Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόωρος τοκετός!Εμπειρίες από τη ΜΕΝΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα!!Γέννησα πριν 3 μέρες!Ήμουν 28εβδομαδων και 3 ημερων!Ο μικρος γεννηθηκε 1.250g και απο τότε βρίσκεται στην ΜΕΝΝ σε θερμοκοιτίδα! Την πρωτη μερα ειχε βοηθεια στην αναπνοη απο την οποια τον εβγαλαν και αναπνεει μονο με οξυγονο απο τη μυτη!Του βρηκαν σημερα και ανοιχτο βωτάλιο πόρο και παιρνει αντιβιωση με την οποια  κλεινει στο 95% των νεογνων από ό,τι μου ειπαν!Ειχα καποια κοπελα παρομοια εμπειρια απο τη ΜΕΝΝ;Αν ναι ποσα κιλα ηταβ το μωρακι της και πως τα πηγε;;Κοντευω να τρελαθω απο αγωνια,οσο και αν οι γιατροι μου λενε πως ό,τι παρουσιασε ειναι συνηθισμενο και εχει καλη εικονα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Καλησπέρα!!Γέννησα πριν 3 μέρες!Ήμουν 28εβδομαδων και 3 ημερων!Ο μικρος γεννηθηκε 1.250g και απο τότε βρίσκεται στην ΜΕΝΝ σε θερμοκοιτίδα! Την πρωτη μερα ειχε βοηθεια στην αναπνοη απο την οποια τον εβγαλαν και αναπνεει μονο με οξυγονο απο τη μυτη!Του βρηκαν σημερα και ανοιχτο βωτάλιο πόρο και παιρνει αντιβιωση με την οποια  κλεινει στο 95% των νεογνων από ό,τι μου ειπαν!Ειχα καποια κοπελα παρομοια εμπειρια απο τη ΜΕΝΝ;Αν ναι ποσα κιλα ηταβ το μωρακι της και πως τα πηγε;;Κοντευω να τρελαθω απο αγωνια,οσο και αν οι γιατροι μου λενε πως ό,τι παρουσιασε ειναι συνηθισμενο και εχει καλη εικονα!!!

Κοπέλα μου δεν έχω εμπειρία. Το μόνο που έχω να σου πω επειδή είμαι νοσηλεύτρια κ είχα περάσει και από μενν, θα τα πάει πολύ καλά.... Μια χαρά είναι.. Απλά θέλει λίγο χρόνο και υπομονή και από εσένα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Κοπέλα μου δεν έχω εμπειρία. Το μόνο που έχω να σου πω επειδή είμαι νοσηλεύτρια κ είχα περάσει και από μενν, θα τα πάει πολύ καλά.... Μια χαρά είναι.. Απλά θέλει λίγο χρόνο και υπομονή και από εσένα.. 

Δεν ξέρεις πόσο σημαντικό είναι που το ακούω από μια νοσηλεύτρια αυτό!!!Μου έδωσες κουράγιο..Σε ευχαριστώ!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mammytobe είπε:

Δεν ξέρεις πόσο σημαντικό είναι που το ακούω από μια νοσηλεύτρια αυτό!!!Μου έδωσες κουράγιο..Σε ευχαριστώ!!! :)

Τι κάνει το μωρουλι μας, σήμερα??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Τι κάνει το μωρουλι μας, σήμερα??? 

