Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΣΤΗΝ 28η ΕΒΔΟΜΑΔΑ


Recommended Posts

Καλησπερα....Ειμαι 28εβδομαδων και 1ημερας εγκυος!!Περιμενω αγορακι!!Πριν 2-3 μερες ειδα λιγο ροζ αιματακι στο σκουπισμα οταν πηγα τουαλετα!Το μωρο μου το ενιωθα ομως να κλωτσαει κανονικα!Πηγα στο μητερα αμεσως!Εκανα υπερηχο και ο γιατρος μου ειδε οτι ειχα μια μικρη αποκολληση πλακουντα!Μου συνεστησε ακινησια και μου εδωσε utrogestan,μαγνησιο και amoxil!Απο εκει και περα ειδα λιγα καφε υγρα και μετα καθαρισα!Σημερα ομως ξαναειδα ροζ και λιγο πιο αρκετα απο οτι την πρωτη φορα!Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ανησυχει και να παω την Παρασκευη που θα εχω παρει ολη τη φαρμακευτικη αγωγη να με δει..Εξακολουθω να νιωθω το μωρακι μου να κλωτσαει παντως και αυτο με καθησυχαζει..Ειχε καποια κοπελα παρομοια εμπειρια?Και αν ναι πως εξελιχθηκε?Κανονικη αιμορραγια (κοκκινο αιμα) δεν ειχα καθολου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Καλησπερα....Ειμαι 28εβδομαδων και 1ημερας εγκυος!!Περιμενω αγορακι!!Πριν 2-3 μερες ειδα λιγο ροζ αιματακι στο σκουπισμα οταν πηγα τουαλετα!Το μωρο μου το ενιωθα ομως να κλωτσαει κανονικα!Πηγα στο μητερα αμεσως!Εκανα υπερηχο και ο γιατρος μου ειδε οτι ειχα μια μικρη αποκολληση πλακουντα!Μου συνεστησε ακινησια και μου εδωσε utrogestan,μαγνησιο και amoxil!Απο εκει και περα ειδα λιγα καφε υγρα και μετα καθαρισα!Σημερα ομως ξαναειδα ροζ και λιγο πιο αρκετα απο οτι την πρωτη φορα!Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ανησυχει και να παω την Παρασκευη που θα εχω παρει ολη τη φαρμακευτικη αγωγη να με δει..Εξακολουθω να νιωθω το μωρακι μου να κλωτσαει παντως και αυτο με καθησυχαζει..Ειχε καποια κοπελα παρομοια εμπειρια?Και αν ναι πως εξελιχθηκε?Κανονικη αιμορραγια (κοκκινο αιμα) δεν ειχα καθολου!!!

Ξεκουράσου και μην άγχεσαι! Όλα θα πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Ξεκουράσου και μην άγχεσαι! Όλα θα πάνε καλά! 

Μακάρι..Γιατί έχω αγχωθεί πολύ!!Θα πάω να με δει αύριο τελικά για να ηρεμήσω!!!Για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου ευχομαι ολα να πανε καλα δεν εχω ζησει εχω ακουσει ομως παρομοια εμπειρια και με τη ξεκουραση και τη θεραπεια εχουνε ενα υγιεστατο πεμπε στα χερια τους οποτε απλα ακου ο μωρο σου να ηρεμεις και ξεκουρασου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Ξεκουράσου και μην άγχεσαι! Όλα θα πάνε καλά! 

