Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αξιοπιστια β χοριακης!..


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια.Αντιμετωπιζω ενα σοβαρο προβλημα και θα ηθελα τη γνωμη σας!Στις 20Φεβρουαριου περιμενα περιοδο.Ακομη ομως τιποτα..Ειχα αρκετα συπτωματα εγκυμοσυνης..Πριν 3 μερες εκανα μια β χοριακη αλλα βγηκε αρνητικη!!Στην περιοδο μου δεν ειχα ποτε ανωμαλιες..Υπαρχει λοιπον περιπτωση να ειμαι εγκυος και να μη το εδειξε η εξεταση?Ο γυναικολογος μετα απο ποσες βδομαδες εγκυμοσυνης μπορει να τη διαπιστωσει??:( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kellyk γεια σου κ απο εμενα ναι η εξεταση της χοριακης ειναι αξιοπιστη κ αν εδειξε αρνητικη λυπαμαι αλλα δεν εισαι εγκυος,στο παρελθον ειχα κ εγω πολλες μερες καθυστερηση κ εκανα την χοριακη κ μου εδειχνε το ιδιο,αν ειναι η πρωτη φορα που σου συνεβη μην ανησηχεις μιλησε με το γιατρο σου κ αν σου ξανασυμβει ισως σε βαλει να κανεις εναν ορμονικο ελενχο κ να βρειτε το προβλημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κέλλυ γεια σου!

Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο για να σε βοηθήσω.

Απ' ότι ξέρω, η χοριακή είναι 100% αξιόπιστη. Να έγινε λάθος στο εργαστήριο;; Δύσκολο αλλά όχι εντελώς απίθανο.

Αλλά αν υποθετικά μιλώντας, η σύλληψη έγινε αργότερα απ' ότι την υπολογίζεις, ενδεχομένως να μην ήταν ακόμα ανιχνεύσιμη η χοριακή;... τι να πω;; Μήπως να την επαναλάβεις την εξέταση;

Το καλύτερο νομίζω είναι να πάρεις το γιατρό σου ένα τηλ. και να του τα πεις. Κι εκείνος θα σου πει τι πρέπει να κάνεις.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να κανω λετε και ενα τεστ ουρων?Αυτα τα συμπτωματα που εχω,δεν μου ξαναπαρουσιαστηκαν και απο οτι μου ειπαν ειναι δειγματα εγκυμοσυνης..Δεν εχω καποιον συγκεκριμενο γυναικολογο γιαυτο δεν εχω παει ακομη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kellyk2008 γεια σου!

Η β-χοριακή είναι απόλυτα αξιόπιστη υπάρχει όμως μία πιθανότητα να μην έχει ανέβει ακόμη και γι' αυτό να είναι αρνητική. Ακού τι συνεβη στην δική μου περίπτωση.

Χρησιμοποιούσα τεστ ωορρηξίας γιατί ο κύκλος μου δεν είναι σταθερός και την συγκεκριμένη φορά έκανα ωορρηξία την 24η μέρα του κύκλου. Μετά από μια εβδομάδα επειδή είχα πολύ αγωνία έκανα β-χοριακή και βγήκε αρνητική. 'Οπως καταλαβαίνεις στεναχωρήθηκα πάρα πολύ!! Μετά όμως από άλλη μία εβδομάδα, είπα να ξανακάνω γιατί θα έπρεπε να μου έρθει περίοδος (στις 15 ημέρες μετά την ωορρηξία). Τότε λοιπόν βγήκε θετική και τρελάθηκα!!!

Βέβαια, εσύ μας είπες πως έχεις σταθερό κύκλο. Ίσως οπότε να συμβαινει κάτι άλλο. Όμως φαντάζομαι πως υπάρχει και πιθανότητα αυτό το μήνα να έκανες αργότερα ωορρηξία και να μην είναι ακόμη σαφές το τι συμβαίνει. Αυτό που ξέρω, μετά από ερώτηση σε μικροβιολόγο, είναι πως πρέπει να έχουν περάσει 15 μέρες από την ημέρα της ωορρηξίας για να είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα της β-χοριακής.

Ελπίζω αυτό να σε βοηθάει, σίγουρα όμως ο γιατρός σου είναι αυτός που θα σε κατευθύνει.

Σου έυχομαι ό,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kellyk2008 γεια σου και από μένα!!!

Από ότι ξέρω η εξέταση της β΄χοριακής είναι 100% αξιόπιστη και δείχνε 14 ημέρες μετά την πιθανή ημερομηνία σύλληψης!

Σου στέλνω τις πιο θερμές μου ευχές για μια γρήγορη εγκυμοσύνη!

Φιλιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ'οτι ξέρω η χοριακή ειναι η μόνη εξέταση που θεωρείται εντελώς αξιόπιστη. Ανιχνεύει τη΄συγκεκριμένη ορμόνη πριν την καθυστέρηση! Με τόσες μέρες καθυστέρησης θα είχε δείξει σίγουρα,πιστεύω! Αν θες για σένα, επανέλαβε την εξέταση ή επισκέψου κάποιο γυναικολόγο!Εκείνος θα ξέρει σίγουρα!

