Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣοΣ!Δεν κοιμαται ακομη σερί(7 μηνων)


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, 

Χρειάζομαι βοήθεια σχετικα με το θεμα που με απασχολεί (εμενα και πλεον ολους οσους βρίσκονται γυρω μου)!).. Εχω εναν μπουμπουκο 7 μηνών.. Ειναι ενα γλυκυτατο πλάσμα, σχεδόν καθόλου γκρινιαρικο. Απο την ημςρα που γεννησα ομως αντιμετωπίζω προβληματα με το ταισμα του και γενικα τον υπνο του.. Οσο ηταν βρεφος και θηλαζει κοιμοταν μονο 10 λεπτα αναμεσσα στα γευματα με αποτέλεσμα μετα απο 2 24ωρα που δεν κοιμομουν)(γιατι δε προλαβαινα στο 10 λεπτο) να παθω σοβαρή υπερκοπωση (ειχαμε και κατι αλλα θεματακια και μπαινοβγαιναμε καθε μερα στα νοσοκομεια εως 14 ημερων οποτε εξτρα κουραση) που μου στοιχησε το θηλασμο.. Κοπηκε ακαριαια το γαλα μου. Ξεκινησαμε ξενο και κοιμοταν περισσότερο αλλα στο δίωρο ξυπνουσε έως την ηλικια των 2 μηνων που μετα ξεκινησε να πινει ανα 3ωρο..εδω και λιγο καιρο πινςι ανα 4"ωρο...

Εως 4 μηνων  τον ειχα σε κρεβατακι διπλα μου αλλα μετα τον πηγα να κοιμάται στο δωμάτιο του. Μεχρι τότε ξυπνουσε μια δυο φορές για ταισμα..τωρα πια  ξυπναει απο 2 εως και 8-9 φορες στο διαστημα 10(περιπου παει για υπνο)  με 6... 

Δε θα πω οτι εχω εξαντληθεί, κατι παραπανω... Απο την μερα που γεννησα δεν εχω κοιμηθει ποτε, ποτε, ενα ολοκληρο βραδυ... Πρεπει κατι να γινει γιατι πλεον δεν εχω ζωη.. Ολη μερα κοιμάμαι οταν κοιμάται το μωρο (περιπου ανα δυο - τρεις ωρες κοιμάται). Τι να κανω??? Ο παιδιατρος απλα μου λεει οτι καποια μωρα δεν κοιμουνται καλα... Δε με καλύπτει... 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοροτσι μ πόσο σε καταλαβαινω δ μπορείς να φανταστείς. Έχω μια μπουμπού 16 μηνων κ ζήτημα αυτούς τους μήνες να έχω κοιμηθει 5 φορες 3 ώρες σερί. Είναι στο παιδί πιστεύω. Ακόμη ξυπνάει τα βράδια από 2 έως άπειρες φορες. Δ μπορώ να καταλάβω τ γιατί. Κόψαμε τ θηλασμο 8 μηνων. Μ λένε φταίνε τα δοντια. Της έχω βάλει Ντεπόν στο γάλα διαφορά δ ειδα. Μ λέγανε θα περπατήσει θα πέφτει τούβλο. Αμ δε!!! Σωτηρία καμία. Ωρες ώρες μ έρχεται να βάλω τα κλάματα από την απελπισία. Έτσι κ σαν μωρο μεσα σ ρη μέρα κοιμόταν ελάχιστα λ ποτέ συνεχόμενα. Ειδικά από 5 έως 7.5 μηνων τα είδα όλα. Ξυπνούσε όλο μα όλο τ βράδυ. Άμα μίση ώρα, να 20 λεπτά, μαξ σαράντα λεπτά με μια ωρα. 

Αν ωστόσο βρεις κάποια λύση ενημέρωσε κ μένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωωωω Θεέ μου!!! Τι μας περιμένει???? 

