Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόωρος τοκετός!Εμπειρίες από τη ΜΕΝΝ


Recommended Posts

στις On 11/12/2018 at 11:59 ΠΜ, ο/η vayaki είπε:

ναι ειναι 48 ετων νεοτατη!!!

Σούπερ νεότατη και ακμαία γιαγιά. Κορίτσι μου είσαι πολύ τυχερή που η μαμά σου είναι τόσο νέα και θα μπορεί στο έπακρο να χαρεί το εγγονάκι της και να σε βοηθήσει σε όλα όσα θα την χρειαστείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

@Mammytobe κορίτσι μου γλυκό, όμορφη μανούλα, τι νέα έχουμε; Σε σκέφτομαι!!!

Κάνουμε αργά και σταθερά βήματα!!Ο μικρός δεν παίρνει φάρμακα,ούτε οξυγόνο!Δεν παίρνει πια ορό.Τρέφεται αποκλειστικά από το γάλα μου!Έχασε βάρος στη θερμοκοιτίδα.Είναι ακριβως 1 κιλο τωρα!Ξεκινησε να πιπιλαει το δαχτυλο του που σημαινει οτι ξυπνησε το ενστικτο του θηλασμου!Οι γιατροι μου λενε οτι δεν τους ανησυχει το βαρος και οτι ηταν αναμενομενο να χασει αφου εκοψε τον ορο!Τρωει 18ml ανα δυωρο απο το γαλα μου τωρα και του αυξανουν 2ml καθε μερα!!Περιμενουμε σιγα σιγα να κανει το μπαμ και να αρχισει να παιρνει!Αυτα σε γενικες γραμμμες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mammytobe είπε:

Κάνουμε αργά και σταθερά βήματα!!Ο μικρός δεν παίρνει φάρμακα,ούτε οξυγόνο!Δεν παίρνει πια ορό.Τρέφεται αποκλειστικά από το γάλα μου!Έχασε βάρος στη θερμοκοιτίδα.Είναι ακριβως 1 κιλο τωρα!Ξεκινησε να πιπιλαει το δαχτυλο του που σημαινει οτι ξυπνησε το ενστικτο του θηλασμου!Οι γιατροι μου λενε οτι δεν τους ανησυχει το βαρος και οτι ηταν αναμενομενο να χασει αφου εκοψε τον ορο!Τρωει 18ml ανα δυωρο απο το γαλα μου τωρα και του αυξανουν 2ml καθε μερα!!Περιμενουμε σιγα σιγα να κανει το μπαμ και να αρχισει να παιρνει!Αυτα σε γενικες γραμμμες!

Είναι φυσικό να χάσουν βάρος. Και η κόρη μου είχε χάσει, από 1.770 που γεννήθηκε έπεσε στο 1.600. Έτσι και εκείνη σιγά σιγά άρχισε να πίνει γάλα και θυμάμαι κάθε μέρα πήγαινα με αγωνία να μου πουν ότι ήπιε 1ml παραπάνω απο την προηγούμενη. Να ξέρεις ότι κανονικά μένουν στην θερμοκοιτίδα όσο καιρό θα έμεναν και στην κοιλίτσα μας αν γεννιόντουσαν κανονικά. Πήρα την κόρη μου από το μαιευτήριο 2.060 kg και μου είχαν ξεκαθαρίσει ότι αν δεν έπαιρνε βάρος θα την ξαναγυρίζαμε μέσα. Ευτυχώς στο σπίτι ξεκίνησε να παίρνει βάρος (βέβαια εγώ δεν μπορούσα να της δώσω το δικό μου γάλα γιατί έπαιρνα φάρμακα και της δίναμε σουπερ ενισχυμένη φόρμουλα για πρόωρα). Παρόλο που είχε παλινδρόμηση και έβγαζε ρουκέτες, τα καταφέραμε και σύντομα έγινε ζουμπουρλού! Θέλει υπομονή κορίτσι μου και θάρρος και θα δείς ότι σύντομα αυτα όλα θα είναι μια ανάμνηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

@Mammytobe μου, χρόνια πολλά! Καιρό έχεις να γράψεις. Εύχομαι να είστε καλά! Το μωράκι πως τα πηγαίνει; Εύχομαι να μας γράψεις ευχάριστα νέα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

@Mammytobe μου, χρόνια πολλά! Καιρό έχεις να γράψεις. Εύχομαι να είστε καλά! Το μωράκι πως τα πηγαίνει; Εύχομαι να μας γράψεις ευχάριστα νέα!!!

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά!!Ναι,πηγαινοέρχομαι στη θερμοκοιτίδα και δεν ευκαίρησα να γράψω!!Μια χαρά τα πάει ο μπέμπης!Κλείσαμε χθες ένα μήνα στη ΜΕΝΝ!Έχει πάρει βάρος!Είναι πια 1.500 γραμμάρια από 1.100 που έιχε πάει με αυτά που έχασε μέσα στη μονάδα!!Τώρα πρώτα ο Θεός περιμένουμε να πάρουμε βάρος και να μεταφερθούμε στην απλή παρακολούθηση και μετά να τον πάρω σπίτι σιγά σιγά!!Καλά τα παέι όμως!Μεχρι στιγμης μονο το βαρος περιμενουμε!Δεν υπαρχει καποιο αλλο θεμα!Μακαρι ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι καλα!! <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά!!Ναι,πηγαινοέρχομαι στη θερμοκοιτίδα και δεν ευκαίρησα να γράψω!!Μια χαρά τα πάει ο μπέμπης!Κλείσαμε χθες ένα μήνα στη ΜΕΝΝ!Έχει πάρει βάρος!Είναι πια 1.500 γραμμάρια από 1.100 που έιχε πάει με αυτά που έχασε μέσα στη μονάδα!!Τώρα πρώτα ο Θεός περιμένουμε να πάρουμε βάρος και να μεταφερθούμε στην απλή παρακολούθηση και μετά να τον πάρω σπίτι σιγά σιγά!!Καλά τα παέι όμως!Μεχρι στιγμης μονο το βαρος περιμενουμε!Δεν υπαρχει καποιο αλλο θεμα!Μακαρι ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι καλα!! ❤️

Μπράβο κοριτσάκι μου χαίρομαι που όλα πάνε καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σούπερ!!!!!! 

