Μετάβαση σε περιεχόμενο

Zω ένα όνειρο...


Recommended Posts

RUBELA μου απ'οτι κατάλαβα διάβασες το μήνυμα που σου έστειλα.

Η κοπέλα που γέννησε τον άγγελο μου είχε πολλά προβλήματα με τον σύντροφο της αλλά δεν ήθελε και η ίδια παιδί.Την παρότρυνα να μην κάνει έκτρωση γιατί ήθελα το μωρό της.Φυσικά πληρώσαμε τα πάντα(απο γυναικολόγο,μέχρι δίκλινο στο Ιασώ και αεροπορικά εισητήρια γιατί μετά την γέννα έφυγε απο Ελλάδα).Τον σύντροφο της το έχω δει λίγες φορές αλλά δεν είναι και απο τα καταλληλότερα πρότυπα πατέρα...:unsure:

Έγινε ιδιωτική υιοθεσία ακριβώς γιατί οι λίστες αναμονής στα ιδρύματα είναι μεγάλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΕΘΝΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ?

ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ?

ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mummy kalws mas irthes!To mhnyma sou einai poly elpidoforo ekpempei poly xara.Katalavainw oti tha eisai kataenthousiasmenh :D

Eimai yiothethmenh kai mporw na katalavw pws tha noiwtheis.

H manoula mou de mporouse na kanei paidia k eixe talaipwrithei poly.

Panda mou elege perissotero mana einai auth pou megalwnei ena paidi sa diko ths k auto gt pairnei synhdhta thn apofash na yiothetisei.Sth telikh voithas ena paidi pou to xreiazetai.

Ena megalo mpravo loipon k apo mena gi auth sou thn apofash!

Kai vevaia einai kalo na peis sto paidaki sou oti einai yiothetiteno.Thelei poly tropo.Isws andidrasei sthn arxh,ligo k apto sok alla oso pairnaei o kairos tha eugnwmonei to theoulh pou exei esena manoula :)

K an anarwtiesai an pote enoiwsa thn anagkh na gnwrisw th gynaika pou me gennhse,h apandhsh einai pws POTE de tha ithela na th gnwrisw gt logos den yparxei.Einai mia ksenh.

Sou euxomai na eiste oloi eutyxismenoi,to mwraki sou na exei poly tyxh kai panw apo ola ygeia se olous sas!

Filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummy_ μου καλωσήρθες στην παρέα μας! Μας κάνεις περήφανη! :cheer:

Συγχαρητήρια για την επιλογή σας!

Να σας ζήσει η κορούλα, να είναι γερή σαν τα ψηλά βουνά και πάντα τυχερή στη ζωούλα της!

Δε ζεις μόνο εσύ το όνειρο, το ζει και η μπουμπουκίτσα σας, απλά είναι πολύ μικρή για να το καταλάβει Αν δεν ήσασταν εσείς, ή θα είχε καταλήξει σε κάδο απορριμάτων ή θα είχε έρθει στον κόσμο ακόμα ένα δυστυχισμένο παιδί. Προϊόν όχι αγάπης, αλλά ερωτικού ατυχήματος! Είναι πολύ τυχερή η κόρη σου, έχει αξιέπαινους γονείς!

Να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

Είμαι η Ιφιγένεια, έχω ένα κοριτσάκι σχεδόν 9 μηνών, το Μαράκι μου, και είμαι τόσο ευτυχισμένη όσο εσύ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζησει το αγγελουδι σου!!!!Μας συγκινησες ολες νομιζω!!!!Νιωθω την πραγματικη ευτυχια να εκπεμπεται απο το μηνυμα σου!!!

Σας ευχομαι τα καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mummy μου αγαπημένη είσαι αξιότατη γυναίκα!!! Ένα μεγάλο μπράβο και πολλά συγχαρητήρια σου αξίζουν!!! Να χαίρεσαι αυτό το μπουμπουκάκι που θα σας αλλάξει την ζωή!!