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα Kelly. και εγω περιμενα περιοδο στις 18. ειχα ολα τα συμπτωματα....πηγα την Τριτη και εκανα μια χοριακη και βγηκε αρνητικη(0,1). η γυναικολογος μου εδωσε κατι χαπια για να μου ερθει η πριοδος. εχω και εγω σταθερη περιοδο 28-30 ημερων και μαλλον η καθυστερηση ειναι απο το αγχος. πηγαινε σε καποιον γιατρο καλυτερα η αν θες επανελαβε την χοριακη σε κανα δυο βδομαδες αν δεν εχεις αδιαετησει. τα περασα προσφατα ολα αυτα για αυτο στο λεω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Επειδή κι εμένα ο κύκλος μου ήταν πάντα σταθερός (28 μέρες νταν!!!) έκανα τη β-χοριακή την πρώτη μέρα καθυστέρησης, στις 29 μέρες δηλαδή... Ήταν ήδη πολύ ανεβασμένη κι ας ήταν μόνο 15 μέρες μετά τη σύλληψη!

Τώρα αν έχει γίνει κάποιο λάθος από μικροβιολογικό... Δεν ξέρω... Κάνε ένα κόπο για καλό και για κακό και κάντην άλλη μία φορά σε άλλο εργαστήριο για να είσαι σίγουρη...

Περιμένουμε νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γυναικολογος με γυναικολογικη εξεταση και υπερηχο μπορει να καταλαβει την εγκυμοσυνη ακομη κι αν εισαι εγκυος λιγων εβδομαδων??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο εμενα, εγω ειχα σταθερο κυκλο 26 ημερων , εκανα εξεταση την 28η μερα (γιατι ηθελα να φυγω εκτος αθηνων)και ηταν 40 μοναδες(σχεδον αρνητικη)με πολλα καφε υγρα.Εν τελει γενναω σε λιγες ημερες!!!!θα σου συνηστουσα να ξαναπας αυριο κιολας να κανεις!!

Καλη επιτυχια και προσοχη

:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και καλή επιτυχία!! Εύχομαι να έχουν κάνει λάθος από το μικροβιολογικό και να είσαι έγκυος! Κι αν δεν είναι αυτό το μήνα , να'ναι τον επόμενο σίγουρα..

Λοιπόν, εγώ έχω κύκλο από 30 -40 μέρες! Δηλαδή, από τον προηγούμενο Ιανουάριο που τα υπολόγιζα, είχα άλλωτε στις 32 μέρες, στις 33, 35, 37 ακόμα και 39! Ποτέ όμως δεν πήγε 40 και πάνω.. Τον Δεκέμβριο λοιπόν, όπου περίμενα την περίοδο μου, είχα κάποια ενοχλήματα. Είχε πρηστεί πολύ το στήθος μου σε μεγάλο βαθμό και δεν αγγιζόταν. Ενώ όταν περίμενα περίοδο απλά πρηζόταν 1-2 μέρες πριν και χωρίς πολύ πόνο! Ένιωθα κάποια τσιμπηματάκια στις ωοθήκες μου κι έλεγα ότι θα μου'ρθει από στιγμή σε στιγμή! Περίμενα λοιπόν, να συμπληρώσω τις 40 μέρες και αν δεν ερχόταν να κάνω τεστ.

Το τεστ του φαρμακείου αλλάζει! Τι εννοώ.. Ότι μπορεί να βγει αρνητικό και να είσαι έγκυος. Τώρα για την β-χοριακή δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Έκαν το τεστ του φαρμακείου στις 40 μέρες και βγήκε θετικό. Και στις 45 μέρες έκανα και μια β-χοριακή γιατί δεν κρατιόμουν! Μου φαινόταν πολύ το Σαββατοκύριακο να περάσει να πάω Δευτέρα στον γιατρό.

Η β-χοριακή, μου έδειξε 18081.24 mU/ml δηλαδή στην 7η με 8η εβδομάδα κύησης. Επανέλαβε αν είναι την εξέταση, ή καλύτερα να βρεις ένα γιατρό που θα εμπιστευτείς και να σου πει καλύτερα.. Κι αν θες την γνώμη μου, κάνε και ένα προγεννετικό έλεγχο.. Δηλαδή την κλασσική εξέταση στον γιατρό! Τεστ παπ, παρακολούθηση μήτρας και ψηλάφιση στήθους! Εγώ έκανα τον Σεπτέμβριο όπου και βρήκα τον γιατρό που θέλω να με παρακολουθεί και στην εγκυμοσύνη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...

