Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπερηχογενεια εντερου στο εμβρυο


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια..θα.ηθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας οσον αφορα ενα θεμα π με απασχολει..εκανα την β επίπεδου και μ.βρηκαν υπερηχογενεια εντερου..εκανα κατι εξετασεις αίματος για λοιμώξεις και βγήκαν οκ.Επίσης εκανα εξετασεις για κυστικη ινωση και.εδειξε οτι δεν ειμαο φορεας.παρολα αυτα ανησυχώ..αμνιοπαρακεντηση φοβήθηκα να κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Καλημέρα!!

Δεν έχω παρόμοια εμπειρία για να σε βοηθήσω.

Ο γιατρός τι σου ειπε;;

Καλημερα...

Ο γιατρος με ειπε να κανω καποιες εξετάσεις για να δουμε αν εχει λοιμωξη το μωρο και την εξεταση γ την Κυστική ινωση..οι εξετασεις βγηκαν καλες.μ ειπε αν θελω να κανω κ αμνιοπαρακεντηση αν θελω να ξερω για περισσότερη σιγουρια και οτι είναι ρισκο και να κανω κ να μην κανω..εμεις αποφασισαμε να μην κανω γτ φοβηθήκαμε κ.ηδη ήμουν 7μηνων..οπότε οτι κ να εβγαζε το αποτελέσμα δεν θα αλλαζε κάτι..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και καλά έκανες!!!

Την εξέταση nipt την σκέφτηκες, ότι για τίποτα άλλο, για να μην έχεις αγωνία μέχρι να γεννήσεις και να βεβαιωθείς ότι όλα ειναι καλά.

θα σου πω ότι γνωρίζω προσωπικά δύο κοπέλες (μια Ελλάδα και μια Αμερική), που στην Β επιπέδου είχαν βγάλει τα μωρά τους υδροκέφαλα και οι ίδιες επέλεξαν να μην το ψάξουν περισσότερο γιατί δεν ήθελαν να σταματήσουν την κύηση ακόμα και αν όντως υπήρχε πρόβλημα και τα παιδάκια γεννήθηκαν υγιέστατα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Και καλά έκανες!!!

Την εξέταση nipt την σκέφτηκες, ότι για τίποτα άλλο, για να μην έχεις αγωνία μέχρι να γεννήσεις και να βεβαιωθείς ότι όλα ειναι καλά.

θα σου πω ότι γνωρίζω προσωπικά δύο κοπέλες (μια Ελλάδα και μια Αμερική), που στην Β επιπέδου είχαν βγάλει τα μωρά τους υδροκέφαλα και οι ίδιες επέλεξαν να μην το ψάξουν περισσότερο γιατί δεν ήθελαν να σταματήσουν την κύηση ακόμα και αν όντως υπήρχε πρόβλημα και τα παιδάκια γεννήθηκαν υγιέστατα!

 

Την εξεταση nipt δεν την γνωριζω..τι ακριβως είναι;εχω ακουσει κ εγω πολλά περιστατικα που εμφανιζονταν καποιο θεμα στην β επίπεδου αλλα στο τέλος ολα πηγαιναν καλα..τωρα είμαι στην 33η εβδομάδα οποτε πλησιαζει ο καιρος να γεννησω.οσο να πεις εχω το αγχος  μεχρι να μ πουνε οτι γεννήθηκε υγιεστατο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.intergenetics.eu/post/mh-epembatikos-progennhtikos-elegxos-nipt

Την κάνουν αντί για αμνιοπαρακέντηση, γιατί είναι τελείως ακίνδυνη (με αιμοληψία γίνεται).

Ο γιατρός μου , μου την είχε προτείνει σε περίπτωση που έβγαινε κάτι ανησυχητικό στην αυχενική.

Πιστεύω ακράδαντα ότι το μωρό σου ειναι μια χαρά, αλλά δεν πρέπει η μανούλα να ανησυχεί!!

Αγοράκι ή κοριτσάκι έχεις;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

http://www.intergenetics.eu/post/mh-epembatikos-progennhtikos-elegxos-nipt

Την κάνουν αντί για αμνιοπαρακέντηση, γιατί είναι τελείως ακίνδυνη (με αιμοληψία γίνεται).

Ο γιατρός μου , μου την είχε προτείνει σε περίπτωση που έβγαινε κάτι ανησυχητικό στην αυχενική.

Πιστεύω ακράδαντα ότι το μωρό σου ειναι μια χαρά, αλλά δεν πρέπει η μανούλα να ανησυχεί!!

Αγοράκι ή κοριτσάκι έχεις;;

 

Δεν την εχω ακουστα..δεν μ την ανεφερε και ο γιατρος..εχω αγορακι..η αυχενικη ειχε βγει μια χαρα ομως η β επίπεδου μας τα χαλασε λιγο..σ Ευχαριστώ πολυ..κ εγω αυτο θελω να πιστευω..οτι ολα ειναι καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Thomi88 Καταρχάς σου εύχομαι να πάνε ολα καλα και εχει δίκιο η @ΜΑΡΑΚΙ δεν πρέπει να αγχώνεσαι στην κατάσταση σου!! Βέβαια και εγώ σε μια παρόμοια κατασταση βρίσκομαι.. εκανα την Αυχενική και ολα κομπλέ και τωρα που εκανα την Β επιπέδου ειδε λιγο υγρό στα νεφρά του μωρού και στίγμα στην καρδούλα του... εχω κατααγχωθει!!! Αν και μου ειπαν πως το στιγμα απο μονο του δεν ειναι κατι μιας και ολες οι αλλες εξετάσεις εχουν βγει καλες. Οσων αφορά για το υγρο θα παω παλι 34η βδομάδα να δω αν απορροφήθηκε, κατι που ελπίζω παρα πολυ!! Ελπιζω σε ολες μας να πανε ολα καλα και να εχουμε υγιεί μωράκια ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