Μια φίλη της μαμάς μου, αφού δεν κατάφερε να κάνει δικό της παιδί κι είχε πολλές περιπέτειες με την υγεία της, έχασε την σάλπιγκα της την μια, δεν ξέρω αν έχει χάσει και την άλλη, περίοδο πλέον δεν έχει, γενικά δεν είχε καμιά ελπίδα να κάνει παιδάκι! Είχε πει στην τελευταία προσπάθεια της να μείνει έγκυος ότι αν δεν τα καταφέρει θα υιοθετήσει! Αφού είχε άλλη μια αποβολή, άρχισε τις διαδικασίες υιοθεσίας! Το υιοθέτησε κι εκείνη ιδιωτικά μέσω δικηγόρου και γυναικολόγου, από την κοιλιά ακόμα της βιολογικής μάνας, με όλες τις νομικές διαδικασίες! Η φίλη μας ξέρει που θα βρει τους βιολογικούς γονείς, οι βιολογικοί όχι! Και όπως είπαν και τα κορίτσια, έτσι έχει ξεκινήσει κι εκείνη να το παρουσιάζει σαν παραμυθάκι στην μικρή! Είναι πιο καλό να το μάθει από εσάς! Και κάποιοι άλλοι φίλοι των γονιών μου που είχαν υιοθετήσει, η μαμά του τον φώναζε "διαλεχτό μου". Κι όταν ρώταγε ο μικρός τότε γιατί τον λέει έτσι του απαντούσε: " Γιατί εγώ ψυχή μου σε διάλεξα" Δεν ξέρω βέβαια κάτα πόσο είναι καλό αυτό στις μέρες μας! Το παιδί όταν μεγάλωσε το έμαθε τυχαία γιατί βρήκε τα χαρτιά υιοθεσίας! Είπε λοιπόν: " Θέλω μόνο να τους γνωρίσω! Οι γονείς μου είστε εσείς! Εγώ δεν θα φύγω από εσάς! " Τώρα δεν ξέρω αν τελικά τους γνώρισε,αλλά παραμένει με τους ανθρώπους που το μεγαλώσανε!!

Γονιός δεν είναι αυτός που σε γεννάει αλλά αυτός που σε μεγαλώνει! Αυτός που δινει την ψυχή του, το είναι του όλη την ύπαρξη του! Αυτός που αγωνιά δίπλα στο παιδί! Αυτός που το στηρίζει! Εϊσαι άξια κοπέλα μου !!! Και πάλι μπράβο σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummy καλησπερα κ απο μενα κ να σας ζησει το κοριτσακι σας κ να το δειτε οπως επιθυμειτε...επιασες ενα πολυ ευαισθητο κοματι μου με το που διαβασα το πρωτο ποστ σου, εχοντας πολλα χρονια παντρεμενη κ εγω κ βλεποντας πως το μωρακι θα ερχοταν δυσκολα καναμε τα χαρτια για υιοθεσια με τον αντρα μου στο ιδρυμα Αγιος Στυλιανος της θεσ/νικης εχουν περασει τρια χρονια απο τοτε κ ειμαστε σε λιστα αναμονης, το κακο μ'αυτα τα ιδρυματα ειναι πως περναει πολυς καιρος κ ταλαιπωρουνται τα ζευγαρια που θελουν τοσο πολυ να μωρακι,εσυ ευτηχως απ'οτι διαβασα ηξερες τη μητερα κ ολα εγιναν πιο ευκολα, εγω τωρα ειμαι εγκυος στο πρωτο μου μωρακι αλλα δε ξερω τι θα γινει αν ερθει η σειρα μας κ αν τελικα θα μας δωσουν κ απο εκει μωρακι γιατι νομιζω πως μετα εχουν προτεραιοτητα τα ατεκνα ζευγαρια.παντως θα ηταν πολυ καλο αν η πολιτεια εκανε κατι για να μην ειναι τοσο χρονοβορα η ολη διαδικασια κ αυτα τα μωρακια να μη μεγαλωνουν σε ιδρυματα αλλα σε οικογενειες που εχουν μεσα τους πολυ αγαπη για τα παιδια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου τι να πω με συγκινησες πολυ...με εκανες να δακρυσω...το μονο που μπορω να σου πω ειναι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΣΤΕ ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΑΣ.Ευχομαι ο Θεος να σας δινει υγεια δυναμη να σας εχει παντα καλα και να καμαρωσετε το αγγελουδι σας οπως επιθυμειτε!!!Και παλι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!

Φιλακιαααα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mummy mou kalispera agapi mou...

Kai kalos mas vrikes...

Exetai kanei to pio swsto pragma stin zwi sas...

Mpravw agapi mou...

Na sas zisei to mwraki sas...

Na kseretai pws eisate dunamikoi anthrwpoi...

Agapoulla mou o theoullis pantote mazi sas...

Filia polla...