@Diwni μου εμενα ευτυχως κοιμαται καποιες ωρες και μετα ξυπναει τριβοντας ματια, ενω τα εχει κλειστα, μέχρι να ερθει η ωρα να φαει. Αφοθ φαει αντε να ξυπνήσει 1-2 φορεε ακομη... Επισης τη μερα κοιμαται μια ωρα ανα διωρο περίπου. Οποτε μαλλον ειμαστε σε καλυτερη κατάσταση... Ουτε δοντακια ειναι και στη δικη μας περίπτωση... Δεν εχει βγαλει κανενα και δε φαίνεται να τον ενοχλούν... Εγω σαν μωρο εβγαλα 1 χρονων το πρωτο μου δοντι(βαρεμενο απο μικρο ημουν)  οποτε αν πηγαίνει κληρονομιά φαντάζομαι αργουμε ακόμη!! Σηνερα παρηγγειλα το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου" .. Ειναι η εσχατη λυση... Επιαης αγόρασα μολις κιντερτε τσαι μπας και τον ξςγελαω τα βραδια και κοψει το γαλα και κοντρολαρει την πεινα του και κοιμηθει σερι... Λεμε τωρα... Αν δουκεψει κατι απο αυτα θα εισαι η πρώτη ειλικρινά που θα το μαθει! 

Πάντως μπορει να με βγαζει νοκ αουτ αλλα ενα χαμογελο του κ; ι εγω τα ξεχναω ολα... (μεχρι το βραδυ που τα ξανά θυμάμαι!!!!!) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσι μου συγγνωμη που θα σε απαγοητευσω αλα ειναι παρα πολυ λογικο το μικρο σου σε αυτη τη φαση περναει αλματακια ξεκιναι δοντακια τα πραγματα δεν θα ειναι ευκολα θελει πολυ υπομονη ακομη για να το πετυχεις

ξερω οτι θα σε απαγοητευσω αλλα εμεις στην ηλικια των εφτα μηνων ημασταν στα φορτε μας δεν κοιμομαστς ποτε το καλυτερο μας ηταν ανα μια ωρα να ξυπναμε σε καποια φαση απλα τον εβαζα κρεβατι ειχα μπλουζα πανω και ηταν μονο στηθος απο την αλλη υπηρχαν φορες που απλα ξυπνουσε γυρω στις 3 το πρωι και δεν ηθελε να κοιμηθει αλλο παρα μονο στις εντεκα το επομενο βραδυ

οι ωρρες που μου ειπες πχ 4ωρο η 3ωρο ειναι μια χαρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι ανακουφιζομαι που διαβαζω οτι ειναι κ αλλοι σε αυτή τη θεση σε τετοιες ηλικίες... Ως τωρα έβρισκα δυο ειδων περιπτώσεις.. Η μια ηταν να κοιμοντουσαν τα μωρακια μεχρι την ηλικια των 4-5 μηνων κ μετα να αρχιζαν να ξυπνουν συχνά τη νυχτα ή απο την ηλικια των 4-5 μηνων να αρχιζαν να κοιμούνται σερι... Οποτε αρχισα να σκέφτομαι, τι στο καλο? Μονο εμένα δεν εχει κοιμηθει ποτέ καμια φορα ολόκληρο βράδυ???... Τουλάχιστον τωρα ξέρω πως δεν ειμαι μονη... 

Καμια λύση βρε κορίτσια μου? 

Σιγουρα παντως δεν εχει πονο ο δικος μας...το κάνει ιδια ωρα καθε μερα οποτε φαίνεται σαν να έχει γίνει συνήθεια. Επίσης αφου φαει δε ξαναξυπναει... ΑλλΑ για να φτάσει η ωρα να φαει πρέπει να είναι σχεδόν πρωι.    

Εσεις δίνετε τσαγακι ειδικο για μωρά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ξυπνάει κ δ θέλει γαλα απλά ξυπνάει. Δηλαδή θα πιει στις 12 τ βραδυ κ μετα στις 7 τ πρωι. Ενδιάμεσα δ θελει οπότε δ είναι λύση τ τσαγάκι. Αχ αυτό τ βιβλίο είπα θα τ πάρω κ γω γτ μ είπαν κάνει θαύματα άλλα δ νομίζω να μπορέσω να τ εφαρμόσω.

Καλά υπάρχουν παιδιά π κοιμουνται 8ωρα κ 10ωεα σερί. Τα χω δει με τα μάτια μου. Στο 2ο ελπίζω μα είμαστε πιο τυχερές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο που ξερω οτι ειναι στο παιδι και οτι το παιδι θελει μανουλα δοκιμασε να το παρεις στο κρεβατι σου μονο αυτο 

εγω ειχα δοκιμασει τα παντα αλλα τιποτα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό με το βιβλίο κορίτσια το πόσο γέλασα δεν περιγράφεται! Λέω, θα του ρίχνουν μια με το βιβλίο στο κεφάλι για να κοιμάται και καλύτερα να είναι και το περιεχόμενο κατάλληλο για να έχει καλύτερα αποτελέσματα ?

