Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θυροειδης, προλακτινη και συλληψη


Mpoumpouli10

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούρια στο forum και δεν ξέρω Και πολύ καλά να το χειριστώ.  Είμαι 25 ετών και αποφασίσαμε με τον σύντροφό μου έναν χρόνο πριν να κάνουμε παιδάκι.  Στο εξάμηνο είδα ότι δεν είχα μείνει εγκυος και έτσι ξεκίνησα να ψάχνω διότι είχα και έχω πολύ σταθερό κυκλο.  Εν τέλει κοίταξα τον θυροειδη και έχω υποθυροειδισμο και hasimoto καθώς και υψηλή προλακτινη πράγμα το οποίο εμποδίζει στην συλληψη 

Πριν 3 μήνες ξεκίνησα την θεραπεια με dostinex και ολα τα σχετικα του θυροειδη αλλά έχω παρει μεγάλη φοβία για το αν θα τα καταφέρω και αν όλο αυτό το πακετο που έχω θα σταθεί εμπόδιο στο όνειρο μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνωμη αν κούρασα αλλά θα ηθελα να μάθω για παρομοια περίπτωση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Φυσικα και θα τα καταφερεις. 

Αυτα τα θεματακια που μας εγραψες ειναι πολυ πολυ μικρα κ με την θεραπεια θα ρυθμιστουν. 

Να μην αγχωνεσαι για αυτα. 

Ο συζυγος εκανε κανεναν ελεγχο του σπέρματος? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Ναι έκανε εξετάσεις σπέρματος και είναι όλα τέλεια!  Ο θυροειδης μου και η προλακτινη ευθύνονται για την δυσκολία μας και ελπίζω να μην μας ταλαιπωρούν για πολύ καιρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η nikona είπε:

Καλησπερα! Φυσικα και θα τα καταφερεις. 

Αυτα τα θεματακια που μας εγραψες ειναι πολυ πολυ μικρα κ με την θεραπεια θα ρυθμιστουν. 

Να μην αγχωνεσαι για αυτα. 

Ο συζυγος εκανε κανεναν ελεγχο του σπέρματος? 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Ναι έκανε εξετάσεις σπέρματος και είναι όλα τέλεια!  Ο θυροειδης μου και η προλακτινη ευθύνονται για την δυσκολία μας και ελπίζω να μην μας ταλαιπωρούν για πολύ καιρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mpoumpouli10 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Ναι έκανε εξετάσεις σπέρματος και είναι όλα τέλεια!  Ο θυροειδης μου και η προλακτινη ευθύνονται για την δυσκολία μας και ελπίζω να μην μας ταλαιπωρούν για πολύ καιρό..

Ωραια! Αφου ειναι ο συζυγος οκ τότε συντομα θα ερθουν τα ευχάριστα!

Καντε τις επαφουλες σας και προσπαθησε οσο γινεται να χαλαρωσεις! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mpoumpouli10 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Ναι έκανε εξετάσεις σπέρματος και είναι όλα τέλεια!  Ο θυροειδης μου και η προλακτινη ευθύνονται για την δυσκολία μας και ελπίζω να μην μας ταλαιπωρούν για πολύ καιρό..

Ola kala tha pane!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikona είπε:

Ωραια! Αφου ειναι ο συζυγος οκ τότε συντομα θα ερθουν τα ευχάριστα!

Καντε τις επαφουλες σας και προσπαθησε οσο γινεται να χαλαρωσεις! 

 

Κορίτσια Ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ! Είναι υπέροχο να λαμβάνεις τέτοια θετικά μυνήματα! Εσείς αντιμετωπίζετε τέτοια προβλήματα με θυροειδη κτλ ή έχετε άλλο είδους ιστοριούλες ώστε αν μπορώ να σας βοηθήσω και εγώ με ότι μπορώ για να σας το ανταποδώσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mpoumpouli10 είπε:

Κορίτσια Ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ! Είναι υπέροχο να λαμβάνεις τέτοια θετικά μυνήματα! Εσείς αντιμετωπίζετε τέτοια προβλήματα με θυροειδη κτλ ή έχετε άλλο είδους ιστοριούλες ώστε αν μπορώ να σας βοηθήσω και εγώ με ότι μπορώ για να σας το ανταποδώσω!!!