Kai sas euxwme ola ta kalitera tou kwsmou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με συγκίνησατε με τα γλυκά σας λόγια!:) Δεν ξέρω ποια να πρωτοευχαριστήσω και τι να πρωτοευχηθώ!:laugh: Να είστε καλά όλες και μακάρι όλα όσα ονειρευεστε να γίνουν μια ολάνθιστη πραγματικότητα!

Έχω έναν ξάδερφο ο οποίος είναι υιοθετημένος.Οι θείοι μου τον απέκτησαν μεγάλοι(γύρω στα 50 νομίζω).Είχαν μια μεγάλη περιουσία αλλά δημιουργησαν ένα δυστυχισμένο παιδί:( Έγω αγχωθεί λιγάκι για αυτό...Βέβαια εμείς είμαστε πολύ νεώτεροι(32 και οι δυο).Πιστευω οτι όλα θα πάνε καλά.Τρέμω στην ιδέα οτι το κοριτσάκι μου μπορεί κάποια μέρα να μας αφήσει μαθαίνοντας οτι δεν είναι βιολογικό μας παιδί.Απ την αλλη σκέφτομαι πως αν την μεγαλώσουμε σωστά και της δώσουμε όσα δεν μπόρεσαν οι γενήτορες της όλα θα πάνε καλά;)

RUBELA,η γυναίκα που την γέννησε ήταν οικιακή βοηθός μας και κατάγεται απο την Πολωνία.Ο γενήτορας της είναι Έλληνας και απο οτι μου είχε πει η κοπέλα έπινε,ήταν εθισμένος στον τζόγο κτλ...:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mummy μου να χαίρεστε το μωράκι σας!

Το ΜΠΡΑΒΟ και το ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ είναι ελάχιστα μπροστά στο μεγαλείο σας!!!

Εύχομαι να είστε όλοι γεροι και ευτυχισμένοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ :laugh: :laugh: ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΣΩΣΕΣ ΜΙΑ ΨΥΧΟΥΛΑ ΓΛΥΚΙΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΜΕΛΗ....ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΜΑΜΑΚΑ......ΚΑΙ Η ΜΠΕΜΠΟΥ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΚΟΡΟΥΛΑ!!!!

ΕΥΓΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΙΣΤΑΑΑ:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κορίτσι μου εύχομαι από δω και πέρα να πάνε όλα καλά και για τους τρεις σας.

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι από τώρα για το τι θα γίνει μετά από 20 χρόνια δεν έχει νόημα θα το αντιμετωπίσεις αν και εφόσον έρθει αυτή η στιγμή.

Ζήσε την κάθε στιγμή που περνάει όσο πιο καλά μπορείς σαν να είναι η τελευταία.

Φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mummy..πραγματικά αισθάνθηκα υπέροχα με το θέμα που άνοιξες...δεν ξέρω πως να εκφραστώ..θα σας ευχηθώ λοιπόν και εγώ να σας ζήσει το κοριτσάκι σας!!!Να είστε πάντα δίπλα της να την καμαρώνετε!!!Πραγματικά αυτό δε συμβαίνει συχνα..και η κοπέλα δεν έκανε έκτρωση και εσείς αποκτήσατε το μωράκι που πάντα ονειρευόσασταν!!! Εϊναι υπέροχο που γνωρίζετε πως η ευτυχία δεν εξαρτάται και τόσο απο τι γονίδια φέρνει το παιδί αλλά ότι εσείς θα είστε οι γονείς του!! Είναι πλέον το παιδάκι σας!!!!! Μπράβο!!!Ξέρω ότι θα είστε υπέροχοι γονείς!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μummy μας συγκινησες ολες .

Να σου ζησει το κοριτσακι σου και ναναι παντα γερο και δυνατο.

Παντα να την καμαρωνετε και να ειστε διπλα της.

Στην οικογενεια μου υπαρχει συγγενης του μπαμπα μου που κατα λαθος υοθετηθηκε .. Μη σε απασχολει απο τωρα πως θα της το πεις.Ολα πιστευω θα ερθουν στην ωρα τους..Ευχομαι οτι καλυτερο απο δω και περα και για τους τρεις σας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου γεια σου και καλως ορισες ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα εισαι αξια και πιο μανα απο ολες τις μαναδες του κοσμου γιατι πηρες ενα μωρακι και του εδωσες την αγκαλια την αγαπη το χαδι την στοργη επελεξες ενα πλασματακι να του τα προσφερεις ολα αυτα μεσα απο την καρδια και την ψυχη σου γιατι για μενα μανα ειναι αυτη που μεγαλωνει ενα παιδι που προσφερει απλοχερα τον εαυτο της με συγκινησες πολυ σου ευχομαι να δεις την κορουλα σου οπως ποθεις καλυτερη μαμα δεν θα μπορουσε να εχει να ειστε παντα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με έχετε συγκινήσει πολύ με τα λόγια σας!

