Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ-ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΣΥΛΛΗΨΗ?


vango 82

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΛΛΟΝ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ!!!!!!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kalh sou mera kai kalosirthes sto mammyland.h endwmhtriwsh einai mia polu ypoulh nosos, thn anakalipsa kai egw prin 3 xronia exw xeirourgithei 2 fores kai twra exw mpei sthn diadikasia ekswswmatikis.malista shmera ksekinaw thn therapeia mou. tipota den einai apithano to thema einai ti vathmo endwmhtriwsews exeis kai ti provlima akrivws ,eksartatai apo polla pragmata. eyxaristws se voithaw se oti theleis kai na meirastw thn empeiria mou mazi sou an mporw na voithisw.pantos to sigouro einai oti den prepei na agxwnesai gia tipota ,gia ola uparxei lush.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALH SOY MERA KAI SE SENA ANNA!SE EYXARISTO GIA TO KALOSORISMA!EISAI H PROTI POY EPIKOINONOYME!EIMASTE KAI STIN IDIA HLIKIA!PRAGMATIKA OPOS LES EINAI MIA YPOYLH NOSOS!EGO ENO HMOYN POLI TAKTIKH STOYS GYNAIKOLOGIKOYS ELEGXOYS,KSAFNIKA PERISI TON AYGOYSTO,ENA MINA PRIN TO GAMO MOY,PIGA GIA TSEK-UP(SE ALLO GIATRO APO AYTH POY PIGAINA)KAI MOY LEEI OTI EXO ENDOMITRIOSI STON TETARTO BATHMO KAI OTI EPREPE NA KANO LAPAROSKOPISI.TELIKA GIA NA MIN POLILOGO,AFOY EKANA AKSONIKI KTL,XEIROYRGITHIKA ME ANOIXTO XEIROYRGEIO TON FEBROYARIO POY PERASE.OTAN ANOIKSE O GIATROS EIPE OTI TO XEIROYRGEIO TELIKA HTAN DYSKOLO,EIXE PROXORISEI ARKETA KAI EPEIDH EIXE KANEI FLEGMONH STH ARISTERA SALPIGA,MOY EKOPSAN ENA KOMMATI.ASE EFAGA MEGALI PIKRA OTAN MOY TO EIPAN,KAI GENIKA PONESA POLI!EKANA META 6 ENESEIS ELITYRAN GIA NA MIN EXO PERIODO GIA 8 MINES SXEDON.META MOY EIXAN PEI NA PROSPATHISO AMESOS GIA PAIDAKI.ADIATHETISA PROTH FORA STIS 18 SEPTEMBRIOY,KAI EXO KSEKINISEI TIS PROSPATHIES!PROSPATHO NA EIMAI AISODOKSI ALLA DEN KSERO AN THA TA KATAFERO!THA DO POS THA PAEI KAI ISOS KANO SALPIGOGRAFIA!!!!!!EXEIS KANEI?KSEREIS POS EINAI?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LOIPON MHN ANUSIXEIS KATHOLOU NA KSEREIS OTI, OTI EINAI NA GINEI THA GINEI KAI PSTEPSEME OTI AN YPARXOUN 90 PITHANOTITES NA MEINEIS FUSIOLOGIKA EGKUOS ME TO AGXOS DEN THA PETYXEIS TIPOTA.ENTAKSEI TO KATALAVAINW OTI EINAI KAPOS NA SOU LENE KANE GRHGORA PAIDI GIATI DEN KSEREIS AN TO AFISEIS TI THA GINEI KTL KTL,ALLA DEN XREIAZETAI NA ANYSIXEIS PROSPATHISE ME TON ANTRA SOU MERIKOUS MHNES KAI VLEPEIS META ALLA VASIKA XWRIS AGXOS..SOU EYXOMAI NA MEINEIS EGKYOS ME THN PRWTH PROSPATHEIA KAI NA MHN TALAIPWRITHEIS KATHOLOU KAI OPOU MPORW NA VOITHISW EYXARISTWS............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vango 82 καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας... Ειμαι και εγω μια απο τις πολλες κοπελες που ηρθαν αντιμετωπες με την ενδομητριωση... Η ιστορια μου εχει ως εξης.. Τον Νοεμβριο του 2007 παω για εναν ελεγχο στο γυναικολογο και στο κολπικο υπερηχο ειδαμε μια κυστη στην αριστερη ωοθηκη με διαμετρο 6 εκ. Μου λεει λοιπον οτι πρεπει αμεσα να χειρουργηθω..Πραγματικα σε τρεις μερες μπηκα χειρουργειο, εκανα λαπαροσκοπηση οπου μου αφαιρεσαν την κυστη και καυτηριασαν καποιες εστιες που υπηρχαν.. Ακολουθησε θεραπεια με εξαμηνη διακοπη της περιοδου με ορμονες arvekap. Να σημειωσω οτι και σε μενα οι γιατροι ειχαν πει να ξεκινησω αμεσα τις προσπαθειες για παιδι, διοτι με αυτον το τροπο καταστελλεται η νοσος (δυσκολο σε εκεινη την φαση καθως ειχα απλα δεσμο, αρραβωννιαστηκα αργοτερα)...ενα χρονο αφου επανηλθε η περιοδος ξεκινησαμε προσπαθειες και τον τεταρτο μηνα προσπαθειων εμεινα εγκυος...Και πιτεψε με δεν ειμαι η μονη που εμεινε πολυ ευκολα εγκυος ενω ειχε ενδομητριωση...Πολλες κοπελες και απο εδω μεσα τα εχουν καταφερει πανευκολα..Εχε πιστη και θα τα καταφερεις μια χαρα...Ελπιζω να σε βοηθησα...Ευχομαι συντομα εγκυουλα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ...ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ Η ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ...

