Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΛΠΙΚΑ ΥΓΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας και πάλι μια ερωτήσούλα ακόμα..... Είμαι στην 11η και κάτι εβδομαδα και εδώ και κανα δύο ημέρες είχα κάπια κολπικά υγρά στο εσώρουχό μου λευκου περίπου χρώματος (όχι παρα πολλά βεβαια)ειναι φυσιολογικό ή ανυσηχητικό? Πριν μία εβδομάδα στον υπέρηχο όλα ηταν φυσιολογικά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sia μου με το καλο το μωρακι σου! Για τα υγρα μην ανησυχεις καθολου, ειναι απολυτα φυσιολογικα. Και στη πορεια της εγκυμοσυνης σου θα ερχονται μερες θα εισαι στεγνη τελειως κι αλλες που θα εισαι φουλ απο αυτα τα λευκα υγρα. Ειναι θεμα ορμονων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sia μου,

πιστεύω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς. Εγώ λίγο πριν την 12η εβδομάδα, όπως κι εσύ, είχα στην αρχή λευκά υγρά και μετά έγιναν ροζ και καφέ, αλλά πάρα μα πάρα πολύ ανοιχτό χρώμα, ίσα-ίσα που ξεχώριζαν. Τρελάθηκα, φοβήθηκα και πήρα τηλέφωνο τη γιατρό μου. Μου είπε ότι είναι εντελώς φυσιολογικό και να της τηλεφωνήσω μόνο αν δω καθαρά κόκκινο χρώμα, διαφορετικά να μην ανησυχώ καθόλου. Ηρέμησα κι εγώ και σε λίγες μέρες είχα μόνο λευκά, όπως και συνεχίζω να έχω και μάλιστα περισσότερα. Την ξαναρώτησα και μου είπε ότι έτσι συμβαίνει στην εγκυμοσύνη.

Αν θέλεις βέβαια ρώτα κι εσύ το γιατρό σου.

Με το καλό να έρθει το μωρουδάκι σου!

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μία καλλιέργεια κολπικών υγρών!

Με την εγκυμοσύνη, δημιουργούνται διάφορες λοιμόξεις στην ευαίσθητη περιοχή!

Εγώ από την 6 εβδομάδα, περίπου έπαθα τραχηλίτιδα...

& γω είμαι 11 εβδομάδων!

Μην αγχώνεσαι πάντως...

Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό απλώς δε θα μπορείς να κάνεις κάποια θεραπεία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης!

Μπορεί βέβαια να είναι κι αυτό που λέει η RIRI!

Δε χάνεις κάτι να το ψάξεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι απολυτα φυσιολογικο να εχεις κολπικα υγρα κατα την εγκυμοσυνη. Σε εμενα αρχισαν απο πολυ νωρις πριν ακομα κανω τεστ εγκυμοσυνης!!

Η γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και οσο περνα ο καιρος θα γινοντε ολο και πιο πολλα!! Επισης μου ειπε μονο αν εχω καποια ενοχληση οπως φαγουρα να ανησυχισω και να την παρω αμεσως τηλεφωνο!!

Αυτα!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου καλησπερα.Δεν χρειαζετε να ανχονεσε καθολου.Εγω ειχα απο την 6 εβδομαδα τετοια υγρα μεχρι που γεννησα.Υπερπαραγωγη ειχα γινει με τα σερβιετακια.Τελικα γεννησα και ηρεμησα απο τα υγρα.Βασικα η φιλη RIRI εχει δικιο ειναι απο τις ορμονες.Καμια φορα μπορει να γινουν και ελαφρος καφε αν δεν εχεις αλλες ενοχλησης πχ φαγουρα κλπ δεν ειναι τπτ.Μπορεις βεβαια παντα να μιλησεις και με τον γυναικολογο σου θα σου λυση καθε απορια και φοβο.Με το καλο το παιδακι σου να ερθει στον κοσμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας....το ποιο λογικό ειναι οι ορμώνες(το διάβασα πριν λίγο και στο βιβλίο που έχω) αρα προς τα εκει παω...καλλιεργεια έκανα πριν 5 μέρες και είχα ακόμα ουρεόπλασμα....το οποιο καταπολέμο με rulid για 15 μέρες!Αλήθεια Νανούκα σε τι μέγεθος ανάπτυξης του εμβρυου είσαι ?Στις 10 εβδομάδες εγώ στα 30.1μμ...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sia με το κάλο!!!

και εγώ είχα πολλα απο την αρχή μέχρι το τέλος..

μου είχαν πει κιόλας οτι οταν αλλαζεις μήνα είναι πιο πολλά και οντως ετσι γινοτανε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 10 εβδομάδων και 6 ημερών!

Την Παρασκευή που πήγαμε να το δούμε ήταν 3,5 mm!!!

Είμαστε τα ίδια πάνω κάτω:)

Πιθανή ημ/νια τοκετού έχω 6 Οκτωβρίου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kai egw eixa (kai exw) polla ygra...

Prin kane test akoma

eixa xalasei 2 koutia servietakia...

Twra?????

Oikogeneiakes syskevasies agorazw!!!

Stin 18 ebvomada eimai

kai o giatros mou

ta vriskei apolyta fysiologika...

Den yparxei osmi, fagoura, xrwma i' enoxlisi...