Να εισαι καλα! Δεν χρειαζεται να ανταποδώσεις τίποτα! Να εισαι αισιόδοξη μονο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/12/2018 at 10:47 ΜΜ, ο/η nikona είπε:

Να εισαι καλα! Δεν χρειαζεται να ανταποδώσεις τίποτα! Να εισαι αισιόδοξη μονο!!!

Κάτι καινούριο! Η ενδοκρινολογος μου μου σύστησε να πάρω κλομιφαινη... έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mpoumpouli10 είπε:

Κάτι καινούριο! Η ενδοκρινολογος μου μου σύστησε να πάρω κλομιφαινη... έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

Εγω οχι δεν πηρα ποτέ κλομιφαίνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mpoumpouli10 είπε:

Κάτι καινούριο! Η ενδοκρινολογος μου μου σύστησε να πάρω κλομιφαινη... έχει καμία παρόμοια εμπειρία?

Καλησπέρα κορίτσι μου!!εΫΧΟΜαι σύντομα να ρθει το μωράκι σας!!Πόσο καιρό παίρνεις την θεραπεία για τον θυροειδή κ την προλακτίνη?Κ πόση προλακτίνη είχες?Εγώ έχω πίει κλομιφαίνη ότι θέλεις ρώτησε με!!Γνώμη μου αφού ρυθμιστούν τα υπόλοιπα κ δν έρθει το μωρό μπορείς να πάρεις κλομιφαίνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η marillia είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!εΫΧΟΜαι σύντομα να ρθει το μωράκι σας!!Πόσο καιρό παίρνεις την θεραπεία για τον θυροειδή κ την προλακτίνη?Κ πόση προλακτίνη είχες?Εγώ έχω πίει κλομιφαίνη ότι θέλεις ρώτησε με!!Γνώμη μου αφού ρυθμιστούν τα υπόλοιπα κ δν έρθει το μωρό μπορείς να πάρεις κλομιφαίνη!!!

Καλησπέρα! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευχουλα  σου! Την θεραπεια την παίρνω εδώ και 5 μήνες.  Η προλακτινη ήταν 45  . Σταδιακά κατέβαινε και τώρα είναι στα φυσιολογικά από τον προηγούμενο μήνα.  Μάλιστα την πρώτη φορά κατέβηκε πολύ απότομα! Η ενδοκρινολογος μου πρότεινε κλομιφαινη για να βοηθήσουμε λέει την κατάσταση, και όχι γιατί υπάρχει κάποιο θέμα με ωορρηξία κτλ. Εσένα Ποια ήταν η εμπειρία σου με την κλομιφαινη? Τα κατάφερες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mpoumpouli10 είπε:

Καλησπέρα! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευχουλα  σου! Την θεραπεια την παίρνω εδώ και 5 μήνες.  Η προλακτινη ήταν 45  . Σταδιακά κατέβαινε και τώρα είναι στα φυσιολογικά από τον προηγούμενο μήνα.  Μάλιστα την πρώτη φορά κατέβηκε πολύ απότομα! Η ενδοκρινολογος μου πρότεινε κλομιφαινη για να βοηθήσουμε λέει την κατάσταση, και όχι γιατί υπάρχει κάποιο θέμα με ωορρηξία κτλ. Εσένα Ποια ήταν η εμπειρία σου με την κλομιφαινη? Τα κατάφερες?