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ.ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ.ΤΟ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΝΤΩΣ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!,ΠΑΡ ΟΛΟ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΔΕΧΟΜΟΥΝ..

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΓΚΥΟΥΛΑ,ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΟΥΝ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΛΙΓΟ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ, ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΩΟΘΗΚΗ. ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΦΕΥΓΕΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΗΛΙΚΙΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

telika glukia mou eides oti o megalhteros katalitikos paragontas einai to agxos..aaa oso gia thn salpigkografia pou me rwthses nai vevaia exw kanei kai 2 malista alla mhn agxwnesai edw exoume kanei xeirourgia ayto tha skeftesai???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σε όλες κοριτσάκια μου!Σας ευχαριστώ πολύ που με καθησυχάζετε και με συμβουλέυετε!θέλω πολύ κάνω αυτό που μου λέτε.να μην αγχώνομαι δηλαδή,αλλά ξέρετε και εσείς οτι δεν τα καταφέρνεις πάντα!βέβαια είμαι στην αρχη των προσπαθειών,οπότε ακόμη δεν πρέπει να γίνομαι και υπερβολική!με καθησυχάζει πολύ το γεγονός ότι πολλές με το πρόβλημα τα κατάφεραν!αννούλα ελπίζω να πιάσουν οι ευχές σας και γρήγορα να σας ανακοινώσω τα νέα!οτι νεότερο έχετε να μου το λέτε,πιστέψτε με ότι νιώθω καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα και εγω ενδομητριωση... εκανα λαπαροσκοπηση και εκανα και 6 ενεσεις για παυση της περιοδου... οταν ολοκληρωσα τη θεραπεια εμεινα εγκυος φυσιολογικα στον 3 μηνα προσπαθειων! :)

Τωρα εχω ενα αγορακι 1 μηνου!! :)

Καλη επιτυχια ολα θα πανε καλα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΜΑ ΜΟΥ!!!!!!!ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!ΕΓΩ ΑΚΟΜΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 1ο ΜΗΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΜΕ ΣΕΝΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ!!!!!ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΘΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ!ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΨΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΜΟΥ ΩΟΘΗΚΗΣ.ΗΜΟΥΝ ΑΡΑΒΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΕΣΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΔΕΝ ΕΜΕΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΑ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΗΡΘΕ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΧΩΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΑΒΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΛΕΟΝ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΑΡΑΒΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ!!ΕΧΩ ΑΓΧΟΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ!!ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΑΕΙ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΩΡΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ!!!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ!!ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΓΧΩΣΕΙ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΩ????ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ!!!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα RAKEL. Αν και το έχω ξαναγράψει αυτο σε καποιο forum στο mammyland θα κάνω μια επανάληψη ---- συγνώμη κορίτσια αν γίνομαι κουραστικη---

