Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ-ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΣΥΛΛΗΨΗ?


vango 82

Recommended Posts

TINKERBELL,υπάρχουν διάφορες ενέσεις,εγώ ας πούμε έκανα τις elityran μια φορά το μήνα και στο σύνολό τους ήταν 6,έχω ακούσει και για κάποιες arvecap,αυτό είναι στην κρίση του γιατρού,δεν έκανα κάποιες άλλες εξετάσεις,μου το είχε πει ο γιατρός που με εγχείρησε πριν την εγχείριση ότι μετά θα ακολουθήσω αυτή την θεραπεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα evercap τα επαιρνε η αδελφη μου στην εξωσωματικη για να κανει περισσοτερα ωαρια...

και δηλαδη αυτες τις ενεσεις οταν τις σταματησεις σου ξαναερχεται κανονικα η περιοδος ε?

Γιατι ο γιατρος της, της ειχε πει να κανει μια ενεση που θα της εφερνε εμμηνοπαυση...και τρελαθηκε βεβαια και ειπε οχι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι ενέσεις λέγονται arverap όχι evercap,μπορεί να είναι κάτι άλλο.Δεν πρόκειται για εμμηνόπαυση παντοτινή,είναι τεχνητή εμμηνόπαυση και εννοείται ότι μετά σου έρχεται περίοδος κανονικά απλώς ανάλογα με την επίδραση που έχει σε κάθε οργανισμό,δεν είναι σίγουρο το πότε θα έρθει αφού τις σταματήσεις.Εγώ ήμουν από τις τυχερές και μου ήρθε κανονικά τον επόμενο μήνα από τον τελευταίο κύκλο της τελευταίας ένεσης,μου το είχαν πει όμως ότι μπορεί να μην έρθει αμέσως και να αδιαθετήσω και μετά από 1,2,3 κτλ μήνες.O γιατρός τότε δεν με ρώτησε καν γιατί θεωρείται αναγκαίο να γίνει και δεν υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει βέβαια μόνιμη εμμηνόπαυση,κανείς γιατρός δεν το θέλει αυτό!το ότι αυτή η περίοδος βέβαια που περνάς χωρίς περίοδο είναι ένα δύσκολο διάστημα γιατί έχεις όλα τα συμπτώματα τις εμμηνόπαυσης και χρειάζεσαι στήριξη από το περιβάλλον σου και ειδικά από τον σύζυγο-σύντροφο.Σκέφτεσαι βέβαια ότι αυτό γίνεται για καλό σου και γίνεσαι πιο υπομονετική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tinkerbel25 έγραψε:

αλλη μια βοηθεια θελω κοριτσια....μολις ρωτησα την αδελφη μου και μου ειπε αν γινεται να μου πειτε πωε λεγονται οι ενεσεις και περιπου εσεις για ποσο καιρο κανατε την θεραπεια μετα? απλα κανεις αυτες τις ενεσεις για να μην σου ερχεται περιοδος? κανετε και καποιες εξετασεις? ειναι στο εξωτερικο και θελει να τα ξερει καλα για να τα συζητησει με τον γιατρο...

Σας ευχαριστώ που μας βοηθατε :):):)

