Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσινη και ημικρανιες


Recommended Posts

Υποφέρω από ημικρανίες

Είμαι έγκυος και το κεφάλι μου κοντεύει να… σπάσει. Τι να κάνω με τις ημικρανίες μου;

Ο πονοκέφαλος μπορεί να εμφανισθεί ξαφνικά στην εγκυμοσύνη και να εξαφανισθεί μετά τον τοκετό. Επίσης, εάν είχατε ημικρανίες πριν μείνετε έγκυος, αυτές μπορεί να θεραπευθούν με την εγκυμοσύνη, μπορεί όμως και να γίνουν πιο έντονες. Κανείς δεν γνωρίζει πώς θα εξελιχθεί το πρόβλημα. Ενημερώστε τον γυναικολόγο σας που θα σας συστήσει τα κατάλληλα παυσίπονα. Εναλλακτικά, αντιμετωπίστε τους πονοκεφάλους ξαπλώνοντας και έχοντας τα μάτια κλειστά σε ένα σκοτεινό δωμάτιο. Ακούστε απαλή μουσική εάν αυτή σας χαλαρώνει ή πιείτε ένα ζεστό ρόφημα ή έναν καφέ. Ωστόσο, αν ο πονοκέφαλος εμφανιστεί ξαφνικά προς το τέλος της εγκυμοσύνης, πρέπει οπωσδήποτε να ενημερώσετε τον γιατρό σας διότι μπορεί να είναι σημάδι προεκλαμψίας.

Επιμέλεια: Μάγδα Λυμπεροπούλου

Απαντά ο Αντώνης Φίλιππας, γυναικολόγος-χειρουργός-μαιευτήρας, συνεργάτης Μαιευτηρίου «Ιασώ»

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

manoyla, κι εγώ υποφέρω. έχω χρόνια ημικρανίες, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια μετά από θεραπεία που έκανα, είχα δει σημαντική βελτίωση. τώρα στην εγκυμοσύνη όμως επανήλθαν και μάλιστα δριμύτερες - έχω τουλάχιστον 1-2 επεισόδια την εβδομάδα (που κρατάνε από 2-4 μέρες) - δεν μπορώ να ηρεμήσω. ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να παίρνω depon κάθε 6-8 ώρες. δεν έχω πάρει-δε μου κάνουν τίποτα. παλιότερα μόνο με lonarid n περνούσε ο πόνος (αν περνούσε)...

έχεις δοκιμάσει κάτι που να βοηθάει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoyla, κι εγώ υποφέρω. έχω χρόνια ημικρανίες, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια μετά από θεραπεία που έκανα, είχα δει σημαντική βελτίωση. τώρα στην εγκυμοσύνη όμως επανήλθαν και μάλιστα δριμύτερες - έχω τουλάχιστον 1-2 επεισόδια την εβδομάδα (που κρατάνε από 2-4 μέρες) - δεν μπορώ να ηρεμήσω. ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να παίρνω depon κάθε 6-8 ώρες. δεν έχω πάρει-δε μου κάνουν τίποτα. παλιότερα μόνο με lonarid n περνούσε ο πόνος (αν περνούσε)...

έχεις δοκιμάσει κάτι που να βοηθάει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoyla, κι εγώ υποφέρω. έχω χρόνια ημικρανίες, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια μετά από θεραπεία που έκανα, είχα δει σημαντική βελτίωση. τώρα στην εγκυμοσύνη όμως επανήλθαν και μάλιστα δριμύτερες - έχω τουλάχιστον 1-2 επεισόδια την εβδομάδα (που κρατάνε από 2-4 μέρες) - δεν μπορώ να ηρεμήσω. ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να παίρνω depon κάθε 6-8 ώρες. δεν έχω πάρει-δε μου κάνουν τίποτα. παλιότερα μόνο με lonarid n περνούσε ο πόνος (αν περνούσε)...

έχεις δοκιμάσει κάτι που να βοηθάει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoyla, κι εγώ υποφέρω. έχω χρόνια ημικρανίες, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια μετά από θεραπεία που έκανα, είχα δει σημαντική βελτίωση. τώρα στην εγκυμοσύνη όμως επανήλθαν και μάλιστα δριμύτερες - έχω τουλάχιστον 1-2 επεισόδια την εβδομάδα (που κρατάνε από 2-4 μέρες) - δεν μπορώ να ηρεμήσω. ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να παίρνω depon κάθε 6-8 ώρες. δεν έχω πάρει-δε μου κάνουν τίποτα. παλιότερα μόνο με lonarid n περνούσε ο πόνος (αν περνούσε)...

έχεις δοκιμάσει κάτι που να βοηθάει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...