Λοιπόν η αδελφη μου έιχε και αυτη στο παρελθόν ενδομητρίωση το καταλαβε μετα απο καποιες εξετάσεις που έκανε επειδή προσπαθούσε και δεν μπορούσε να κάνει παιδιά. Της βγήκε η διαγνωση και έτρεχε απο γιατρό σε γιατρό για να ξεκινήσει την θεραπεια της με τον κάταλληλο. Στον προτελεύταιο που πήγε της ανακοινώσε οτι δεν προκειται ποτε να κάνει παιδιά και της συνέστησε να αφαιρέσουν τις σάλπιγκες της γιατι θα είχε πρόβλημα στο μέλλον. Τρομαξε η αδελφη μου και πήγε και τα είπε ολα στην μητερα μου , αφου την μάλωσε που δεν της ειπε τιποτα που πηγαινε απο δω και απο εκει σε ασχετους γιατρους την πηγε και στον δικό της γυναικολόγο.

Μετα απο κάποιες εξετάσεις της είπε ο γυναικολόγος της οτι αν κάνεις την θεραπεία σου σε 4 μήνες θα είσαι εγκυος. Εκανε λαπαροσκόπηση και μια θεραπεια με κάτι ενέσεις και πραγματικά σε 4 μηνες ακριβώς εμεινε εγκυος. Τώρα εχει 3 παιδάκια και παει για το τέταρτο και πέρα απο το πρώτο που έκανε θεραπεία με τις ενέσεις τα άλλα τα έπιασε κανονικότατα.

Κορίτσια παιζει ρόλο και ο γιατρός μην το ξεχνάτε αυτο.

Φιλάκια και όλα θα πάνε καλά. Εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Λοιπον το ξαναγραφω!!! :cheer:

Ειχα και εγω ενδομητριωση. Εκανα λαπαροσκοπηση και 6 ενεσεις για παυση της περιοδου! Οταν τελιωσε η θεραπεια και μου ηρθε κανονικα περιοδος εμεινα εγκυος φυσιολογικα στο 3 μηνα προσπαθειων! :) Σου ευχομαι καλη επιτυχια και οτι θελεις ειμαι εδω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RAKEL καλή σου μέρα!!!!!!!αρκεί να σου πω ότι μου θυμίζεις εμένα,όταν σαν τρελή έψαχνα πληροφορίες παντού για περιπτώσεις ενδομητρίωσης σαν τη δική μου!δεν ξέρω αν διάβασες την ιστορία μου αλλά είχα και εγώ μια δύσκολη περίπτωση,το έμαθα πέρυσι τον Αύγουστο 1 μήνα πριν το γάμο μου και αυτό επειδή πήγα σε άλλο γιατρό για το κλασικο ετήσιο τσεκ απ και τεστ παπ.Στην εγχείρηση που έκανα τον φλεβάρη μου αφαίρεσαν ένα κομμάτι της αριστερής σάλπιγγας και μετα έκανα ενέσεις για τεχνητή εμμηνόπαυση,μου ήρθε περίοδος κανονικά τον σεπτέμβρη και από τότε έχω κανονικό σταθερό κύκλο.Μου είχαν πει ότι μόλις έχω ξανά κανονικά περίοδο να ξεκινήσω προσπάθειες για παιδάκι γιατί είναι η καλύτερη θεράπεία,έτσι και έκανα λοιπόν και έχω ξεκινήσει από τον Οκτώβρη.Μιλώντας και στο φόρουμ εδώ αλλά και γενικά με άλλο κόσμο κατάλαβα ότι είναι καθαρά θέμα άγχους και συγκυριών γιατι υπάρχουν περιπτώσεις που έμειναν έγκυες κανονικα και σχετικά σε γρήγορο χρονικό διάστημα και άλλες που τελικά έκαναν εξωσωματική.Προσπάθησε να μην σε αγχώνει τίποτα,αλλά να μην κάνεις καιρό να πηγαίνεις σε γιατρο επειδή φοβάσαι γιατί η δική μας πάθηση πρέπει να σου έχουν πει ότι δεν θεραπεύεται ποτέ πλήρως και ανα πάσα στιγμή να ξαναδημιουργηθεί και να έχει συνέπειες αν προχωρήσει!!!!Εγώ πήγα στο γιατρό 1 μήνα αφού μου ήρθε περίοδος και μου βρήκε ξανά μια κύστη στην αριστερή ωοθήκη,όχι βέβαια ενδομητριωτική,δεν την είχα όμως πριν την εγχείρηση και τώρα πρέπει να την παρακολουθήσω να δω αν θα φύγει με την περίοδο,αν δεν είχα πάει δεν θα το ήξερα!Να έχεις λοιπόν θετική ενέργεια και όλα θα εξελιχθούν όμαλα!!!!Σου εύχομαι να έχεις και εσύ και εγώ και όλες οι κοπέλες που προσπαθούν την ευτυχή κατάληξη της Τόμα!θα είμαστε εδώ και θα τα λέμε!Να έχεις πίστη ότι σίγουρα θα κάνεις παιδάκι με οποιοδήποτε τρόπο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια χαίρεται κι από μένα. Ήθελα να ρωτήσω πως καταλαβάινεις ότι έχεις ενδομητρίωση, με κάποιες συγκεκριμένες εξετάσεις ή έχεις κάποια συμπτώματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο εμενα.