Εγω εκανα τις arvecap! Εξι στο συνολο και δεν ειχα περιοδο. Μετα την τελευταια ενεση μου ηρθε η περιοδος μετα απο 2 μηνες. Συνολο περιπου 8 μηνες χωρις περιοδο. Εξετασεις ουτε εγω εκανα. Συμφωνω με την Βαγκο θελει υπομονη και στηριξει απο τους γυρω σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα και απο εμενα..χρονια πολλα και καλη χρονια...ηθελα να ρωτησω αν εχεις δηλ ενδομητριωση και δεν το ξερεις ακομα ειναι 100% οτι δεν μπορεις να πιασεις παιδι?συγνωμη αν σας ακουγετε λιγο χαζη η ερωτηση μου... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τζοτζολι μου οχι δεν ειναι κανονας αυτο. Με οσους γιατρους μιλησα μου ελεγαν οτι ισως μπορει και να τα καταφερω χωρις επεμβαση. Δεν εκανα ομως πολλες προσπαθειες πριν την επεμβαση μονο για 4 μηνες και αποφασισα να μπω χειρουργιο. Ευτυχως ολα πηγαν ΤΕΛΕΙΑ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κι γώ κάτι; Υπάρχει περίπτωση να έχεις έστίες ενδομητρίωσης μέσα στη μήτρα; Στις σαλπιγγες και στις ωοθήκες δεν έχω αλλά έχω μία αποτυχημένη εξωσωματική, υπάρχει περίπτωση να χω ενδομητρίωση μέσα στη μήτρα;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνη μου οχι επειδη η ενδομητριωση χαρακτηρίζεται από την ανάπτυξη του ενδομητρικού ιστού έξω από τη μήτρα σε άλλες περιοχές του σώματος οπως στις ωοθήκες, στις σάλπιγγες, στους συνδέσμους που στηρίζουν τη μήτρα και στην εξωτερική επιφάνεια μητρας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Εγώ θα ήθελα να σας πώ και την δικιά μου ιστορία με την ενδομητρίωση που αρχισε οταν ημουν 24. περασα ενα αρκετα μεγάλο σοκ τοτε γιατι μετα απο παρα πολλούς γιατρους σε ιδιωτικά και δημόσια νοσοκομεία και διάφορες γνωματευσεις ο διευθυντης στο γυναικολογικο ( Αγιο Σάββα) με συμβουλευσε να μην κανω καμία θεραπεια γιατι ημουν πολύ μικρή ( ουτε να διακόψω την περιοδο κλπ.κλπ) και απλα αποφάσισα να ακολουθήσω την δική του γνωμάτευση. Εκανα υπέρηχο κά8ε 6 μήνες και όταν εφτασα στα 32 μου ηταν 5-6 εκ. Πρέπει να συμπληρωσω οτι επειδη ειχα ενημερωθει απο τουλαχιστον 7-8 γιατρους με ειχαν ολοι διαβεβαιωσει οτι δεν μπορω ουτε για αστειο να μεινω εγκυος ( καποιος μεγαλογιατρος για να με βαλει στο χειρουργειο μου ειπε κιολας οτι μπορει να πε8ανω )το είχα πάρει απόφαση οτι ενα μεγάλο ενδεχόμενο ειναι να μην κάταφέρω να κάνω παιδιά και με πολυ αποδοχή και αγάπη απο τον τοτε συντροφο σημερα αντρα μου :)στα 32 μου εμεινα εγκυος..:))) στο λενάκι μας... :)χωρίς να το επιδιώξω . Οταν το κατάλαβα ημουν ηδη στον 2ο μήνα (μια παρενέργεια ηταν οτι τον 1ο ειχα περιοδο με αρκετούς πόνους και η δευτερη και πιό σοβαρη ηταν η εισαγωγη μου στο μητέρα στον 5ο μηνα με φοβερους πόνους (σε σημείο που νόμιζα οτι 8α εχανα το παιδι) για μια ολοκληρη ημερα χωρις να μπορούμε να βρουμε τι προκαλούσε τους πόνους αυτούς. Την επόμενη μέρα δεν υπήρχε η κύστη. και οταν εφτασα στην ημερομηνια της γεννας (καισαρικη για να δούμε την ωοθηκη και τα υπόλοιπα οργανα εαν εχουν πειραχτει) ημουν πεντακαθαρη.4 μήνες μετα τον 8ηλασμο ξαναβγηκε αρκετα πιο μεγαλη απο την πρωτη φορα στο ιδιο σημειο. συνεχίζω τους υπέρηχουςκά8ε 6 μήνες αλλα με διαφορετικη ψυχολογια γιατι τωρα στο σπίτι με περιμένει το ελαφάκι μου :)

μπορει και ισως να ημουν απο τις τυχερες παντως οι γιατροι με ενημέρωναν τοτε για το αντι8ετο

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο μου κειμενο .Ευχομαι την ιδια κατάληξη σε όλες οσες πάσχουν απο ενδομητριωση να αποκτησετε το μωρακι σας και μην σας βάλει κάτω η ψυχολογία σας (παιζει παρα πολυ μεγάλο ρόλο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια γεια σας

με λενε τριανταφυλλια και ειμαι 25 ετων νεα στην παρεα σας αλλα προβληματισμενη οπως οι περισσοτερες αλλα ευχομαι σε ολες να γινουν γρηγορα ευτυχισμενες μανουλιτσες.

