Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιοχημική εγκυμοσύνη


Anita19

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα. 

Πήγα χθες στη γυναικολόγο και με ένα τεστ ούρων μου είπε πως είμαι έγκυος. Η περίοδός μου είναι να έρθει σε 4 μέρες κανονικά. Σήμερα το πρωί εκανα ένα τεστ Clear Blue και μου έδειξε ότι είμαι στην 1 με 2η εβδομάδα της κύησης. Όμως η γιατρός μου είπε ότι τα τραχηλικα υγρά είναι όπως πριν έρθει η περίοδος. Τώρα είμαι μπερδεμένη και ανησυχώ πολύ. Στον υπέρηχο που μου έκανε δεν είδε τίποτα. Μου είπε σε 2 βδομάδες να ξαναπάω για εξέταση.  Ανέφερε και το γεγονός της βιοχημικης εγκυμοσύνης λόγο του ότι είναι πολύ νωρίς η εξέταση με τα ούρα, που δεν είδε τίποτα στον υπέρηχο και των υγρών. 

Θέλω και τη δικιά σας γνώμη, διότι κοντεύω να τρελαθώ από  στεναχώρια και αγωνία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου; είσαι στο εξωτερικο;

Εφόσον έκανες τεστ Κ βγήκε θετικό κανονικα κάνεις κ μια χοριακη την οποία επαναλαμβάνεις σε 2 μέρες για να δεις αν διπλασιάζεται. Για να φανεί σάκος θα πρέπει η χοριακη να δείξει πάνω από 1500 μονάδες γύρω δηλαδή στη βδομαδα με 10 μέρες καθυστέρησης. Με ποια κριτήρια σ μίλησε για βιοχημική; είναι πολύ νωρις για να φανεί αρον υπέρηχο όλοι οι γιατροί τ ξέρουν αυτό.

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου εύχομαι όλα να Πάνε Καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι είμαι στο εξωτερικό. Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο και μου είπαν είναι νωρίς για χοριακη. Χθες το βράδυ όμως μετά από πόνο περιόδου είδα λίγο αίμα στη λεκάνη όχι όμως στο σκούπισμα. Σήμερα το πρωί πάλι τα ίδια αλλά περισσότερο, ολη μέρα έχω, τώρα αν αύριο μεθαύριο έρθει κανονικό αίμα δε ξέρω. Χθες κοιμήθηκα ξημερώματα από την αγωνία, θέλω επιτέλους να ξεκαθαριστεί. Αλλά περίεργο μου φαίνεται. Τεστ θετικό και την ίδια μερα αίμα γίνεται? Μάλλον είναι αποβολή. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την απάντηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν λίγες ώρες είδα ότι είχα πολύ αίμα, και βαθύ κόκκινο, αιμορραγία βασικά και την ίδια στιγμή εκανα τεστ και εξακολουθεί να είναι αχνό θετικό. Το έδειξα και στο φίλο μου. Πως το εξηγείται αυτό; Γίνεται να αποβάλλεις και το τεστ να δείχνει ακόμα για λιγες ωρες η μερες ότι είσαι έγκυος γιατί εντοπίζει αυτή την ορμόνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό π βιώνεις λέγεται βιοχημική κύηση κ όχι αποβολή. Ακόμη δηλαδή δ υπάρχει κυημα κ είναι κατι π συμβαίνει πολύ συχνά σε γυναίκες π έχουν ελεύθερες επαφές κ τις περισσότερες φορές δ ρ μαθαίνουν καν Αφού έρχεται κανονικα περίοδος. Γι αυτό κ εδώ όλοι οι γιατροί λένε ποτέ τεστ πριν την καθυστέρηση. Αλλά ναι εφόσον σ ήρθε αίμα Ίσως χρειαστεί μερικές μέρες για να πέσει η ορμόνη. Εφόσον κατι πήγε να γίνει συνέχισε τις επαφές σας κ εύχομαι σύντομα να έρθει τ πολυπόθητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εάν είναι βιοχημική εγκυμοσύνη και έχω αίμα σαν περίοδο είναι λογικό να έχω τόσους πόνους? Είναι  πότε σαν κράμπες και πότε σαν τραβήγματα. Έρχεται και φεύγει  αλλά είναι εν μέρη δυνατός.  Από χθες το βράδυ ξεκίνησε. 

Και πόσες μέρες λες να κρατήσει εάν πάλι είναι βιοχημικη εγκυμοσύνη! 