Είμαστε 5η μέρα στη ΜΕΝΝ!!Ακόμα αναπνέει με μυτάκια οξυγλονου (ευτυχώς δεν χρειάστηκε διασωλήνωση)!!Δείχνει να ανταποκρίνεται στο φάρμακο για το βοττάλειο πόρο γιατί από ο,τι μου ειπαν δεν ακουνε πια το φυσηματακι στην καρδια!Αλλα θα ξερουμε 100% αυριο που θα του κανουν υπερηχο!Αν εχει δρασει το φαρμακο και εχει κλεισει θα ξεκινησει επιτελους και να τρωει το γαλα μου για να αρχισει να παιρνει βαρος!!Όλα θετικά μέχρι στιγμής!Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να βλέπω μέρα με τη μερα να αναπτυσσεται!!Προσευχομαι κάθε ωρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Είμαστε 5η μέρα στη ΜΕΝΝ!!Ακόμα αναπνέει με μυτάκια οξυγλονου (ευτυχώς δεν χρειάστηκε διασωλήνωση)!!Δείχνει να ανταποκρίνεται στο φάρμακο για το βοττάλειο πόρο γιατί από ο,τι μου ειπαν δεν ακουνε πια το φυσηματακι στην καρδια!Αλλα θα ξερουμε 100% αυριο που θα του κανουν υπερηχο!Αν εχει δρασει το φαρμακο και εχει κλεισει θα ξεκινησει επιτελους και να τρωει το γαλα μου για να αρχισει να παιρνει βαρος!!Όλα θετικά μέχρι στιγμής!Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να βλέπω μέρα με τη μερα να αναπτυσσεται!!Προσευχομαι κάθε ωρα!!!!

Χαίρομαι! Ο Θεός να είναι πάντα μαζί σας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

@Mammytobe μου, τι κάνει το μικρούλι σου; Εσύ πως είσαι; Σε σκεφτόμαστε!!!

Μετράμε την 8η μέρα στη ΜΕΝΝ σήμερα!!Όλα ομαλά μέχρι τώρα!!Τρώει 4ml από το γάλα μου ανα δίωρο!!Με λίγα λόγια όλα καλά δόξα τω Θεώ!Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός και να τον πάρω σπίτι ♥️??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Μετράμε την 8η μέρα στη ΜΕΝΝ σήμερα!!Όλα ομαλά μέχρι τώρα!!Τρώει 4ml από το γάλα μου ανα δίωρο!!Με λίγα λόγια όλα καλά δόξα τω Θεώ!Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός και να τον πάρω σπίτι ♥️??

Με το καλό να τον πάρετε στο σπίτι σας γερό και δυνατό!!! Υπομονή και δύναμη και όλα θα πάνε καλά. Κυρίως όμως πίστη στο Θεό. Ο Θεός έχει στείλει τον φύλακα άγγελό του που είναι δίπλα του μέρα και νύχτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Με το καλό να τον πάρετε στο σπίτι σας γερό και δυνατό!!! Υπομονή και δύναμη και όλα θα πάνε καλά. Κυρίως όμως πίστη στο Θεό. Ο Θεός έχει στείλει τον φύλακα άγγελό του που είναι δίπλα του μέρα και νύχτα....

Αχ πόσο με άγγιξαν τα λόγια σου. Και πόσο συμφωνώ!! Να προσευχόμαστε όλες στο Θεό και θα είναι δίπλα μας και δίπλα στα αγγελούδια μας. 

@Mammytobe με το καλό το μωράκι σου στη ζεστασιά της αγκαλιάς σου και του σπιτιού σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Με το καλό να τον πάρετε στο σπίτι σας γερό και δυνατό!!! Υπομονή και δύναμη και όλα θα πάνε καλά. Κυρίως όμως πίστη στο Θεό. Ο Θεός έχει στείλει τον φύλακα άγγελό του που είναι δίπλα του μέρα και νύχτα....

Κάθε μέρα ανάβω κεράκι στο εκκλησάκι έξω από το Μητέρα!Μέχρι τώρα δεν έχω παράπονο!!Όλα καλά πάνε..Αλλά η αγωνία παραμένει αγωνία όσο δεν τον έχω σπίτι!Υπομονή και δύναμη όπως είπες και συνεχίζουμε!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Έχεις γεννήσει εναν μαχητή μανούλα!!!

Με το καλό να πάτε σπιτάκι σας!!! ???