λοιπον ακουστε την δικη μου ιστορια.

στα 24 μου και ενω ολα πηγαιναν καλα δλδ περιοδος σταθερη καθε μηνα 6-7 μερες και πονο χαμηλα στην κοιλιακη χωρα και στη μεση ξαφνικα η περιοδος αρχικα καθε μηνα καθυστερει 5-7 μερες και ο πονος προχωραει στην αρ μερια κατω χαμηλα και το στηθος μου αρχιζει να πρηζεται σχεδον 12 μερες πριν την καθε περιοδο, καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα και επισκεπτομαι τον γιατρο μεσα ιουλιου 2009 οπου και διαπιστωνει οτι εχω κυστη στην αρ ωοθηκη 5 εκ. μου χορηγει χαπια για 3 μηνες ciclacur kai primolut και με καθησυχαζει λεγωντας πρωτα να κανουμε 1 προσπαθεια με τα χαπια και μετα βλεπουμε. στους 2 μηνες περιπου (τοσο αντεξα) πονουσα πολυ παραταω τα χαπια και τρεχω αρων αρων στον γιατρο αλλα σε αλλον αυτη την φορα για να δω τι συμβαινει. ο γιατρος απο τα λεγομενα μου καταλαβε οτι 99% εχω ενδομητριωση και με εβαλε στον υπερηχο, διεγνωσε κυστη αρ ωοθηκης 7 εκ (ειχε μεγαλωσει) και μου προτεινε χωρις αλλη καθυστερηση επεμβαση η λαπαροτομη (ανοιχτο χειρουργειο) η λαπαροσκοπηση χωρις ομως να μου επισημανει καθολου τις διαφορες μεταξυ των 2 χειρουργειων. το μονο που μου ειπε ειναι οτι στην λαπαροσκοπηση μενεις 2-3 μερες και στην λαπαροτομη παραπανω, εγω ομως εχωντας στο μυαλο μου τον κινδυνο μιας επιπλοκης και επιπλεον το γεγονος οτι ο γιατρος δεν μου επισημανε καμια σημαντικη διαφορα για τους 2 τροπους χειρουργειου αποφασισα να κανω λαπαροτομη, ελα ντε ομως που δεν ηταν τοσο απλα τα πραγματα. εφυγα απο τον γιατρο και εψαξα ενα καλα και αξιολογο δημοσιο νοσοκομειο και ευτυχως βρηκα τον διευθυντη του γ.ν.ν. σερρων οπου και αυτος με χειρουργησε στις 29 σεπτεμβριου χωρις 2ρη σκεψη γιατι οταν πηγα για τον προεγχειρητικο ελεγχο μου ειπε οτι κινδυνευα εαν εσκαγε η κυστη μεσα στην κοιλιακη χωρα. μπαινω δευτερα 47 κιλα, τριτη πρωι με βαζουν καθετηρα και ορο διπλο και με παιρνουν μεσα στις 7 το πρωι. στο θαλαμο επεστρεψα στις 10 το πρωι με αφορητους πονους και ενα τετοιο βαρος στην κοιλια μου λες και με ειχαν κοψει σε 2 κομματια. με αφηνουν νηστικια μεχρι την παρασκευη (ουτε νερο παρακαλω) για λογους ασφαλειας και καλως των πραγματως βγαινω σαββατο μεσημερι, παω στο σπιτι 44 κιλα και για 15 μερες ειχα αιμοραγια εντονη, συχνοουρια, χαμηλη πιεση και σιδηρο. μου χορηγησαν και αντιβιωση γιατι ανεβασα πυρετο 39 για 5 μερες και ενδοκολπικη κρεμα για ουρολοιμωξη. για 2 μηνες δεν μπορουσα να κουνηθω, να σκυψω και γενικα να κανω οτι εκαμνα πριν την εγχειρηση. αλλα ευτυχως δεν πονουσα στην ωοθηκη. παιρνω επειτα την βιοψια οπου τελικα ηταν ενδομητριωση και μου χορηγουν απο το νοσοκομειο 2 ενεσεις arvecap , εγω ομως δεν επαναπαυομαι και τρεχω την επομενη κιολας μερα στον αγιο λουκα θεσσαλονικη σε εναν πολυ καλο γιατρο, βλεπει ιστορικο, βιοψια και υπερηχο και μου λεεο οτι οι 6 ενεσεις arvecap ειναι πιο ελαφριες και αρα και πιο συμβατες για μενα, τον ακουω και παιρνω τις ενεσεις, αλλα ο υπερηχος που μου εκανε εδειξε συμφυσεις και τοτε γκρεμιστηκαν ολα μεσα μου, ευτυχως ομως απο τοτε κι υστερα αυτος ο γιατρος στον αγιο λουκα μου ανοιξε τα ματια σε ολα τα θεματα και μου ειπε χαρακτηριστικα ''ασε εμενα να στεναχωριεμαι για τις συμφυσεις'' μην σε απασχολει τιποτα εσενα. σε λιγες μερες θα κανω την 4η ενεσα. απλα επειδη εχω καποιες ενοχλησεις κατω αριστερα και προς τον αφαλο λεω να κλεισω ραντεβου για υπερηχο ετσι κιλας να βγω απο την περιεργεια. τον αυγουστο παντρευομαι και περιμενω πως και πως να τελειωσουν οι ενεσεις που αν μη τι αλλο με ταλαιπωρουν πολυ, εξαψεις και πολλες διαταραχες στο στομαχι.