Πόσα καλά μπορείς να ακούσεις τελικά απο άγνωστους!!!

Να είστε καλά:kiss: :kiss: :kiss:

oliax πώς υιοθετήθηκε κατά λάθος;:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mummy καλημερα..Οταν γεννηθηκε μια απο τις αδερφες του μπαμπα μου η μαμα του πεθανε στην γεννα και ετσι ειχαν δωσει το μωρακι σε καποιες γυναικες γιανα να το θηλαζουν.Οταν μετα απο 1 μηνα πηγαν να την παρουν την ειχαν δωσει αυτες οι γυναικες για υιοθεσια. Παρολαυτα ο μπαμπας μου εψαχνε ολα αυτα τα χρονια παντου και τη βρηκε μετα απο 52 χρονια.Ολοκληρη ιστορια .Η Θεια μου μοιαζει παρα πολυ μετην αλλη της αδερφη ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντα θαύμαζα τους ανθρώπους που κάνανε δικό τους 1 παιδάκι με αυτόν τον τρόπο!

Σας αξίζουν άπειρα μπράβο και συγχαρητήρια!

Εύχομαι να έχέτε όλοι σας υγεία!!!

Η αγάπη και η ευτυχία είναι δεδομένη στην περίπτωση σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητηρια!

Εύχομαι να είστε πάντα τόσο ευτυχισμένοι και η μικρούλα σας να είναι πάντα υγιής και καλότυχη!!!

Μια ερώτηση! Ένα φιλικό μας ζευγάρι θέλει να υοθετήσει αλλά έμαθαν ότι η λίστα αναμονής είναι μεγάλη και η διαδικασία αυτή μπορεί να πάρει το λιγότερο 6 χρόνια. Υπάρχει κάποιος πιο σύντομος τρόπος;

Να είστε πάντα καλά!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!:P Αν έχεις παιδάκι να το χαίρεσαι,αν το περιμένεις με το καλό και αν είσαι στην προσπάθεια σύντομα να μας ανακοινωσεις τα ευχάριστα!

Happyland όντως η λίστα αναμονής στα ελληνικά ιδρύματα είναι πολύ μεγάλη.Ασε που δεν σου δίνουν ευκολα το παιδάκι.Δηλαδή θέλει μια συγκεκριμένη οικονομική κατάσταση,ηλικία κτλ.Η υιοθεσία της ζωούλας μου ήταν ιδιωτική.Θα σας παραθέσω ένα σχετικό άρθρο για να πληροφορηθούν όσες κοπέλες ενδιαφέρονται;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προϋποθέσεις υποψήφιων γονέων

Αυτός που υιοθετεί ανήλικο πρέπει να είναι ικανός για δικαιοπραξία, να έχει συμπληρώσει τα τριάντα χρόνια του και να μην έχει υπερβεί τα εξήντα.

Η υιοθεσία πρέπει να αποβλέπει στο συμφέρον του υιοθετημένου, γι' αυτό και πριν από την τέλεση της υιοθεσίας διεξάγεται επισταμένη κοινωνική έρευνα και κατατίθεται εμπρόθεσμα στο δικαστήριο σχετική έκθεση για το αν η συγκεκριμένη υιοθεσία συμφέρει ή όχι τον υιοθετούμενο. Επίσης ζητούνται και συλλέγονται διάφορα δικαιολογητικά, όπως ποινικό μητρώο, ιατρικές εξετάσεις, πιστοποιητικό γάμου, στοιχεία εισοδήματος κλπ.

Η αντίληψη που πολλοί έχουν γύρω από την υιοθεσία, πιστεύοντας ότι για να υιοθετήσει κάποιος θα πρέπει να είναι πλούσιος και να γράψει όλη την περιουσία του από πριν στο παιδί, είναι εντελώς λανθασμένη. Σίγουρα μια άπορη οικογένεια δεν θα προτιμηθεί, αφού δε θα μπορέσει να προσφέρει στο παιδί τα απαραίτητα. Όμως μια οικογένεια με ικανοποιητικό εισόδημα έχει εξίσου καλές πιθανότητες με μια πλούσια. Και φυσικά δε χρειάζεται κανείς να γράψει στο παιδί τίποτα από πριν, το παιδί θα πάρει όσα του ανήκουν όταν θα έρθει η ώρα να κληρονομήσει τους γονείς του και μάλιστα σε περίπτωση που δεν είναι το μόνο παιδί της οικογένειας, το μερίδιο που θα του αναλογεί δεν θα διαφέρει από αυτό των υπολοίπων.

