία μας με 1 υπέροχο πλασματάκι!!!

Τρώει και κοιμάται όλη μέρα!!!

Είναι πολύ καλό μωρό!!!

θηλάζω αποκλειστικά και νιώθω πολύ υπερήφανη γι' αυτό!

Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας για τη συντροφιά που μου προσφέρατε όλον αυτόν καιρό.

Είσασταν η παρέα που μου έλειπε εδώ στην κύπρο!

Πολλές από σας μου δώσατε χρήσιμες πληροφορίες που δε θα τις άκουγα από αλλού!

Μανούλες του Οκτώβρη, σας πεθύμησα πολύ!

Θα συνεχίσουμε να τα λέμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΝΟΥΚΑ μου συγκινήθηκα κυρίως με τη στάση του αντρούλη σου! Να σας ζήσει το αστεράκι σας, να έχει μία ζωή γεμάτη υγεία. Να είστε πάντα μία οικογένεια τόσο ευτυχισμένη όσο είστε τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει κουκλίτσα μου ο μπομπιράκος σου!!!! Υπέροχη περιγραφή γέννας!!!! Καλό σαραντισμό να έχετε και καλή υπομονή!!!!! Φοβερή η στάση του άντρα σου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μπομπιρονι!!!!

να ναι παντα υγιες και χαρουμενο και καλοτυχο στη ζωη του!!!!

μπραβο που δεν εκανες επισκληριδιο (εγω δεν υπαρχει περιπτωση να μην κανω και στο 2ο!)

βγαζω το καπελο στον ευτυ-χεσμενο πατερα!!!!! χαχαχαχαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανουκα μου!!Καρδουλα μου!Να σας ζησει το νινακι σας!!!!!!!Σας ευχομαι οτι καλυτερο!!!Υγεια πανω απ'ολα!!!!!!Μανουλιτσα το Οκτωβρη!!!!! :P Παντα χαρουλες στη ζωη σας!Μπραβο μπραβο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΒΡΕ ΝΑΝΟΥΚΑ ΜΟΥ & ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ & ΑΝ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΠΕΛΑΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΑΣΤΕΡΑΚΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ & ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ & ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΣ...ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ!!!!

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ, ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΜΑΡΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ....ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ & ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΗ ΖΗΤΗΣΩ!!!

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΟΤΕΡΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α!!!!!!!

Με συγκίνησες. Τι υπέροχη περίγράφή γέννας!!

Να σας ζήσει.

Να είναι πάντα γερός.

Να τον δείτε όπως επιθυμείτε.

Καλή λοχεία να έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσι μου συγκινηθηκα!!!!

Να σας ζησει το θαυματακι σας!!!

Τι καλο αγορακι!!!φτου-φτου!!!

κ το χατηρι σου εκανε να ερθει απρο(σ)κλητος(!!!) κ ειναι κ ηρεμο παιδακι!!!!μακαρι να συνεχισετε ετσι ομορφα!

Οτι επιθυμεις κοπελα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΝΟΥΚΑ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙΣΕΣ.ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΝ ΑΝΤΡΑ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίτσα μου να το χαίρεστε!!!

Να τον καμαρώσετε τον κούκλο σας όπως επιθυμείτε!!!!!

Ευχαριστήθηκες πολύ τον τοκετό σου παρόλο που δεν έκανες επισκληρίδιο!!! Μπράβο σου καλή μου!!!!

Με χαροποίησες διαίτερα με την περιγραφή σου, γιατί και εγώ θέλω να γεννήσω πρώτα ο Θεος χωρίς επισκληρίδιο, θέλοντας να νιώσω την γέννα σε ολο της το μεγαλείο και με όλους τους πόνους παίρνοντας στο τέλος το καλύτερο βραβείο!!!!!!!!

Καλή λοχεία να έχεις και καλό σαραντισμό!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζήσει το μπεμπάκι και πάντα γερό και δυνατό να είναι

καλή λοχεία σου εύχομαι και να το χαίρεστε!!!

φιλάκια πολλάααα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νανουκα μου

μανουνα του Σεπτέμβρη κι εσυ

μπράβο σου καπελάρα μου

συγκινήθκα πολύ

να σου ζήσει ο άντρας σου

να τον χαίρεσαι

κι όλα τα καλά του κόσμου να είναι μαζί σας

δώσε του πολλά φιλιά

θα τα πούμε και στις μανούλες του Οκτώμβρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ ΝΑΝΟΥΚΑ! ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΕΙΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΟΣ! ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΟΠΩΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΣΟΥΝ? ΤΖΑΜΠΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΣ! ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΣΟΥ, ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΤΗΡΙΑ! ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΟΜΩΣ... ΜΠΡΑΒΟ!

ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΠΗΞΑ ΠΑΛΙΟΚΟΡΙΤΣΟ! ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ, ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΤΣΟΥΡΕΚΙ ΤΕΡΚΕΝΛΗ, ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΦΑΜΕ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΠΙΑ, ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΚΤΩΒΡΗ)! ΤΑ ΛΕΜΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...