μακρυγορησα παρα πολυ αλλα νομιζω οτι αξιζε τον κοπο...

ευχαριστω εκ των προταιρων για ολα...

ειμαι κ εγω εδω τωρα και οπως μπορω θα βοηθησω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια.

νεα ειμαι κ εγω στο site.

ειμαι 25 ετων και εχει 4 μηνες που εκανα χειρουργειο (ανοιχτο) παρακαλω, για αφαιρεση κυστης αρ. ωοθηκης με υποψια ενδομητριωσης, πηρα την βιοψια και τελικα ναι ηταν ενδομητριωσικη κυστη 6 εκ. το περιεργο ειναι οτι στην βιοψια εγραφε οτι αιμοραγουσα στο παρελθον πολλες φορες. τωρα ειμαι στη φαση που κανω ενεσεις arvecap 3,75 για 6 μηνες. σε λιγες μερες θα κανω την 4τη. αν και ειναι χειμωνας εγω περναω καλοκαιρι, καιγομαι απο τις ενεσεις και μερικες φορες εχω στομαχικες διαταραχες. ανυπομονω να τελειωσουν οι ενεσεις να παω ξανα για υπερηχο και λοιπες εξετασεις να δω αν ολα ειναι καλα.

θελει πολυ υπομονη κοριτσια

εγω περασα δυσκολες ωρες, 6 μερες στο νοσοκομειο, εχασα 3 κιλα και 2 μηνες ακινητη.

ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα

θα κανω μια προσευχουλα για μας που προσπαθουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε με το καλο κοριτσι μου, σου ευχομαι οοοοοοοοτι καλυτερο για το μωρακι που περιμενεις,

εγω δυστυχως θα πρεπει να περιμενω ακομα λιγουσ μηνες να τελειωσουν οι ενεσεις και να μου ερθει η περιοδος και μετα να ξεκινησω και εγω τον αγωνα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για σας κορίτσια. Είμαι κι εγώ θύμα της ενδομητρίωσης αλλά και πολλών άλλων προβλημάτων που ευτυχώς λύθηκαν μόνο μέσω μιας απλής λαπαροσκόπησης και τώρα είμαι εγκυος!