Ξεκουράσου όμως!! Κρεβατάκι και ηρεμία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα :)

Σίγουρα ο καταλληλότερος άνθρωπος για να σε καθησυχάσει είναι ο γιατρός σου. Εγώ εβλεπα μια δυο φορες το μήνα λίγο αίμα μέχρι και τον έκτο μήνα, χωρίς να βρούμε από που προέρχεται... όλα φαινόντουσαν φυσιολογικά.. Σε κάθε περίπτωση μην αγχώνεσαι, ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά :) Η εγκυμοσύνη σου είναι αρκετά προχωρημένη άλλωστε! Μόνο χαρούμενες σκέψεις και ξεκούραση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/11/2018 at 6:09 ΜΜ, ο/η Mammytobe είπε:

Καλησπερα....Ειμαι 28εβδομαδων και 1ημερας εγκυος!!Περιμενω αγορακι!!Πριν 2-3 μερες ειδα λιγο ροζ αιματακι στο σκουπισμα οταν πηγα τουαλετα!Το μωρο μου το ενιωθα ομως να κλωτσαει κανονικα!Πηγα στο μητερα αμεσως!Εκανα υπερηχο και ο γιατρος μου ειδε οτι ειχα μια μικρη αποκολληση πλακουντα!Μου συνεστησε ακινησια και μου εδωσε utrogestan,μαγνησιο και amoxil!Απο εκει και περα ειδα λιγα καφε υγρα και μετα καθαρισα!Σημερα ομως ξαναειδα ροζ και λιγο πιο αρκετα απο οτι την πρωτη φορα!Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ανησυχει και να παω την Παρασκευη που θα εχω παρει ολη τη φαρμακευτικη αγωγη να με δει..Εξακολουθω να νιωθω το μωρακι μου να κλωτσαει παντως και αυτο με καθησυχαζει..Ειχε καποια κοπελα παρομοια εμπειρια?Και αν ναι πως εξελιχθηκε?Κανονικη αιμορραγια (κοκκινο αιμα) δεν ειχα καθολου!!!

 

στις πριν 20 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Μακάρι..Γιατί έχω αγχωθεί πολύ!!Θα πάω να με δει αύριο τελικά για να ηρεμήσω!!!Για να δούμε...

Κοπέλα μου, τι έγινε; Πήγες στο γιατρό; Εύχομαι να έχεις να μας πεις καλά νέα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

 

Κοπέλα μου, τι έγινε; Πήγες στο γιατρό; Εύχομαι να έχεις να μας πεις καλά νέα....

Πήγα σήμερα και με βρηκε με 5cm διαστολή παρ´όλο που δεν πονουσα!!φυσικά νοσηλεύομαι σε πλήρη ακινησία για να κερδίσουμε όσο το δυνατον περισσοτερες μερες γινεται γιατι παω για προωρο τοκετο!Το μωρο μου απο ό,τι είπε ο γιατρός είναι βιώσιμο πια (1.414g) και προσπαθουμε να το κρατησουμε στην κοιλιτσα οσο περισσοτερο γινεται!!Παιρνω αντιβιωση,μαγνησιο,αντισυσπαστικο ορο,utrogestan και ενεση κορτιζονης καθημερινα..Θα δειξει..Θελω να σκεφτομαι θετικα και ότι θα κρατησω το μωρακι μου υγιες στα χερια μου!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tatoyfo είπε:

Καλησπέρα :)

Σίγουρα ο καταλληλότερος άνθρωπος για να σε καθησυχάσει είναι ο γιατρός σου. Εγώ εβλεπα μια δυο φορες το μήνα λίγο αίμα μέχρι και τον έκτο μήνα, χωρίς να βρούμε από που προέρχεται... όλα φαινόντουσαν φυσιολογικά.. Σε κάθε περίπτωση μην αγχώνεσαι, ξεκουράσου και όλα θα πάνε καλά :) Η εγκυμοσύνη σου είναι αρκετά προχωρημένη άλλωστε! Μόνο χαρούμενες σκέψεις και ξεκούραση!

Ο γιατρος μου με βρηκε σε διαστολη και ετοιμη να γεννησω προωρα αν και δεν ειχα πονους..Και με νοσηλευσε για να κρατησουμε το μωρακι μου με φαρμακευτικη αγωγη οσο περισσοτερο γινεται στην κοιλιτσα..Ειναι πια 1.414g και θελω να πιστευω οτι ολα θα πανε καλα!Στον υπερηχο ειναι ενα ζωηρο ζουζουνι που μαλλον βιαζεται να βγει!!Ελπιζω ολα να πανε καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα θα πάνε πολύ καλά!!!