Geia sas.exw 4 meres kathysterish ekana test E gkumoshnhs k vghke arnitiko,phga meta ekana k mia b xoriakh  alla k ayth arnitikh.yparxei periptosh na eimai egkuos  k n mhn fenete akoma??exw prismeno sththos,polla ygra k prin 7 meres ponakia periodou alla akoma tipota. :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλα μ συγγνωμη π θα στ πω αλλα δυστηχως μαλλον δν είσαι. Το τεστ μπορει να βγει αρνητικο κ να εισαι ενω η β χωριακη οχι.ειδικα με 4 μερες καθυστερηση.αφου γινεται με ληψη αιματος δν γινεται...γνωμη μ ειναι ν πασ απ το γυναικολογο σ να σ κοιταξει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 years later...

Κορίτσια καλημερα είμαι καινούργια και θέλω να μου απαντήσετε και εμένα.Τον Ιούλιο είχα περίοδο στις 16,επαφή στις 29(14 ημερα),ωορηξια πιθανόν στις 3 Αυγούστου.Ο κύκλος μου είναι 26-33.Αυτες τις ημέρες περιμένω περίοδο.Εκανα 2 τεστ ούρων και βγήκαν αρνητικά.Μετα από τόσες μέρες δεν φαίνεται η εγκυμοσυνη;Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Chara3 είπε:

Κορίτσια καλημερα είμαι καινούργια και θέλω να μου απαντήσετε και εμένα.Τον Ιούλιο είχα περίοδο στις 16,επαφή στις 29(14 ημερα),ωορηξια πιθανόν στις 3 Αυγούστου.Ο κύκλος μου είναι 26-33.Αυτες τις ημέρες περιμένω περίοδο.Εκανα 2 τεστ ούρων και βγήκαν αρνητικά.Μετα από τόσες μέρες δεν φαίνεται η εγκυμοσυνη;Ευχαριστω

Κορίτσι μου αφενός είναι πολύ νωρίς για τεστ αν έκανες ωορρηξία στις 3/8 οπότε σαφώς το αποτέλεσμα δεν είναι εμπιστοσύνης. Τεστ συστήνεται να κάνεις μετά την καθυστέρηση αλλά έστω κάνε τουλάχιστον 12 μέρες μετά την ωορρηξία σου. Αφετέρου είναι πολύ νωρίς η επαφή στις 29/7 για ωορρηξία 3/8. Αφού δεν έχεις σταθερό κύκλο πώς ξέρεις πότε έκανες ωορρηξία; Επαφές θες την προηγούμενη ή την ημέρα της ωορρηξίας (που συνήθως είναι 12-16 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο) και όχι τη 14η μέρα του κύκλου. Εσένα αν είναι κύκλος 26ημερων θες επαφές 10η-12η ενώ αν είναι 33 θες 18-19η. Οπότε για τόσο ασταθή κύκλο πρέπει να έχεις ουσιαστικά σε όλο τον κύκλο επαφές. Τα πάρα πολύ ανθεκτικά σπερματα σε ιδανικές συνθήκες μπορούν να αντέξουν έως 5 μέρες αλλά καταλαβαίνεις ότι αν προσπαθείς για εγκυμοσύνη, πρέπει να έχεις πολλές επαφές μέσα στο μήνα (ειδικά στις γόνιμες) και ακόμα περισσότερες και πιο διάσπαρτες επαφές εφόσον δεν ξέρεις ακριβώς τον κύκλο σου κι έχει τόσο μεγάλο εύρος. Μπορεί να τύχει εγκυμοσύνη και με μια μοναδική επαφή, το έχουμε δει να συμβαίνει, αλλά δε μπορείς να στοχεύεις εκεί. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ωορρηξια γινετα ανάλογα με τις ημέρες του κύκλου.Εμενα τον μήνα Ιούλιο η περίοδος ήρθε στις 33 μερες.Τις γνωρίζω τις γονιμες μερες.Ειναι πολύ νωρίς η επαφή για εγκυμοσυνη;Διαβάζω διαφορά γιαυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Κορίτσια καλησπέρα.11 Αυγούστου περίοδος,επαφή 20 Αυγούστου (10 ημερα του κύκλου).Έκανα σήμερα β χοριακη και μου είπαν πως είναι αρνητική (<2).Αν ήταν εγκυμοσυνη δεν θα είχε φανεί μετά από τόσες μερες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 8/9/2023 at 3:34 ΜΜ, ο/η Chara3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.11 Αυγούστου περίοδος,επαφή 20 Αυγούστου (10 ημερα του κύκλου).Έκανα σήμερα β χοριακη και μου είπαν πως είναι αρνητική (<2).Αν ήταν εγκυμοσυνη δεν θα είχε φανεί μετά από τόσες μερες;

Λογικά θα είχε φανεί ναι. Αν και πιο πολύ σημασία έχει πότε έκανες ωορρηξία. Γιατί το σπέρμα μπορεί να ζήσει μέχρι και 5 μέρες μέσα μας! Οπότε από την ωορρηξία (αν ξέρεις ακριβώς πότε είναι) μετράς 14-16 ημέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...