Έκανα την επέμβαση, χτύπησα 3 ενέσεις arvekap και όταν μου ξαναήρθε περίοδος στην 2η προσπάθεια έμεινα έγκυος φυσιολογικά!!!

Οπότε ΝΑΙ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για φυσιολογική σύλληψη αν θεραπευτεί σωστά η ενδομητρίωση!!!

Εγώ είμαι ένα παράδειγμα!

Εύχομαι σε όλες σας να αποκτήσετε μωράκια σύντομα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEIA SOU KAI APO EMENA KAI KALOS HRTHES STHN PAREA MAS!!

EXW KAI EGW ENDOMHTRIWSH POLLA XRONIA KAI ME PAIDEPSE POLY

STO THEMA MWRO.5 XRONIA PALEYAME NA MEINW EGKYOS ALLA TIPOTA.

SYN TO OTI XEIROURGITHIKA 6 FORES GIA AFAIRESH KYSTWN KAI SE

LIGES MERES PAW GIA THN 7!!

STHN TELIKH VRIKAME LIGO KENO XWRO KAI KANAME EKSWSWMATIKH KAI

EPIASA ME THN PRWTH TO KORITSAKI MOU! :)

DEN THELW NA SE APOGOHTEYSW ME AYTA POU LEW! OPWS LENE KAI TA

YPOLOIPA KORITSIA DEN THELEI KATHOLOU ANGXOS! TO KALO EINAI OTI

DIEGNWSTIKE H ENDOMHTRIWSH SOU GIATI EINAI GENIKA DYSKOLH H

DIAGNWSH THS!!

KALH EPITYXIA SOU EYXOMAI!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια γειά σας. Διαβάζω πολύ καιρό τα όσα ενδιαφέροντα γράφετε αλλά μόλις έγινα μέλος. Η δικιά μου ιστορία ξεκινάει κάπως έτσι...

1/12/2009 έκανα σαλπιγγογραφία & διαγνώστηκε οτι και οι δυο σάλπιγγες ήταν βουλωμένες (δεν χρειάζεται να σας περιγράψω το πώς ένοιωσα).

Πριν απο ένα μήνα έκανα λαπαροσκόπηση ευτυχώς οι σάλπιγγες "ξεβούλωσαν" αλλά μου βρήκαν ενδομητρίωση και θα πρέπει να κάνω 3 ενέσεις Elityran .

Ήδη έχω κάνει την πρώτη ένεση & σε λίγο καιρό θα κάνω την 2η.

Είμαι λίγο αγχωμένη για το αν τελίκά θα πάνε όλα καλά και θα αποκτήσω και εγώ το μπεμπέ που τόσο πολύ θέλω...

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα καλη μου σουλα,

λοιπον ακου να δεις πως εχουν τα πραγματα,

εγω εχω ενδομητριωση 3του βαθμου και συνολικα θα κανω 6 ενεσεις, σε λιγες μερες θα κανω την 4τη. η ενδομητριωση μου διαγνωστηκε αφου εκανα ανοιχτο χειρουργειο, πηρα την βιοψια και τελικα η κυστη που ειχα ηταν ενδομητριωσικη. μολις τελειωσουν οι ενεσεις για την καταστολη των ωοθηκων θα περιμενω 3 μηνες περιπου να ερθει η περιοδος κατα τον αυγουστο δλδ και μετα θα μπω και εγω στην μαχη για ενα μωρακι...

δεν θα σου πω μην αγχωνεσαι αλλα θα σου πω να μην στεναχωριεσαι...

οοοοοοοοοοοολα θα πανε καλα.

γνωριζω κοπελες που με ενδομητριωση (λαπαροσκοπηση,ενεσες κλπ)

εμειναν ''αμεσως'' εγκυες και το τονιζω το αμεσως γιατι το διαστημα μετα της ενεσες ονομαζεται ''παραθυρο γονιμοτητας'' και ειναι το πιο ισχυρο διαστημα που ο οργανισμος της γυναικας ανταποκρινεται σχεδον αμεσως.