Φυσικοί γονείς

Με την υιοθεσία διακόπτεται κάθε δεσμός του ανηλίκου με την φυσική του οικογένεια (με εξαίρεση τις ρυθμίσεις περί κωλυμάτων γάμου) και ο ανήλικος εντάσσεται πλήρως στην οικογένεια του θετού γονέα του. Από εκείνη τη στιγμή και μέχρι και την ενηλικίωσή του, οι φυσικοί γονείς δεν έχουν δικαίωμα επικοινωνίας με το παιδί.

Αφότου συντελεσθεί η υιοθεσία, τη γονική μέριμνα των φυσικών γονέων αντικαθιστά πλήρως η γονική μέριμνα των θετών γονέων. Ακόμα και στην περίπτωση όπου οι θετοί γονείς χάσουν την επιμέλεια του παιδιού λόγω ακαταλληλότητας, η γονική μέριμνα του παιδιού δεν επανέρχεται στους φυσικούς γονείς.

Εξαίρεση σε όλα τα παραπάνω αποτελεί η περίπτωση όπου ένας από τους συζύγους υιοθετήσει το παιδί του άλλου.

Υιοθεσία από έγγαμο

Ο έγγαμος δεν μπορεί να υιοθετήσει χωρίς τη συναίνεση του συζύγου του, η οποία παρέχεται αυτοπροσώπως με δήλωση στο δικαστήριο. Αν ο σύζυγος έχει τη συνήθη διαμονή του στην αλλοδαπή, η συναίνεσή του μπορεί να δοθεί και με δήλωση ενώπιον συμβολαιογράφου. Το δικαστήριο όμως μπορεί να επιτρέπει την υιοθεσία και χωρίς αυτή τη συναίνεση, αν η παροχή της είναι αδύνατη για νομικούς ή πραγματικούς λόγους ή αν εκκρεμεί ανάμεσα στους συζύγους δίκη διαζυγίου.

Προσθήκη κύριου ονόματος

Εάν το παιδί είναι βαφτισμένο, το δικαστήριο μπορεί, με την απόφασή του περί υιοθεσίας, να επιτρέψει στον υποψήφιο θετό γονέα, ύστερα από αίτησή του, να προσθέσει στο κύριο όνομα του παιδιού και άλλο όνομα. Αν το παιδί έχει συμπληρώσει το δωδέκατο έτος της ηλικίας του, είναι απαραίτητη, για τη χορήγηση της άδειας του δικαστηρίου, η συναίνεση και του ίδιου.

Πολλαπλή υιοθεσία

Επιτρέπεται να υιοθετηθούν, από το ίδιο πρόσωπο, περισσότεροι ανήλικοι είτε με την ίδια πράξη είτε διαδοχικά. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα, οι θετοί γονείς ενημερώνονται από το ίδρυμα, όταν βιολογικά αδέρφια του παιδιού τους γίνονται διαθέσιμα για υιοθεσία ακόμα και χρόνια μετά την υιοθεσία του παιδιού τους.

Όμως, δεν επιτρέπεται να υιοθετηθεί το ίδιο πρόσωπο ταυτόχρονα από περισσοτέρους, εκτός κι αν αυτοί είναι σύζυγοι. Επίσης δεν επιτρέπεται η υιοθεσία προσώπου, που είναι ήδη υιοθετημένο από άλλον, όσο διαρκεί η υιοθεσία, εκτός αν πρόκειται για διαδοχική υιοθεσία του ίδιου προσώπου και από το σύζυγο αυτού που υιοθέτησε πρώτος.

Συναίνεση ενώπιον του δικαστηρίου

Η υιοθεσία τελείται με δικαστική απόφαση, ύστερα από αίτηση του υποψηφίου θετού γονέα. Αυτός που υιοθετεί συναινεί αυτοπροσώπως ενώπιον του δικαστηρίου.