Εγώ δεν θα σας ντραπώ, δεν ξυπνήσαμε ποτέ το βράδυ για να φάμε - εννοώντας αφού κόψαμε τον θηλασμό - οπότε σας στέλνω την αγάπη μου και την συμπαράστασή μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσι ξερεις τι; δεν ηταν για να φαει ηθελε μαμα και γαλα εβγαλα αι του εδωσα και οταν τελειωσε 19 μηνων ο θηλασμος παλι ξυπνουσε ηθελε τη μαμα του με το που επαιρνα αγκαλια ηρεμουσε και κοιμοταν και μαλιστα στο κρεβατι μου φυσικα βεβαια ακουγα θα μαθει δεν θα κοιμαται δεν θα πηγαινει στο δωματιο μου και ομως με το που μετακομισαμε 2,5 χρονων αμεσως κοιμηθηκε στο δωματιο του και το θηλασμο μονος του το εκοψε ακολουθουμε το παιδι

εγω εχω αλλο προβλημα ενω εκοψε πανα πρωι βραδυ με δικη τουυ θεληση και ολα καλα τωρα πανω απο μηνα ξεκινησε και μου βρεχει το κρεβατι κουραστηκα να αλλαζω και να πλενω και ειδικα τωρα που ειναι χειμωνας ασε που θα μου κρυωσει αλλα δεν δεχετε πανα και δε ξερω πως να ττο κανω να σταματησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mommy86 να σου ζήσει το μωράκι σου! Είναι πολύ μωρό ακόμη γλυκιά μου, εννοείται ότι θα ξυπνάει το βράδυ, αυτό είναι το πιο συνηθισμένο.

Εδώ η δικιά μου κόρη που κοντεύει 4 χρόνων και ξυπνάει ακόμη τα βράδια! ?

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι υπομονή. Και συμφωνώ με την @egw, παρόλο που κι εγώ την πήγα από 5 μηνών στο κρεβάτι της, και δεν την έπαιρνα ποτέ στο δικό μου, ακόμη κι αν ξυπνούσε 852 φορές το βράδυ, δοκίμασε να πάρεις το μωρό στο κρεβάτι σου, πάρτο αγκαλίτσα και κοιμηθείτε μαζί, μήπως κοιμηθεί σερί. Εξάλλου είναι πολύ μικρό ακόμη, για να "μάθει" στη συγκοίμηση, κι εσύ χρειάζεσαι ξεκούραση. Μήπως να του έδινες πιπίλα;

@egw πόσο καιρό έχει που έκοψε την πάνα; Δοκίμασε να μην του δίνεις γάλα ή να μην πίνει πολύ νερό τρεις ώρες πριν τον ύπνο, και βάλτον να κάνει τσίσα αρκετές φορές πριν τον ύπνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

@mommy86 να σου ζήσει το μωράκι σου! Είναι πολύ μωρό ακόμη γλυκιά μου, εννοείται ότι θα ξυπνάει το βράδυ, αυτό είναι το πιο συνηθισμένο.

Εδώ η δικιά μου κόρη που κοντεύει 4 χρόνων και ξυπνάει ακόμη τα βράδια! ?

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι υπομονή. Και συμφωνώ με την @egw, παρόλο που κι εγώ την πήγα από 5 μηνών στο κρεβάτι της, και δεν την έπαιρνα ποτέ στο δικό μου, ακόμη κι αν ξυπνούσε 852 φορές το βράδυ, δοκίμασε να πάρεις το μωρό στο κρεβάτι σου, πάρτο αγκαλίτσα και κοιμηθείτε μαζί, μήπως κοιμηθεί σερί. Εξάλλου είναι πολύ μικρό ακόμη, για να "μάθει" στη συγκοίμηση, κι εσύ χρειάζεσαι ξεκούραση. Μήπως να του έδινες πιπίλα;

@egw πόσο καιρό έχει που έκοψε την πάνα; Δοκίμασε να μην του δίνεις γάλα ή να μην πίνει πολύ νερό τρεις ώρες πριν τον ύπνο, και βάλτον να κάνει τσίσα αρκετές φορές πριν τον ύπνο.