Εμενα εχει η αδελφουλα μου ενδομητριωση και ταλαπιπωρειται ακομα. Εχει κανει 3 φορες εξωσωματικη και ο γιατρος της ειπε οτι της βγηκα απο τις ορμονες και τα φαρμακα που παιρνεις για την εξωσωματικη. Το καταλαβε γιατι εχει αφορητους πονους στη μεση και καποιες στιγμες δεν μπορεουσε να περπατησει. ηταν στο σταδιο 1 εκανε εγχειρηση τελειωσε και μετα ξανα εκανε εξωσωματικη. Τωρα δυστηχως εχει παλι (η εξωσωματικη δεν πετυχε) και θα ξανακανει εγχειρηση.Το θεμαι ειναι οτι ο γιατρος της δεν της εκανε ποτε θεραπεια μετα με ενεσεις που λετε για να της κοπει γιαλιγο η περιοδος. Αυτο πρεπει να γινεται? Μηπως δεν της κανει καλο που η περιοδος της ερχεται μετα την εγχειρηση κανονικα? Επισης λογω ενδομητριωσης τηε εχει κλεισει και η μια σαλπιγγα και της ειπε ο γιατρος οτι θα της την ανοιξει στο χεριουργειο που θα κανει για την ενδομητριωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Εγω ειχα πολλους πονους χαμηλα δεξια στη κοιλια. Η κυστη-ενδομητριωση ηταν πανω στην ωοθηκη. Επισης την ειχε δει η γιατρος μου με υπερηχο.

tinkerbel25 οι ενεσεις πρεπει να γινουν οποσδοιποτε. Και εγω το ειχα απορια και ρωτησα 3 διαφορετικους γιατρους. Η απαντηση και των 3 ηταν οτι επρεπε να γινουν! Δεν εχεις σημασια αν της ηρθε περιοδος κανονικα μετα την επεμβαση και εμενα μου ειχε ερθει και αρχισα τις ενεσεις τον επομενο μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ που μου απαντησες...Δηλαδη σε οποιο σταδιο και να εισαι πρεπει να τις κανεις τις ενεσεις??? και γιατι τις κανουν τις ενεσεις??