Min anysixeis apla kane mia erwtisoula

ston giatro sou!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιθανή Ημέρα Τοκετού 03/10 αρα πάμε καλά στο μέγεθος...η σύληψη πότε περίπου έγινε ?Εμένα περίπου 10/01....Την άλλη Δευτέρα έχω την αυχενική στο ζουζούνακι μου...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΣΕ ΦΑΓΟΥΡΑ ΠΗΡΑ ΚΟΛΠΙΚΗ ΑΛΟΙΦΗ ΝΤΑΚΤΑΡΙΝ ΓΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΗΡΕΜΗΣΑ.ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σία μου θα συμφωνήσω και γω με τις υπόλοιπες κοπέλες!!Ειναι απολυτο φυσιολογικό να έχεις αυξημένα κολπικά υγρά κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης..νομιζω οτι ονομάζεται λευκόροια..Το ανυσηχητικο θα ηταν αμα τα υγρα ειχαν κιτρινωπό χρώμα,ηταν δύσοσμα και ειχες φαγουρα ή τσούξιμο...τοτε το πιο πιθανο θα ηταν κάποια ουρολοίμωξη μύκητες ή κολπίτιδα κ.τ.λ

φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SIA ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ.ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΕΥΚΑ Η ΑΧΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω ακουσει μονο οταν ειναι καφε και εχουν οσμη ειναι ανησυχητικο...

Εγω ειχα υγρα στους τελευταιους μηνες 7ο-80.Μην σε ανησυχει ομως.

Ειναι λογικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Sia μην αρχισεις να αγχωνεσαι απο τωρα αν και ειναι φυσιολογικό.και εγω τα ιδια εκανα..

Απο κολπικα υγρά αφθονα-μην τρελαινεσαι.αλλα μπορεισ για να ηρεμησεις να το πεις στη γιατρο σου.συνηθως κανεις καλλιεργεια αλλα οταν εχουν περιεργο χρώμα ή μυρίζουν.

φιλάκια πολλά-ευχομαι όλα να πάνε super!!:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σια μην αγχώνεσαι ... εγώ είμαι στην 33 εβδομάδα και τα υγρά δεν έχουν σταματήσει :P

δεν είναι εύκολο ... ειδικά η αίσθηση αλλά ... πριν μπεις στην διαδικασία να βάλεις σερβιετάκι θα σου έλεγα να ρωτήσεις τον γιατρό σου.

εμένα δεν με άφησε και μου είπα να αλλάζω εσώρουχα ... σκέψου ότι κάποιες μέρες άλλαζα και 3 την ημέρα (ακόμα και στην δουλειά)

α!!! και προσοχή μία γνωστή μου έπαθε έρπη από το σερβιετάκι και ήταν 4 μηνών !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για αυτά που μου γράψατε...τελικά όλα πανε καλα....!

Είμαστε πολλές για να φέρουμε τα ζουζουνάκια μας στο κόσμο αρχές Οκτωμβρίου!!!!!Σας ευχαριστώ όλες......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και από εμένα που βρίσκομαι στη 19η εβδομάδα και από υγρά έχω εδω και αρκετες εβδομάδες άφθονα.

Ρώτησα το γιατρό μου σχετικά και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι αυτά τα υγρά είναι το φυσικό αντισηπτικό του κόλπου μας τώρα που δεν έχουμε περίοδο, που μας προφυλάσει από διάφορα μικρόβια και μολύνσεις.

Δεν θα πρέπει να σε ανησυχούν παρά μόνο στην περίπτωση που έχουν περίεργο χρώμα, μυρίζουν και αισθάνεσαι τσούξιμο.

Τα φυσιολογικά υγρά είναι παχύρευστα και έχουν ένα λευκό χρώμα (δεν είναι διαυγή), οπότε όλα καλά και μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σία μου, καλησπέρα! Εγώ είμαι στην 20η εβδομάδα τώρα και έχω πάρα πολλά κολπικά υγρά! Μάλιστα πριν 2 εβδομάδες περίπου μυρίζανε λιγάκι έντονα κι ανησύχησα αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα. Έτυχε στιε 2-3 αυτές μέρες. Και τώρα έχω πολλά αλλά άοσμα κι άσπρα. Ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι απολύτως φυσιολογικό και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας..

Καλή συνέχεια να 'χουμε..

Πολλά φιλάκια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia kalispera sas...

Egw stin prwti mou egkumwsini eixa se oli tin diarkeia ygra...

kai itane fusiologiko apo oti mou elegen o giatros...

Twra se auti tin egkumwsini mou den eixa katholou,,,

Kai arxisane tora...

Kali sunexeia se oles mas...

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχείς, εγώ είχα πολλά κολπικά υγρά λευκά και καποιες φορές έμοιζαν με βλέννα. Ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, μόνο αν ήτανε κίτρινα, θα έπρεπε να εξετάσουμε το ενδεχόμενο κάποιας λοίμωξης. Για αρκετές εβδομάδες φορούσα σερβιετάκι για να αισθάνομαι πιο στεγνή. Αυτό περίπου σταμάτησε γύρω στην 16-17η εβδομάδα. Λίγο υπομονή κάνε και θα το ξεπεράσεις. Για καλό και για κακό βέβαια ρώτα και την άποψη του δικού σου γιατρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...