Λοιπόν τη πρωινή πανα την έκοψε ακριβώς στα τέσσερα την ίδια μέρα και μέτα με μικρές εξαιρέσεις δεν ξανά έκανε πάνω του μετά πήγα για εποχιακή δουλειά και τα έκανε επίτηδες αλλά σταμάτησε τη τρίτη βδομάδα

Την βραδινή πανα την έκοψε το καλοκαίρι που μας πέρασε μιλάμε όμως τέλεια έπινε πολύ νερό και όμως ένιωθε και σηκωνόταν αν ήθελε η τα κρατούσε ε τώρα λίγες μέρες μετά που ξεκίνησε το σχολείο ξεκίνησε να τα κάνει αλλά πάει τώρα καιρός αν ήταν ψυχολογικό θα περνούσε.δοκιμασα τα πάντα υγρά δεν δίνω πολλά πριν κοιμηθεί και το σηκώνω και πριν πάω εγώ για ύπνο αυτό έπιασε για μια βδομάδα τώρα πάλι άρχισα να σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο θέμα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα οταν ποναει η κοιλιτσα, της αρεσει να κοιμαται με μαξιλαρι το γυμνο στηθος.οπως θηλαζει παιρνει και θεση μονη της και ονειρα γλυκα,η μικρη..εγω σερφαρισμα ολη τη νυχτα και το πρωι διατασεις.

περαστικα ειναι κοριτσια,υπομονη !!! θα βρουνε το δρομο τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

εμενα οταν ποναει η κοιλιτσα, της αρεσει να κοιμαται με μαξιλαρι το γυμνο στηθος.οπως θηλαζει παιρνει και θεση μονη της και ονειρα γλυκα,η μικρη..εγω σερφαρισμα ολη τη νυχτα και το πρωι διατασεις.

περαστικα ειναι κοριτσια,υπομονη !!! θα βρουνε το δρομο τους

τους δινουμε αυτο που θελουνε τωρα που μας θελουνε αντε οταν μεγαλωσουν να μας δωσουν σημασια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! 

Αργησα καποιες μερες να γραψω γιατι ηθελα να ειμαι σιγουρη για οτι γραψω... Εχω να σας πω οτι αγορασα τελικά το  βιβλίο "κοιμησου παιδι μου".. Πολλα εχουν γραφτεί για αυτο το βιβλίο... Κυριως αρνητικά για τον τρόπο που υποδεικνύει ως λυση για  τα προβλήματα ύπνου των μωρων... Η γνώμη μου ειναι οτι οι επικριτες του μονο εχουν ακουσει και ποτς δεν εχουν διαβασει το βιβλίο...η αληθεια ειναι οτι και εμενα δε μου πολυγεμιζε το ματι μια τετοια λυση και λιγο την σνομπαρα.. Αλλα οταν εισαι απεγνωσμένος κανεις τα πάντα... Το εφαρμοσαμε λοιπον και εχω να σας πω πως το μωρο μας εκλαψε μια μερα μονο και εκείνο το βράδυ κοιμηθηκε απο τις 11 ως τις 5:30...για μενα ειναι θαύμα!  απο την επόμενη κιόλας φορα που τον εβαλα για ύπνο κοιμοταν μονος του χωρις να χρειαστεί να τον κοιμησω εγω η να βρίσκομαι μαζι του μςχρι να κοιμηθεί... Τον αφηνα στο κρεβατακι και κοιμοταν μονος του... Το δευτερο βραδυ ξυλνηαε 3 φορες για πιπιλα, το τριτο ξυονησε δυο φορές και χθες μονο μια στις 5  το πρωι... Και μετα συνεχισε τον υπνο του ως τις 7:30...Κοιμηθηκε δηλαδη 10:15 με 7:30!!!!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 