Γέννησα την κόρη μου πριν 10 χρόνια  1.770gr και τώρα έχει γίνει ένας κορίτσαρος!!!

Μέσα στο μαιευτήριο είστε και οι δύο ασφαλείς! Καλό είναι να το κρατήσεις το ζουζούνι όσο γίνεται περισσότερο στην κοιλίτσα, αλλά σημασία έχει ότι και τώρα να γεννηθεί θα είναι μια χαρά!!!

Να μας ενημερώνεις για τα νεα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Πήγα σήμερα και με βρηκε με 5cm διαστολή παρ´όλο που δεν πονουσα!!φυσικά νοσηλεύομαι σε πλήρη ακινησία για να κερδίσουμε όσο το δυνατον περισσοτερες μερες γινεται γιατι παω για προωρο τοκετο!Το μωρο μου απο ό,τι είπε ο γιατρός είναι βιώσιμο πια (1.414g) και προσπαθουμε να το κρατησουμε στην κοιλιτσα οσο περισσοτερο γινεται!!Παιρνω αντιβιωση,μαγνησιο,αντισυσπαστικο ορο,utrogestan και ενεση κορτιζονης καθημερινα..Θα δειξει..Θελω να σκεφτομαι θετικα και ότι θα κρατησω το μωρακι μου υγιες στα χερια μου!

 

Να σκέφτεσαι θετικά, όλα θα πάνε τέλεια, μείνε ξάπλα και άκου το γιατρό σου! Περιμένουμε τα ευχάριστα σε λίγο καιρό με ένα υγείες μωράκι στην αγκαλιά σου!  ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε θα ζοριστεις εσυ βεβαια αρκετα αλλα το μωρακι σου θα ειναι μια χαρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

Ο γιατρος μου με βρηκε σε διαστολη και ετοιμη να γεννησω προωρα αν και δεν ειχα πονους..Και με νοσηλευσε για να κρατησουμε το μωρακι μου με φαρμακευτικη αγωγη οσο περισσοτερο γινεται στην κοιλιτσα..Ειναι πια 1.414g και θελω να πιστευω οτι ολα θα πανε καλα!Στον υπερηχο ειναι ενα ζωηρο ζουζουνι που μαλλον βιαζεται να βγει!!Ελπιζω ολα να πανε καλα...

Κορίτσι μου γλυκό ή θετική μου σκέψη είναι μαζί σου κ στο γλυκό μωράκι που βιάζεται.... Όλα θα πάνε καλά άκου τις συμβουλές του γιατρού..  Και μην ανησυχείς το μωράκι Κ να βιαστεί θα είναι μια χαρά... Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου ένα υγιές μωράκι στην αγκαλιά σου...????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ καλή μου εύχομαι να κρατηθεί το ζουζούνι σου στην κοιλίτσα σου όσο το δυνατόν πιο πολύ! Κοίτα να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι όλα καλά! Εγώ λόγω επιπωματικού πλακούντα γέννησα με κατεπείγουσα καισαρική την μπουμπούκα μου στην 32+2, όλα μια χαρά. Έμεινε στη Μενν μόνο 15 μέρες και ... φύγαμε! Να'ναι καλά όλοι στο Αττικό, γιατρός, νοσηλευτές, μενν. 