Από το στόμα σου και στου Θεού το αφτί!!! ♥️??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Κάθε μέρα ανάβω κεράκι στο εκκλησάκι έξω από το Μητέρα!Μέχρι τώρα δεν έχω παράπονο!!Όλα καλά πάνε..Αλλά η αγωνία παραμένει αγωνία όσο δεν τον έχω σπίτι!Υπομονή και δύναμη όπως είπες και συνεχίζουμε!! ?

Με το καλό να πάτε σπιτάκι σας, γερό και δυνατό το μωράκι σου, στέλνουμε τη θετική μας ενέργεια!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

@Mammytobe μου πως τα πάτε;

Μια χαρα μεχρι τωρα..Πηραμε 70g και τρωμε γαλατακι 10ml ανα δυωρο!!Ανοιξαμε και ματακια,αναπνεουμε μονοι μας χωρις βοηθεια!!Ολα πανε πολυ καλα.Μακαρι να συνεχισουμε ετσι και να παμε σπιτι μας μετα τις γιορτες!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/12/2018 at 2:27 ΜΜ, ο/η Mammytobe είπε:

Μετράμε την 8η μέρα στη ΜΕΝΝ σήμερα!!Όλα ομαλά μέχρι τώρα!!Τρώει 4ml από το γάλα μου ανα δίωρο!!Με λίγα λόγια όλα καλά δόξα τω Θεώ!Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός και να τον πάρω σπίτι ♥️??

Μπραβο κορίτισι μου!Με το καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Μια χαρα μεχρι τωρα..Πηραμε 70g και τρωμε γαλατακι 10ml ανα δυωρο!!Ανοιξαμε και ματακια,αναπνεουμε μονοι μας χωρις βοηθεια!!Ολα πανε πολυ καλα.Μακαρι να συνεχισουμε ετσι και να παμε σπιτι μας μετα τις γιορτες!!!! ❤️

Μπράβο!!! Χαίρομαι με τα νέα σας!!! Με το καλό να τον πάρετε σπίτι σας!!! Αφού παίρνει βάρος και αναπνέει μόνος του είναι καλό σημάδι... Όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ημουν κι εγω προωρακι καποτε! Η μαμα μου τοτε 17 ετων ηθελε βουτιες στη θαλασσα χαχαχα!!!

Γερα να ειναι ολα τα προωρα μωρακια!!! Με το καλο να πατε σπιτι σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Αχ ημουν κι εγω προωρακι καποτε! Η μαμα μου τοτε 17 ετων ηθελε βουτιες στη θαλασσα χαχαχα!!!

Γερα να ειναι ολα τα προωρα μωρακια!!! Με το καλο να πατε σπιτι σας!!!

17 ετών ήταν η μαμά σου;;; Άρα θα γίνει και νέα γιαγιά!! Τέλειο!!!

Είδες @Mammytobe, όλα καλά θα πάνε!! Και ο αδερφός μου γεννήθηκε πρόωρος (πριν 33 χρόνια) και έμεινε στη θερμοκοιτίδα πολλές μέρες. Και τώρα είναι ένας αντρακλας 2 μέτρα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

17 ετών ήταν η μαμά σου;;; Άρα θα γίνει και νέα γιαγιά!! Τέλειο!!!

Είδες @Mammytobe, όλα καλά θα πάνε!! Και ο αδερφός μου γεννήθηκε πρόωρος (πριν 33 χρόνια) και έμεινε στη θερμοκοιτίδα πολλές μέρες. Και τώρα είναι ένας αντρακλας 2 μέτρα!! 

ναι ειναι 48 ετων νεοτατη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ πρόωρο μωρό. Έπρεπε να γεννηθώ γύρω στις 15 Απριλίου σύμφωνα με τον ιατρό, αλλά βιάστηκα και γεννήθηκα 10 Μαρτίου. Έμεινα σε θερμοκοιτίδα για ένα μήνα. Αυτά στην Γερμανία. Μετά από τον ένα μήνα είχα συμπληρώσει βάρος και ύψος. Και ήμουν ένα μωρό που δεν ταλαιπώρησα ιδιαίτερα την μητέρα μου με αρρώστειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...