Αργησα καποιες μερες να γραψω γιατι ηθελα να ειμαι σιγουρη για οτι γραψω... Εχω να σας πω οτι αγορασα τελικά το  βιβλίο "κοιμησου παιδι μου".. Πολλα εχουν γραφτεί για αυτο το βιβλίο... Κυριως αρνητικά για τον τρόπο που υποδεικνύει ως λυση για  τα προβλήματα ύπνου των μωρων... Η γνώμη μου ειναι οτι οι επικριτες του μονο εχουν ακουσει και ποτς δεν εχουν διαβασει το βιβλίο...η αληθεια ειναι οτι και εμενα δε μου πολυγεμιζε το ματι μια τετοια λυση και λιγο την σνομπαρα.. Αλλα οταν εισαι απεγνωσμένος κανεις τα πάντα... Το εφαρμοσαμε λοιπον και εχω να σας πω πως το μωρο μας εκλαψε μια μερα μονο και εκείνο το βράδυ κοιμηθηκε απο τις 11 ως τις 5:30...για μενα ειναι θαύμα!  απο την επόμενη κιόλας φορα που τον εβαλα για ύπνο κοιμοταν μονος του χωρις να χρειαστεί να τον κοιμησω εγω η να βρίσκομαι μαζι του μςχρι να κοιμηθεί... Τον αφηνα στο κρεβατακι και κοιμοταν μονος του... Το δευτερο βραδυ ξυλνηαε 3 φορες για πιπιλα, το τριτο ξυονησε δυο φορές και χθες μονο μια στις 5  το πρωι... Και μετα συνεχισε τον υπνο του ως τις 7:30...Κοιμηθηκε δηλαδη 10:15 με 7:30!!!!!!!!

 

Αφού έπιασε καλώς κοπέλα μου 

Λένε ότι το παιδί δέχεται την εγκατάλειψη γι'αυτό στο τέλος κοιμάται 

Έτσι εμένα μου πρότειναν ότι και καλά μπορώ να το αφήνω να κλαιει αλλά να είμαι δίπλα του και να του μιλάω και μετά σταδιακά να φευγω από το δωμάτιο 

Στην αρχή υποτίθεται έπιασε αλλά μετά πάλι άρχισε τα ίδια αλλά δεν μπορούσα να τον ακούω να κλαίει οπότε δεν το έκανα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η egw είπε:

Αφού έπιασε καλώς κοπέλα μου 

Λένε ότι το παιδί δέχεται την εγκατάλειψη γι'αυτό στο τέλος κοιμάται 

Έτσι εμένα μου πρότειναν ότι και καλά μπορώ να το αφήνω να κλαιει αλλά να είμαι δίπλα του και να του μιλάω και μετά σταδιακά να φευγω από το δωμάτιο 

Στην αρχή υποτίθεται έπιασε αλλά μετά πάλι άρχισε τα ίδια αλλά δεν μπορούσα να τον ακούω να κλαίει οπότε δεν το έκανα 

Ναι ετσι ειχα ακούσει και εγω... Αλλα μεσα στο βιβλίο εξηγει μς τον πιο απλο τροπο γιατί αυτο δεν ισχύει... Γι αυτο ειπα πως καποιος θα πρεπει πρωτα να διαβασει το βιβλιο.. Ειναι όντως πολυ δυσκολο αλλα δουλεψε. Απο τοτε εχω ενα αλλο παιδι.. Γεματο ενέργεια και χαμόγελο ☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Ναι ετσι ειχα ακούσει και εγω... Αλλα μεσα στο βιβλίο εξηγει μς τον πιο απλο τροπο γιατί αυτο δεν ισχύει... Γι αυτο ειπα πως καποιος θα πρεπει πρωτα να διαβασει το βιβλιο.. Ειναι όντως πολυ δυσκολο αλλα δουλεψε. Απο τοτε εχω ενα αλλο παιδι.. Γεματο ενέργεια και χαμόγελο ☺️☺️

Μακάρι να πάνε όλα καλά κοπέλα μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω πιστεύω ότι υπάρχει λόγος που τα μωρά ξυπνάνε τόσο συχνά.Ειναι η φύση τους αυτή.Απλα επειδή εμείς δεν αντέχουμε προσπαθούμε να βρούμε λύση σε κάτι που είναι εντελώς φυσιολογικό .Ο δικός μου 11 μηνών όλο το βράδυ ξυπνάει άπειρες φορές και είναι και κολλημένος στο στήθος. Πολλές φορές ρουπι δεν μπορώ να κουνήσω.Αλλα οσο και  όπως τη παλεύει ο καθένας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η malio είπε:

Και γω πιστεύω ότι υπάρχει λόγος που τα μωρά ξυπνάνε τόσο συχνά.Ειναι η φύση τους αυτή.Απλα επειδή εμείς δεν αντέχουμε προσπαθούμε να βρούμε λύση σε κάτι που είναι εντελώς φυσιολογικό .Ο δικός μου 11 μηνών όλο το βράδυ ξυπνάει άπειρες φορές και είναι και κολλημένος στο στήθος. Πολλές φορές ρουπι δεν μπορώ να κουνήσω.Αλλα οσο και  όπως τη παλεύει ο καθένας...

Κοπέλα μου εγώ υπήρχαν και φορές που ήθελα να κάνω τουαλέτα και το κρατούσα αγκαλιά στο στήθος για να μπορώ να πάω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι όντως υπάρχει λογος που ξυπνανε τα μωρα.. Ο πρωτος λεγεται συνήθεια, και οπως και στους  μεγάλους....οι συνήθειες δυσκολα κόβονται.... Ο δεύτερος εχει να κα ςι με τον υπνο και τις φασεις του... Τα μωρα οπως και εμεις ξυπνανς αναμεσα σε καποια σταδια ύπνου. Η διαφορα με τπυ ενήλικες ειναι πως εμεις απλα ξανακοιμομαστε και το πρωι το πιο πιθανο ειναι να μη θυμομαστε τιποτα η να θυμομαστε ο ς για εναν λογο που δε ξερουμε ανοιξαμε τα ματια το βραδυ αλλα τελικα γυρισαμε πλευρό.... Τα μωρα λοιπόν επειδη δεν ξςρουν ακόμα  να κοιμούνται μονα τους (οταν λεω μονα τους εννοω να αξανακοιμουνται αμεσως χωρις τη δικη μας άμεση βοήθεια) μας επιζητουν για να τα κοιμησουμε (... Η συνηθεια που λεγαμε..)  οταν λοιπόν μαθουν να κοιμούνται μόνα τους χωρις τη βοήθεια μας το ιδιο πραττουν και οταν ξυπνουν κατα τη διάρκεια του νυχτερινου υπνου...

Εγω κοριτσια μου δεν αντεχα αλλο. Πλεον εχω σωθει κυριολεκτικά... Ειμαι ξεκουραστη και χαρούμενη κανουνε ενα σωρο πράγματα επιπλέον με το μωρο. Και με τον αντρα μου. Ακομη και για βασικα πράγματα τοσο καιρο ημουν απλα "πολυ αυπνη και κουρασμενη"... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βιβλίο λέει κάτι για τις νυχτερινές επισκέψεις στο κρεβάτι των γονιών ή μόνο πως να κοιμάται το παιδί μόνο του;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Το βιβλίο λέει κάτι για τις νυχτερινές επισκέψεις στο κρεβάτι των γονιών ή μόνο πως να κοιμάται το παιδί μόνο του;

Λεει.. Λεει πως πρεπει να μενει στο δωνατιο του και να το πηγαίνεις πισω οσες φορές χρειαστεί εως ότου κοιμηθει και αν χρειαστεί να τοποθετήσεις προατατευτικο καγκελακι στην πορτα (αυτα τα ασφαλείας που βαζουν αν υπαρχει σκαλα μεσα στο σπιτι)  και να εξηγησεις στο παιδι πως ειναι μερος του δωνατιου του και καινούριο στοιχειο οπως οχ ενα νεο καρδο η μια νεα κουρτινα... Εγω προσωπικά θςωρω αρκςτα σκληρό να βαλω καγκελακι.. Βεβαια μεσα εξηγει πως σε περίπτωση που το θεωρησουμε τραβηγμενο και το παρομοιασουμε με "φυλακη"  να σκεφτουμε πως επισης καγκελα σε σχημα "φυλακής"  εχουν και τα παιδικα κρεβατακια και τα χρησιμοποιουμαι χωρις τετοιου τυπου παραλληλισμους... Και για τον ιδιο λογο... Για αν μη μπορουν να βγουν απο το κρεβατι.. Το ιδιο λέει κάνουμε για να περιορισουμε σε προστατευμενο χωρο και το παιδι..