Οπότε χαλάρωσε και όσο μπορείς να μείνεις περισσότερο, τόσο το καλύτερο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mammytobe διάβασα την εξέλιξη μονορούφι πάνω που ετοιμαζόμουν να σου γράψω ότι είχα κι εγώ αιμορραγια στην 23η εβδομάδα (τυχαία και χωρίς παρατράγουδα)! Πωπω αγωνία φαντάζομαι που εχεις. Απο τη μια θες να τον κρατησεις κι αλλο μεσα απο την αλλη εισαι τοσο κοντα να τον γνωρισεις! Σκέτο καρδιοχτυπι ? Είσαι στο πιο ασφαλές περιβάλλον και όλα θα πάνε όπως πρέπει! Μπράβο στο γιατρό που σε κοίταξε για διαστολή. Πρόλαβες να κάνεις και τις ενεσουλες και όλα είναι υπό έλεγχο! Αχ κι αλλο επαναστατάκι στα μωράκια Ιανουαριου/Φεβρουαρίου! Και τα αγαπάμε πολυ τα προωρακια! Παίρνουν όλες τις ευχές, τις ευλογίες και το νοιαξιμο και γίνονται υπέροχα παιδάκια. Να μας πεις τα νεα κορίτσι μου. Η σκέψη μας είναι μαζί σας ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!! Μην στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι... Όλα θα γίνουν όπως πρέπει και θα μας γράψεις μια ευτυχισμένη ανακοίνωση!!! Υπομονή :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Mammytobe διάβασα την εξέλιξη μονορούφι πάνω που ετοιμαζόμουν να σου γράψω ότι είχα κι εγώ αιμορραγια στην 23η εβδομάδα (τυχαία και χωρίς παρατράγουδα)! Πωπω αγωνία φαντάζομαι που εχεις. Απο τη μια θες να τον κρατησεις κι αλλο μεσα απο την αλλη εισαι τοσο κοντα να τον γνωρισεις! Σκέτο καρδιοχτυπι ? Είσαι στο πιο ασφαλές περιβάλλον και όλα θα πάνε όπως πρέπει! Μπράβο στο γιατρό που σε κοίταξε για διαστολή. Πρόλαβες να κάνεις και τις ενεσουλες και όλα είναι υπό έλεγχο! Αχ κι αλλο επαναστατάκι στα μωράκια Ιανουαριου/Φεβρουαρίου! Και τα αγαπάμε πολυ τα προωρακια! Παίρνουν όλες τις ευχές, τις ευλογίες και το νοιαξιμο και γίνονται υπέροχα παιδάκια. Να μας πεις τα νεα κορίτσι μου. Η σκέψη μας είναι μαζί σας ?

Σαν μαμά πρόωρου, σου βγάζω το καπέλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/11/2018 at 10:27 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

@Mammytobe διάβασα την εξέλιξη μονορούφι πάνω που ετοιμαζόμουν να σου γράψω ότι είχα κι εγώ αιμορραγια στην 23η εβδομάδα (τυχαία και χωρίς παρατράγουδα)! Πωπω αγωνία φαντάζομαι που εχεις. Απο τη μια θες να τον κρατησεις κι αλλο μεσα απο την αλλη εισαι τοσο κοντα να τον γνωρισεις! Σκέτο καρδιοχτυπι ? Είσαι στο πιο ασφαλές περιβάλλον και όλα θα πάνε όπως πρέπει! Μπράβο στο γιατρό που σε κοίταξε για διαστολή. Πρόλαβες να κάνεις και τις ενεσουλες και όλα είναι υπό έλεγχο! Αχ κι αλλο επαναστατάκι στα μωράκια Ιανουαριου/Φεβρουαρίου! Και τα αγαπάμε πολυ τα προωρακια! Παίρνουν όλες τις ευχές, τις ευλογίες και το νοιαξιμο και γίνονται υπέροχα παιδάκια. Να μας πεις τα νεα κορίτσι μου. Η σκέψη μας είναι μαζί σας ?

Καλησπέρα...Σήμερα βγήκα από το μαιευτήριο!!!Τελικά ο μικρός ήταν όντως επαναστάτης!Γεννήθηκε στις 28/11 στις 3:53 το πρωί με φυσιολογικό τοκετό!Γεννήθηκε 1.250g και είναι στη θερμοκοιτίδα μέχρι να πάρει κιλά!!Είμαι πια μία χαρούμενη μανούλα που τα καταφέραμε μέχρι εδώ!!!Ελπίζω και από εδώ και πέρα που ειναι όλα στο χέρι του να πάνε όλα όπως τα θέλουμε!!!!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/11/2018 at 10:02 ΠΜ, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Σαν μαμά πρόωρου, σου βγάζω το καπέλο!!!