Για την υιοθεσία ανηλίκου χρειάζεται επίσης να συναινέσουν ενώπιον του δικαστηρίου οι φυσικοί γονείς του ή ο ένας τους μόνο (αν ο άλλος έχει εκπέσει από τη γονική μέριμνα ή η συναίνεσή του είναι αδύνατη γιατί έχει τεθεί σε στερητική δικαστική συμπαράσταση, που περιλαμβάνει και τη στέρηση της ικανότητας να συναινεί για την υιοθεσία του παιδιού του). Η συναίνεση των φυσικών γονέων για την υιοθεσία του παιδιού δεν επιτρέπεται να δοθεί προτού να συμπληρωθούν τρεις μήνες από τη γέννησή του.

Αν ο ανήλικος δεν έχει γονείς, συναινεί ενώπιον του δικαστηρίου ο επίτροπος, ύστερα από άδεια του εποπτικού συμβουλίου.

Η συναίνεση φυσικών γονέων/επιτρόπου στην περίπτωση που ο ανήλικος προστατεύεται από αρμόδια κοινωνική υπηρεσία ή οργάνωση, είναι έγκυρη και όταν αυτός που συναινεί δεν γνωρίζει το πρόσωπο του υποψηφίου θετού γονέα.

Η συναίνεση των φυσικών γονέων για υιοθεσία του παιδιού τους αναπληρώνεται με απόφαση του δικαστηρίου, εάν:

Οι γονείς είναι άγνωστοι ή το παιδί είναι έκθετο.

Το παιδί έχει παραδοθεί με τη συναίνεση των γονέων σε οικογένεια για φροντίδα και ανατροφή με σκοπό την υιοθεσία και έχει ενταχθεί σ' αυτήν επί χρονικό διάστημα ενός τουλάχιστον έτους, οι δε γονείς εκ των υστέρων αρνούνται καταχρηστικά να συναινέσουν.

Και οι δύο γονείς έχουν εκπέσει από τη γονική μέριμνα ή βρίσκονται σε καθεστώς στερητικής δικαστικής συμπαράστασης που τους αφαιρεί και την ικανότητα να συναινούν για την υιοθεσία του παιδιού τους.

Οι γονείς έχουν άγνωστη διαμονή.

Το παιδί προστατεύεται από αναγνωρισμένη κοινωνική οργάνωση, έχει αφαιρεθεί από τους γονείς η άσκηση της επιμέλειας και αυτοί αρνούνται καταχρηστικά να συναινέσουν.

Στις 3 τελευταίες περιπτώσεις, το δικαστήριο αποφασίζει αφού ακούσει τους πλησιέστερους συγγενείς, αν η ακρόασή τους είναι εφικτή.

Εάν ο ανήλικος που υιοθετείται έχει συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας του, συναινεί κι αυτός αυτοπροσώπως ενώπιον του δικαστηρίου, εκτός βέβαια αν βρίσκεται σε κατάσταση ψυχικής ή διανοητικής διαταραχής που περιορίζει αποφασιστικά τη λειτουργία της βούλησής του. Σε κάθε περίπτωση το δικαστήριο, ανάλογα με την ωριμότητα του ανηλίκου, οφείλει να ακούει και τη δική του γνώμη.

Επίσης, όταν αυτός που υιοθετεί έχει ήδη παιδιά, το δικαστήριο, ανάλογα με την ωριμότητά τους, οφείλει να ακούει και τη δική τους γνώμη.

Μυστικότητα της υιοθεσίας

Η υιοθεσία ανηλίκων τηρείται μυστική, αλλά ο κάθε υιοθετημένος έχει το δικαίωμα να πληροφορείται πλήρως από τους θετούς γονείς και από κάθε αρμόδια αρχή τα στοιχεία των φυσικών γονέων του, μετά την ενηλικίωσή του.

Διαζύγιο, ακύρωση του γάμου ή διακοπή της συμβίωσης των θετών γονέων

Σε περίπτωση κοινής υιοθεσίας ανηλίκου από συζύγους, αν ακολουθήσει διαζύγιο, ακύρωση του γάμου ή διακοπή της συμβίωσής τους, η επιμέλεια αποφασίζεται δικαστικά όπως θα γινόταν και στην περίπτωση φυσικού παιδιού.

Όταν πρόκειται για υιοθεσία του παιδιού του άλλου συζύγου, η άσκηση της γονικής μέριμνας ανήκει αποκλειστικά στο φυσικό γονέα του ανηλίκου, εκτός αν το δικαστήριο αποφασίσει διαφορετικά λόγω συνδρομής σπουδαίου λόγου.