Μήπως όμως δεν είναι βιοχημικη αλλά εξωμητριο ή αποκόλληση ή λόγο της προσκόλησης? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοπέλα μου, διάβασα πιο πάνω τη συζήτηση και αποφάσισα να σου γράψω γιατί πέρασα και εγώ το ίδιο πριν ένα χρόνο και δύο φορές κιόλας. Καταρχάς μένω και εγώ στο εξωτερικό, για κάποιο λόγο που δεν ξέρω εδώ δεν κάνουν κατευθείαν χοριακή. Λοιπόν τη πρώτη φορά, είχα καθυστέρηση δύο ημέρες, έκανα τεστακι της clearblue  το οποίο βγήκε θετικό και την επόμενη πήγα στη γυναικολόγο όπου μου επιβεβαίωσε την εγκυμοσύνη, με τεστ ούρων και χωρίς χοριακή, στον υπέρηχο δεν φαινόταν τίποτα. Δυστυχώς σε δύο μέρες μου ήρθε αιμα και απέβαλα. Αυτό ονομάζεται βιοχημικη εγκυμοσυνη. Ακριβώς τον επόμενο μήνα ξαναμενω εγκυος, 9 ημέρες καθυστέρηση και κάθε μέρα από λίγο αιμα, καφέ μόνο, η εγκυμοσυνη πάλι επιβεβαιώθηκε αλλά με τεστ ούρων στο υπερηχογράφημα δεν φαινόταν τίποτα. Ώσπου δυστυχώς και μετά από 9 μερες μου ήρθε πολύ αίμα και έχασα και το δεύτερο σπορακι μου. Η ορμόνη έκανε να κατέβει πολλές ημέρες, έτσι γίνεται..και σε εμένα έδειχνε για πολλές ημέρες θετικό το τεστ. Είχα και εγώ φοβίες για εξωμητριο αλλά τελικά δεν ήταν, να παρακολουθείς τους πόνους και αν γίνουν  έντονοι και πονος στη πλάτη να πας νοσοκομείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και τελικά ποσος καιρος χρειάστηκε για να καταφερεις να μείνεις κανονικά έγκυος μετά απ αυτό;

Εγω έλεγα να πάω σήμερα στην γυναικολόγο να της το πω αλλά νομίζω δεν έχει νόημα. Στο ιατρείο της το τεστ βγήκε καθαρά θετικό, χθες πιο αχνό, και σήμερα ακόμη πιο αχνό. Έχω και περίοδο φαντάσου. Πονάω ακόμη και είμαι σίγουρη ότι δεν είναι μόνο απ τη περίοδο. Βλέπω τελικά η βιοχημική κύηση είναι αρκετά συχνό φαινόμενο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Anita19 είπε:

Και τελικά ποσος καιρος χρειάστηκε για να καταφερεις να μείνεις κανονικά έγκυος μετά απ αυτό;

Εγω έλεγα να πάω σήμερα στην γυναικολόγο να της το πω αλλά νομίζω δεν έχει νόημα. Στο ιατρείο της το τεστ βγήκε καθαρά θετικό, χθες πιο αχνό, και σήμερα ακόμη πιο αχνό. Έχω και περίοδο φαντάσου. Πονάω ακόμη και είμαι σίγουρη ότι δεν είναι μόνο απ τη περίοδο. Βλέπω τελικά η βιοχημική κύηση είναι αρκετά συχνό φαινόμενο. 

Μην ανησυχείς. Οι περισσότερες το έχουμε περάσει αυτό. Κι εγώ στην πρώτη βιοχημικη έλεγα για εξωμητριο και τετοια. Αλλά με ησυχασε ο γιατρός. Στη δευτέρη βιοχημικη δεν ασχολήθηκα καν!σου εύχομαι ένα υγιές μωράκι γρήγορα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Anita19 είπε:

Και τελικά ποσος καιρος χρειάστηκε για να καταφερεις να μείνεις κανονικά έγκυος μετά απ αυτό;

Εγω έλεγα να πάω σήμερα στην γυναικολόγο να της το πω αλλά νομίζω δεν έχει νόημα. Στο ιατρείο της το τεστ βγήκε καθαρά θετικό, χθες πιο αχνό, και σήμερα ακόμη πιο αχνό. Έχω και περίοδο φαντάσου. Πονάω ακόμη και είμαι σίγουρη ότι δεν είναι μόνο απ τη περίοδο. Βλέπω τελικά η βιοχημική κύηση είναι αρκετά συχνό φαινόμενο. 

Έχει 6 μήνες που προσπαθούμε και ακόμη δεν ήρθε το σπορακι μας. Μετά τις δύο βιοχημικές, μπήκαμε σε έναν κυκεώνα εξετάσεων...που τελικά πιστεύω πιο πολύ μας αγχωσαν, παρά καλό μας έκαναν. Ναι δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι 19, δεν προγραμμάτισα να μείνω, απλά έτυχε να είχα μια βιοχημική. Αλλά αφού δεν είναι πρόβλημα όλα καλά, αν και αγχώνει τις γυναίκες, ποσό μάλλον εμένα που καθόμουν άυπνη από το άγχος.

Μην ανησυχείτε όμως, εδώ εγώ που είμαι τόσο νέα και παρόλα αυτά με 8 μήνες ελεύθερων επαφών (χωρις βέβαια να έχω στο μυαλό μου εγκυμοσύνες) δεν είχα μείνει. Ούτε και τώρα θα το έλεγα αφού έφυγε με τη περίοδο. Απλά ορισμένες γυναίκες είναι πιο γόνιμες η έχουν τύχη και μένουν αμεσως ίσως από άλλες αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα, αν και φαντάζομαι για πολλες είναι σπαστικο να προσπαθούν 2 χρόνια. Ελπίζω εσείς να τα καταφέρετε γρήγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...