Μα γιατι οι γιατροι δεν τα λενε βρε παιδι μου,για να ξαναβγαινει και να παρινουν λεφτα? Τουλαχιστον νατης το πω να το συζητησει με τον γιατρο της σαν να ξερει τι της γινεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tinkerbel25 μου ναι πρεπει να γινουν. Κανεις τις ενεσεις για παυση της περιοδου. Βασικα η ενδομητριωση ειναι αιμα που βρησκετε στη μητρα το οποιο κανονικα φευγει με την περιοδο. Για καποιο λογο ομως το αιμα αυτο αντι να φυγει με την περιοδο απο το κολπο παλλινδρομει και μεσα απο τη σαλπιγγα καθεται πανω σε διαφορα οργανα της κοιλιας συνηθως πανω στις ωοθηκες και σαλπιγγες. Ετσι με τις ενεσεις για παυση της περιοδου μενει η γυναικα για αρκετο καιρο χωρις περιοδο και καθαριζει ο οργανισμος απο τυχον αλλες μικρες εστιες ενδομητριωσης και επισης ηρεμει απο το αιμα της περιοδου.

Νομιζω οτι η αδερφη σου ειναι καλο να ζυτησει μια δευτερη γνωμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CHRYSA καλημέρα!εγώ από την αρχή που αδιαθέτησα όταν ήμουν 12 ετών είχα πόνους φυσιολογικούς όπως πολλές βέβαια γυναίκες.Τα τελευταία όμως δύο σχεδόν χρόνια πριν το διαγνώσει ο γιατρός είχα πόνους χαμηλά και άλλες ημέρες μέσα στο μήνα έκτος από τις ημέρες περιόδου ή ωορηξίας,υπήρξε μήνας ολόκληρος που είχα μια συνεχή ενόχληση και τότε ήμουν σίγουρη ότι κάτι έχω,βέβαια η γιατρός που πήγαινα τότε δεν έβλεπε τίποτα και ευτυχώς που άλλαξα γιατρό.Γενικά το κυριότερο σύμπτωμα είναι οι πολύ έντονοι πόνοι και σε όλη την περιοχή της πυέλου και πολλές φορές κατά τη διάρκεια της επαφής.Tinkerbell δεν υπάρχει κοπέλα που να έχει κάνει εγχείριση ενδομητρίωσης και να μην ακολουθήσει μετά θεραπεία με ενέσεις τεχνητής εμμηνόπαυσης γιατί η περίοδος τρέφει την ενδομητρίωση,άλλες κάνουν 3 άλλες 6 κτλ.Πες σίγουρα την αφελφούλα σου να το ψάξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vango σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν μπορείς να μου απαντήσεις. Πώς επιβεβαίωσε ο γιατρός ότι τα συμπτώματα που είχες προέρχονταν από την ενδομητρίωση, με υπέρηχο, λαπαροσκόπιση ή τεστ-Παπ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CHRYSA μου πήγα για το καθιερωμένο ετήσιο τσεκ-απ και τεστ παπ,πριν με βάλει στον υπέρηχο και αφού του είχα πει το ιστορικό μου και την κατασταση ο γιατρός μου έκανε ψηλάφηση του κόλπου,μου λέει αμέσως την υποψία του και τελικά με τον υπέρηχο επιβεβαιώθηκε,πήγα και σε άλλο γιατρό,με εξέτασε,μου είπε τα ίδια και εκείνος και για να είμαστε σίγουροι έκανα μια εξέταση αίματος την CA125,η οποία ήταν η τελική επιβεβαίωση και μετά έκανα και αξονική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλλη μια βοηθεια θελω κοριτσια....μολις ρωτησα την αδελφη μου και μου ειπε αν γινεται να μου πειτε πωε λεγονται οι ενεσεις και περιπου εσεις για ποσο καιρο κανατε την θεραπεια μετα? απλα κανεις αυτες τις ενεσεις για να μην σου ερχεται περιοδος? κανετε και καποιες εξετασεις? ειναι στο εξωτερικο και θελει να τα ξερει καλα για να τα συζητησει με τον γιατρο...

Σας ευχαριστώ που μας βοηθατε :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...