Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απώλεια δεξιοτήτων;


malio

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια Θα ήθελα την βοήθεια σας και πάλι .Ο μικρούλης μου είναι 11 μηνών.Εδω και αρκετό καιρο προσπαθώ να του μαθαίνω σιγά σιγά πράγματα.Ειχε μάθει λοιπόν να ανταποκρίνεται όταν του έλεγα χτένισε τα μαλλάκια σου.Και σήκωνε το χεράκι του κ έπιανε τα μαλλιά του.Ενω το έκανε λοιπόν συνέχεια ξαφνικά σταμάτησε.Ενω του το λέω δεν κάνει τίποτα.Επισης δεν ανταποκρίνεται πολλές φορές στο όνομα του..Επισης ενώ στέκεται δεν έχει περπατήσει ακόμα .Έχει μάθει τη λέξη μαμα αλλά σπάνια τη χρησιμοποιεί.Προτιμαει να επαναλαμβάνει συνέχεια τη λέξη "ατό" δλδ αυτό και νάτο και σπάνια τη λέξη άντε.Ουτε παλαμάκια παίζει.Ξερω οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο αλλα Βλεπω σε βιντεάκια μωράκι στην ηλικία του να κάνει τόσα πράγματα..Διαβαζω στο ίντερνετ τι μπορεί να κάνει ένα μωρό στην ηλικία του και έχω αγχωθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοριτσι καταρχην να ξερεις οτι τα παιδακια δεν ειναι μηχανημα θα κανουν κατι οταν το θελουν και οχι γιατι το λες εσυ το οτι ξεκινησε να κανει και το σταματησε ειναι λογικο πολλα το κανουν 

γνωμη μου ειναι να εστιασεις στην αρχη να μαθει ενα πραγμα και να δεις πως θα τα παει με επιμονη και αναμονη οχι πολλα μαζι μπερδευεται 

επισης το περπατημα ειναι μικρος ακομη μη σε ανησυχει τλχ μεχρι 15-18  μηνων ειναι το περιθωριο

επισης δε γινεται να τα κανουν ολα μαζι ενα ενα μπερδευονται

μονο αυτο με το ονομα του με ανησυχει θα σου ελεγα αν μπορεις να του κανεις ενα ακοουγραφημα να δεις μονο αν ακουει καλα και μπορεις να μιλησεις γενικα και με το παιδιατρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η egw είπε:

γεια σου κοριτσι καταρχην να ξερεις οτι τα παιδακια δεν ειναι μηχανημα θα κανουν κατι οταν το θελουν και οχι γιατι το λες εσυ το οτι ξεκινησε να κανει και το σταματησε ειναι λογικο πολλα το κανουν 

γνωμη μου ειναι να εστιασεις στην αρχη να μαθει ενα πραγμα και να δεις πως θα τα παει με επιμονη και αναμονη οχι πολλα μαζι μπερδευεται 

επισης το περπατημα ειναι μικρος ακομη μη σε ανησυχει τλχ μεχρι 15-18  μηνων ειναι το περιθωριο

επισης δε γινεται να τα κανουν ολα μαζι ενα ενα μπερδευονται

μονο αυτο με το ονομα του με ανησυχει θα σου ελεγα αν μπορεις να του κανεις ενα ακοουγραφημα να δεις μονο αν ακουει καλα και μπορεις να μιλησεις γενικα και με το παιδιατρο σου

Ευχαριστώ καλή μου για την απάντηση.Γενικα ακούει θορύβους τα πάντα.Απλα πολλές φορές δεν δίνει σημασία όταν του μιλάω.Θα μιλήσω με τη παιδίατρο για αυτό.Ακουογραφημα του χαν κάνει όταν γεννήθηκε και μετά περίπου από ένα μήνα πάλι και ήταν μια χαρά.Δηλαδη πρέπει να γυρνάει κάθε φορά που τον φωνάζω με το όνομα του;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ να μην αγχώνεσαι καθόλου. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά π περιγράφεις. Η δικιά μ περπάτησε 14 μηνων. Ανα διαστήματα κάνουν πράγματα ξ μετά σταματάνε μέχρι να ξανά πάρουν μπρος. Είναι πολύ μικρός για να γυρνάει στο όνομα του ακόμη. Στην ηλικία αυτ ή έχουν περιέργεια για τα παντα κ σπανια δίνουν σημασία σε εμάς. Σε λίγους μήνες θα δεις τρομερή διαφορά στο παιδί. 14 15 16 μηνων εκεί θα αρχίσεις να βλέπεις πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η malio είπε:

Ευχαριστώ καλή μου για την απάντηση.Γενικα ακούει θορύβους τα πάντα.Απλα πολλές φορές δεν δίνει σημασία όταν του μιλάω.Θα μιλήσω με τη παιδίατρο για αυτό.Ακουογραφημα του χαν κάνει όταν γεννήθηκε και μετά περίπου από ένα μήνα πάλι και ήταν μια χαρά.Δηλαδη πρέπει να γυρνάει κάθε φορά που τον φωνάζω με το όνομα του;