Αν έχουν επανέλθει οι ορμόνες κ έχεις κάνει κ σαλπιγγογραφία μπορείς να δοκιμάσεις κ κλομιφαίνη!!Αλλά πιο σωστά θα το συζητούσες με τον γυναικολόγο σου!!Οπωςσδήποτε θέλει στενή παρακολούθηση με υπέρηχο!!Ξεκινάς τον πρώτο υπέρηχο την 1 μέρα περιόδου να διαπιστωθεί ότι δν υπάρχει κάποια κύστη στις ωοθήκες!!Πίνεις τα χάπια 5 μέρες κ παράγονται παραπάνω ωάρια!!Κάνεις μετά ξανά υπερήχους να δείς το μέγεθος των ωαριών κ την σωστή μέρα θα γίνει μια ένεση για να σπάσουν τα ωάρια!!!Θέλει προσοχή γτ αν δν σκάσουν τα ωάρια μπορεί να γίνουν κύστες!!Σαν παρενέργειες είχα εξάψεις!!Δν τα καταφέραμε δυστυχώς αλλά σίγουρα κάπια κορίτσια τα κατάφεραν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Αν έχουν επανέλθει οι ορμόνες κ έχεις κάνει κ σαλπιγγογραφία μπορείς να δοκιμάσεις κ κλομιφαίνη!!Αλλά πιο σωστά θα το συζητούσες με τον γυναικολόγο σου!!Οπωςσδήποτε θέλει στενή παρακολούθηση με υπέρηχο!!Ξεκινάς τον πρώτο υπέρηχο την 1 μέρα περιόδου να διαπιστωθεί ότι δν υπάρχει κάποια κύστη στις ωοθήκες!!Πίνεις τα χάπια 5 μέρες κ παράγονται παραπάνω ωάρια!!Κάνεις μετά ξανά υπερήχους να δείς το μέγεθος των ωαριών κ την σωστή μέρα θα γίνει μια ένεση για να σπάσουν τα ωάρια!!!Θέλει προσοχή γτ αν δν σκάσουν τα ωάρια μπορεί να γίνουν κύστες!!Σαν παρενέργειες είχα εξάψεις!!Δν τα καταφέραμε δυστυχώς αλλά σίγουρα κάπια κορίτσια τα κατάφεραν!!

Επικοινώνησα με τον γυναικολόγο και μου είπε ότι δεν χρειάζεται ένεση και ότι θα πάρω 2 χαπακια την μέρα την 3η ως 5η μέρα του κύκλου.  Αλλά θα το παρακολουθήσουμε με υπέρηχο! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!! Μου ειπε οτι το χάπι αυτό το παίρνουν όσες κοπέλες έχουν θέμα ωορρηξίας αλλά και όταν δεν έχεις θέμα βοηθάει την συλληψη !

Εσύ για ποιον λόγο την πήρες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Mpoumpouli10 είπε:

Επικοινώνησα με τον γυναικολόγο και μου είπε ότι δεν χρειάζεται ένεση και ότι θα πάρω 2 χαπακια την μέρα την 3η ως 5η μέρα του κύκλου.  Αλλά θα το παρακολουθήσουμε με υπέρηχο! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!! Μου ειπε οτι το χάπι αυτό το παίρνουν όσες κοπέλες έχουν θέμα ωορρηξίας αλλά και όταν δεν έχεις θέμα βοηθάει την συλληψη !

Εσύ για ποιον λόγο την πήρες?

 Λογικά για την ένεση αν χρειαστεί θα στο πει κ μετά!!Γίνεται για να γίνει η ωορρηξία,να σκάσουν τα αυγά!!!Αν γίνει η ωορρηξία απο μόνη της δν θα χρειαστεί!!Εγώ είχα μια παλίνδρομη κ επειδή προσπαθούσαμε 1 χρόνο κ δν ξαναερχόταν πήρα δυο μήνες κλομιφαίνη!!!Εύχομαι το 2019 να είσαι εγκυούλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου. Για αρχή καλώς ήρθες. 2ον επειδή είσαι δοκιμαστικό μέλος πρέπει να φτάσεις τα 20 μηνύματα για να φαίνονται αμέσως. Μέχρι τότε όποτε εμφανίζονται θα σου απαντάμε. Τώρα... στο θέμα σου. Έχουμε την ίδια ηλικία και περίπου τον ίδιο κύκλο. Προσπαθείς για παιδάκι; Καλό θα ήταν να κάνεις μια χοριακή... Αλλά εγώ είμαι γενικά κατά των τεστ. Εγώ στην 4η μέρα καθυστέρησης είχα χοριακή 188. Θα περιμένουμε τα νέα σου.
    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Είμαι σήμερα 30 εβδομάδων ακριβώς και το μωρό μ ζύγιζε την Παρασκευή 1.350 κανονικά μου είπε είναι σύμφωνα με την ηλικία της…
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...