 

στις On 28/11/2018 at 6:46 ΠΜ, ο/η AlKate είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!! Μην στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι... Όλα θα γίνουν όπως πρέπει και θα μας γράψεις μια ευτυχισμένη ανακοίνωση!!! Υπομονή :)

Τελικά ο μικρός ήρθε στον κόσμο!!Ειναι 1.250g στη θερμοκοιτίδα αλλά πέρασε την πρωτη δοκιμασια με επιτυχία!!!!Τώρα περιμένουμε να μεγαλώσει για να τον παρουμε σπιτι!!Το θεωρω και καλό σημάδι το ότι ηρθε στον κόσμο τη μερα των γενεθλιων μου και μου εκανε το πιο ομορφο δωρο!!!! ? Ανυπομονω να τον παρω σπιτι τόσο πολύ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Mammytobe είπε:

 

Τελικά ο μικρός ήρθε στον κόσμο!!Ειναι 1.250g στη θερμοκοιτίδα αλλά πέρασε την πρωτη δοκιμασια με επιτυχία!!!!Τώρα περιμένουμε να μεγαλώσει για να τον παρουμε σπιτι!!Το θεωρω και καλό σημάδι το ότι ηρθε στον κόσμο τη μερα των γενεθλιων μου και μου εκανε το πιο ομορφο δωρο!!!! ? Ανυπομονω να τον παρω σπιτι τόσο πολύ!!!!

Να σου ζήσει κοπέλα μου να το χαίρεσαι και να πάνε όλα καλά 

Χρόνια πολλά και για τα γενέθλια σου 

Μέχρι τα Χριστούγεννα εύχομαι να τον έχετε σπίτι μαζί σας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η egw είπε:

Να σου ζήσει κοπέλα μου να το χαίρεσαι και να πάνε όλα καλά 

Χρόνια πολλά και για τα γενέθλια σου 

Μέχρι τα Χριστούγεννα εύχομαι να τον έχετε σπίτι μαζί σας 

Κι εγώ το ίδιο εύχομαι!!!Τον περιμένω πως και πως!!! ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mammytobe είπε:

 

Τελικά ο μικρός ήρθε στον κόσμο!!Ειναι 1.250g στη θερμοκοιτίδα αλλά πέρασε την πρωτη δοκιμασια με επιτυχία!!!!Τώρα περιμένουμε να μεγαλώσει για να τον παρουμε σπιτι!!Το θεωρω και καλό σημάδι το ότι ηρθε στον κόσμο τη μερα των γενεθλιων μου και μου εκανε το πιο ομορφο δωρο!!!! ? Ανυπομονω να τον παρω σπιτι τόσο πολύ!!!!

Μόλις τώρα διάβασα την ιστορία σου... να σου ζήσει το μωράκι σου και Χρόνια Πολλά και για τα γενέθλια σου ? εύχομαι να τον έχετε σύντομα στο σπίτι μαζι σας ? επαναστάτης ο μικρούλης :) η θετική σκέψη ολων μας είναι μαζί σου :) μας δίνεις κουράγιο σε ολες μας που περιμένουμε το δικο μας μωρακι και αγωνιουμαι να πανε ολα καλα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά και όμορφα και για τους δύο σας!!!!! Να σου ζήσει κοπέλα μου!!!!  Κάνε λίγο υπομονή τώρα μέχρι να πάτε σπιτάκι σας και να ξέρεις ότι όσο μικρούλης και αν σου φαίνεται τώρα θα πάρει βάρος γρήγορα και θα γίνει παίδαρος!!!!! Στο λέω από πείρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...