@Thomi88 Καταρχάς σου εύχομαι να πάνε ολα καλα και εχει δίκιο η @ΜΑΡΑΚΙ δεν πρέπει να αγχώνεσαι στην κατάσταση σου!! Βέβαια και εγώ σε μια παρόμοια κατασταση βρίσκομαι.. εκανα την Αυχενική και ολα κομπλέ και τωρα που εκανα την Β επιπέδου ειδε λιγο υγρό στα νεφρά του μωρού και στίγμα στην καρδούλα του... εχω κατααγχωθει!!! Αν και μου ειπαν πως το στιγμα απο μονο του δεν ειναι κατι μιας και ολες οι αλλες εξετάσεις εχουν βγει καλες. Οσων αφορά για το υγρο θα παω παλι 34η βδομάδα να δω αν απορροφήθηκε, κατι που ελπίζω παρα πολυ!! Ελπιζω σε ολες μας να πανε ολα καλα και να εχουμε υγιεί μωράκια ???

Κορίτσι μου εύχομαι να μας πεις οτι το υγρό απορροφήθηκε και όλα είναι καλά!!

Σε συνάδελφο δεν βλέπανε στις εξετάσεις το νεφρό του μωρού και μέχρι που γέννησε η κοπέλα και είδαν ότι το μωράκι είχε και τα δυο του νεφρά κόντευε να σκάσει!

Πιστεύω ότι όλα θα πάνε τέλεια και για εσάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΜΑΡΑΚΙ είπε:

Κορίτσι μου εύχομαι να μας πεις οτι το υγρό απορροφήθηκε και όλα είναι καλά!!

Σε συνάδελφο δεν βλέπανε στις εξετάσεις το νεφρό του μωρού και μέχρι που γέννησε η κοπέλα και είδαν ότι το μωράκι είχε και τα δυο του νεφρά κόντευε να σκάσει!

Πιστεύω ότι όλα θα πάνε τέλεια και για εσάς!

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Viktwria είπε:

@Thomi88 Καταρχάς σου εύχομαι να πάνε ολα καλα και εχει δίκιο η @ΜΑΡΑΚΙ δεν πρέπει να αγχώνεσαι στην κατάσταση σου!! Βέβαια και εγώ σε μια παρόμοια κατασταση βρίσκομαι.. εκανα την Αυχενική και ολα κομπλέ και τωρα που εκανα την Β επιπέδου ειδε λιγο υγρό στα νεφρά του μωρού και στίγμα στην καρδούλα του... εχω κατααγχωθει!!! Αν και μου ειπαν πως το στιγμα απο μονο του δεν ειναι κατι μιας και ολες οι αλλες εξετάσεις εχουν βγει καλες. Οσων αφορά για το υγρο θα παω παλι 34η βδομάδα να δω αν απορροφήθηκε, κατι που ελπίζω παρα πολυ!! Ελπιζω σε ολες μας να πανε ολα καλα και να εχουμε υγιεί μωράκια ???

Πραγματικά εύχομαι κ εγω ολα να σ πάνε καλα..καταλαβαίνω το άγχος σ ομως προσπάθησε να έχεις θετική σκεψη..ειναι λογικο να αγχώνομαστε μεχρι επιτέλους να γεννηθουν τα μωρακια μας κ να μας πουνε οτι ολα είναι καλα..εγω πιστεύω κατα βαθος οτι ολα θα ειναι καλα κ τζαμπα τοσο αγχος..οι γιατροι ποτε δεν σ λένε ολα καλα γτ μετα αμα κατι συμβει βρισκουν τον μπελα τους..σ ειπαν κ εσενα για αμνιοπαρακεντηση η οχι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Thomi88 είπε:

 

Πραγματικά εύχομαι κ εγω ολα να σ πάνε καλα..καταλαβαίνω το άγχος σ ομως προσπάθησε να έχεις θετική σκεψη..ειναι λογικο να αγχώνομαστε μεχρι επιτέλους να γεννηθουν τα μωρακια μας κ να μας πουνε οτι ολα είναι καλα..εγω πιστεύω κατα βαθος οτι ολα θα ειναι καλα κ τζαμπα τοσο αγχος..οι γιατροι ποτε δεν σ λένε ολα καλα γτ μετα αμα κατι συμβει βρισκουν τον μπελα τους..σ ειπαν κ εσενα για αμνιοπαρακεντηση η οχι;

Ο δικος μου γιατρος δεν μ ειπε κατι για αμνιοπαρακεντηση απλα μ ειπε να παω να το ξανα δω αλλα να μην αγχωνομαι ολα καλα θα πανε.. ο γιατρος που με εξετασε απλα ειπε πως δεν βλεπει κατι περιεργο παρα μονο τ υγρό που το πιο πιθανο ειναι να απορροφηθεί. Για το στιγμα απλα το εγραψε στα αποτελεσματα και μετα τ ειπε στον δικο μ γυναικολογο κ αυτος μ τ ανέλυσε... τον αγαπω τον γιατρό μου τα κανει να φαίνονται οτι ολα θα πανε καλα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...