εγω επισκεπτομαι εναν θαυμασιο ''ανθρωπο-γιατρο'' στον αγιο λουκα που δινει αρκετη σημασια σε γυναικες που θελουν να τεκνοποιησουν.

αν θελεις οτιδηποτε ειμαστε εδω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλούδι μου γειά σου και απο μένα & σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Μια ερώτηση έχω. Οταν έκανες την πρώτη ένεση είχες για πολύ καιρό αίμα?

Ευχομαι τα καλύτερα σε όλες μας!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σουλα μου...

λοιπον μου ηρθε περιοδος και επρεπε να κανω την ενεσα μεσα στις 5 πρωτες μερες της περιοδου, εγω επελεξα την 2ρη μερα να την κανω. μολις την εκανα την επομενη κιολας μερα μειωθηκε η ροη πολυ και πο την επομενη μερα και για 2βδομαδες περιπου συνεχως ειχα-δεν ειχα αιμα δλδ ειχα την μια μερα σταγονα την αλλη δεν ειχα και ξανα το ιδιο ωσπου περασαν 2 βδομαδες και κοπηκε τελειως και δεν την ξαναειδα ποτε την ακατανομαστη, τωρα καλο αυγουστο ειπε ο γιατρος.

μολις ειχα κανει την ενεσα και εβλεπα αυτα τα σκαμπανεβασματα πηρα πολλες φορες τηλ τον γιατρο αν και με ειχε προειδοποιησει για αυτες τις ''μικροανωμαλιες'' και μου ειχε πει πριν ακομα ξεκινησω με τις ενεσες να μην φοβηθω καθολου αν δω για 10-15 μερες λιγο αιμα, μονο μου ειπε να θορυβηθω εαν το αιμα εξακολουθοθσε να ερχεται κανονικα καθε μηνα, μονον τοτε και μονον τοτε αυτο θα σημαινε οτι οι ενεσες δεν εκαναν την δουλεια που επρεπε αλλα ευτυχως δεν την ξαναδα την βρωμοπεριοδο.

οτι αλλο θες να με ρωτησεις πολυ ευχαριστως να σε βοηθησω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

geia sas k apo mena .tha sas po k ego tin diki mou prosfati istoria.meta apo mia gunaikologiki eksetasi diapistothike mia kisti stin deksia oothiki ap ton uperixo os endomitriosikipou eprepe na vgei oposdipote me laparoskopisi.perno deuteri gnomi k o giatros autos mou edose na kano tin ca125 (aimatos),ontos eide thn kisti ston iperixo alla den einai kati anisixitiko mou eipe k den mporoume na milame akoma gia endomitriosi.tora se periptosi pou den einai end/ko to thema i kisti feugei me 2 tropous eite menontas egkuos eite me antis/ka . eseis poion tha pistevate; :huh::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ότι η κύστη φεύγει μένοντας έγκυος πρώτη φορά το ακούω.

Όσο για τα αντισυλληπτικά ξέρω ότι το προσπαθούν συνήθως οι γιατροί μήπως και σπάσει και φύγει, αλλά προσωπικά δεν έχω ακούσει καμιά περίπτωση τέτοια. Συνήθως θέλει λαπαροσκόπηση.

Όσο για την ενδομητρίωση εάν έχεις σκοπό να μείνεις έγκυος και έχεις ενδομητρίωση τότε είναι προτιμότερο να κάνεις την λαπαροσκόπηση γιατί η ενδομητρίωση δυσκολεύει πολύ τη σύλληψη...

Καλή επιτυχία και πάρε και μια τρίτη γνώμη από αλλον γιατρό, δεν χάνεις τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilu33 μου θα συμφωνησω με την αλλη marilou,