Λίγη υπομονή ακόμα και θα πάτε σπιτάκι σας.

Καλη χρονιά με υγεία και σύντομα να τον πάρεις στην αγκαλιά σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά!!Ναι,πηγαινοέρχομαι στη θερμοκοιτίδα και δεν ευκαίρησα να γράψω!!Μια χαρά τα πάει ο μπέμπης!Κλείσαμε χθες ένα μήνα στη ΜΕΝΝ!Έχει πάρει βάρος!Είναι πια 1.500 γραμμάρια από 1.100 που έιχε πάει με αυτά που έχασε μέσα στη μονάδα!!Τώρα πρώτα ο Θεός περιμένουμε να πάρουμε βάρος και να μεταφερθούμε στην απλή παρακολούθηση και μετά να τον πάρω σπίτι σιγά σιγά!!Καλά τα παέι όμως!Μεχρι στιγμης μονο το βαρος περιμενουμε!Δεν υπαρχει καποιο αλλο θεμα!Μακαρι ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι καλα!! ❤️

Με το καλό κορίτσι μου. Χαίρομαι που τα πάτε καλά!!! Καλή χρονιά με υγεία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

@Mammytobe καλησπέρα . Τι κάνετε ? Πως πάει το μωράκι ; Σας σκέφτομαι αρκετά συχνά γιατί είχα διαβάσει την ιστορία. Ελπίζω να είναι όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mammytobe μου, γενναία μου μαμά, σε σκέφτομαι κι εγώ συχνά και θέλω να μαθαίνω νέα σας! Άλλαξες και την φωτογραφία στο προφίλ σου. Είσαι μια κούκλα μανούλα και χαίρομαι που είσαι χαμογελαστή. Υποθέτω λοιπόν πως τα πράγματα με τον μικρούλη σας πηγαίνουν καλά!!! Σε φιλώ και σου στέλνω αγκαλιές από την όμορφη συμπρωτεύουσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η marakineos είπε:

@Mammytobe καλησπέρα . Τι κάνετε ? Πως πάει το μωράκι ; Σας σκέφτομαι αρκετά συχνά γιατί είχα διαβάσει την ιστορία. Ελπίζω να είναι όλα καλά. 

Καλησπερα..Μετα απο 43 μερες στην αιθουσα 3 της ΜΕΝΝ,μεταφερθηκαμε επιτελους στην αιθουσα 1 (απλη παρακολουθηση!!Τωρα πια το μονο που περιμενουμε ειναι να παρει τα τελευταια του γραμμαρια αφου εφτασε 1.900!!!Πλεον τον παιρνω αγκαλια,τον ταιζω...Ολα καλα δοξα τω Θεω!!!Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια κοπελα μου!!!Οπως ειπα και πιο πανω μεταφερθηκαμε επιτελους στην απλη παρακολουθηση μετα απο 43 μερες!!Η χαρα μου ειναι ατελειωτη!!!Επιτελους τον παιρνω αγκαλια,τον  ταιζω...θελουμε να παρει 300 γραμμαρια ακομα και φυγαμε για σπιτι!!!Ευτυχως τα δυσκολα περασαν!Τωρα πια τα παιρνει γρηγορα..Τρωει περισσοτερο πια και μπορει να παιρνει μεχρι και 80γρ την ημερα!!!Δε βλεπω την ωρα να τον εχω σπιτι!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια κοπελα μου!!!Οπως ειπα και πιο πανω μεταφερθηκαμε επιτελους στην απλη παρακολουθηση μετα απο 43 μερες!!Η χαρα μου ειναι ατελειωτη!!!Επιτελους τον παιρνω αγκαλια,τον  ταιζω...θελουμε να παρει 300 γραμμαρια ακομα και φυγαμε για σπιτι!!!Ευτυχως τα δυσκολα περασαν!Τωρα πια τα παιρνει γρηγορα..Τρωει περισσοτερο πια και μπορει να παιρνει μεχρι και 80γρ την ημερα!!!Δε βλεπω την ωρα να τον εχω σπιτι!:)

Δόξα τω Θεώ!!! Μπράβο!! Πόσο ευχάριστα νέα!! Με το καλό να έρθει στο σπίτι του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Καλησπερα..Μετα απο 43 μερες στην αιθουσα 3 της ΜΕΝΝ,μεταφερθηκαμε επιτελους στην αιθουσα 1 (απλη παρακολουθηση!!Τωρα πια το μονο που περιμενουμε ειναι να παρει τα τελευταια του γραμμαρια αφου εφτασε 1.900!!!Πλεον τον παιρνω αγκαλια,τον ταιζω...Ολα καλα δοξα τω Θεω!!!Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!! :)

Μπράβο κορίτσι μου τέλεια .ναναι πάντα γερός και δυνατός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mammytobe μπράβο σε εσένα και στον μικρό σου ήρωα!!! Σύντομα να πάτε σπίτι σας και να έχετε μια όμορφη ζωή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...