Λένε ότι σε τέτοια ηλικία ανταποκρίνεται στο όνομα του αλλά βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει το μυαλό του σε άλλο ερέθισμα και απλά να σε γράφει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Κορίτσι μ να μην αγχώνεσαι καθόλου. Όλα αυτά είναι φυσιολογικά π περιγράφεις. Η δικιά μ περπάτησε 14 μηνων. Ανα διαστήματα κάνουν πράγματα ξ μετά σταματάνε μέχρι να ξανά πάρουν μπρος. Είναι πολύ μικρός για να γυρνάει στο όνομα του ακόμη. Στην ηλικία αυτ ή έχουν περιέργεια για τα παντα κ σπανια δίνουν σημασία σε εμάς. Σε λίγους μήνες θα δεις τρομερή διαφορά στο παιδί. 14 15 16 μηνων εκεί θα αρχίσεις να βλέπεις πράγματα.

Ευχαριστώ Διώνη μου.Θα χαλαρώσω λίγο λοιπόν.Εν τω μεταξύ τον επρηξα σήμερα να τον φωνάζω να δω αν θα γυρίσει.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@malio άστο ήσυχο καλε τ παιδί Χαχαχ! Να ανησυχείς αν τον δεις ότι δ αντιδρά γενικότερα. Ότι είναι στον κόσμο του εντελώς. Αν παίζει, είναι ζωηρο κτλ να μην αγχώνεσαι καθόλου. Όλα θα τα κάνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/12/2018 at 1:25 ΜΜ, ο/η malio είπε:

Καλησπέρα κορίτσια Θα ήθελα την βοήθεια σας και πάλι .Ο μικρούλης μου είναι 11 μηνών.Εδω και αρκετό καιρο προσπαθώ να του μαθαίνω σιγά σιγά πράγματα.Ειχε μάθει λοιπόν να ανταποκρίνεται όταν του έλεγα χτένισε τα μαλλάκια σου.Και σήκωνε το χεράκι του κ έπιανε τα μαλλιά του.Ενω το έκανε λοιπόν συνέχεια ξαφνικά σταμάτησε.Ενω του το λέω δεν κάνει τίποτα.Επισης δεν ανταποκρίνεται πολλές φορές στο όνομα του..Επισης ενώ στέκεται δεν έχει περπατήσει ακόμα .Έχει μάθει τη λέξη μαμα αλλά σπάνια τη χρησιμοποιεί.Προτιμαει να επαναλαμβάνει συνέχεια τη λέξη "ατό" δλδ αυτό και νάτο και σπάνια τη λέξη άντε.Ουτε παλαμάκια παίζει.Ξερω οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο αλλα Βλεπω σε βιντεάκια μωράκι στην ηλικία του να κάνει τόσα πράγματα..Διαβαζω στο ίντερνετ τι μπορεί να κάνει ένα μωρό στην ηλικία του και έχω αγχωθει.

Καλησπέρα κοπέλα μου... 

Και εμείς 12 μηνών ήμαστε... 

Λοιπόν δεν περπατάμε.. 

Μαθαίνουμε πραγματα ,(όταν τα μαθαίνουμε πχ είχε μάθει το κόλλα 5 και κάθε δεύτερο αυτό ήθελε να κάνει.. τώρα και 500 φορές να το κάνει δεν το κάνει.. μόνο όταν του καπνίσει...)

Αν αγχώνεσαι να ξέρεις ότι αγχωνεις και το μωράκι σου κάτι που δεν θελουμε. 

Στην επίσκεψη στον παιδίατρο μας μας είπε αφού στέκετε ,αφού αλλάζει απ' το ένα χέρι στο άλλο ,αφού μπουσουλαει,αφού λέει ατού ( χαχαχαχα κι εμείς έτσι λέμε) τότε όλα είναι τέλεια. 

Συγκεκριμένα σήμερα σηκώθηκε και στάθηκε χωρίς καμία στήριξη ( από μόνος του..εκεί που δεν το περιμένεις θα κάνει την έκπληξη ?

Αααα.  Και άσε τις τριγύρω μαμάδες να κοκορευονται. Τα παιδάκια μας θέλουν τον δικό τους χρόνο!!! Θέλουν να τα κοιτάμε ποιο πολύ, έχουν χαρακτηρα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπερβολική Ελληνίδα μάνα!! Άιντε ηρέμησε!! 

Το παιδί σου ανακαλύπτει τον κόσμο!! Σκέψου πόσο φοβερά συναισθήματα βιώνει...! Σιγά μην ασχοληθεί με το ότι θέλεις εσύ να επιβεβαιωσεις ότι γυρίζει στο όνομα του. 

Εμενα η δικιά μου προχθές ανακάλυψε πόσο όμορφα χρώματα έχουν  τα cds! Μισή ώρα την φώναζε ο μπαμπάς της κ αυτή δεν του έδωσε σημασία (εδώ βρίκαμε τι ουράνιο τοξο-τι θες εσύ)?? Την φώναξε τόσες πολλές φορές σε σημείο που πια ήμουν σίγουρη πως άκουγε την φωνή του σαν παράσιτο!! 

Να χαίρεσαι το μπουμπούκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...