Προσβολή της υιοθεσίας

Η υιοθεσία προσβάλλεται μόνο με την άσκηση των προβλεπόμενων ένδικων μέσων ή βοηθημάτων κατά της σχετικής δικαστικής απόφασης, αν δεν συνέτρεξαν όροι του νόμου ή αν η συναίνεση ενός από τα πρόσωπα που σύμφωνα με το νόμο ήταν αρμόδια να συναινέσουν υπήρξε άκυρη για οποιονδήποτε λόγο ή δόθηκε υπό την επήρεια πλάνης ως προς την ταυτότητα του προσώπου του θετού γονέα ή του θετού τέκνου, απάτης ως προς ουσιώδη περιστατικά ή παράνομης ή ανήθικης απειλής.

Δικαίωμα να προσβάλουν την υιοθεσία για έναν από τους παραπάνω λόγους έχουν:

Στις περιπτώσεις μη συνδρομής των όρων του νόμου, οποιοσδήποτε έχει έννομο συμφέρον ή ο εισαγγελέας.

Στις περιπτώσεις έλλειψης έγκυρης συναίνεσης, καθώς και όταν αυτή υπήρξε προϊόν πλάνης, απάτης ή απειλής, αυτός του οποίου λείπει η έγκυρη συναίνεση ή ο οποίος πλανήθηκε, εξαπατήθηκε ή απειλήθηκε, όχι όμως και οι κληρονόμοι τους.

Λύση της υιοθεσίας

Αν ο θετός γονέας εκπέσει από τη γονική μέριμνα ή αν του αφαιρεθεί η άσκησή της καθώς και αν συντρέχει λόγος αποκλήρωσης του θετού τέκνου, το δικαστήριο μπορεί, εφόσον οι συνέπειες αυτές κρίνονται ανεπαρκείς, να διατάσσει, λόγω της βαρύτητας της περίπτωσης ακόμη και τη λύση της υιοθεσίας. Αυτή η απόφαση λαμβάνεται ύστερα από αγωγή του θετού τέκνου που συμπλήρωσε το δωδέκατο έτος της ηλικίας του και, αν δεν το συμπλήρωσε, του ειδικού επιτρόπου του, ή του θετού γονέα ή του εισαγγελέα ή και αυτεπαγγέλτως.

Όταν ο θετός γονέας και το θετό τέκνο, μετά την ενηλικίωσή του, συμφωνούν να λυθεί η υιοθεσία, μπορούν να το ζητήσουν από το δικαστήριο, με κοινή αίτησή τους που δικάζεται κατά τη διαδικασία της εκούσιας δικαιοδοσίας. Σε αυτή την περίπτωση, για να λυθεί η υιοθεσία, θα πρέπει να έχει διαρκέσει τουλάχιστον ένα χρόνο πριν από την κατάθεση της αίτησης και η συμφωνία των μερών να δηλωθεί στο δικαστήριο αυτοπροσώπως σε δυο συνεδριάσεις που να απέχον μεταξύ τους τουλάχιστον έξι μήνες. Εφόσον από την πρώτη συνεδρίαση πέρασαν δύο χρόνια, η δήλωση της συμφωνίας παύει να ισχύει.

Σε κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις, αν η υιοθεσία του ανηλίκου ήταν κοινή από συζύγους, η υιοθεσία μπορεί να λύνεται και μόνο ως προς τον ένα σύζυγο.

Σε περίπτωση δικαστικής λύσης της υιοθεσίας, αν εκλείψει ο λόγος της λύσης ή ακολουθήσει συγνώμη του υπαιτίου της λύσης, είναι δυνατή η ανασύσταση της υιοθεσίας. Στην περίπτωση αυτή η ηλικία υιοθετούντος και υιοθετημένου δεν λαμβάνεται υπόψη. Τα αποτελέσματα της ανασύστασης της υιοθεσίας επέρχονται από την τελεσιδικία, χωρίς αναδρομική ενέργεια.

Μετά τη λύση της υιοθεσίας για οποιονδήποτε από τους παραπάνω λόγους, παύει το δικαίωμα του θετού τέκνου να φέρει το επώνυμο του θετού γονέα, εκτός αν το δικαστήριο εκτιμώντας την ύπαρξη δικαιολογημένου συμφέροντος του παιδιού, αποφασίσει διαφορετικά με αίτησή του. Σε περίπτωση κοινής υιοθεσίας από συζύγους ή υιοθεσίας, από σύζυγο, του παιδιού του συζύγου του, η λύση της υιοθεσίας ως προς τον έναν από τους συζύγους δεν συνεπάγεται αλλαγή του επωνύμου.