η κυστη πολυ δυσκολα να φυγει με την εγκυμοσυνη γιατι πολυ απλα δεν μπορει να επιτευχθει εγυμοσυνη με κυστη στην ωοθηκη επειδη εμποδιζει την διελευση του ωαριου. οσο για τα χαπια φευγουν οι κυστες αλλα μονο οατν ειναι κυστες απλες δηλαδη ορωδες και οχι κυστες σοκολατοειδης που ειναι οι κυστες της ενδομητριωσης. εγω πηρα 2 μηνες αντισσυληπτικα και οχι μονο δεν εφυγε αλλα μεγαλωσε κατα 2 εκ και εγινε 7 εκ. πηγα μετα σε 2ρο και 3το γιατρο και οι 2 μου ειπαν οτι επρεπε να κανω παση θυσια χειρουργειο για αφαιρεση οπως και εγινε μιας και που δεν ειχα αλλη επιλογη και αν καθυστερουσα ακομα λιγο θα ειχα αλλα προβληματα. εκανα ανοιχτο χειρουργειο αν και δυσκολη επεμβαση θεωρησα οτι ηταν η πιο σωστη και τωρα παιρνω ενεσεις.

οτι βοηθεια χρειαστεις μην διστασεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α οσο για το ποιον θα πιστευα ενα ειναι το μονο σιγουρο οτι θα επειρνα και αλλη γνωμη αλλα και θα ετρεχα να μαθω τα παντα γυρω απο αυτο το θεμα. με αντισυληπτικα φευγουν κυστες μικροτερου μεγεθους και πρεπει να ειναι ορωδες, οι ενδομητριωσικες φευγουν μονο με λαπαροσκοπηση η λαπαροτομη και μονο η βιοψια δειχνει τι παραγματικα ειναι η κυστη, ολα τα υπολοιπα ειναι απλες ενδειξεις και οχι αποδειξεις ( συμπτωματα, τα λεγομενα των γιατρων), γιαυτο και σε παραπεμπουν πλεον οι περισσοτεροι σε χειρουργειο για να δουν τι πραγματικα ειναι και να δωσουν την αναλογη σημασια ( φαρμακα, θεραπεια, περιθωριο, σταδιο της νοσου ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filoudi mou telika meta apo poli ,poli omos psaksimo k polles gnomes tha simfoniso mazi sou. akrivos opos ta les einai,mou ta eksigise enas kalos anthropakos(giatros) k katalava ta panta .to thema tora einai omos oti o giatros pou empistevomai den kanei laparoskopisi, mono anoixto xeirourgeio k auto me dixazei pali.ekei pou kateliksa se giatro psakse vres tora ta 2pla lefta apo oti sto dimosio + tou oti efoson exei proxorisei i epistimi k i texnologia protimo afou tha kano pou tha kano egxeirisi,na einai me tin kainouria methodo.kserete mipos ti posa paizontai genikos gia auto;eseis ti lete;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilu33 έγραψε:

filoudi mou telika meta apo poli ,poli omos psaksimo k polles gnomes tha simfoniso mazi sou. akrivos opos ta les einai,mou ta eksigise enas kalos anthropakos(giatros) k katalava ta panta .to thema tora einai omos oti o giatros pou empistevomai den kanei laparoskopisi, mono anoixto xeirourgeio k auto me dixazei pali.ekei pou kateliksa se giatro psakse vres tora ta 2pla lefta apo oti sto dimosio + tou oti efoson exei proxorisei i epistimi k i texnologia protimo afou tha kano pou tha kano egxeirisi,na einai me tin kainouria methodo.kserete mipos ti posa paizontai genikos gia auto;eseis ti lete;

Εάν έχεις ΙΚΑ σου βγαίνει γύρω στα 1500€ όλα πληρωμένα.

Εγώ δυστυχώς είχα ΤΕΒΕ και δεν μου κάλυψε τίποτα οπότε πλήρωσα 3000€.

Με τα ανοιχτά χειρουργεία δημιουργούντε συμφύσεις αργότερα και πρέπει να ξανακάνεις, τότε όμως λαπαροσκόπηση για να διορθωθούν γιατί οι συμφύσεις φέρνουν και πόνους στην κοιλιά. Εγώ πάντως την πάτησα με το ανοιχτο χειρουργείο που μου είχαν κάνει...κάναν λάθη και μου έμπλεξαν τις σάλπιγγες...άσε...ευτυχώς επέλεξα καλό γιατρό για την λαπαροσκόπηση και μου τα διόρθωσε όλα!!!

Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...