Επισης λεει οως θα κανουμε την ιδια τακτικη δλδ. Θα πηγαίνουμε στην αρχη ανα 1 λεπτο και θα ησυχαζουμε το παιδι, μετα ανα 3 λεπτο τελος ανα 5 λεπτο αλλα δε θελουμε λεει να κοιμηθει στο πατωμα αλλα να το παηγαινουμε στο κρεβατι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Λεει.. Λεει πως πρεπει να μενει στο δωνατιο του και να το πηγαίνεις πισω οσες φορές χρειαστεί εως ότου κοιμηθει και αν χρειαστεί να τοποθετήσεις προατατευτικο καγκελακι στην πορτα (αυτα τα ασφαλείας που βαζουν αν υπαρχει σκαλα μεσα στο σπιτι)  και να εξηγησεις στο παιδι πως ειναι μερος του δωνατιου του και καινούριο στοιχειο οπως οχ ενα νεο καρδο η μια νεα κουρτινα... Εγω προσωπικά θςωρω αρκςτα σκληρό να βαλω καγκελακι.. Βεβαια μεσα εξηγει πως σε περίπτωση που το θεωρησουμε τραβηγμενο και το παρομοιασουμε με "φυλακη"  να σκεφτουμε πως επισης καγκελα σε σχημα "φυλακής"  εχουν και τα παιδικα κρεβατακια και τα χρησιμοποιουμαι χωρις τετοιου τυπου παραλληλισμους... Και για τον ιδιο λογο... Για αν μη μπορουν να βγουν απο το κρεβατι.. Το ιδιο λέει κάνουμε για να περιορισουμε σε προστατευμενο χωρο και το παιδι..

Επισης λεει οως θα κανουμε την ιδια τακτικη δλδ. Θα πηγαίνουμε στην αρχη ανα 1 λεπτο και θα ησυχαζουμε το παιδι, μετα ανα 3 λεπτο τελος ανα 5 λεπτο αλλα δε θελουμε λεει να κοιμηθει στο πατωμα αλλα να το παηγαινουμε στο κρεβατι. 

http://pediatros-thes.gr/for-parents/ψυχοσωματική-υγεία/η-απόγνωση-των-βρεφών/?fbclid=IwAR23jcn2VY7SEqkYwloYEuTXVuCddMH9nUyJ5ZeLnMRnMbvgtr_4nPgyAG η απαντηση στο βιβλιο επισης εχει και ενα γραμμα που δεν μπορω να το βρω και μιλαει μια απελπισμενη μανα οσο αφορα τον υπνο του παιδιου της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το δικό μας πρόβλημα ξεκινάει από την χαλαρώτητα του πατέρα να τον αφήνει να κοιμάται όπου θέλει, κυρίως μέσα στην ημέρα και λιγότερο το βράδυ. Εγώ όμως πάσχισα να του μάθω να κοιμάται στο κρεβάτι του και έτσι ανέλαβα πάλι τα ηνία για να παγιώσουμε πάλι αυτή την καλή συνήθεια! Το βράδυ όταν έρχεται τον αφήνω και κοιμάται - σε 5 λεπτά έχει κοιμηθεί - και τον πηγαίνω στο κρεβάτι του. Όσες φορές δοκίμασα να τον πάω ξύπνιο τσίριζε και δεν είναι ούτε η ώρα κατάλληλη για τσιρίδες ούτε η δική μου σωματική κατάσταση!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το δικό μας πρόβλημα ξεκινάει από την χαλαρώτητα του πατέρα να τον αφήνει να κοιμάται όπου θέλει, κυρίως μέσα στην ημέρα και λιγότερο το βράδυ. Εγώ όμως πάσχισα να του μάθω να κοιμάται στο κρεβάτι του και έτσι ανέλαβα πάλι τα ηνία για να παγιώσουμε πάλι αυτή την καλή συνήθεια! Το βράδυ όταν έρχεται τον αφήνω και κοιμάται - σε 5 λεπτά έχει κοιμηθεί - και τον πηγαίνω στο κρεβάτι του. Όσες φορές δοκίμασα να τον πάω ξύπνιο τσίριζε και δεν είναι ούτε η ώρα κατάλληλη για τσιρίδες ούτε η δική μου σωματική κατάσταση!

 

Ποσο είναι το παιδάκι σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...