Η υιοθεσία επίσης λύνεται αυτοδικαίως και αίρεται αναδρομικά η σχέση που απορρέει από αυτήν, αν τέλεσαν γάμο, κατά παράβαση του νόμου, ο θετός γονέας με το θετό τέκνο. Αν ο γάμος ακυρώθηκε, διατηρούνται από τη σχέση της υιοθεσίας μόνο τα περιουσιακά δικαιώματα του παιδιού.

***********************

ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΙΑ

Τι είναι η ιδιωτική υιοθεσία

Ιδιωτική υιοθεσία είναι αυτή που γίνεται χωρίς τη διαμεσολάβηση ιδρύματος και συνήθως τον συνδετικό κρίκο ανάμεσα στους φυσικούς και θετούς γονείς αποτελούν δικηγόροι ή γυναικολόγοι. Η ιδιωτική υιοθεσία είναι νόμιμη στην Ελλάδα και μάλιστα οι ιδιωτικές υιοθεσίες που γίνονται κάθε χρόνο είναι κατά πολύ περισσότερες από αυτές που γίνονται μέσω ιδρυμάτων.

Γιατί οι περισσότεροι προτιμούν τις ιδιωτικές υιοθεσίες

Οι κύριοι λόγοι που κάνουν τις ιδιωτικές υιοθεσίες να ξεπερνούν κατά μεγάλο βαθμό τις υιοθεσίες μέσω ιδρυμάτων είναι οι εξής:

Σχεδόν όλες οι περιπτώσεις ιδιωτικών υιοθεσιών αφορούν βρέφη και οι πιθανότητες οι θετοί γονείς να αποκτήσουν βρέφος μέσω ιδρυμάτων είναι πολύ μικρές.

Οι διαδικασίες είναι σύντομες και οι θετοί γονείς δεν χρειάζεται να περιμένουν για χρόνια να έρθει η σειρά τους στη λίστα αναμονής.

Αν και η νομική διαδικασία της υιοθεσίας δε μπορεί να ξεκινήσει προτού το παιδί συμπληρώσει τον 3ο μήνα ζωής, σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις ιδιωτικής υιοθεσίας, οι βιολογικοί γονείς δίνουν το παιδί στους υποψήφιους θετούς γονείς αμέσως μετά τη γέννησή του.

Οι διαδικασίες που ακολουθούνται

Όπως και στις υιοθεσίες που γίνονται μέσω ιδρυμάτων, εκτός από τη συναίνεση φυσικών και θετών γονέων είναι απαραίτητη και η σύνταξη έκθεσης αξιολόγησης από κοινωνικούς λειτουργούς, οι οποίοι θα διασφαλίσουν ότι η υιοθεσία είναι προς όφελος του παιδιού καθώς και η συλλογή των απαραίτητων δικαιολογητικών (ποινικό μητρώο, ιατρικές εξετάσεις, πιστοποιητικό γάμου, στοιχεία εισοδήματος κλπ).

Ο φάκελος με την αξιολόγηση και τα δικαιολογητικά, ετοιμάζεται έπειτα από αίτηση των θετών γονέων αφού περάσουν 3 μήνες από τη γέννηση του παιδιού και η κατάθεσή του πραγματοποιείται το πολύ μέσα σε ένα εξάμηνο.

Ακολουθεί το δικαστήριο, όπου παρουσιάζονται βιολογικοί και θετοί γονείς (σε διαφορετικές μέρες). Το δικαστήριο λαμβάνοντας υπόψη τις συναινέσεις βιολογικών και θετών γονέων, καθώς και την έκθεση της κοινωνικής έρευνας, εκδίδει σχετικά σύντομα την οριστική απόφαση.

Η μυστικότητα στις ιδιωτικές υιοθεσίες

Στην πλειοψηφία των ιδιωτικών υιοθεσιών οι μεσολαβητές φροντίζουν οι βιολογικοί γονείς να μη γνωρίζουν τα στοιχεία των θετών γονέων, για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο προσπάθειας εκβιασμού ή άλλης αθέμιτης ενέργειας.

Για να εξασφαλιστεί αυτή η μυστικότητα, ακόμα και στο δικαστήριο οι θετοί και οι βιολογικοί γονείς παρουσιάζονται σε διαφορετικές ημερομηνίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...